Дали кога ќе кажете ТЕ САКАМ завршува љубовта и почнуваат "игрите"?

Член од
6 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
2
Нормално инспириран од некои мои искуства еве решив да ја поставам темава надевајќи се дека пред се нема да бидам погрешно примен кај вас Почитувани Форумџии
Темава секако не се однесува на оние доолги врски од преку 5 години, туку баш на оние почетоци (зборувам за на пример 3-4 месец од врската или дружењето)
Значи, сметам дека кога ќе ги изговориш овие зборови тука веќе започнуваат сите оние игри од типот "овој ме сака и можам да го имам кога ќе посакам, затоа е најдобро да седи на резервна клупа", "дечково трча по мене, нема предизвик нема жар во врската" ... и уште мал милион клишеа !!?
И сето ова го кажувам воден од она познатото дека девојките повеќе го сакаат она што неможат да го имаат!!
Дали со изговорено ТЕ САКАМ веќе станувате нечија сопственост (нормално карикирано) ???

Искрено очекувам ваши размислувања на темава

WIth all the respect !!
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Можеби ќе звучам грубо, но не се палам кога ке ми каже дека ме сака, или како што го нарекуваме ние она магичното ТЕ САКАМ, не ни го сфаќам толку озбилно, ни па се замарам каква и која вредност има, ипак е само збор, а зборовите се докажуваат со дела.
Ние живееме во период, или опшество, кога на луѓево секој втор збор им е те сакам, ме сакаш ли, колку па зашто, си го заситуваат своето его, а се тоа е клише, и надвор од мода, сите сакаат некого и нешто, а колку е тоа веродостојно и искрено никој не знае.
Те Сакам - игра ?
- Можеби, ако си добар Player мн. ке успееш во животот, па и на сите полиња, во право време, на право место, со прав одговор, и изговор, и многу работи ке ти бидат олеснети, :wink:
 

`Jomero

Jomi =)
Член од
26 февруари 2007
Мислења
241
Поени од реакции
8
Нормално инспириран од некои мои искуства еве решив да ја поставам темава надевајќи се дека пред се нема да бидам погрешно примен кај вас Почитувани Форумџии
Темава секако не се однесува на оние доолги врски од преку 5 години, туку баш на оние почетоци (зборувам за на пример 3-4 месец од врската или дружењето)
Значи, сметам дека кога ќе ги изговориш овие зборови тука веќе започнуваат сите оние игри од типот "овој ме сака и можам да го имам кога ќе посакам, затоа е најдобро да седи на резервна клупа", "дечково трча по мене, нема предизвик нема жар во врската" ... и уште мал милион клишеа !!?
И сето ова го кажувам воден од она познатото дека девојките повеќе го сакаат она што неможат да го имаат!!
Дали со изговорено ТЕ САКАМ веќе станувате нечија сопственост (нормално карикирано) ???

Искрено очекувам ваши размислувања на темава

WIth all the respect !!
Се зависи од личноста на која што си го кажал тоа те сакам..ако зборувам за мене јас никогаш не сум се палел на тоа те сакам бидејќи сакам да го почувстувам тоа а не да го слушнам делата се побитни од зборовите нели...а доколку си бил во ситуација да налеташ на таква личност на која си и рекол те сакам па потоа почнала да си игра со тебе и ред др работи одма проценуваш колку пари вреди и дали вистина те сака...

А за второво не би рекол дека би бил во нечија сопственост сепак си слободен да си правиш што сакаш.
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
2
Ок, значи вака, пошто нормално несакав да го тупам во насловот на темава (а и не би личело на ништо) збориме за личност (во случајов девојка) со која што се гледаш веќе некој период, ви оди супер и сето тоа, но моментот кога ке дојде тоа Те Сакам ( нормално зборуваме за вистински да се чувствува тоа) а инаку сосема се сложувам со вашите мислења дека делата се поважни!! но што ако и тоа не се цени од другата страна ??!
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
2
Зашо мора да се играа игри :(
Е тоа е прашањето што ми направи дилеми дали да поставам нова тема, но сепак и тука е доволно. Сепак фала ти друже што го постави ова ..... мислам дека се би дал да го знам одговорот, ама не ќе да е така:toe: !!! сепак мое мислење е дека љубовта ќе го спаси светот, а Егото ќе го уништи ... па останува да видиме кој ќе биде winner .
за да не звучи оваа констатација онака премногу глобално еве да се концентрираме на нашава ни прекрасна државичка :se_ molam
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Нормално инспириран од некои мои искуства еве решив да ја поставам темава надевајќи се дека пред се нема да бидам погрешно примен кај вас Почитувани Форумџии
Темава секако не се однесува на оние доолги врски од преку 5 години, туку баш на оние почетоци (зборувам за на пример 3-4 месец од врската или дружењето)
Значи, сметам дека кога ќе ги изговориш овие зборови тука веќе започнуваат сите оние игри од типот "овој ме сака и можам да го имам кога ќе посакам, затоа е најдобро да седи на резервна клупа", "дечково трча по мене, нема предизвик нема жар во врската" ... и уште мал милион клишеа !!?
И сето ова го кажувам воден од она познатото дека девојките повеќе го сакаат она што неможат да го имаат!!
Дали со изговорено ТЕ САКАМ веќе станувате нечија сопственост (нормално карикирано) ???

Искрено очекувам ваши размислувања на темава

WIth all the respect !!
Малку ми е нереално да има вистинско „те сакам“ по три месеци. После интензивно дружење од три месеци (ова ми е од моето искуство) почнав да се прашувам дали сум заљубена. После месец ипол од тоа, после постојани контакти и моногамност иако не бевме во официјална врска, си признав СЕБЕСИ дека сум заљубена. Отприлика ми се чини и кај него испадна исто вака... А се почна од уан најт стенд, а продолжи како повремени дружења. па не би имало некоја причина да се „дигаат акции“ на те сакам моментите.

Сите го ПОсакуваме повеќе она кое не можеме да го имаме. А ако сакаме го кажуваш во смисла на „љубиме“ тогаш не е точно. Кога сум заљубена (ретко ама квалитетно, кај мене бар:)) не ни се замарам со она кое „не можам да го имам“, особено зашто генерално сум доволно самоуверена и сметам дека не постои недостижна цел, особено кога таа цел е машко, кое во принцип е најлесното за манипулирање суштество на планетата :))
 
G

Gray Foxx

Гостин
Очигледно е дека и него тоа му се случило. Сосема те разбирам брате. Been there done that. Не знам што се случи со светов, не знам оти е толку валкан. Ти си ги кажуеш своите чувства, она размислува за манипулација со тебе. Да фанеш да ја утепаш. Јеби га,никогаш нема да сфатам како може некој/а да си поигрува со чувствата на друг.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Којзнае дали е така... Ако би било така, тогаш никој на никого не би му признал дека го/ја сака, за да не испадне изманипулиран. Мразам игри и неискрености, подобро седни решо ги проблемите и продолжи понатака. На два стола не се седи, можеш наеднаш да останеш “треснат“ на земја.
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
2
Малку ми е нереално да има вистинско „те сакам“ по три месеци. После интензивно дружење од три месеци (ова ми е од моето искуство) почнав да се прашувам дали сум заљубена. После месец ипол од тоа, после постојани контакти и моногамност иако не бевме во официјална врска, си признав СЕБЕСИ дека сум заљубена. Отприлика ми се чини и кај него испадна исто вака... А се почна од уан најт стенд, а продолжи како повремени дружења. па не би имало некоја причина да се „дигаат акции“ на те сакам моментите.

Сите го ПОсакуваме повеќе она кое не можеме да го имаме. А ако сакаме го кажуваш во смисла на „љубиме“ тогаш не е точно. Кога сум заљубена (ретко ама квалитетно, кај мене бар:)) не ни се замарам со она кое „не можам да го имам“, особено зашто генерално сум доволно самоуверена и сметам дека не постои недостижна цел, особено кога таа цел е машко, кое во принцип е најлесното за манипулирање суштество на планетата :))
сама кажа интензивно дружење така да ок секогаш е индивидуално тоа кога можеш да го кажеш тоа те сакам, сепак прашањето е што ако тоа и навистина значи те сакам поткрепено и со дела ?!
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
сама кажа интензивно дружење така да ок секогаш е индивидуално тоа кога можеш да го кажеш тоа те сакам, сепак прашањето е што ако тоа и навистина значи те сакам поткрепено и со дела ?!

Не ја сфаќам проблематиката која ја изложуваш, всушност.
За шансите да се отвориш и личноста која ти значи да се поигра и да го искористи тоа?
Лош избор, ќе бидеш повреден, памет за друг пат.
Не е до времето кое поминало. Ако ти се погодила некоја таква, истото би го направила и по 5 години.. Освен ако во меѓувреме не се почувствува спремна да се скраси на едно место зошто и чука биолошкиот часовнил..
 
С

Сатори

Гостин
Нормално инспириран од некои мои искуства еве решив да ја поставам темава надевајќи се дека пред се нема да бидам погрешно примен кај вас Почитувани Форумџии
Темава секако не се однесува на оние доолги врски од преку 5 години, туку баш на оние почетоци (зборувам за на пример 3-4 месец од врската или дружењето)
Значи, сметам дека кога ќе ги изговориш овие зборови тука веќе започнуваат сите оние игри од типот "овој ме сака и можам да го имам кога ќе посакам, затоа е најдобро да седи на резервна клупа", "дечково трча по мене, нема предизвик нема жар во врската" ... и уште мал милион клишеа !!?
И сето ова го кажувам воден од она познатото дека девојките повеќе го сакаат она што неможат да го имаат!!
Дали со изговорено ТЕ САКАМ веќе станувате нечија сопственост (нормално карикирано) ???

Искрено очекувам ваши размислувања на темава

WIth all the respect !!
Ајде вака фино, лепо без да се лажеме, може?
Игрите како што сам ги нарече, се играат од самиот старт па до крајот на една релација, неопходни се, малите слатки додатоци во вид на шлаг и повременото манипулирање од двете страни што може да биде и во форма на тажна фаца за да се изнуди поблага реакција на лутина секогаш ги имало и ќе ги има.
Али, да ми се појави мене некој што ќе мисли дека ме поседува само затоа што го сакам, гадно се поебал у процесот на доаѓањето на тој заклучок.
Јас сум во врска која што трае 4/5 месеци и го сакам бе, јасно и гласно си кажувам, знае он, знаат сите што ме познаваат, знам и јас, но сопственост, комплетно подложување од типот погоре опишан, јок!
Една работа никад нема да се смени, а тоа е она што Џорџи Мајкал одамна го испеал:

All we have to see
Is that I don't belong to you
And you don't belong to me yea yea
Freedom!
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Очигледно е дека и него тоа му се случило. Сосема те разбирам брате. Been there done that. Не знам што се случи со светов, не знам оти е толку валкан. Ти си ги кажуеш своите чувства, она размислува за манипулација со тебе. Да фанеш да ја утепаш. Јеби га,никогаш нема да сфатам како може некој/а да си поигрува со чувствата на друг.
Дефинитивно.
Некако,во сегашниве периоди,односите се така поставени,што кога едниот од партнерите отворено ќе го каже тоа "Те сакам",другиот веднаш добива впечаток дека го има во мрежа и размислува како да манипулира со него.
Не знам зошто е тоа така,али нормално и јас been there,done that.
Те сакам не треба да повлекува манипулација и лоши мисли.
Те сакам треба да носи благосостојба.
Но,тоа е тоа,и мора да се справуваме како знаеме и умееме со тоа.
На крај,веќе не е пожелно да се кажува "те сакам" на некој,бидејќи знаеш до што ќе доведе до тоа.
И...најдобро е да се воздржиш.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Апсолутно, дефинитивно, и егзактно точно. Затоа Крејзи нека не ми се љути кога ќе речам дека 99% од жените се кучки. п.с не 100% де.:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom