Дали мислите дека Скопјани се накурчени? :)

Статус
Затворена за нови мислења.

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Па категоријата Скопјани не се одредува според крвна група, туку се одредува според тоа колку време си поминал од твојот живот живеејќи во Скопје. Ако гледаме така на работите тогаш и во другите градови другите категории на луѓе како Велешани, Стружани и.т.н. (ги земам за пример) се изумрени одамна, и таму имало мешање.Но тој што живее во Скопје, плаќа даноци повеќе од 20 и кусур години (на пример.), тука се образувал и ред други работи тој е Скопјанец, тој што исто така на пример живее 20 и кусур години во Велес и ги прави овие работи што ги набројав тој е Велешанец.Ако гледаме по крвна слика Скопјани, Велешани, Стружани, Штипјани не постојат уште многу одамна, треба сите да се прогласиме за „бучкуруш нација“ од проста причина што Скопјаните, и другиве што ги набројав одамна изумреле со поминувањето на разно-разните војски тука.Еден куп турски и германски зборови во нашиот јазик имаме............
Кооооооолку нема врска ова.

Ете според тебе, Македонците што живеат во Австралија 40 години, плаќале даноци, таму се школувале ова она, не се Македонци туку Австралијанци?!

Се знае кои се стари Битолчани, стари Скопјани, стари Охриѓани и тие се вистинските Битолчани, Скопјани, Охриѓани а не доселеници од околните села/градови...
Јас имам потекло од многу стара битолска фамилија кои со години работела во областа на печтарството. Си има архива за фамилијата во историскиот архив во Битола. Не е се така оставено на случај. Турските тапии сеуште се чуваат и неможиш да коментираш дека не постоеле стари фамилии по градовите.
Не е тоа ништо страшно ако си доселеник во град. Јас сум од Битола и живеам и работам Скопје. Ама јас до крај на животот нема да се нарекувам Скопјанец бидејќи не сум. Треба да бидам луд или да глумам лудило и да го тврдам спротивното.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Otvori ubava tema za muabet.
Makedonci, Makedonski jazik i ostalo..
Ali ne ja chepkame temava, krv kje padne inaku xD
Kje se potepame.
Kakoidae, sekoj nosi krv od druga strana, samo ne od Skopje.
Vprochem, vo tvoeto odnesuvanje i gradenje kako lichnost najgolema uloga imaat genite, ne okolinata, taa e na 2ro mesto. Taka?
Epa ako nekoj 50 godini zhiveel vo Skopje, a nosi Veleshka krv i odnesuvanje vo sebe, za toj vikash deka e skopjanec, samo zatoa shto zhiveel tamu 50 godini? ^.-
Skopjanec mozhe da se nareche toj sho se ragja kako treta (ne prva. ne vtora - treta) generacija vo Skopje, a ne toj sho zhiveel nekoi si 50 godini vo nekoj grad. Posle celi 3 generacii se gubat site belezi od mestoto od koe poteknuvash, a ne posle 10 godini zhivot nekade.
Retki se tie shto mozhat da se falat kako starosedelci, ili so drugi zborovi, ligje shto zhiveeva povekje od 3 generacii vo Skopje :/
Zatoa temava e lame, Skopje e nov grad, so mnogu doselenici -.-
Не треба за да се родам во некој град па да имам право да се наречам граѓанин на тој град.

Пре би рекол дека доколку ЈАС придонесувам за тој Град многу повеќе одколку некој што е 5та генерација на жители од тој Град имам поголемо право да кажам дека сум Граѓанин на тој и тој Град.

Не го земам Скопје за пример бидејќи не е само тој град.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Дечки се меша потекло и каде си роден!

Ако потекнуваш од источна Македонија е една работа, да си роден таму а да живееш во Скопје е друга.

Историско право имаат да се нарекуваат луѓето кои неколку генерации (барем до каде имаш евиденција) живеат во Скопје.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Што мислење имате за скопјани онака на прв поглед, како накурчен народ, луѓе што го фатиле господ за мадиња?
Така ми стојат барем мене, секој само да се пофлаи дека имал толку станови, па незнам каква работа (што е далеку од вистината) па незнам што имал па незнам како праел а не сфаќа народот дека преку глава му е некој да ги слуша туѓите фалења што не се ни блиску за реалноста.
Така сум ги забележал поголемиот дел од скопјаните дека се..па сеа вие искажете свое мислење:)
Објаснете ми што е толку нејасно во темава?

Гледам ќе оди под клуч, ама не поради тоа што си нема врска, туку поради тоа што човек не може да биде офлајн од форумов подолго од 1 саат. Одма тепачки почнувате!
 
Г

Господ

Гостин
Чек сега,ако се отвори тема која вели "Дали мислите дека Албанците се накурчени" ќе лета во канта за 5 секунди,ама оваа може да стои.
Која е разликата?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Чек сега,ако се отвори тема која вели "Дали мислите дека Албанците се накурчени" ќе лета во канта за 5 секунди,ама оваа може да стои.
Која е разликата?
Идејата на темата ќе биде разликата и ако не ти е јасна (во смисол зошто воопшто ја има) темава, те молам не ја посетувај само колку да остајш било каков коментар.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Чек сега,ако се отвори тема која вели "Дали мислите дека Албанците се накурчени" ќе лета во канта за 5 секунди,ама оваа може да стои.
Која е разликата?
Меѓунационална основа е едно друго е ова...
 
Г

Господ

Гостин
My point being си го сакам градот,а жителите какви-такви го сочинуваат градот.Тука сум роден,и иако влечам корени од друг град,јас живеам тука и сум скопјанец,а од каде се моите баби дедовци и слично е небитно.Исто делува и кога некој се чувствува така на национална,верска или слична основа.Но се разбира,ова секогаш било особено "нежно" место да боцнеш.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Vprochem, vo tvoeto odnesuvanje i gradenje kako lichnost najgolema uloga imaat genite, ne okolinata, taa e na 2ro mesto. Taka?
Epa ako nekoj 50 godini zhiveel vo Skopje, a nosi Veleshka krv i odnesuvanje vo sebe, za toj vikash deka e skopjanec, samo zatoa shto zhiveel tamu 50 godini? ^.-
Најголема улога има културата што ја носиш и ја градиш, не гените....Ако гледаме според гените тогаш слободно можеме за што сакаме да се прогласиме еве за „не знам си што“ нација.
Да, он придонесува за градот, плаќа даноци, ја гради околината во Скопје со својата работа и со својот труд.Тоа се подразбира под Скопјанец.Истото важи и за Велешанец.Тој може има некој ген од турското од баба му, или пак има некаков си трет ген тоа не е важно толку колку што е важно тоа дека он живее во тој град, плаќа даноци во тој град, ги гради школите со тие даноци и придонесува за тоа околината да му биде подобра.

--- надополнето ---

Кооооооолку нема врска ова.

Ете според тебе, Македонците што живеат во Австралија 40 години, плаќале даноци, таму се школувале ова она, не се Македонци туку Австралијанци?!
За што тогаш ти добиваш австралијанско државјанство и пасош.Јас знам дека тој пасош се добива за тоа што они таму живеат со години и веќе влегле во тој нивни систем на давачки и ред други работи.Пасош само така можеш да добиеш во една држава, ти веќе таму живееш таму си ја створил фамилијата и толку ти даваш придонеси на таа држава.Не ми даваш на мене сигурно или пак на некој друг од Македонија......
А и гледам од преголемите вложувања во оваа држава што се направи во последниве 19 години.Се возиш во автобус, гледааш како млади дуваат лепак, други по улицине просат, трети пак просат но гледаат да те измамат со некои нивни преправања, четврти гледаат само да профитираат на твој грб од очај што и они немаат.Не дека и надвор е нешто посјајно ама за разлика од кај нив......
.
Не е тоа ништо страшно ако си доселеник во град. Јас сум од Битола и живеам и работам Скопје. Ама јас до крај на животот нема да се нарекувам Скопјанец бидејќи не сум. Треба да бидам луд или да глумам лудило и да го тврдам спротивното.

Па јас не реков дека е страшно, јас убаво напоменав дека ако гледаме така на работите (според гените) тогаш не можеме да се сметаме и за Македонци.Еве слободно ќе си кажам крвно и јас не сум чист Скопјанец, мајка ми е од Западна Македонија, од Маврово а татко ми е од Скопје.
Ама моите живеат тука повеќе од 20 и кусур години и сега јас плаќам тука давачки во овој град, со тие давачки ја градам сопствената околина и дел сум од таа околина.Според тоа се определува називот Скопјанец, не според крвта. Погрешно ја разбираат луѓето определбата.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ама ја затеравте работава.. треба една посебна тема да се отвори за ваков муабет.. :) Шо викате за ова?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
My point being си го сакам градот,а жителите какви-такви го сочинуваат градот.Тука сум роден,и иако влечам корени од друг град,јас живеам тука и сум скопјанец,а од каде се моите баби дедовци и слично е небитно.Исто делува и кога некој се чувствува така на национална,верска или слична основа.Но се разбира,ова секогаш било особено "нежно" место да боцнеш.
Ааа не, штом немаш печат и потпис од византискиот цар дека прапрадедо ти бил скопјанец...ништо работа :) Плус треба да дадеме гени на проверка.


Муабетов веќе е...жители од други градови почнаа да оспоруваат жителство на скопјани...лудило...ние сме антички марсовци, венеријанци.
Се додека не ги избацат министерствата и агенциите низ цела Македонија ќе мора другите да се преселуваат во Скопје. Без децентрализација на државните органи, јалова работа. Кога една институција со 100-200 вработени за некоја година ќе ги привлече вработените и семејствата во друг град...ќе се смени сликата на миграции. Секако и економијата, трговијата.
Некои многу тешко го сфатија муабетот за доселбите, дури се навредија. Не дека не се потребни доселби туку кога градот крцка, кога капацитетот на инфраструктурата (вода, сообраќај па и струја) му е надминат, кога нема кај да се разминеш ни пешки ни со точак или кола, кога се планираат сто и двестакатници, кога се продолжуваат градби Ново Лисиче (до каде ли ќе тераат, до Катланово?)...нема капацитет Скопје да издржи уште и толку доселби...и овие се премногу. А постојано гледам доселби. Само ланската година дојдоа 20-30 души од други места. Едино чаре да си седиме в скут еден на друг :)

Прашајте ги само аеродромци колкава гужва и проблеми (со амбуланта, градинки, школи, превоз) имаат...град во град. Глупа бе политика на концентрација.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Ааа не, штом немаш печат и потпис од византискиот цар дека прапрадедо ти бил скопјанец...ништо работа :) Плус треба да дадеме гени на проверка.


Муабетов веќе е...жители од други градови почнаа да оспоруваат жителство на скопјани...лудило...ние сме антички марсовци, венеријанци.
Се додека не ги избацат министерствата и агенциите низ цела Македонија ќе мора другите да се преселуваат во Скопје. Без децентрализација на државните органи, јалова работа. Кога една институција со 100-200 вработени за некоја година ќе ги привлече вработените и семејствата во друг град...ќе се смени сликата на миграции. Секако и економијата, трговијата.
Некои многу тешко го сфатија муабетот за доселбите, дури се навредија. Не дека не се потребни доселби туку кога градот крцка, кога капацитетот на инфраструктурата (вода, сообраќај па и струја) му е надминат, кога нема кај да се разминеш ни пешки ни со точак или кола, кога се планираат сто и двестакатници, кога се продолжуваат градби Ново Лисиче (до каде ли ќе тераат, до Катланово?)...нема капацитет Скопје да издржи уште и толку доселби...и овие се премногу. А постојано гледам доселби. Само ланската година дојдоа 20-30 души од други места. Едино чаре да си седиме в скут еден на друг :)

Прашајте ги само аеродромци колкава гужва и проблеми (со амбуланта, градинки, школи, превоз) имаат...град во град. Глупа бе политика на концентрација.
Остај се ....
Како аеродромка а сега и понов жител на К.Вода (и ваму и таму сум) ќе дадам неколку примери кој верувам дека сите ги имате у комшилук.


У комшии имам еден полицај кој дошол од Радовиш разбираш (со целото свое семејство) и молим те го чува Г-дин Иванов, ха,ха,ха,ха, немаше други полицајци во Скопје кој се способни да го гардираат Г-дин Претседател, најспособниот беше од Радовиш кој дури физикусот не му одговара на критериумите да биде полицаец - метро и шумска јагода и плус дебелко си е. Еј бог да чува... ама тоа е.
А плус имам едни од Тетово т.е. од с.Вратница и пред некоја година на бадник зеле палеле оган у двор кај мене (во тој период не живеев во куќата), а дворот како и сега не мие заграден, сакам да ми биде без ограда амрикански стил и господата вратничани биле таа година кумови им се видело арна чистината и буфнале оган ( недај боже можеле куќата да ми ја запалат) и културно го прокоментирав настанот дека не е редот така, ама пустината сељак си е сељак кога рипна ќе се кара, очи ќе вади, тоа било народна улица они што сакале ќе прават, како не ни било срам што сме им пререкле, чуда станаа. Се прекрстив и си заминав.

Тие на трети студенти немаат осет, секој викенд праат журки до 4 сабајле, незнам по кој пат се опоменати крајно полиција викање нема оправија. ( мислат у некоја пустелија ли живеат кој ги знае или околу се е ниви)
Од кога почнаа интензивните миграции (тоа се последниве неколку години), јас чуда се изнагледав кај мене у зграда, бидејќи комшиите си ги рентаа становите на придојдениве. Уште еден пример, имаше едно семејство исто од источна македонија беше, сопругот и беше исто полицаец, и чекам да дојде лифтот и на нас двете ни се придружи една жена од ромска националност жената оди најверојатно да чисти кај една комшика и ништо штама доаѓа лифтот влегуваме и молимте провинцијалкава не ја пушта у лифт женава зашто била циганка , била гнасна уште да ја истепаше, и јас си излегов од лифтот и ја пуштив лудата да си оди сама со лифтот.Бреј чуда, божем Господ за муда го фатила дошла опинчарка ни заедна до вчера смрдела на овчојна сега граѓанка станала.Апсурди.
Е тука ни е големината на нас Скопјаните што не се замараме со малограѓански стварчиња.
А вие се замарате со нас Скопјаните .
И да се курчиме ни се може.
Е се офајдија малце повеќе машките дечиња од маало стекнаа нови познанства, искуства, се исшлифуваа пошто девојкиве редовно си ги прибираа кај нив у стан.

Каде со вас провинцијалци до каде ќе одиме бре.

Се додека не се децентрализираат работниве места нема ни спас, нема. :toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
Трендот на миграции е загрижувачки, не само за капацитетот и проблемите во Скопје него и за се поголемото осиромашување на другите региони. Но за ова најверојатно е потребна цела друга тема која ќе опфати и невработеност и земјоделие, трговија, бегање од државава...Една политика на миграции беше за време додека се градеше престолнината во 50 и 60-тите и кога требаше да се донесе работникот во градот и фабриките, но сега истиот тренд нема поента.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Остај се ....
Како аеродромка а сега и понов жител на К.Вода (и ваму и таму сум) ќе дадам неколку примери кој верувам дека сите ги имате у комшилук.


У комшии имам еден полицај кој дошол од Радовиш разбираш (со целото свое семејство) и молим те го чува Г-дин Иванов, ха,ха,ха,ха, немаше други полицајци во Скопје кој се способни да го гардираат Г-дин Претседател, најспособниот беше од Радовиш кој дури физикусот не му одговара на критериумите да биде полицаец - метро и шумска јагода и плус дебелко си е. Еј бог да чува... ама тоа е.
А плус имам едни од Тетово т.е. од с.Вратница и пред некоја година на бадник зеле палеле оган у двор кај мене (во тој период не живеев во куќата), а дворот како и сега не мие заграден, сакам да ми биде без ограда амрикански стил и господата вратничани биле таа година кумови им се видело арна чистината и буфнале оган ( недај боже можеле куќата да ми ја запалат) и културно го прокоментирав настанот дека не е редот така, ама пустината сељак си е сељак кога рипна ќе се кара, очи ќе вади, тоа било народна улица они што сакале ќе прават, како не ни било срам што сме им пререкле, чуда станаа. Се прекрстив и си заминав.

Тие на трети студенти немаат осет, секој викенд праат журки до 4 сабајле, незнам по кој пат се опоменати крајно полиција викање нема оправија. ( мислат у некоја пустелија ли живеат кој ги знае или околу се е ниви)
Од кога почнаа интензивните миграции (тоа се последниве неколку години), јас чуда се изнагледав кај мене у зграда, бидејќи комшиите си ги рентаа становите на придојдениве. Уште еден пример, имаше едно семејство исто од источна македонија беше, сопругот и беше исто полицаец, и чекам да дојде лифтот и на нас двете ни се придружи една жена од ромска националност жената оди најверојатно да чисти кај една комшика и ништо штама доаѓа лифтот влегуваме и молимте провинцијалкава не ја пушта у лифт женава зашто била циганка , била гнасна уште да ја истепаше, и јас си излегов од лифтот и ја пуштив лудата да си оди сама со лифтот.Бреј чуда, божем Господ за муда го фатила дошла опинчарка ни заедна до вчера смрдела на овчојна сега граѓанка станала.Апсурди.
Е тука ни е големината на нас Скопјаните што не се замараме со малограѓански стварчиња.
А вие се замарате со нас Скопјаните .
И да се курчиме ни се може.
Е се офајдија малце повеќе машките дечиња од маало стекнаа нови познанства, искуства, се исшлифуваа пошто девојкиве редовно си ги прибираа кај нив у стан.

Каде со вас провинцијалци до каде ќе одиме бре.

Се додека не се децентрализираат работниве места нема ни спас, нема. :toe:

Дамата од Скопје ни раскажа прекрасни приказни.
Незнам дали на вакви да им се плукнам во годините или во вообразеноста,но подобро да ја слушнам приказната нејзините кога и од каде се доселиле во Аеродром?
Света кикамика, провинцијалките во душа се најстрашни,никаде не се прошетани,не се мешани со народ,со други култури,не биле во различни ситуации. Тие дремат и се курчат на граѓаните од другите градови, изиграваат дами,од проста причина што така си ги лечат раните за својата неизживеаност. Пример кикамика се преселила од Аеродром во Кисела Вода,каков напредок во животот!
Потоа ги спомна студентите,нормално бидејќи не видела студенти во други градови,ниту знае како е да се студира надвор од Скопје. Тие од Скопје во Охрид не урлаат и не им викаат полиција,туку се примерни бидејќи се од Скопје. Нормално дека нема да знае каков е студенскиот живот,бидејќи никогаш не испаднала од дома.И за неа е чудно што они пијат и урлаат секоја вечер.
Потоа спомена малограѓански муабети,кој Скопјанките од Аеродром не ги прават.Ама затоа не заборави да спомене дека машките чела од Скопје ги ределе девојките од другите градови,без при тоа да спомене колку од женските чела во комшии што им се,примаат реденки за 50 евра.Тоа на кафе муабетите веројатно дамите го пропуштаат.Штета не се по малограѓанските муабети,па со двогледот тој дел не го виделе.Или комшиката од Радовиш опиничарка што смрдела на овчојна.

Значи многу е покултурно да се напише дека Скопје мора да се шири бидејќи постоечките капацитети се претесни,од колку со дигнат нос да се исплука се што не е од Скопје.
Дека Скопјаните се прекрасни луѓе,кој ни од далеку не личат на цитиранава членка. Дека они не ни можат да ги поднесат ваквите и цело време се шегуваат на нивна сметка.Дека накурчени се оние кој од Скопје најдалечна дестинација им било Треска или Матка.Најстрашно е кога сељакот ќе ги фрли опинците,тогаш плука на се живо и диво како него.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom