Дали парите на трансакциона сметка се оданочуваат ???

Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Дали ако од странство донесам пари во ќеш и ги ставам на сметка, штедна книшка во банка, УЈП ќе ми бара данок на годишно ниво? Колку би бил тој данок?

Јас не живеам во Македонија веќе скоро 10 години, ако тоа прави некаква разлика. Данок не сум платил никогаш бидејќи бев студент кога се иселив.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Ти благодарам :)
Имаш други работи - за колку пари е работи, дали е голема сума каде би имал законска пречка да ги внесеш во кеш преку граница без да ги пријавиш.....Ама ако збориме, пример, отидеш во банка со 5.000 евра и си ги ставиш самиот на своја сметка - тогаш УЈП нема да ти бара данок ( во случајов збориме за данок на добивка)
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Имаш други работи - за колку пари е работи, дали е голема сума каде би имал законска пречка да ги внесеш во кеш преку граница без да ги пријавиш.....Ама ако збориме, пример, отидеш во банка со 5.000 евра и си ги ставиш самиот на своја сметка - тогаш УЈП нема да ти бара данок ( во случајов збориме за данок на добивка)
Под 10к евра, колку што и дозволуваат да се носи. Тоа и планирам, да ги ставам на сметка самиот, па ме интересираше дали би плаќал некакви давачки за да ги чувам парите и да можам да си ги извадам кога сакам.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Под 10к евра, колку што и дозволуваат да се носи. Тоа и планирам, да ги ставам на сметка самиот, па ме интересираше дали би плаќал некакви давачки за да ги чувам парите и да можам да си ги извадам кога сакам.
Нема да ти ги даночат. Нешто имаше најави дека ќе даночат над 1000 евра приход од камата, ама ако ставиш депозит под 10000 евра нема шанса да имаш над лимитот. Само зашто воопшто тука да ги заглавуваш парите во нашиве банки? Најлоши услови за штедење нудат, никакви се каматите.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дали ако продадам кола преку сметка ќе ме оданочат ПАК?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Дали ако продадам кола преку сметка ќе ме оданочат ПАК?
Мислам дека нема да те оданочат доколку колата ја поседуваш подолго. Доколку се работи за класично купи-продај тогаш ќе те даночат со 15% стапка како остварена капитална добивка
 
Член од
18 март 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
дали ако си уплатам на сметка да речиме 2000 евра лично сам треба да платам данок?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
дали ако си уплатам на сметка да речиме 2000 евра лично сам треба да платам данок?
Не, но ако си праќаш сам од странство (од др банка) ќе ти бараат потекло на пари или ако ги надминеш оние 10 или 15к на сметка исто ќе ти бараат потекло на пари (без разлика дали ти се на една сметка или на повеќе сметки во различни банки).

Уплаќај слободно, не надминувај ја таа сума доколку не сакаш да се објаснуваш од каде ти се парите.
 
Член од
18 март 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Не, но ако си праќаш сам од странство (од др банка) ќе ти бараат потекло на пари или ако ги надминеш оние 10 или 15к на сметка исто ќе ти бараат потекло на пари (без разлика дали ти се на една сметка или на повеќе сметки во различни банки).

Уплаќај слободно, не надминувај ја таа сума доколку не сакаш да се објаснуваш од каде ти се парите.
Тие 10к се на годишно ниво или? Пример ако ставам 5 месеци по 2к на сметка ќе имам проблем?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Тие 10к се на годишно ниво или? Пример ако ставам 5 месеци по 2к на сметка ќе имам проблем?
Годишно да, не знам точно како проверува УЈП (кој период од годината), но ги проверуваат сметките во секој случај.
Стави ги не е проблем, прво информирај се дали е сумата 10 или 15к, а како и колку ги ставаш во еден момент мислам дека не е толку битно.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Годишно да, не знам точно како проверува УЈП (кој период од годината), но ги проверуваат сметките во секој случај.
Стави ги не е проблем, прво информирај се дали е сумата 10 или 15к, а како и колку ги ставаш во еден момент мислам дека не е толку битно.

Банката има должност да ги извести надлежните институции (даночно/анти тероризам итн) доколку има сомнителни трансакции.
Но, доколку парите се легално стекнати (независно дали во Македонија или во странство) односно се платени даноците на земјата каде што си ги стекнал немаш никаков проблем и да ставиш и 50 000 еур месечно. Може ќе ти побараат потекло на парите но тоа не е никаков проблем.
За суми од 5-10-15 000 евра поделени на 2-3 трансакции никој ништо нема да ти бара.

Во случај парите да се нелегално заработени, внесувај по макс. 5000 евра по трансакција/месечно
Можеш да користиш и сметки на роднини кои се во државата/имаат примања и обрт на сметка - да внесуваш пари на нивните сметки па да ги префрлуваш на твојата што би било еден вид на "поклон" кој не се оданочува. На тој начин парите на твојата сметка остануват "чисти"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom