Дали може да се сокрие дефект од компјутер?

Член од
1 октомври 2012
Мислења
21
Поени од реакции
7
vaka sakam da kupam kombe 2007god sprinter i bidejki ne se malku pari. sakam da go odnesam na majstor da go stavi na kompjuter pa d ago vidi kombeto nema servisna kniga. go prodava albanec. koj uvezuva kombinja od germanija pa sakam da ve [rasam dali moze da napravi nesto a na kompjuterot da ne pokaze. dokolku nekoj se razbira neka pise slobodno pozz
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.159
Поени од реакции
107.595
pa ako e kradeno kaj i da go skries ke go najdat ;)
Дечкото мислеше на тоа дали може да се сокрие дефект, на пример ако му е расипано нешто на комбето на компјутер да не покаже. Ако добро разбрав не мислеше на крадено. :)
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Дечкото мислеше на тоа дали може да се сокрие дефект, на пример ако му е расипано нешто на комбето на компјутер да не покаже. Ако добро разбрав не мислеше на крадено. :)
znam...ali neka go proveri prvo na drug kompjuter...da ne bide O TI PA NE SUM GO KRADEL EJ
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
залудно ти е компјуер според мене, јас кога го земав голфот се супер покажуваше па за пола година рикна турбото 1500 евра хаха
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
21
Поени од реакции
7
hehe mislam na kilometri dali ke gi pokaza
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
тоа мислам дека ни господ не може да го открие, ама некој што повеќе разбира нека пише :)
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Што марка на комбе е? Километри неможе да покаже ништо,ама тие и не се баш толку битни ако комбето е во добра состојба.Пиши ми што марка е и каде планираш да го однесеш.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
21
Поени од реакции
7
mercedes sprinter 313cdi kaj moj prijatel ke go odnesam
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Километрите можат да се скријат/вратат/ресетираат/наштимаат. Како сакаш крсти го.

Дефеци од типот на нефункционална електроника, неможи, од проста причина шо компјутерот го контролира секој дел, дури работи возилото. Ако сијалицата за АБС (пример) е исклучена, ќе ти ја покажи грешката, иако сијалицата можеби не свети.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Мислам дека на дигиталните километражи има РАМ и РОМ меморија
РОМ меморија е онаа што ја менуваат, и ја враќаат километражата
Додека кај РАМ, неможе ништо да се менува, и во секое време може да видиш колку има реално поминато возилото :)
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
21
Поени од реакции
7
i mene majstorot mi kaza taka km ne mozelo da se vidat no se gledalo kolku e osteten motorot bilo do 100% dokolku ima 50% potroseno od motyorot znaci ima 500 000 iljadi pominato posto na mercedes motorot ne mu otkazuva najmalku do 1 milion km
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
18
Поени од реакции
6
Километрите можат да се скријат/вратат/ресетираат/наштимаат. Како сакаш крсти го.

Дефеци од типот на нефункционална електроника, неможи, од проста причина шо компјутерот го контролира секој дел, дури работи возилото. Ако сијалицата за АБС (пример) е исклучена, ќе ти ја покажи грешката, иако сијалицата можеби не свети.
Дефеци од типот на нефункционална електроника можат да се скријат, зависно од системот и производителот .Постојат повеќе начини од употреба на емулатори(кои се неколкукратно поевтини од пооравката на дефектот) до бришење на активни грешки, со употреба на соодветни алатки.
Постот се однесува стриктно за тешки товарни возила.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom