Дали на наркоманите треба да им се одземе родителското право?

С

Спасе супата

Гостин
Нема многу што да се расправа. Но чисто ме интересира колку од тие што во темава судат ги прочитале човековите права.
На секој човек што има било каква болест ( на пример зависност) треба да му се помогне. А не да се казнува.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.928
Поени од реакции
1.464
Наркоманите нејкат веруј да чуваат, нити размислуваат на тоа, едноставно ако дојде до тоа тогаш и да земаат што и да е и каква и да е терапија џабе е, јас не познавам излечен наркоман, и плус тие се спремни да си го продадат и сопственото дете за грам хероин.. со хомосексуалците е друга работа, сите ние имаме желби, незнам зошто да не си земат дете геј двојки, тоа само кај нас го има хомофобија, демек детето мора под дифолт да е хомосексуалец затоа што го раснат гејови, а овие што ги растеле хетеро како станале хомо... и до недоглед не е тоа поентата, муабетот е за наркоманијата која е всушност завист и болест.
Не ја какајте темата и не ги мешајте хомосексуалците секаде, тотално различно е, само ќе ја одведете темава во целосно погрешна насока. Насловот е доста експлицитен, а и објаснувањето во првиот подт, а логикава твоја не држи.
Значи, не зборуваме за хомосексуалци, зборуваме за НАРКОМАНИ.
Еве и друга пример група - лица со сериозни ментални нарушувања, а дел од нив може да бидат и наркомани.
И пристапувате на проблематиката само од една гледна точка.
Општеството и неговите општествени групи создадени од луѓето дозволуваат да се формира групата семејство (и обратно), значи дека глобализирачки гледано општеството поставува правила на тоа кој смее а кој не смее да има деца. Тие правила се генерирани од општествената свест. А општествената свест е создадена од групната индивидуална свест т.е. од луѓето во него.
Се работи за фрактален процес на развивање.
Дали смее или не смее да се креира семејство и остави потомство претставува прашање на природна селекција, најголем удел во одговорот на тоа прашање имаат временско-просторните ресурси со кои што располагаме. На пример доколку условите се рестриктивни ќе постојат рестриктивни правила, доколку не ќе постојат нерестриктивни правила соодветно, релативно.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Имам јас кај мене на маало неколку џанки, во поодмината фаза. Баш се кул типците, им давам кога ке ми побараат по 20-30 денари за ампули, за шприцеви. Од кога станаа тешки зависници престанаа да крадат, пред тоа беа тешки багабонти. Сега само си се дрогираат, си се пазат и се добри комшии во секој случај.
Помирени се со тоа дека не се способни да бидат родители, ниту пак дека се способни за било што од социјален аспект. Секој ден пато им е масовно од клиника до аптека и дома.
За разлика од нив имав 2-3 ца познаници кој што мислеа дека можат цел живот да се дрогираат како господа, се оженија, направија по некое дете и ги закопавме пред некоја година. Нека почиваат во мир.
Тешките дроги се комар со мозокот. Не ти даваат да мислиш на ништо друго, освен на тоа како да се набуцаш.
Мој осврт на темава е дека навистина на зависниците од тешки дроги треба да им се одземе родителското право. Без разлика дали имаат деца или се во процес на раѓање. Абортусот е премногу нацистички потег. Детето не одбрало да биде зачнато во утробата на наркоманка. Но може да прерасне во одговорен член на општеството ако е посвоено од фамилија која што не може да има деца.
И алкохолизмот е тешка зависност, ама не се споредува со хероинот и метадонот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.232
Поени од реакции
81.372
Имам јас кај мене на маало неколку џанки, во поодмината фаза. Баш се кул типците, им давам кога ке ми побараат по 20-30 денари за ампули, за шприцеви. Од кога станаа тешки зависници престанаа да крадат, пред тоа беа тешки багабонти. Сега само си се дрогираат, си се пазат и се добри комшии во секој случај.
.
Им ебале матер со метадон претпоставувам.
Хероинот е можда за цел живот.
Метадонот е сигурно за цел живот.
Од хероин знам еден двајца, шо се тргнале.
Од метадон,.... пааа - ни еден.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
ако се богати родителите и купуваат квалитетна и чиста дрога - нема гајле не е опасно, проблем е со оваа работничка багра и пролетери шо се трујат со неквалитетни опијати и наркотици - е нив треба да му се одземат не само деца него и родителите!
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Им ебале матер со метадон претпоставувам.
Хероинот е можда за цел живот.
Метадонот е сигурно за цел живот.
Од хероин знам еден двајца, шо се тргнале.
Од метадон,.... пааа - ни еден.
Точно, метадонот им го исчуре мозокот. Ги направи да немаат чувства, забите им се паднати, мускулите едвај им се држат за коските.
Знаев тројца околу 30стина години кој што немаше да се познаат дека се зависници, а беа секојдневни корисници на хероин. Средени, вработени, оженети и имаа по 2 деца. Беа само на хероин, не на метадон. Едниот, керка му го најде обесен во сопствениот двор, вториот го најдоа на таван со шприцот во рака, вкочанет. А на третиот престана да му циркулира крвта во нозете бидејки од фиксање, почина држејки ја мајка му за рака во болница вечерта пред да му прават операција да му ги ампутираат нозете.
Ова се вистински приказни и призорот не е ни малку пријатен да имаш родител зависник од хероин или метадон. Тоа е болест што многу тешко се лекува и остава ментални последици. Кили можеби ние го мислиме дека е кул, ама види го на што личи. На се само не на човек. Плус, муабетите на околината секојдневно што ги слушаат децата за нивните родители наркомани.
Баш и некна со еден правевме муабет.
Од курва бива жена, а од наркоманка, не. True story.
--- надополнето: 20 февруари 2013 во 22:31 ---
ако се богати родителите и купуваат квалитетна и чиста дрога - нема гајле не е опасно, проблем е со оваа работничка багра и пролетери шо се трујат со неквалитетни опијати и наркотици - е нив треба да му се одземат не само деца него и родителите!
Од чистата дрога само си ја продолжуваш зависноста, и хајот ти е поубав. Ама и падот е по-стрмен. Прашај го Курт Кобејн, денеска му е роденден, ке ти каже.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Од чистата дрога само си ја продолжуваш зависноста, и хајот ти е поубав. Ама и падот е по-стрмен. Прашај го Курт Кобејн, денеска му е роденден, ке ти каже.
Го прашав Вилијам бароуз, беше наркоман 50 години, доживеа 83 години и стана славен
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Го прашав Вилијам бароуз, беше наркоман 50 години, доживеа 83 години и стана славен
Браво за него, коефициентот дека ке бидеш во ред од чисти дроги е голем. Ете го и Леонард Кохен цел живот ужива и е славен.
Ама ако глобално правиме муабет за наркоманијата ти се ебала мајката ако се закачиш на хероин, па и 140% чист нека биде.
Затоа деца, дувајте си ганџа. :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Браво за него, коефициентот дека ке бидеш во ред од чисти дроги е голем. Ете го и Леонард Кохен цел живот ужива и е славен.
Ама ако глобално правиме муабет за наркоманијата ти се ебала мајката ако се закачиш на хероин, па и 140% чист нека биде.
Затоа деца, дувајте си ганџа. :)
значи да му се одземаат децата само на хероински нзависници - така прецизирајте ја темата да не страдаме и ние шо шмркаме кокеин или пушиме хашиш ни криви ни должни.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
значи да му се одземаат децата само на хероински нзависници - така прецизирајте ја темата да не страдаме и ние шо шмркаме кокеин или пушиме хашиш ни криви ни должни.
Вие што мавате бело имате пари, свет сте виделе, германии. Тоа треба да се раскажува, на деца, на внуци. Нека ви ги.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Се додека се наркомани, не треба да им се дозволува на таквите да имаат деца, не треба да им се дозволи да уништуваат туѓи животи бидејќи според нивниот однос се гледа колку им е гајле за иднина и стафф.
Треба да им се даде втора шанса на луѓето, да им се обезбеди програма за рехабилитација и да се вратат во нормала. Да почнат да живеат нормално и да бидат под надзор одредено време кое ќе се смета за безбеден период и кога ќе се одлучи дека се рехабилитирале да им се дозволи такво право.
Но секако вакцо нешто бара и големи инвестиции во соодветниот сектор кој ке управува со сите овие срања, што во држава како нашава прво ќе не збрише некоја комета па после би се случила ваква програма.
Оние што терате сеир, си имате тема за тоа бре, што ку* замарате на сериозни теми. Модератори за ова нема ли некое правило на форумов да не се упропастува секоја тема бидејќи некој не го бива за ништо друго освен да кења на форум?
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Каков родител може да биде зависник од тешка дрога???НИКАКОВ! шо ќе му каже на детето,сине сакаш хероинче,метадонче нешто???ххаахахаах..ќе банкротира така :) Доколку има институции да се грижат за ваквите деца сум да се одземе старателство на родителите,но ризик фактор е здравјето на детето... во денешни услови и нормални брачни парови се соочуваат со тешки здравствени проблеми на своите деца... можеби решение е хемиска кастрација на зависници од тешка дрога.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Ја имам комшија наркоман веќе долго време и можам да кажам дека на околинава тука комшиите нема ниту еден проблем направено, ама затоа дома ги испоразболе па дури и татко му почина од срце нешто а предходно здрав прав човекот. Исто друг случај што познавам има и деца ама истите како од зоолошка да се избегани ниту знаат да си играат како нормалните деца ни ништо, се маваат со камења и ги маваат другите и често прават проблеми.. заклучок дете не може правилно да се развива и воспитува во таква средина затоа треба и мора да им ги одзимаат децата додека и тие не скршнале од патот.

А на тешките наркомани јас да сум на функција би им давал дупло поголеми дози, оваа запленетава дрога може убаво да се искористи бар за такви цели. Нека скинат конци побрзо и нека не ги тормозат и другите околу нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom