Дали го поддржувате ставот на Груевски да не излезе на ТВ дуел?

  • Креатор на темата Ајсшутер
  • Време на започнување

Dali go podrzuvate stavot na Gruevski da ne izlezi na duel?

  • da

    Гласови: 105 48,2%
  • ne

    Гласови: 113 51,8%

  • Вкупно гласачи
    218

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
A sepak da probaat ??? Mozebi ni Gwujo ne e tolku tivok, nitu Sekernata tolku zborliva.......vsusnost veruvam deka Gwujo se plasi deka na neopredelenite nema da im bendisa, zosto vsusnost nisto konkretno osven imaginaren spisok na "ostvaruvanja" i nema da ponudi , a Sekernata saka verojatno da se kocka i stava se na : aj uste ovaa raka... :)...vo jalova nadez deka ke se vrati "vo igra"...
 
Член од
10 април 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
А бе лесно му е на Грујо ќе си појде кај Латас на емисија и ќе си каже се што си сака и никој нема да му постави контра прашање. Ама со самото тоа што Грујо одбива да излезе на дуел со Шеќеринска докажува колку е голема неговата неспособност. Ај нека оди на дуел па да видиме како ќе си помине. Или пак можеби се страми оти од 31 буква 29 неможе правилно да ги изговори.
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
364
Поени од реакции
13
Сите дуели што се правеле до сега од страна на политичари се после 4 гоини мандат. За тие четири гидини и позиција и опозиција си вршеле свои работи и ковале стратегии.
За што ќе дискутира Рада? За 24 месеци работа на владата? Па за овие 24 месеци во Македонија се случија работи незамисливи за СДСМ, ќе каже некој спротивно од тоа? Не си играјте со умот, се знае овие 24 месеци кој и зошто доби рејтинг толкав!! Рада НЕМА што да изгуби на дуел со Груевски! Таа НЕМА ништо што да докажува и покажува. Таа може само да сере и да си игра стратегија на ораторство во тој дуел. Нема никакви факти и докази дека може да го турне Груевски. Има само една нон-сенс изјава која води во најперверзните невозможни мисии, а тоа е за 6 месеци да ја внесе Македонија во НАТО и ЕУ. .. Дури и не ми се верува како народов не ја плука заради таа изјава..а и ред други нејзини „патриотски“ изјави !!
Дуелов што она го бара е само заради симнување на рејтингот на Груевски преку глупи муабети и поставувања на прашања за коишто се засноваат на остварување цели за 4 години мандат, а не 2 год. Си ебале мајката СДСМ, стара школа се они комуњарска!!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
A sepak da probaat ??? Mozebi ni Gwujo ne e tolku tivok, nitu Sekernata tolku zborliva.......vsusnost veruvam deka Gwujo se plasi deka na neopredelenite nema da im bendisa, zosto vsusnost nisto konkretno osven imaginaren spisok na "ostvaruvanja" i nema da ponudi , a Sekernata saka verojatno da se kocka i stava se na : aj uste ovaa raka... :)...vo jalova nadez deka ke se vrati "vo igra"...
Kако бе нема,па има:фонтани,сала/и,игралишта,музеи,други музеи,100 катници,Фински села,Сончеви градови,цркви,паркинзи или катни гаражи иако сеуште нереализирани,“биваци“ за одмор на невработените и пензионерите,бесплатен интернет,ваучери,по еден компјутер за секое училиште,пенкалца и запалки,фризби,маички и по некое патче започнато пред 5-6 години а богами и една или две странски фирми кој успеа да ги пушти во употреба одкако предходната влада им ги изгради објектите и инфраструктурата.Преродбата трае и се проширува,се чека некому да му текне уште нешто па да се вгради во програмата.Инаку што се однесува до остварувањата,најмногу ги има во вработување кадри по партијска линија низ административните испреплетени црева на Македонската рапсодија која исто така трае и се проширува како таканаречената “преродба“.:toe:
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Медиумските дебати т.е. дуели во предизбориите се основни институти во демократските земји. Тоа е и есенцијата на повеќепартиски системи. Бегање од дебати , т.е. дуели е знак на слабост т.е. недостаток на аргументи. Пред потплатени медиуми или потплатени новинари можете да се распостелите и по неклку часа ( кај Миленко, кај Јади бурек) но секој граѓанини кај нив може да си ја кажува својата вистина. Штосот во демократските, повеќепартиски системи е да се тие лични или партиски вистини СООЧАТ со други лични или партиски вистини. Народот како арбитер треба да реши врз изнесените ставови, програми и досегашното сработено на кого да ја даде својата доверба. Се друго е манипулација како и анкетите, кои исто можат да се купат. Секогаш ке бидам против тој кој го избегнува дуелот а со тоа и ја руши и основата на демократијата. Така се воведува тоталитаризмот, каде има само една вистина. Вистината на Вождот.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Секогаш ке бидам против тој кој го избегнува дуелот а со тоа и ја руши и основата на демократијата. Така се воведува тоталитаризмот, каде има само една вистина. Вистината на Вождот.
Не е така. Дури и Исус пред Пилат молчел, не му одговорил кога овој му поставил прашање. Едноставно, некои прашања не заслужуваат одговор.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не е така. Дури и Исус пред Пилат молчел, не му одговорил кога овој му поставил прашање. Едноставно, некои прашања не заслужуваат одговор.

Точно,од тоа што некои прашања не заслужуваа одговор,некои глаучи ја поделија државава вака коко што ја имаме сега,па затоа не го заслужуваат нашиот глас,кој практично е одговор на нивните прашања.:toe:
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Па луѓе вмровчиња, дај свестете се, очигледно е дека нашето диктаторче Никола Груевски се плаши да излезе со Шеќеринска. Толку е празен во својот говор, неписмен за да зборува со Радмила, а камо ли да излезе на дуел. Па тоа се два различни света.

Рејтингот очигледно му се намалува, и сепак јас не верувам на рејтинг листи кои се нарачани од страна на власта, најдобар рејтинг е први јуни. Денот кога народот ќе кажи, дали било убаво или не. Ако народот сака да владее Гвујо, нека владее, народот секогаш сам си одлучувал, но едно е сигурно, ќе биде предоцна по четири тешки години (се надевам дека ќе дотуркаат) да избереме европска власт, а можеби и како што трнала работата ќе живееме не во Демократска Република Македонија, туку во Федеративна Република Македонија. Размислувај со ум!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Ај бе ти одговори ми на ова прашање...сто пати досега го поставив ниеден од вас сонцињата не го одговори...

АКО НА РАДА И Е МИЛА МАКЕДОНИЈА, А НЕ ВЛАСТА, ШТО НЕ КАЖЕ КАКО ЌЕ ЈА ВНЕСЕ МАКЕДОНИЈА ВО НАТО ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ???
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Не е така. Дури и Исус пред Пилат молчел, не му одговорил кога овој му поставил прашање. Едноставно, некои прашања не заслужуваат одговор.
Молчел затоа што бил во нерамноправна положба. Зборуваме за демократија, на која ние допрва се учиме. Избегнување на дебатите означува враќање во едноумието. Кој се плаши од дебати и од дуели нема што да бара во политиката.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Ај бе ти одговори ми на ова прашање...сто пати досега го поставив ниеден од вас сонцињата не го одговори...

АКО НА РАДА И Е МИЛА МАКЕДОНИЈА, А НЕ ВЛАСТА, ШТО НЕ КАЖЕ КАКО ЌЕ ЈА ВНЕСЕ МАКЕДОНИЈА ВО НАТО ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ???
Сите знаеме дека тоа е штос на Шекеринска да го убеди Груевски на дуел. Вистинскомпрашање е зошто Груевски одбива дуел? И, таму нека се дообјаснат.
 
P

Princ

Гостин
Ако украл или направил некој криминал па се срами и крие ради тоа, богами го поддржувам неговиот став да не излегува на ТВ дуел.
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
55
Поени од реакции
0
....

АКО НА РАДА И Е МИЛА МАКЕДОНИЈА, А НЕ ВЛАСТА, ШТО НЕ КАЖЕ КАКО ЌЕ ЈА ВНЕСЕ МАКЕДОНИЈА ВО НАТО ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ???
more trn, koga pishuvav - se shalev so vas na smetka na vashata inteligencija, ispagja deka navistina vi e na nivo na sobna tempretatura.

Se prashuvash ama toa go chinish nekritichki, ajde da objasnam:

Rada ne kazhuva kako, no veli: Dojdi Nikola da ti kazham, i ako na Nikola mu e mila Makedonbija, neka izleze na duel pa da vidime shto kje mu kazhe, no ispagja deka na Nikola mu e pomil rejtingot od Makedonija.
Ajde malku razmisli i analogno na tvoeto "mudro" prashanje: Ako na Rada i e mila Mkd,.... prashaj se istoto i za Nikola, dali i nego mu e mila Mkd, pa so beganjeto si go uskratuva pravoto da nauchi, ako ima da se nauchi neshto od Rada. Eve da recheme deka Rada neja saka Mkd kako Nikola, ama znae kako da ne vnese, ne kazhuva javno na mitinzi, tuku veli: Kje ti kazham Nikola na TV duel ? Pa ako Nikola ja saka Mkd povekje od Rada neka izleze ( ako nishto drugo) barem vo imeto na site nas da doznaeme kako kje vlezeme, ja kapirash li logikata na ova shto ti go pishuvam, il ne ja kapirash?

PS. Nitu Nikola, nitu Rada ja sakaat Mkd povekje od nas, nitu edniot nitu drugiot imaat jasen koncept, no sepak, Rada ostava vpechatok deka e posigurna......celata igra na bitanga i princeza e bash so ovaa konstatacija iskazhana, gvujo ne e siguren, ovaa na duel ima zheden preku voda da go prenese, e sega zaprashajte se site koi nekritichki se odnesuvate kon dpmne: Ni treba li ushte novi 4 god da ne vodi nesiguren chovek ?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Галлиц, како прво и осново, мене ич не ме заболе нит за Грујо, нит за Шекеринска, најмалку за тебе.

Е сега, јас на телевизија, и на секој митинг на Сонцињата, слушам една иста работа „За шест месеци“...

Што има Рада, да му објаснува на Никола како ќе добие датум за преговори за шест месеци? Никола ли е Македонија???

Цела кампања имаше да објасни КАКО ќе добие датум за преговори со ЕУ, и влез во НАТО...зошто тоа да биде на дуел? НАРОДОТ ТРЕбА ДА ЗНАЕ ЗА ТОА А НЕ НЕЈЗИНИОТ ОПОНЕНТ!

(И помалку занимавај се со мене, а повеќе со темата, јасно?!)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom