Дали има задгробен живот

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ти си имал ли некој во семејство кому тоа му се случило или раскажуваш од цртаните??

Баба ми имаше клиничка смрт, кога ја повратија и кажа убаво дек ништо нема, едноставно смрт, ни у тунелу у сред мрака, ни пак сија флаша од коњака. Ништо. Ништило. Смрт. Храна за црвје.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
Garfield напиша:
Ти си имал ли некој во семејство кому тоа му се случило или раскажуваш од цртаните??

Баба ми имаше клиничка смрт, кога ја повратија и кажа убаво дек ништо нема, едноставно смрт, ни у тунелу у сред мрака, ни пак сија флаша од коњака. Ништо. Ништило. Смрт. Храна за црвје.
Lele covece zarem klinicka smrt i smrt isto lie ????znam soe klinicka smrt nego se raboti za drugo......ko ke zaspivas sonuvas i ponekogas nisto ne pamtis so si sonuval taka iako si bil tamu vo sonot ali nisto ne pamtis....za ova sto ke reces deka ne si sonuval???Ako sakas veruvaj ako sakas ne vreuvaj sepak izborot e tvoj:smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Види, ако никој досега не го видел господ, а сите веруваат, ако никој досега не го видел Супермен, сепак не значи дека (според таа логика) дека не е тука, меѓу нас, како лета, нели?!!

Така и со твојот задгробен живот. Верувај ако ти чини, ама немој поради цртаните или поради рекла-казала. ОК.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Аку за далтонистите непостојат бои тоа незначи дека боите воопшто непостојат.

Е ај сеа ти докажи му на далтонист дека бои постојат, и на слеп дека постои светлина.

За мене постои и тоа вистински живот после смрта!
 
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
Lajce напиша:
Аку за далтонистите непостојат бои тоа незначи дека боите воопшто непостојат.

Е ај сеа ти докажи му на далтонист дека бои постојат, и на слеп дека постои светлина.

За мене постои и тоа вистински живот после смрта!
Tokmu taka toa e isto ko slep covek da znae deka postoi svetlina bez da mu kaze nekoj....pa ortace i nas gospod ni kazal vo svetite knigi deka postoi nesto drugo posle ova a + ti gi pratil poslanicite za da ti objasnat poubavo po siroko po obsirno!!!!Da ama za tie koj sakaat da razberat i da naucat nesto...i kolku za informacija ovie primeri se realni a crtanite se nesto drugo iako golem del od niv se napraveni kako rezultat na realnosta sto ja ziveeme.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A Spiderman seta po zidovi i Superman leta naokolu.

I toa go ima vo svetite knigi, nekoi od niv se nareceni comics, a nekoi bible, obete smesni.
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
408
Поени од реакции
15
Постои се разбира зошто тогаш која е нашата цел за живот овде на земјата, зошто да правиме добри дела ако тие нема каде понатаму да ни користат
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Чаир напиша:
Постои се разбира зошто тогаш која е нашата цел за живот овде на земјата, зошто да правиме добри дела ако тие нема каде понатаму да ни користат
Да се живее,да се створи потомство и да се умре - во кратки црти тоа е цел на нашето постоење .... човекот за полесно да си го објасни своето постоење почнал да верува во надприродни работи , во задгробен живот итн...јас и ти се разликуваме од животните само во тоа што нашиот мозок е поразвиен од нивниот, имаме чуства,емоци размислуваме пред да направиме некои работи, еве сам гледаш и техниката до каде стигна се благодарение на нашиот мозок кој кога ќе умреме исчезнува а со тоа и самата личност а животните имаат само една цел ... да се преживее и што мислиш има за нив задгробен живот ?
 
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
G e G o напиша:
Да се живее,да се створи потомство и да се умре - во кратки црти тоа е цел на нашето постоење .... човекот за полесно да си го објасни своето постоење почнал да верува во надприродни работи , во задгробен живот итн...јас и ти се разликуваме од животните само во тоа што нашиот мозок е поразвиен од нивниот, имаме чуства,емоци размислуваме пред да направиме некои работи, еве сам гледаш и техниката до каде стигна се благодарение на нашиот мозок кој кога ќе умреме исчезнува а со тоа и самата личност а животните имаат само една цел ... да се преживее и што мислиш има за нив задгробен живот ?
GeGo mesas dve razlicni poimi....Covek i zivotni....Ako sakas bez problem ke ti citiram nekoj recenici i od biblijata i od kuranot kaj sto Bog ni kazuva deka zivotnite se stvoreni samo za da gi zadovolat na lugeto,i deka na covekot Bog mu go dal umot a na zvotnite instiktot,samo tuka e razlikata medzu Covekot i zivotnite inace normalno deka i tie imaat nekoj svojstva koj so covekot gi ima normalno deka nasiot stvoritel Bog taka i go sozdal ovaj svet,zatoa sto i vo Bilblijata Bog kazuva deka so sozdavanjeto na adam nasiot tatko ili prviot covek vo planetava Bog veli deka go sozdadovme covekot vo najsovrsena forma vo najsovrseno nivo vo naj naj aspektna tcoka i toa e kraj....a se drugo e vo polza na covekot za da se hrani da se oblekuva da zivvee medzutoa kako glavna tocka da ne go zaboravi negoviot stvoritel....a so se odnesuva za zivotnite ne za niv nema zadgroben zivot tie ke se pretvaraat vo prav.
 

Symbolic Art

Метал Џумбушлија!
Член од
28 јануари 2007
Мислења
192
Поени од реакции
23
Живот после смрт? Прашањето е: Дали има живот пред смрт? Ај сеа да ве видам.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
liomkd напиша:
GeGo mesas dve razlicni poimi....Covek i zivotni....Ako sakas bez problem ke ti citiram nekoj recenici i od biblijata i od kuranot kaj sto Bog ni kazuva deka zivotnite se stvoreni samo za da gi zadovolat na lugeto,i deka na covekot Bog mu go dal umot a na zvotnite instiktot,samo tuka e razlikata medzu Covekot i zivotnite inace normalno deka i tie imaat nekoj svojstva koj so covekot gi ima normalno deka nasiot stvoritel Bog taka i go sozdal ovaj svet,zatoa sto i vo Bilblijata Bog kazuva deka so sozdavanjeto na adam nasiot tatko ili prviot covek vo planetava Bog veli deka go sozdadovme covekot vo najsovrsena forma vo najsovrseno nivo vo naj naj aspektna tcoka i toa e kraj....a se drugo e vo polza na covekot za da se hrani da se oblekuva da zivvee medzutoa kako glavna tocka da ne go zaboravi negoviot stvoritel....a so se odnesuva za zivotnite ne za niv nema zadgroben zivot tie ke se pretvaraat vo prav.
Фала не мора ни од куран ни од библија цитати не вервам ни во едно ни во друго.
Секој со свое размислување ... ти веруваш дека бог го створил светот и ги створил на животните за да му служат на човекот а јас верувам во еволуција ... иначе човекот ги покорил на животните да му служат и чиста глупост ми е идеата дека некој го "створил" на човекот ... јас верувам дека човекот настанал од приматите во тек на милјони години еволуција а не дека некој го "створил"
Ај да речиме дека постои тој задгробен живот и како си го замислуваш ? милјарди љуѓе на едно место ? среќни и весели засекогаш ?
 
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
G e G o напиша:
Фала не мора ни од куран ни од библија цитати не вервам ни во едно ни во друго.
Секој со свое размислување ... ти веруваш дека бог го створил светот и ги створил на животните за да му служат на човекот а јас верувам во еволуција ... иначе човекот ги покорил на животните да му служат и чиста глупост ми е идеата дека некој го "створил" на човекот ... јас верувам дека човекот настанал од приматите во тек на милјони години еволуција а не дека некој го "створил"
Ај да речиме дека постои тој задгробен живот и како си го замислуваш ? милјарди љуѓе на едно место ? среќни и весели засекогаш ?
hmmmm....togas kazimi kako nastanalo sevo ova ajde daj mi odgovor...koj gi stvoril primatite koj ja stvoril zemjata koj go stvoril neboto koj gi stvoril planetite,galaksijata ili samo od sebe....a tebe koj te stvori sigurno ke recis tato i mam vodeja lubov pa ete me i mene tuka taka???Epa i na ovaa zemja nekoj i gostegnal sto sme nie ovde bate...i razbudise covece slezi dolu dosta letas :helou:
 

B u S a V

It's clue to madness
Член од
17 април 2007
Мислења
67
Поени од реакции
4
Moze samo da nagagame i da si go zamarame mozokot so nepotrebni raboti! koga ke umreme ke vidime!:tapp:
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
nikoj ne se vratil da kaze pa zatoa ne veruvam deka ima
 
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
mihajlo101 напиша:
nikoj ne se vratil da kaze pa zatoa ne veruvam deka ima
AAAAAAAAAAAAAAAA NOOOO COMEENNNNTTTT se predavam veke koj saka neka si veruva koj ne saka kako so si saka od mene tolku.....I QUIT:kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom