Дали има задгробен живот

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Не знам, не сум била таму.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
51
Поени од реакции
0
за тие што викаат: не!
дали значи тоа дека сте атеисти?
ако е само овој живот, зошто тогаш постои совест во нас? зошто постои вера во нас? во човечкото битие постојат овие работи, не случајно...
ако е само овој живот зошто се грижите што ке речат луѓето? зошто да се живее морален живот, зошто да си женет? биди секогаш со различни жени, зошто да си мажена? биди нон стоп со различни мажи... зошто да има ред? зошто имаме интелект? совест?емоции? зошто само ние сме тие што владееме со земјата? зарем ова е само за да еден ден се умре и толку нема ништо? зарем е случајно се?
Има луѓе што стварно веруваат дека е само овој живот, ама тие така и живеат : во неред, во неморал, итн. дали вие така живеете? ако :НЕ, тогаш зошто не? што се грижите? ајде само овој живот е... што чекате?

ајде да бидеме као некој од животните... реков како некој од животните, зашто и кај нив е создаден ред...
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Еден ќе умре, друг ќе се роди, нема сите да умреме во ист момент за натаму да нема ништо.
Ако си постојано со различни мажи/жени не значи дека живото си го изжиевеал до максимум. Секој си го живее животот сам за себе, секој си создава свој пат, своја судбина. Никој со сигурност не тврди дека има задгробен живот па да си се "чуваме за тогаш". А еве ако мислиш дека живото не е еден, што си бил во претходниот?
И што сакаш да кажеш со тоа "Што чекате"? Што треба да правиме?
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
51
Поени од реакции
0
Samara напиша:
Еден ќе умре, друг ќе се роди, нема сите да умреме во ист момент за натаму да нема ништо.
Ако си постојано со различни мажи/жени не значи дека живото си го изжиевеал до максимум. Секој си го живее животот сам за себе, секој си создава свој пат, своја судбина. Никој со сигурност не тврди дека има задгробен живот па да си се "чуваме за тогаш". А еве ако мислиш дека живото не е еден, што си бил во претходниот?
И што сакаш да кажеш со тоа "Што чекате"? Што треба да правиме?
oчигледно не ми ја сфати поентата...
а што ти вреди ако не умреме сите во еден момент, важно е дека секој ке умре... ете видиш и тоа си има ред за животот... ке биде бесмислено ако одеднаш сите умрат... се е создадено со поента и во ред...
а за жени мажи.. тоа беше само пример... сакав да кажам ако е само овој живот ако е само ова поентата и слислата на животот тогаш не преостанува ништо друго освен да се пресведочат сите лугје и да настане хаос на земјава... ама поентата ми беше дека тука има нешто повеке освен овој живот - живеј и умри и крај... ДА, еднаш се живее и еднаш се умира (тоа секој го вика и знае) ама постои од тие 2 усте една работа што лугјето не ја ставиле во остатокот од реченицата, а овој дел од реченицата е кажан во Библијата ама таму стој уште една работа а тоа е Божји суд за секој еден било тоа правел добро или лошо... и еднаш ке се сретнеме со Создателот, е така завршува таа мисла...
И не ми беше поентата за друг живот претходно или потоа... јас зборев за сосема друго...

А и тоа го кажав што треба да правите... неред... зошто со самото тоа ако сфатиш дека само ова е тоа и умираш и те нема тогаш ке видиш што ке правиш... ама поентата мене ми е дека животот е нешто повеке одколку тоа дека смрт и толку... постои неккој поголем од нас и некој што со несфатлива мудрост создал, намерил, фклопил, итн. се на оваа земја и во нас... само треба малце подлабоко да се копне за да се види суштината....
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Aa okej. Ама јас не верувам во тој "некој". А и зошто мора за се да има причина и смисла? Живот, едноставно.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
51
Поени од реакции
0
епа чим не веруваш во тој Некој, значи дека веруваш само во ова сега што е и толку... епа не се устручавај удри на неморал на хаос, на се што ке ти текне... ти текнува коа се праат муабети у стил... што ако утре ти речат дека ке умреш што би направил, и сите као деца ке речевме ииииии ке крадам ќе ова ќе она итн. се надевам ме сфакаш што ми е поентата... а моето мислење и верување ти го реков претходно... дека ЕДЕН ден ке се соочиме со Господ...

а за тоа...зошто мора за се да има причина и смисла?

само ке ти одговорам вака...пример дали одиш во школо ? ако да... тогаш мора ли да има прчина и смисла тоа што ти одиеш во школо?
зошто не одиш туку така без смисла без ништо како робот... не е така нели? идеш со некој дечко, без никаква причина ли? тогаш мора да ти фали нешто нели? .... епа со сите работи е така во животов, се си има причина и смисла зашто ние ги правиме работите ...
Така кога за се во животов има причина и смисла зошто тогаш за тоа што збориме да нема смисла и причина? или се работи само за тоа што ни одговара ке прифатиме што не ке отфрлиме... се надевам ме разбра што сакав да кажам...

а за животот да, е едноставен вака како што сите едноставно го гледаат како што им одговара на секого... ама има нешто многу повеке од тоа едноставен дека е, е затоа што никој не сака да погледне подлабоко и на никого не му е грижа за суштината за овој живот... едноставен е... ама ако застанеш на едноставната страна со Божјите стандарди тогаш не би бил така едноставен... затоа што ке ја согледаш вистината како овој свет е без вистинска лјубов...

мислам дека е доволно за ова... нема потреба муабети повеќе... сега секој нека си тера по своето... кој со вера во тој Некој, кој без вера во тој Некој... и крајот ке дојде и секој сам ке си ја согледа вистината...
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
mmm abe za zadgroben zivot neznam, no se prasuvam onie hristijani sto se kremirani kade odat, u vozduh lebdat....?
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
51
Поени од реакции
0
тоа е само тело> материја распадлива... душата и духот одат...
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
одат каде...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ako ima ke go vidam, to est ako go vidam ke znam deka go ima, sega nema znacenje da li veruvam ili ne, vazno e da si covek!!!
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Кога ќе умриме, ќе почнеме да се распаѓаме и нашата материја ќе оди во други животни :) прво во црвите, па во птиците кои ќе ги изедат црвите па натака...
Forumot e forum za da sekoj si go kaze mislenjeto OK. Ama pritoa mislam deka sekoj e dolzen da ima minimum respekt. Ako ne veruvash ok, go pocituvam toa, kazi deka ne veruvash bidejkji si ateist ili daj nekoj metafizicki argument ili shtoznam shto. No mislam deka bi trebalo da izbegnuvash vakvi slikoviti objasnuvanja od pocit kon onie koi izgubile nekoj najblizok i na koi edinstvena nadez im e deka toj zivot postoi, deka teloto na nivniot tatko,brat ili koj i da e ne e samo zivotinska hrana.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pa stvarta e sto prvo nie lugeto sme nikakvi i nedostojni za vecen zivot, taka da vecno ni e samo teloto preku opstojbata na rodot, a retkite koi vredat i moraalno pred se tie moze da moze da se spasat i da ziveat vecno vo sovrseni uslovi ama tesko posto naucno ne e dokazano.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Detevo „na nebo“ ja zapoznal sestrata za koja ne ni znael

Colton Burpo od Nebraska za malku da umre na operaciska masa od prsnato slepo crevo , no toa što se sluchilo po operacijata potiknalo mnogu raspravi.

Četiri meseci po operacijata, Colton počnal da gi preraskazhuva rabotite koi gi dozhiveal za vreme na operacijata .Raskazhal kako 'na neboto' naišol na svojata sestra, što posebno gi šokiralo negovite roditeli, koi nikogash ne mu kazhale deka negovata majka spontano pobacila devojche pred negovoto ragjanje.
Tamu go sretnal i svojot pradedo Pop, koj umrel 30 godini pred Colton da se rodi, a za koj rekol deka izgledal kako mladich, a ne ko starec.
'Se sekjavam i na Isus , zlatnite ulici i mnogu boi. Bog e glaven i najgolem na neboto- tvrdi deteto koe 'vishlo i delche od krajot na svetot '.


http://www.examiner.com/religious-spiritual-mysteries-in-national/colton-burpo-goes-to-heaven
http://www.examiner.com/religious-spiritual-mysteries-in-national/colton-burpo-goes-to-heaven-part-two
 

Kajgana Shop

На врв Bottom