Дали казната е одмазда?

Дали казната е одмазда?


  • Вкупно гласачи
    55

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Зависи....Зависи од тој кој ја дал казната какви намери имал...или да се одмазди, или со казната сакал да воведе некоја воспитна мерка за грешката која е направена!
Али лично сметам, дека не е одмазда!
 
Член од
29 април 2008
Мислења
184
Поени од реакции
9
kako prvo site luge pravat greski . nekoi greski se oprostuvaat bez nikakva kazna so ocekuvanje deka toj covek nema da ja povtori istata greska .kaznata spored mene e posledna opcija so koja sto se ocekuva da ne se povtori taa greska (kazna so dobra namera) . a vo zavisnost od karakter i od situacija nekoi licnosti kaznuvaat so cel da se odmazdat bez razlika dali e napravena nekoja greska ili ne .Kaj normalnite luge so zdrav razum i dobro srce kaznata ne e odmazda
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Казната е заслуга а не одмазда.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Казната е заслуга а не одмазда.
Во кој смисол е заслуга?
Зарем секој е, без исклучок, оправдано казнет како последица на некои свои дела и правопропорционално со нивната тежина?
Зарем нема милиони случаи запишани во историјата (како Холокаустот, егзодусот на Егејците и сл.), а и случаи на кои денес сме сведоци, кога луѓе трпеле и трпат секакви казни, тотално незаслужено и од причини надвор од здравиот разум?

Всушност, кој е тој "судија" што го има апсолутното право да доделува "заслуги" за казни?
Затоа што, со исклучок на злосторствата и казните одредени според закон, како и на оние кои се водени според конвенционалниот морал, во сите други случаи, сметам дека не постои ниту една, доволно подобна личност која има право да одреди кој треба да се казни, без да направи неправда или да се понесе од желбата за лична одмазда.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Во кој смисол е заслуга?
Секој кој направил грев или некое кривично дело како убиство и слично треба да биде казнет и тоа тој го заслужил односно заслужил да биде казнет.


Зарем секој е, без исклучок, оправдано казнет како последица на некои свои дела и правопропорционално со нивната тежина?
Не велам дека секој без исклучок е оправдано казнет и правилно му е пресудено,но доколку направил злосторство т.е. злодело треба да биде казнет и тоа му е негова заслуга.

Зарем нема милиони случаи запишани во историјата (како Холокаустот, егзодусот на Егејците и сл.), а и случаи на кои денес сме сведоци, кога луѓе трпеле и трпат секакви казни, тотално незаслужено и од причини надвор од здравиот разум?
Тоа не се казни тоа се неоправдани и незамисливи дела на некои како што кажа ти со надвор од здравиот разум.

Всушност, кој е тој "судија" што го има апсолутното право да доделува "заслуги" за казни?
Никој нема апсолутно право да суди и пресудува тоа е точно.Но замисли и да ги нема сегашниве судии што би било во целиот свет.


Затоа што, со исклучок на злосторствата и казните одредени според закон, како и на оние кои се водени според конвенционалниот морал, во сите други случаи, сметам дека не постои ниту една, доволно подобна личност која има право да одреди кој треба да се казни, без да направи неправда или да се понесе од желбата за лична одмазда.
Точно.

Но како што кажав погоре што би било ако не се и овие судии што се сега во цел свет.Би било тотална Анархија,на сите страни би имало убиства и колежи,масакрирани на секој чекор па тоа ке биде и повеќе од холокаустот и егзодусот на егејците и сл.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Moe mislenje e deka Kaznata ne e vid na Odmazda. I eve zosto :

- Sekoja odmazda si ima svoja predhodnica koja e izvrsena na strog, surov, los, neopravdan nacin. Od ovde poaga zelbata za odmazda, sto bi rekle ''izramnuvanje na smetkite''.
- A kaznata predstavuva nacin koj dokolku e vo ramkite na zakonot (bidejki ima kazna, i kazna) ni ukazuva na nasata napravena greska, se so cel da ne se povtori vo idnina.

Moram da kazam deka temava e 5+ i stvarno odlicna da natamosna diskusija ... !!!* ;)

Pozzzz.
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Sve zavisi od kakva e kaznata i dali ima polza od nejze se dodeka ima polza od kaznata ne samo da se povredi nekoj ne e odmazda.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Казната обично има воспитна цел,,но зависи и од ситуацијата поради која е дојдено до неа.. Но,,во секој случај,,казнетиот може да ја сфати како одмазда за грешката што ја направил...
И секако,,во некои случаи може да нејзината цел биде токму таа- за одмазда.:pipi:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
јас мислам дека казната е одмазда, но секогаш мора таа да биде со умисла...некогаш казната ја даваме за да се одмаздиме, но тоа го правиме потсвесно...
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Како можи казна да биде одмазда?
Казната е начин на воспитување а одмаздата е враќање на зададени емоции. Значи казната не е одмазда
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
казната е начин на зголемување на агресивноста.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
13
Поени од реакции
2
Kaznata bi ja definirala kako posledica poveke.
 

bella

*HOT*
Член од
8 јуни 2008
Мислења
407
Поени од реакции
27
казната не е одмазда!има повеке видови казни,Казна од родителите,казна од Господ,судска казна,училишна и сл.кој ти ја доделил казната не сметал со тоа да ти се одмазди туку да те натера да ја согледаш својата грешка и да размислиш дали пак ке ја повториш истата!сметам декаказните треба да постојат зошто само на тој нашин,барем малку по малку ние луѓето ке се наушиме да размислуваме и да не влегуваме од грешка во грешка!на пример ако не казнат 1,2,3 за фрлање ѓубре на улица,малце ке размислиме дали ни се допаѓа така да не ,,маваат,, по џебот на оваа немаштија,и сето тоа зш не мрзело да го фрлиме во каната,па одтогаѓ па натаму нема да ни се повтори тоа!сепак казните се поучни и колку-толку може да влијаат на нас!
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Доколку казната постои за да во иднина се спречи повторување на она што треба да биде казната, тогаш:
Казна е правењето на минималното нешто што треба да се направи за максимално да се намали веројатноста дека она што е казнето во иднина нема да биде направено од страна на оној што е казнет.
Се` она што е повеќе од минималното нешто што треба да се направи за максимално да се намали веројатноста дека она што е казнето во иднина нема да
биде направено од страна на оној што е казнет, е одмазда.

Според ова, доживотниот затвор е казна, а смртната казна е одмазда.

Ако има некој што не се согласува со овој пост, нека каже зошто не се согласува.
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
14
Поени од реакции
1
Казната е воспитна мерка....се применува тогаш кога ќе се поминат сите граници на толеранција!
Се казнува со цел, оној што е казнет, да свати дека греши и да не ја повторува грешката.
Сепак...јас лично сум против казната како воспитна мерка па макар одмазда или било што.....на грешките може да се укажи на убав начин со разговор.
:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom