Дали знаете што значи вашето име?

Член од
22 ноември 2008
Мислења
415
Поени од реакции
11
Дали некогаш сте се запрашале што всушност значи вашето име? Дали некогаш сте побарале информации на интернет?
Еве на пример моето име, Ана, на латински значи нешто благородно, нешто мило, а на хебрејски - прва. Па ај потрудете се да најдете што значат вашите имиња и споделете со нас:pipi:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Воислав - име од Босанско/Српско потекло и значи - Војува за Слава.....

Не ми стои баш на карактерот али ај....
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Моето име е прилично ново во Македонија(околу 110 години), еволуирало како прекар од името на наш познат идеолог и револуционер.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ај видите за мене :)

Драгољуб
Српско име. Драгољуб, драг + љубити, који је драг и љубак.

Едноставно ти е. А иначе не гледам од никаде и сам си спојувам.:vozbud:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Некој се заиграл со ономастиконот :icon_lol:

Моево име е нагалена форма од името на светцот чиј празник се славеше пред некој ден.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Некој се заиграл со ономастиконот :icon_lol:

Моево име е нагалена форма од името на светцот чиј празник се славеше пред некој ден.
Едноставно Николче.... Многу сакам такви имиња кои не се склоп од нешто и се претерано стари иако твоето е во нагалена форма...
 
N

NeMiRnA

Гостин
Уште пред 2 години ми дадоа толкување за името,ама искрено...тапа...се изнасмеав,наводно значело ова,ајде да сфатам дека има значење името,ама психолошката анализа...кхм,кхм хахахаха...
Тијана е шпанско име или модерно англиско име и означува грациозна жена.
Според други, како кованица од Тиј и Ана, значењето соодветно е: остро, пресечено и милостива. Второво значење сугерира дека станува збор за луѓе без ’влакна’ на јазикот; без посебни стресови и нервози во животот.
Ова се луѓе кои поседуваат талент/и. Посебно од областа на психологија и социологија.
Знаат веднаш да ги ’прочитаат’ луѓето околу нив и да го кажат вистинскиот збор во вистинско време. Уметноста, исто така е една од нивните слабости

П.С.Аха,баш знам да кажам вистински збор,во вистинско време хехе...а веќе за второто толкување немам зборови колку е комично...Значење на име...
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
328
Поени од реакции
5
Јас моето не знам што знаци.Се викам Марија па видете ако мозете да најдете што знаци пишете ми:smir::helou:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Моето име значи дека сум дар од Бога...Божидарка...Потекнува од старословенскиот јазик...Исто значење како и моето име има и латинското име Теодора,значи две имиња со исто значење,на два јазици...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.968
Aj zirnete i za Aleksandar sto znaci:smir:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Јас моето не знам што знаци.Се викам Марија па видете ако мозете да најдете што знаци пишете ми:smir::helou:


Сега ако грешам можат да ме поправат...Но твоето име има латинска основа,и означува нешто морско,а што е тоа нешто мислам дека не е одредено..Битно поврзано е со нешто за морето..Иста основа има и името Марина..Така ми има кажано професорката по латински,па ако згрешила таа,тогаш грешам и јас:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom