Дали постои оргинал или секој финален производ е копија?

Дали Оргиналот Првиот финален произвот е копија?

  • Да

    Гласови: 10 43,5%
  • не

    Гласови: 13 56,5%

  • Вкупно гласачи
    23

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ајде тогаш да дојдеме до коренот на вистинскиот оригинал, доколку мислел на тоа. Постои ли таков оригинал?
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
и на крај не добив никакво мислење за оваа тема иако моето мислење води со 4-3 но сепак продолжувам со моето свакање дека Оргиналот е најдобра копија и дека не постои оргинал видлив со око оргиналот е во насите глави
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
нема оригинал, неможе да се каже што е најпрвото, кое е вистинскиот оригинал
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
smizlicka напиша:
u makedonija orginal?:ne: ma daj molim te...:lud:
Што има врска темава со Македонија?

Ај прочитај ја уште еднаш како е поставена, па пробај да постираш.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Многу филозофски сте и пристапиле на темава:icon_lol:
Од правнички аспект гледано, за едно дело да се смета за авторско дело мора да биде некако МАНИФЕСТИРАНО, на некаква материјална подлога. Така што, идеи што се наоѓаат само во главата на творецот не можат да се заштитат и следствено на тоа не може да се смета за оригинал нешто што фактички не постои нели ? Инаку како ќе знаеме што сакал писателот да каже :) Не треба да збунува тоа што постојат илјадници исти примероци оригинали од едно ЦД на пример. ЦД-то е материјалната подлога на која е изразена оригиналноста на авторот. Оригиналноста доаѓа од умот, ама мора некако да се изрази, и затоа не треба изразното средство да се смета за копија.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Оригинал си е оригинал.
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
CopyOfDeath напиша:
Оргинал Голем збор но дали оргиналот претставува најдобрата копија?
едноставно оргинал го сметаме првиот производ а сите останати се копии на оргиналот, а дали тој финален производ што го сметаме за оргинал е копија .Јас мислам дека не постои видлив оргинал затоа што
Оргиналот е во нашата глава едноставно после го копираме оргиналот и го правиме нашиот прв примерок оргинална копија?
toa sto go imas vo glavata e samo ideja, apstraktno nesto, a ona sto e finalen proizvod e originalot. mozes da go vidis, dopres i t.n. toa sto e vo glavata moze da se menuva, ova ne. toa vo glavata mozes i da go zaboravis, ova ne.
druga rabota nisto sto si zamislil ne moze da izleze 100.00% taka kako vo tvojata glava.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
kaj nas mozebi skoro se e kopija a vo stransvo ne, taka da neznam so drugo da kazam:toe:
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
spooky напиша:
Зборот „оригинал” ни доаѓа од латинското originum што значи потекло. Значењето на овој збор е пошироко и не се однесува само на „производи”, како што ги викаш, туку и на апстрактни поими како што е мислата.

За да биде една работа оригинална (т.е. изворна), потребно е пред неа да не постоела друга таква - ете ти еден едноставен критериум за оригиналност. А за тој оригинал кој се наоѓа во твојата глава не можеш да кажеш дека постои, додека физички не го отелотвориш (како производ, пишана мисла, слика, фотографија, скулптура...).
Мислам дека од овај момент наведен малце погоре, не требаше да се остават други постови, пошо со тоа болдираното е кажано се што треба да се каже.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Оргинал Голем збор но дали оргиналот претставува најдобрата копија?
едноставно оргинал го сметаме првиот производ а сите останати се копии на оргиналот, а дали тој финален производ што го сметаме за оргинал е копија .Јас мислам дека не постои видлив оргинал затоа што
Оргиналот е во нашата глава едноставно после го копираме оргиналот и го правиме нашиот прв примерок оргинална копија?
лелеееееееееее тоа се глупости.............оригиналот не е оригинал во таа смисла да биде првиот производ.........................:pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom