Дали е исто кога изневерува машко, и кога изневерува девојка?

Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
До сега немам наидено на ваква тема, па ако веќе има, некој од модераторите нека ја залепи.

Ме интересира што мислите околу насловот. Дали е исто кога ќе изневери машко, и кога ќе изневери девојка?
Сакам да слушнам прво ваши мислења, а после ќе дадам мое гледиште околу ова.
За мене потполно исто е и не гледам некоја разлика,не сакам да генерализирам и да кажам аха едниот пол е посклон кон неверство од другиот ,се почесто слушам кога се збори на оваа тема некој одма почнува да лепи етикети од типот на кога жената тоа го прави е курва а ако машкото изневери е фраериште .Е сеа ако почнеме да бараме причини кој,како и зашто и да анализираме психолошки ќе отиде темава во оф топик :)
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
57
Е сега, јас кај ја гледам разликата.
Речиси на секое машко можи да му се случи ИНЦИДЕНТНО да подпадни под провокација на некоја (секси) женска.Поготово ако не е во трезна состојба. Еве, за пример ќе се земам јас. Сум бил во долга, и сериозна врска. Сум бил заљубен како никогаш, и тоа вистински заљубен. Се случило во пијана состојба , некоја да ме “собери“ вечерта. Станувам утрото, и поглупо и пониско во животот не сум се чуствувал.Чак, во тие моменти сваќам колку стварно ја сакам девојката.
ЗНАЧИ: Јас, да сум ја изневерил. али ни во една милисекунда не сум ја изневерил љубовта што ја чуствувам према незе.
Има, не велам не, и машки што нема да си дозволат да се испулат наоколу. (меѓутоа, кој се тие машки, и како им е во врската, поготово на девојките, покасно ќе објаснам, доколку се разгори дискусија)

Од друга страна се девојките.
Не можам да кажам од мое искуство, пошо сум машко :) меѓутоа ке кажам што мислам, а истово ми потврдиле речиси сите девојки што сум разговарал на оваа тема, а бројот е прилично голем.
Имено, мислам, и потврдено ми е, дека вие девојките, во случај да изневерите, сето тоа ви е однапред испланирано. Значи однапред знаете со кого би изневериле, кога би изневериле, и како би изневериле. Пример, би се опијаниле,само за да се оправдате пред себе си, а и да имате изговор пред некој друг, али во секој случај уште пред да почните да пијате, макар и потсвесно знаете што ке се случи на крајот од денот.( ова е само пример, не мора да биди точно баш вака)
Е сега, бидејќи знаете од напред, значи дека вие при здрава свест помислувате не некој друг. Одтука, за вас не можи да се речи дека вие во ниеден момент не сте ја изневериле љубовта спрема партнерот.
Добро, има девојки што не изневеруваат,меѓутоа не е темава за нив.

п.с не застанувам на машката страна бидејќи сум машко. Се трудам да гледам објективно, потрудете се и вие.
Колку и да сакам да сум објективен, но и да не генерализирам, досегашново мое лично искуство и преку муабет со разни личности доаѓам до истиов заклучок. Машкото обично тоа го прави на понесвесен начин, а женското многу по тактички. Незнам каде точно пишуваше дека статистички е покажано дека прва причина зошто машкото изневерува е поради недоволно редовен сексуален живот со партнерката, а женското изневерува поради недоволно љубов и внимание од страна на партнерот. Значи мажот поради страст, а жената поради чувства, што ја потврдува тезата на Dee_Jay дека сепак мажот не ја изневерува љубовта кон партнерката, туку ете има нешто останато животинско во него што треба да се исконтролира со тек на време.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.462
Поени од реакции
30.755
se zavisi od sledot na sluchuvanjata vo brakot., vlijanija vakvi ili takvi ., no preljuba si e preljuba ., bez razlika od kogo i da e ., mazhot ili soprugata., ....podobro kartite na masa i problemot da se reshi na obostrano zadovolstvo ili pak so razvod ., otkolku glumenje ludilo na podnoslivost kon drugiot partner ., no proshka nema dali e mazhot ili soprugata vo prashanje
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
676
Поени од реакции
1.923
Не е исто....Машкото се празни...а Женското вистински изневерува (заљубува, со сите чувства)
 
S

Sagan

Гостин
У суштина, изневерување си е изневерување, ама причините кај мажите и жените се различни.
Мажите изневеруваат најчесто заради чист секс, а жените скоро секогаш ги вмешуваат и сентиментите.
 
Член од
19 октомври 2011
Мислења
296
Поени од реакции
252
Разгледајте ги следниве метафори:

1. Дали е исто ти да црпеш вода од туѓи бунари и тебе некој да ти црпе вода од твојот бунар?
2. Дали е исто да имаш брава која само ти можеш да ја отклучиш т.е. само ти го имаш клучот и пристапот или да имаш брава која секој може да ја отклучи и да те “испокраде“?
:pos:

Неверство е неверсто, ама дефинитивно има разлика кога изневерува машко, а кога изневерува девојка. Не ми се филозофира премногу, секој си има изградено свој став, не планирам да убедувам други, ја си имам свое мислење. Мислам дека дадов добри метафори од кои можете да откриете каков став имате по ова прашање.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Мажите изневеруваат за секс, жените за љубов. Нормално дека постојат и исклучоци, но воглавно има доста вистина во ова правило. Жените се вртат кон други мажи поради недостаток на внимание и нежност од тековниот партнер, додека мажите кај други жени го бараат она што не можат да го најдат во креветот на сопствената партнерка. И во едниот и во другиот случај нешто во врската не штима, штом еден од партнерите е има потреба да бара нешто надвор од неа.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Мажите изневеруваат за секс, жените за љубов. Нормално дека постојат и исклучоци, но воглавно има доста вистина во ова правило. Жените се вртат кон други мажи поради недостаток на внимание и нежност од тековниот партнер, додека мажите кај други жени го бараат она што не можат да го најдат во креветот на сопствената партнерка. И во едниот и во другиот случај нешто во врската не штима, штом еден од партнерите е има потреба да бара нешто надвор од неа.
Шчо би се рекло за жените да изневерат им треба причина на машките место
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Шчо би се рекло за жените да изневерат им треба причина на машките место
Секако. Никој не изневерува без причина. Батали ги сите изговори од типот:Пијан/а бев, не се сеќавам, ништо не ми значеше... Колку и да бил некој пијан, за да изневери,МОРА да има ПРИЧИНА.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
Разгледајте ги следниве метафори:

1. Дали е исто ти да црпеш вода од туѓи бунари и тебе некој да ти црпе вода од твојот бунар?
2. Дали е исто да имаш брава која само ти можеш да ја отклучиш т.е. само ти го имаш клучот и пристапот или да имаш брава која секој може да ја отклучи и да те “испокраде“?
:pos:

Неверство е неверсто, ама дефинитивно има разлика кога изневерува машко, а кога изневерува девојка. Не ми се филозофира премногу, секој си има изградено свој став, не планирам да убедувам други, ја си имам свое мислење. Мислам дека дадов добри метафори од кои можете да откриете каков став имате по ова прашање.
Имаш дискриминирачки став, кој немаш со што да го поткрепиш. Тоа што тебе ти е убаво, не значи и дека е правилно.
Think about it.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.047
Поени од реакции
15.014
изневерување е изневерување...дали е во боја или црно-бело....нема разлика....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom