Дали е етички да живеете удобен и луксузен живот, додека добар дел од човештвото живее во огромна сиромаштија?

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.322
Поени од реакции
7.315
Siromashna drzava sme.Fondot za zdravstvo e ispraznet, nema pari. Lecenjeto ovde vo privatni bolnici e premnogu skapo I za zapadnjacite.Biznis medicina.
Se dodeka politika vrabotuva lekari ke nema dobri lekari vo drzavno zdravstvo.Mladite si baraat dobra plata za da rabotat Ili vo drzavno ke si teraat privatni biznisi. Politikata gi shtiti I teraj mishko.
Blam ne blam drzava toa e.Ako mozes idi vo neblam drzava no I tamu ima blam koj ne go znaes ili e spakuvano vo ubava hartija.
Za drzavata site sme vinovni, nie gi birame za da tie pljachkaat.Ne se najde eden iskren vodach koj ke napravi red I blagosostojba.
Искрен водач ниту имало ниту ќе има на оваа територија. Секогаш ќе слугува за некој а ако не тогаш ќе биде цимер со тредичи и дебелка јанева. Не е народот крив колку што е тој несреќен и со лоша судбина.

Барем подобри сме од Украина за утеха.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.981
Во делот за лекување надвор се согласувам, државата треба да стои зад секој одличен лекар, да му овозможи добра плата, услови и развој за унапредување на професионално поле, за да не бегаат во странство. За жал мн добри лекари си отидоа од државава или отидоа во приватниве клиники.

Во врска со приватниве клиники не можеш да им ,,наредуваш,, цена и начин на работа. Ноо доколку здравството ни е добро, верувам дека голем процент од народот нема да помисли да оди во приватна клиника.
Никој не сака да плати тродупло но маката ги тера луѓето на се. Во државно се чека со месеци за еден преглед, а кај некои луѓе секундите се важни и нема простор за чекање.
Постојат решенија за да се плати на приватните клиники од страна на фондот, а постојат и можности да им се регулираат цените доколку станува збор за некој што е во посиромашна група.

Фондот е таков оти се тера без план, истиот може да биде далеку пофункционален, ама проблемот лежи во една друга област, а тоа се платите. Истото се случува и со пензискиот фонд, и со здравствениот. Е овие работи засега никој не сака да ги реши пред се бидејќи државата е главниот работодавец.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.808
Поени од реакции
8.406
Томови лиетартура се испишани на темата nature vs nurture, ама експерт како тебе ја реши со една епска реченица, како ќе се погоди.
Ако бебето е со коефициент на интелегенција под 80 јебига најдоро што може е да не е бараба.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.396
Поени од реакции
5.866
Ти можеби си филозоф, јас сум практичар, и тоа не значи дека не се надградувам интелектуално, туку дека сум решил дека нема да трошам време на работи врз кои немам влијание.
Од практична гледна точка помагам кога имам можност, повеќе од тоа не гледам како може да влијаам на целата ситуација.

Ти и манекенките може да го спасите светот, да нема војни, да нема глад, да нема сиромаштија.
Знаеш што е воопшто филозоф?
Јас да имам таква несреќа да бидам како тебе, би се убил сместа. Језа ми е само да помислам есенцијата на твоето постоење, ништо надвор од секојдневието, од баналноста, од локалното.
Не си ти прагматичар (не постои практичар, тоа не непостоечки збор) туку си класичен нус-производ на условите под кои си растен, дете на транзицијата, нешто од ништо, ja ne filozofiram ja ebam, шлепери на граница менталитет, за жал премногу честа појава помеѓу млади лица во денешно време. Келвинова нула. Немам намера да навредам некого, ама ваков став каде некој ми соли памет што да правам ми е црвена крпа.
Не постои полош начин на живот од оној лишен од ментална љубопитност, од радост при откривање нешто ново, од убавината на креативноста, туѓа и своја, од нешта кое не се купуваат со пари.
Млади луѓе а тотално мртви одвнатре, нема искра, нема радост, нема ништо. Ужасно :confused:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.629
Поени од реакции
8.513
Не е етички и затоа многу богаташи од типот на Киану Ривс го даваат на поклон голем дел од богатството. Е сега, што е луксузен живот а што не е, тоа е прашањето од милион долари. Едно од најголемите филозофски прашања е во која мера парите не прават среќни.
Не е етички ако имаш на пример една количина на пари да речеме С а ти е потребно количина D за максимално среќен живот и D е многу повеќе поголемо од C. Етиката е ствар на математика.
 

Capo Verde

MMA .
Член од
15 март 2022
Мислења
30
Поени од реакции
74
Секој за себе сум успеал во животот сум стекнал убава пара и што да им правам на останатите секако на кој можам му помагам ама секој со својата судбина од секогаш имало богати и сиромашни и така ке остане на кој му фаќа кликерот ке успее
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Знаеш што е воопшто филозоф?
Јас да имам таква несреќа да бидам како тебе, би се убил сместа. Језа ми е само да помислам есенцијата на твоето постоење, ништо надвор од секојдневието, од баналноста, од локалното.
Не си ти прагматичар (не постои практичар, тоа не непостоечки збор) туку си класичен нус-производ на условите под кои си растен, дете на транзицијата, нешто од ништо, ja ne filozofiram ja ebam, шлепери на граница менталитет, за жал премногу честа појава помеѓу млади лица во денешно време. Келвинова нула. Немам намера да навредам некого, ама ваков став каде некој ми соли памет што да правам ми е црвена крпа.
Не постои полош начин на живот од оној лишен од ментална љубопитност, од радост при откривање нешто ново, од убавината на креативноста, туѓа и своја, од нешта кое не се купуваат со пари.
Млади луѓе а тотално мртви одвнатре, нема искра, нема радост, нема ништо. Ужасно :confused:
Тоа се вика - ти умрело детето внатре. Лестер за тоа би рекол дека е позитивно, треба да се биде практичен а не дете шо се игра. (y)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Тоа се вика - ти умрело детето внатре. Лестер за тоа би рекол дека е позитивно, треба да се биде практичен а не дете шо се игра. (y)
Јас сум две у едно..практичар и дете во мене што се уште си игра :motorce:
 
Член од
18 март 2022
Мислења
42
Поени од реакции
58
Етички е. Што ме боли мене курот ако ја зиам 3000 евра, а он 200 евра? Кој е крив тука?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.981
Знаеш што е воопшто филозоф?
Јас да имам таква несреќа да бидам како тебе, би се убил сместа. Језа ми е само да помислам есенцијата на твоето постоење, ништо надвор од секојдневието, од баналноста, од локалното.
Не си ти прагматичар (не постои практичар, тоа не непостоечки збор) туку си класичен нус-производ на условите под кои си растен, дете на транзицијата, нешто од ништо, ja ne filozofiram ja ebam, шлепери на граница менталитет, за жал премногу честа појава помеѓу млади лица во денешно време. Келвинова нула. Немам намера да навредам некого, ама ваков став каде некој ми соли памет што да правам ми е црвена крпа.
Не постои полош начин на живот од оној лишен од ментална љубопитност, од радост при откривање нешто ново, од убавината на креативноста, туѓа и своја, од нешта кое не се купуваат со пари.
Млади луѓе а тотално мртви одвнатре, нема искра, нема радост, нема ништо. Ужасно :confused:
Не прави бе пиле, ништо не треба да правиш, само не плачете дека нешто не штима.
Сами го довлековте овој систем, не го донесов јас, го наследив распаднат, и ме заболе како сте живееле кога сте ја задолжувале и таа претходната држава. И таму врнеле ружи за еден слој, а другите живееле како во среден век.

Во капитализам нема бесплатен ручек, има рмбање, и ако ти фаќа кликер имаш добра материјална компензација. Ете ти пробај да живееш без пари, пробај да купиш куќа на гага, пробај да ги едуцираш децата на гага и тн.

Јас можеби би се свирнал да сум на твое место, ама ич не ме интересира ни во која положба си, ниту пак имам желба да потрошам повеќе од овие 30 секунди типкање на твој пост.

Ментална љубопитност? Ова не е ментална љубопитност, туку трошење на време за нешто што е веќе дефинирано и има решение, а тоа е времето. Времето ќе ја оправи и Африка, времето ќе ја оправи и Азија, и сите екстремно сиромашни делови. А знаеш зошто времето? Затоа што додека некој тера муабет пред кооперација, друг таму работи на подобрување на технологијата, и истата таа технологија сакале или не ќе мора да биде имплементирана во цел свет.

п.с филозоф како народски жаргон, не се пали, далеку си од мудрец за реалната титула.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.396
Поени од реакции
5.866
Не прави бе пиле, ништо не треба да правиш, само не плачете дека нешто не штима.
Сами го довлековте овој систем, не го донесов јас, го наследив распаднат, и ме заболе како сте живееле кога сте ја задолжувале и таа претходната држава. И таму врнеле ружи за еден слој, а другите живееле како во среден век.

Во капитализам нема бесплатен ручек, има рмбање, и ако ти фаќа кликер имаш добра материјална компензација. Ете ти пробај да живееш без пари, пробај да купиш куќа на гага, пробај да ги едуцираш децата на гага и тн.

Јас можеби би се свирнал да сум на твое место, ама ич не ме интересира ни во која положба си, ниту пак имам желба да потрошам повеќе од овие 30 секунди типкање на твој пост.

Ментална љубопитност? Ова не е ментална љубопитност, туку трошење на време за нешто што е веќе дефинирано и има решение, а тоа е времето. Времето ќе ја оправи и Африка, времето ќе ја оправи и Азија, и сите екстремно сиромашни делови. А знаеш зошто времето? Затоа што додека некој тера муабет пред кооперација, друг таму работи на подобрување на технологијата, и истата таа технологија сакале или не ќе мора да биде имплементирана во цел свет.

п.с филозоф како народски жаргон, не се пали, далеку си од мудрец за реалната титула.
Да не си ме помешал со некој друг? Јас имав 11 годинки кога се распадна Југа, нит сум земал заеми ниту нешто особено паметам од тоа време. Освен музика нормално, тоа се врежува во меморија.
Чекав ти да ми кажеш како било во капитализам, пошто немам работено во повеќе западни држави пред трагичните настани да ме донесат назад во РМ. Земал ми кажува преџвакани фрази за тоа како било во капитализмот, боже сачувај.
Во не толку далечно минато, и за ропството типови како тебе кажувале дека е неопходно, дека памукот нема сам да се собере и слично, но имало и ликови кои filozofiraat како мене кои тргнувале од етички и морални основи па следствено доаѓа до укинување на ропство а памукот продолжил да се собира.
Некои други забегани filozofirale за све и свашта кое денес го земате здраво за готово, некој морал прво да го izfilozofira.

Африка е екстремен пример, не мора да одиме толку далеку, ете екс-југа и РМ, во овие 30 години стандардот е драстично опаднат, заедно со здравје, физичко и ментално, да не зборуваме за морално-етичко срозавање, едино што не држи во илузија е тоа што Кина се отвори за мас-продукција па за 100 евра имаме телевизори а за 250 лаптопи.

Ти си мртов од внатре, биолошки дрон, жалосно, особено за млад човек.
Скоро и да не можам да замислам полоша судбина. Иако не си ти крив, ова е nurture ситуација.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Порано по телевизии имаше некоја емисија кајшто им даваа кеш за точни одговори, беа споени на детектор за лаги нешто, не ми текнува како се викаше. Американска верзија беше, седната една и ја прашуваат дали стварно ја заболе за децата гладни што умираат во Африка. Таа нормално кажа НЕ, цела публика и направи буууууу, но битно таа си ја кажа вистината.

Никому не му е гајле. Можеме вака да се натажиме лел глеј умираат луѓе од сиромаштија, али тоа трае некое време дур не ни почне серијата за гледање. И тоа е нормална реакција, зашто ако мислиш секојдневно на сите срања во светот, ќе умреме од депресија.

Со тоа, просечен граѓанин на светов, што заработува просечна живеачка, не треба да осеќа вина што живее денес.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.981
Да не си ме помешал со некој друг? Јас имав 11 годинки кога се распадна Југа, нит сум земал заеми ниту нешто особено паметам од тоа време. Освен музика нормално, тоа се врежува во меморија.
Чекав ти да ми кажеш како било во капитализам, пошто немам работено во повеќе западни држави пред трагичните настани да ме донесат назад во РМ. Земал ми кажува преџвакани фрази за тоа како било во капитализмот, боже сачувај.
Во не толку далечно минато, и за ропството типови како тебе кажувале дека е неопходно, дека памукот нема сам да се собере и слично, но имало и ликови кои filozofiraat како мене кои тргнувале од етички и морални основи па следствено доаѓа до укинување на ропство а памукот продолжил да се собира.
Некои други забегани filozofirale за све и свашта кое денес го земате здраво за готово, некој морал прво да го izfilozofira.

Африка е екстремен пример, не мора да одиме толку далеку, ете екс-југа и РМ, во овие 30 години стандардот е драстично опаднат, заедно со здравје, физичко и ментално, да не зборуваме за морално-етичко срозавање, едино што не држи во илузија е тоа што Кина се отвори за мас-продукција па за 100 евра имаме телевизори а за 250 лаптопи.

Ти си мртов од внатре, биолошки дрон, жалосно, особено за млад човек.
Скоро и да не можам да замислам полоша судбина. Иако не си ти крив, ова е nurture ситуација.
За какви преџвакани фрази разговараме?
Ропството е заменето со друг тип на ропство, за нијанса поблаг, сврти се наоколу, во 7-9 наутро имаш еден куп робови што шибаат до местата каде треба да рмбаат тој ден, и сите имаат escape plan од ропството на 64+ години (ако се живи).

Јас што сум умрен внатре има денови и кога рмбам по 15 саати, ама има денови и кога не се појавувам на работа/излегувам кога сакам и никој не ме бара, и мојот ескејп план е на 45г, а не на 65г кога ќе бидам умрен не закопан (сврти се наоколу, најголем дел од овие над 65 не знаат што да прават со животот и кај да го прогураат денот).

Сигурно не филозофирале од етички и морални вредности, туку од бизнис аспект.
Екс ју земјите не живнуваат оти нас некој не сака, туку им требавме како ефтина работна сила. Е ова со тек на време се смени, и веќе сме далеку од ефтина работна сила (особено стручниот кадар), па ќе правиме муабет за 10тина години колку ќе дојдат да инвестираат во мкд.
Времето на Африка и Азија допрва доаѓа, прво ќе се оправа Азија, а после тоа ќе и дојде редот на Африка, со малку инвестиција во едукација и академии ваму ќе имаш илјадници спремни да рмбаат од утро до мрак без жалење и кукање.

А за оправање на мкд и промена на системот малку потешко, господар на мкд и е САД, а таму е овој систем, па очекувај од ден на ден да станува побрутално (празни ви се фондовите, задолжена е државата упм, прашање на ден е кога ќе рокне).
Од друга страна не гледам ни како ќе се промени, на 90% не им се работи, и сите сакаат да се писари а немаат во главата.
Кога дојде ред земја со толку плодна земја да увезува храна, треба да ти биде јасно дека нема иднина, и не ти е крив ниту еден бизнисмен, туку самата држава и нејзините закони.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.610
Поени од реакции
6.036
Evropa go doziveala maksimumot svoj koga bila najreligiozna na primer.
Amerika e religiozna drzava, poveke od Evropa, momentalno dominira vo svetot.
Ој ој ој конечно и ти да согледаш некој вистини.

Сега постирам слики со џиновски Катедрали на Инста со caption - Don't spit on your past. ама џабе.

На вечера со една колешка германка која ептен ја почитувам (и кажував за Охрид и надимакот балкански Јерусалем заради 300ните цркви) крева веѓа, па 10 минути подоцна ми тепа муабет за Палестина, ја си чутам.

Германија е комплетно оладена од Христијанството. Неважно е ко Парис Хилтон во Шутка, ама затоа и државава е тоа што е. А ако те видат Албанци и Босанци со крст на тебе - спреми се за ментален терор. Ќе пуштаат муабети за тебе, ќе се опседнуваат со тебе секоја секунда од нивното мизерно битосување. Ќе се сликаат со Орлијна во прстите на Инста (иако појма немаат што означува симболот на пример). И најважно од се - на наредна собиранка со Колегите, прашуваат дали месото во Претцелот било Свинско.

Ја пак си носам крст на мене. Тоа се вика - право на религиска Слобода. Не ми ја зедоја Турците 500 години под бизарни притисоци. Уште помалце ќе ми ја земат овие.

Па шо е најако од се тој Албанецот раскажува на една Германка таму, како цел Балкан бил Исламски. Дека Трците им ја смениле религијата. Таа Германката ме гледа препалена ми вели - и ти си Муслиман, е тогаш ми зовре крвта. Па си се отворив и пред него. Не - Македонците, Србите и Грците се сеуште Христијани, без разлика на турските притисоци. Само Албанија и Босна си ја сменија религијата. Волоф се вцрви во лицето ко прч, море гнев.

И аман вејче пуштете петиција името Балкан да се смени во Хаемус. Гревота е еден од најважните полуострови за целокупната Историја на Европската Цивилизација да носи Турско име.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom