Дали навистина Библијата е Божјо Слово?

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
Убивањето и војните си го направиле само луѓето.Но зада не се признае тоа ќе се каже дака тоа го предизвикал Господ или пак дека е во негово име.Господ не сака војни само мир.




Добро Господ сака само мир ајде провери си дека зад некој војни стоел Бог и дека директно помагал тие да победат.
Дали е тоа точно зашто едните да изгубат другите да победат ? /
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.541
Поени од реакции
33.749
Не поставувај сега и ти детски прашања. Ќе кажат им дал тој слободна волја на сите, и секој оди (рај/пекол) според акциите и делата му. (oправдување за директна или индиректна врска која се коси со неговите правила и да се намали транспарентноста на целава контрадикторност). Или евентуално, ако ги мрзи да објаснуваат нешто што ни тие не го сфаќаат, ќе ти реплицираат со фамозната реченица: Тој работи на чудни начини. Оr whatever.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Откако ја прочитав Библиски код се повеќе сум убедена дека оригиналната старо заветна Библија-Тората е Божјо слово
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.541
Поени од реакции
33.749
Откако ја прочитав Библиски код се повеќе сум убедена дека оригиналната старо заветна Библија-Тората е Божјо слово
Убеди не нас, обичните смртници. Или да се изразам со: Просветли не.
И ако не е премногу.. интимно, да прашам што детално те убеди или генерално целата приказна?
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
Да бе да на крај се судеше заборавив ))_
А што е со овој живот сега ?
Прави добро и добро ке ти се врати јас просто неможам да мразам некој,
само некој делови од Библијата ми се апсурдни кој како треба да прави појма немам Исус кажал идете и правете ученици за да бидете спасени тоа значи дека не е битно само да правиш добри лицемерни дела пред се за твојот газ и твојот личен интерес туку да се жртвуваш за другите/
Колкумина го прават тоа ???
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Тајната е во книгата прочитај ја стварно е добро. А дали се сметаш за обичен смртник тоа е твој избор на мислење
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.541
Поени од реакции
33.749
Да бе да на крај се судеше заборавив ))_
А што е со овој живот сега ?
Прави добро и добро ке ти се врати јас просто неможам да мразам некој,
само некој делови од Библијата ми се апсурдни кој како треба да прави појма немам Исус кажал идете и правете ученици за да бидете спасени тоа значи дека не е битно само да правиш добри лицемерни дела пред се за твојот газ и твојот личен интерес туку да се жртвуваш за другите/
Колкумина го прават тоа ???
Тој сам по себе е најголемиот хипокрит. А треба да претставува нешто боженствено и перфектно.
Како треба да се однесуваме ние неперфектните негови деца со сопствена волја. Си гледаме за нашиот газ. Вообичаеното.

Тајната е во книгата прочитај ја стварно е добро. А дали се сметаш за обичен смртник тоа е твој избор на мислење
А ти се сметаш за нешто повеќе? Wow. Барем добар мотиватор е за читање, ако не друго, I guess.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Ти од која црква си ?
Тој сам по себе е најголемиот хипокрит. А треба да претставува нешто боженствено и перфектно.
Како треба да се однесуваме ние неперфектните негови деца со сопствена волја. Си гледаме за нашиот газ. Вообичаеното.



А ти се сметаш за нешто повеќе? Wow. Барем добар мотиватор е за читање, ако не друго, I guess.
Леле Его !!! Човек минус его е Бог. Те налутив аааааа? Не се навредувај ти си човек со голема репутација ...
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
Нема простор за навредување едноставни прашања има тука ништо повеќе еве ја читате Библијата така Зашто не проповедате ????
Или ја читате само за да исперете совест/
Ако веке сте ја прочитале сигурно ке ја знаете нејзината намера/
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.541
Поени од реакции
33.749
Леле Его !!! Човек минус его е Бог. Те налутив аааааа? Не се навредувај ти си човек со голема репутација ...
:pos2:

Јас кој сам се нареков обичен смртник а ти нешто повеќе, најде да збориш за некакво мое его?
Не сум налутен бе кукло, едноставно дискутираме.. & you're avoiding the question, love.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Дуле читај што пишам -се повеќе верувам дека е напишана од Бог дека е навистина Божјо слово.

Фала на комплиментот. Јас знам која сум дете Божјо. Одамна престанав да се сметам за обичен смртник
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Тајната е во книгата прочитај ја стварно е добро. А дали се сметаш за обичен смртник тоа е твој избор на мислење
Moжеш ли да ми кажеш што е навистина добо во Делата апостолски 5.1 до 5.10.
Што тука можеме да узнаеме од светото писмо за Бог?
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
ОК а зошто само таа зошто не и Новиот Завет ??
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Moжеш ли да ми кажеш што е навистина добо во Делата апостолски 5.1 до 5.10.
Што тука можеме да узнаеме од светото писмо за Бог?
За Делата апостолски ќе ни кажеш Ти. Јас напишав дека Библиски код е добра книга и може да си ја прочитате.

ОК а зошто само таа зошто не и Новиот Завет ??
Во Библиски код се закодирани сите минати, сегашни и идни настани. Интересна книга.
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
lemurijanka Ок значи конечно те разбрав )))) ти ја имаш читано само Библоскиот код додека Библијата не си ја читал/а
 

Kajgana Shop

На врв Bottom