Дали и колку е деградирано Македонското образование

Дали образованието во Македонија е деградирано?


  • Вкупно гласачи
    29
Б

Бат Елохим

Гостин
Мислам дека тоа е на еден начин, последица од родителите. Еден добар процент од родителите за се и сешто застануваат на страната на децата кога станува збор за училиштето. Пример - Професорот реално и коректно ќе го оцени ученикот, ученикот дома ќе се пожали, родителот му оди на професорот и почнува да му кажува дека нема појма, не е ни малце компетентен за работа и слично. Е сега замислете после 5-6 години од такви работи па и самиот професор губи желба за работа.
Ако син ми не знае за 5ка јас нема да се бунам кај професорот/ наставникот, туку ќе вежбам со син ми/ќерка ми, за да научи подобро. Ако не може, здравје. Нема да трчам ни со бомбониери ни со кафиња и штеки цигари :) Ама кажи ми нешто, не е во одбрана на децата, туку за фер судење :)
истиот тој професор дали ќе го оцени реално сопственото дете, или децата од фамилија кои учат во тоа школо само затоа што тој работи таму?
Ова е честа појава кај нас. Деца од Ново Лисиче да се возат до Карпош само затоа што некој е вработен таму, или од ГГ на пример, проаѓа 5, 6 школи, ама неее мора у К3 да се запише, инаку кој ќе го мкне низ годините во ГГ.
Во никој случај не е до децата, тоа ми е муабетот.
Во оваа наша кабел-држава сите се корумпирани. Од чистачка до директор, сосе родителите. Страдаат децата.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Кај нас не се развива креативноста на учениците, претежно се се сведува на бубање на памет.
Не се мотивираат децата да спортуваат, да се занимаваат со музика, глума, или било какво друго хоби...али битно учат кои култури успеваат во Кенија. :tapp:

Образовниот систем треба од корен да се менува. Образованието не е само во учење на памет, туку и стимулирање на децата да размислуваат малку со своја глава, да се натпреваруваат меѓусебно и така натаму. Сепак, далеку сме од таков систем, нема да го дочекаме ни за 20 години.
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Ако син ми не знае за 5ка јас нема да се бунам кај професорот/ наставникот, туку ќе вежбам со син ми/ќерка ми, за да научи подобро. Ако не може, здравје. Нема да трчам ни со бомбониери ни со кафиња и штеки цигари :) Ама кажи ми нешто, не е во одбрана на децата, туку за фер судење :)
истиот тој професор дали ќе го оцени реално сопственото дете, или децата од фамилија кои учат во тоа школо само затоа што тој работи таму?
Ова е честа појава кај нас. Деца од Ново Лисиче да се возат до Карпош само затоа што некој е вработен таму, или од ГГ на пример, проаѓа 5, 6 школи, ама неее мора у К3 да се запише, инаку кој ќе го мкне низ годините во ГГ.
Во никој случај не е до децата, тоа ми е муабетот.
Во оваа наша кабел-држава сите се корумпирани. Од чистачка до директор, сосе родителите. Страдаат децата.
Не посочив на никого од тука, само сакав да кажам дека сепак има многу такви родители. Еве во Струмица многу честа појава беше ова. Изгледа преголема доверба на родителите кон своите деца не е баш најдобро. Јас знам пример за блиски другари што го правеа тоа, не учи, а дома се жали демек професорите го мразат(што скоро секогаш е оправдување за средношколците).
А за реалното оценување на своите деца или пак на роднински деца едноставно не е можно. Ептен малку се тие кои го практикуваат ова.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Не посочив на никого од тука, само сакав да кажам дека сепак има многу такви родители. Еве во Струмица многу честа појава беше ова. Изгледа преголема доверба на родителите кон своите деца не е баш најдобро. Јас знам пример за блиски другари што го правеа тоа, не учи, а дома се жали демек професорите го мразат(што скоро секогаш е оправдување за средношколците).
А за реалното оценување на своите деца или пак на роднински деца едноставно не е можно. Ептен малку се тие кои го практикуваат ова.
не, знам дека не посочи никого. само кажував како стојат работите. Дека има такви родители, нормално дека има, ама има и наставници/проф. што се субјективни и место реално да оценуваат, ги слушаат муабетите на другите во канцеларија и веќе имаат слика за некое „проблематично„ дете без вистински да го запознаат и не се трудат околу него. Етикета лепење и толку.

Затоа кажав дека сите се за нигде, а страдаат децата.
 

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
Dobra tema...DEgradirano do maksimum.sekoj vtor zavrsuva fakultet, sekoja budala ima diplomai zavsuva magistratura , a doktori na nauki gi ima da gi rines so lopata:S i toa bidejki site sto imaa pari (pa i sto nemaat zavsuvaat nekoi si kvazi obrazovanie i se vrabutavaat negde i go fakaat mesoto na nekoj koj stvarno go zasluzuva toa:S epa zalono e da koga se macis i usis nesto sto sakas i nesto za sto si dobar, a nekoj drog sto blage veze nema vo strukata ke ti go zeme utre mestoto:( toa e koga napravivem i srednoto obrazovanie da ni bide zadolzitelno:( da se razbereme ne se site luge za ucenje kompetentni.nekoj mora da bide i rabotnik i sluzbenik, ne moze site de bidat direktori:( kako trgnalo tia so magistratura ke bidat cistaci :( Ne degradiram nikoja profesija, sekoja koj raboti cesna rabota e za pofala i ne treba da se sramat ili ponizuvaat.Za sram e onoj koj zavrisl fakultet a diplomata nemoze da si ja oravda na nikoj nacin so nikoja postapka:nenene::nesum:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Општо не го бива, се додека се учи за оценка а не за знаење и применување на тоа знаење во животот ќе имаме образование кои што ќе продуцира неуки луѓе.
Тестови внатрешни надворешни на ученици како и на наставници/професори нема да доведат до никаде. Треба да се смени цела матрица комплетно е тогаш можи да разговараме за образование, а сега училиштата се социјални установи за згрижување на деца да не шетаат по улици :icon_lol:.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
86
Поени од реакции
4
Mnogu prijatno se iznendaiv za temava i razmisluvanjata za vistinskata sostojba vo nasheto obrazovanie.Sekoj od svoj aspekt ja prenese realnata slika. Eve jas da dadam mal pridones iako znam deka nishto nema da se promeni vo obrazovanieto ushte dolgo vreme.
1. Obrazovanieto go socinuvaat splet institucii- Ministerstvoto, Biroto za razvoj, podracnite ministerstva vo opshtinite i ucilishtata . Vo nashata zemja nema sorabotka, site ovie institucii svirat kako rashtiman orkestar.
2. Za 20 godini tranzicija se se menuva i se ostanuva isto. Kolku na zemjava i e vazno obrazovanieto zboruva faktot na izbor na ministri. Dosega nieden od ministrite (osven prethodniov Pero Stojanovski) ne bil od domenot obrazovanie- naprotiv se smenija pravnici, lekari, reziseri.
3. Postojano se voveduvaat inovacii koi traat samo dodeka ima pari od stranskite donatorski fondacii i ponatamu nikogo ne go interesira kako vlijaat tie promeni, dali dale pozitiven/negativen rezultat.Edni isti demagozi rotiraat od proekt vo proekt, pa ednash tvrdat deka mora da se integrira nastavata, za potoa da kazat deka mora da se pocituva 40 minutniot casoven sistem, go devalviraat dosegashniot kontinuitet i voveduvaat "inovacii" koi ne se inovacii tuku samo se preimenuvaat.
4. Motivacijata za ucenje ja nema. Decata znaat deka fakultetskata diploma ne e najvazna za dobra zarabotka, za dobivanje odredena funkcija. Primer za toa im se samite nivni uciteli koi se na dnoto na opshtestvenata skala. Fakt e deka cistackite po bankite ili pojaka firma imaat 2 pati pogolema plata od nivnite fakultetski obrazovani uciteli. Pa togash zoshto da ucat?
5.Mnogu nastavnici pridonesoa vo rushenjeto na avtoritetot so svojot biznis odnos- vo shkoo pishuvaat 1- decata MORA da odat kaj odreden davac na privatni casovi---i ocenkata vednash se menuva.
6. Upisnata politika- petkomanija- nema drugo cajre, site baraat 5 samo za da se zapishat vo nekoe od prestiznite sredni /fakulteti. Nikoj ne vodi smetka deka sekogo ne go biduva za se. Shto ke mu e na medicinarot matematika, muzicko?
7. Roditelite- mnogu golem broj roditelite pred decata zboruvaat so omalovazuvanje za ucitelite,nemaat nikakov respekt kon avtoritetot koj go rushat, ja zloupotrebuvaat svojata mokj za da vrshat pritisoci deteto da ja dobie sakanata ocena bez ucenje.
8. Deca so posebni potrebi-prepushteni na ucitelite iako za toa ne se strucni, defektolozi nema, psiholozite ne rabotat so niv.
Golem broj psiholozi najmalku rabotat so decata so narusheno odnesuvanje. Poveke se nasoceni kon proekti koi ne se nivni domen, pa taka drzat obuki po matematika-koja nikogash ne ja ucele.Nastavnicite i decata /nastavata stradaat od takvi pojavi, narushuvanje na rabotnata disciplina a lek nema, zatoa shto nastavnikot zakonski e obvrzan d ne maltretira ni psihicki ni fizicki.:toe:
Ima ushte kup nelogicnosti.
Edna od najgolemite devalvacii vo obrazovanieto e politizacijata, partizacijata. Ucitelite MORA da imaat partiska kniska za da se vrabotat, da ostanat na rabota, da stanat direktori, sovetnici, inspektori. Nikogo ne go interesira strucnosta. Do oga ke bide taka, nikoj ne znae da kaze.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Кај нас во образованиево имаме професор и професор, ученик и ученик.
Професор дојден со првенствена цел да предават на час, и професор дојден да дремит 45 минути на фејсбук и да дискутират за сите случки во градот.
Ученик дојден со првенствена цел да научи нешто ново и да се дружи, и ученик дојден воглавном за забава и муабет.
Не би навлегла длабоко во темава, али не сте свесни кои малверзации се дешавет во образование.
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Секоја чест за Груевски, учел надвор од местото на живеење, па му текнало во секое село факултет.
Па тоа го нема ниту во Америка, а мислам и во никоја нормална држава.
Добар е, еве поставија домар на училиште за професор, домарот работел на брод па стекнал познавања?
Господ да не поживее со вакви глупости и партизации.Партиците секако се надлуге, тие знаат се уште кога ќе се родат та не им е потребно диплома, ќе им ја даде фирерчето.:baeh::baeh::baeh::baeh::baeh::baeh::baeh:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Babylon, Phoenicians, Aeolians...
Бабилон, Фојникијци, Ајолци и др.

Дали е можно автрот на учебник по Историја за основно образование да не знае дека ние си ги имаме зборовите Вавилон, Феникијци (Феникија), Еолци ... па само мрзеливо транскрипирал од англиски?
Срамота.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Babylon, Phoenicians, Aeolians...
Бабилон, Фојникијци, Ајолци и др.

Дали е можно автрот на учебник по Историја за основно образование да не знае дека ние си ги имаме зборовите Вавилон, Феникијци (Феникија), Еолци ... па само мрзеливо транскрипирал од англиски?
Срамота.
Всушност правилно е Бабилон, Фојникеја ...
https://www.academia.edu/35771803/Историја_на_Стариот_Исток?auto=download

Не е глупава транскрипција. Истото е на пример со Цезар, Цицерон. Според новите правила на читање се Кајсар, Кикерон.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Всушност правилно е Бабилон, Фојникеја ...
https://www.academia.edu/35771803/Историја_на_Стариот_Исток?auto=download

Не е глупава транскрипција. Истото е на пример со Цезар, Цицерон. Според новите правила на читање се Кајсар, Кикерон.
OK, aко има нови правила на читање. Човек многу лесно може кај нас да си помисли дека станува збор за некомпететнтност.

Малку ми личат ко англиска транскрипција.
Било кои академски трудови од порано ги употребуваат зборовите Феникија, наместо Фојникеа, Еолци наместо Ајолци и Вавилон наместо Бабилон.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Како и зошто некој го усвоил ова?
Точен одговор неможам да ти дадам. Додека студиравме се сеќавам уште во прва година имаше дискусија околу овие правила меѓу класичните филолози. Се сеќавам дека и професорите не корегираа.
Не е погрешно да се користи и старата верзија (дури можеби е и поточна), меѓутоа се повеќе стручни се залагаат за користење на оваа „нова“ транскрипција.


Еве на википедија си стои по старо:
https://mk.wikipedia.org/wiki/Македонска_транскрипција_на_странските_јазици
 

Kajgana Shop

На врв Bottom