Дали парите на трансакциона сметка се оданочуваат ???

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.443
Поени од реакции
9.182
Банката има должност да ги извести надлежните институции (даночно/анти тероризам итн) доколку има сомнителни трансакции.
Но, доколку парите се легално стекнати (независно дали во Македонија или во странство) односно се платени даноците на земјата каде што си ги стекнал немаш никаков проблем и да ставиш и 50 000 еур месечно. Може ќе ти побараат потекло на парите но тоа не е никаков проблем.
За суми од 5-10-15 000 евра поделени на 2-3 трансакции никој ништо нема да ти бара.

Во случај парите да се нелегално заработени, внесувај по макс. 5000 евра по трансакција/месечно
Можеш да користиш и сметки на роднини кои се во државата/имаат примања и обрт на сметка - да внесуваш пари на нивните сметки па да ги префрлуваш на твојата што би било еден вид на "поклон" кој не се оданочува. На тој начин парите на твојата сметка остануват "чисти"
Се согласувам.

Во принцип другарот бараше помош во смисла да избегни оданочување најверојатно заради прилив од некоја работа или од странство (претпоставувам) па сакаше да избегне проверка, а ти му даде добра идеја со уплата преку роднини и слично за да избегне „оправдување“ на тоа од каде и како ги стекнал средствата.

Во секој случај, како што кажа и ти, банката или УЈП може да побара потекло на пари за било кого. Засега тоа минува така, не дека нема регулативи, но како и сè останато не ги спроведуваат во целост.

Мене на пример ми имаат барано потекло на пари (пар илјади еур) кои ги имав пратено од сметка од странство (на мое име) на сметка во МКД на мое име.
Заради истото име и презиме во банката побараа да им кажам од каде и зошто се тие пари пратени бидејќи обично не си праќале сами на себе.

Всушност, чудно им беше тоа, не дека беше незаконито. Им дадов договор за работа кој го имав во странска држава, им кажав дека се од плата таму и не ми напарвија никаков проблем, ги ослободија средствата на сметка + немаше никаква пријава до УЈП или било каде бидејќи сè беше во ред.

Данок до ден денес немам платено на тие пари бидејќи беа заработени во странство и МКД има потпишано договор за избегнување на двојно оданочување со таа држава, така да не гледав потреба да пријавувам за тој прилив на средства. Исто или слично голем дел од луѓето (најверојатно и членот погоре) се обидуваат да го избегнат.

Од друга страна пак, син на пријатели кој работеше како студент во ЕУ беше оданочен во МКД на такви пари, практично два пати плати данок (и во странство и тука).
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Се согласувам.

Во принцип другарот бараше помош во смисла да избегни оданочување најверојатно заради прилив од некоја работа или од странство (претпоставувам) па сакаше да избегне проверка, а ти му даде добра идеја со уплата преку роднини и слично за да избегне „оправдување“ на тоа од каде и како ги стекнал средствата.

Во секој случај, како што кажа и ти, банката или УЈП може да побара потекло на пари за било кого. Засега тоа минува така, не дека нема регулативи, но како и сè останато не ги спроведуваат во целост.

Мене на пример ми имаат барано потекло на пари (пар илјади еур) кои ги имав пратено од сметка од странство (на мое име) на сметка во МКД на мое име.
Заради истото име и презиме во банката побараа да им кажам од каде и зошто се тие пари пратени бидејќи обично не си праќале сами на себе.

Всушност, чудно им беше тоа, не дека беше незаконито. Им дадов договор за работа кој го имав во странска држава, им кажав дека се од плата таму и не ми напарвија никаков проблем, ги ослободија средствата на сметка + немаше никаква пријава до УЈП или било каде бидејќи сè беше во ред.

Данок до ден денес немам платено на тие пари бидејќи беа заработени во странство и МКД има потпишано договор за избегнување на двојно оданочување со таа држава, така да не гледав потреба да пријавувам за тој прилив на средства. Исто или слично голем дел од луѓето (најверојатно и членот погоре) се обидуваат да го избегнат.

Од друга страна пак, син на пријатели кој работеше како студент во ЕУ беше оданочен во МКД на такви пари, практично два пати плати данок (и во странство и тука).


Двоен данок плаќа само оној што не разбира ништо :)
Инаку, полесно е да оправдаш кеш пари ставени на сметка одколку пари пристигнати на трансакциска (од странство)
Ако работиш фриленс или слично, најдобро е сам да си го пријавуваш и плаќаш данокот бидејки порано или подоцна УЈП ќе ги оданочи овие пари.
И да не ги пријавуваш може ќе, но мораш да си го платиш акумулираниот заостанат данок.
Проблем е ако те изненадат после 2-3 години од датата на примање на парите, кога веќе се потрошени :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom