Дали во училиштата треба да се менува историјата?

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Faktite koi sega posle kumunizmot izleguvat na videlina kriejki ja vistinata za MK i makedonskiot narod i novite istrazuvanja na arheolozite i istoricarite ukazuvaat na nekoi novi varijanti na i onaka isprevrtenata nasa istorija imeno :1 . Kamenot od rozeta edinstveno moze da se desi frira samo so segasniov MK jazik a e pronajden vo Egiped i datira od mnogu po odamna pred slovenite da dojdat tuka i da go donesat nivniot jazik i pismenost ,Dali antickite makedonci po rimsko - makedonskite vojni i pobedata na rimjanite zaminale zad karpatite sklonuvajki se od rimskata vojska i nosejki ja svojata kultura obicai tradicija pismo i religija na istok kade se zamesuva so tamosnite narodi i gi opismenuva za po 600-800 god da se vratat nazad na ognistata na svoite predci pod novo ime sloveni
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Znaci moram da iskomentiram nekoi raboti vo vrska so ovoj po st bidejki epten me iznervira koga go procitav imeno: 1. treba da se pishuva so kirilicna podrska, Da se numeriraat site stavovi, da se koristat pametno interpunkciskite znaci i da ne se sozdavaat dve temi.

Он-топик. Што се однесува до мене, би ја укинал историјата у цел свет. Се е тоа Brain-wash и политички интереси. Да не знаеш на чија историја да веруваш.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Faktite koi sega posle kumunizmot izleguvat na videlina kriejki ja vistinata za MK i makedonskiot narod i novite istrazuvanja na arheolozite i istoricarite ukazuvaat na nekoi novi varijanti na i onaka isprevrtenata nasa istorija imeno :1 . Kamenot od rozeta edinstveno moze da se desi frira samo so segasniov MK jazik a e pronajden vo Egiped i datira od mnogu po odamna pred slovenite da dojdat tuka i da go donesat nivniot jazik i pismenost ,Dali antickite makedonci po rimsko - makedonskite vojni i pobedata na rimjanite zaminale zad karpatite sklonuvajki se od rimskata vojska i nosejki ja svojata kultura obicai tradicija pismo i religija na istok kade se zamesuva so tamosnite narodi i gi opismenuva za po 600-800 god da se vratat nazad na ognistata na svoite predci pod novo ime sloveni
па во тоа е поентата
ја наведоа историјата во погрешен правец поради политички причини.
Вистинските истражувачи немаа шанса да ја пласираат вистината , поради измислената и наметната историја...
Дефинитивно со дешифрирање на писмото од Розета се разоткриваат досегашните лаги.
ДА , РЕДНО Е ДА СЕ ПОСОЧИ ВИСТИНАТА .
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
А бе дечки, историјата е пишувана од победниците!!!

А таа теорија за Словените некако не ми држи вода... Како е можно пред 1500 години кога се патувало пешки да се пресели толку голем народ кој че биди поброен од домородното население и не само да го победи воено туку и да го асимилира. Значи станува збор за илјадници километри преку реки и планини во постојана борба со племиња и народи кои стојат на патот за потоа да дојдат до целта и да разнишаат империја (Византиската) и да станат еден од најбројните народи во неа...

Јас во ова нема да верувам...
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Preselbi na narodite se sluchile, veruval ti ili ne.
Za temata. Istorijata ne mozeme da ja menuvame. Toa shto treba da se promeni e pristapot na 'obrazovanieto' kon 'Istorijata'. A toj pristap, barem momentalno, ja nema istorijata kako primarna cel.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Preselbi na narodite se sluchile, veruval ti ili ne.
Za temata. Istorijata ne mozeme da ja menuvame. Toa shto treba da se promeni e pristapot na 'obrazovanieto' kon 'Istorijata'. A toj pristap, barem momentalno, ja nema istorijata kako primarna cel.

Не велам дека преселби не се случувале , ама дека биле од толкав размер.....?!?!?!?!?

Историјата не е објективна оти секогаш била пишувана од победниците во војните и секогаш на штета на малите народи меѓу кои и МАКЕДОНСКИОТ. Сметам дека треба да се истражува постојано и да се искористат сите новооткриени работи како оружје во борбата за докажување на нашиот идентитет и врската со нашите предци.

ГО ПОДДРЖУВАМ МЕНУВАЊЕТО АКО Е ВО СОГЛАСНОСТ СО ИНТЕРЕСИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Мое мислење е дека треба да се исфрлат непотребните делови од книгите...Да се учи само за историјата на Македонија! Така е во сите држави! Сите учат за своето....а ние за сите...
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Мое мислење е дека треба да се исфрлат непотребните делови од книгите...Да се учи само за историјата на Македонија! Така е во сите држави! Сите учат за своето....а ние за сите...
И да те поправам ние учиме повеќе за другите отколку за себе.:helou:
Треба да се обрне повеќе внимание на нашата историја, на она што се случувало на нашата територија, а не на Индијанците што биле староседелци во Америка.

Историјата може да се менува. Историјата ја пишуваат победниците, значи како им одговарало на нив така е запишано. Меѓутоа секогаш има две страни и кога тогаш се си доаѓа на своето, за среќа постојат пишани докази (не само од победниците и помоќните), постојат тези кои се оспоруваат и постои прифаќање на оние тези кои се покажале точни.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
se slucuvaat vakvi preselbi setetese samo kolku Km pominal ALEKSANDAR vo svojot voen poxod a aj i vaka od kade znaele slovenite deka na jugot ima plodna zemja i voda i kako tie se preselija od zad karpatite pa na jug zgor i samiot cvek vo prvobitnoto vreme znaeme deka migriral od afrika do azija pa vo evropa
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
И да те поправам ние учиме повеќе за другите отколку за себе.:helou:
Треба да се обрне повеќе внимание на нашата историја, на она што се случувало на нашата територија, а не на Индијанците што биле староседелци во Америка.
Glavniot problem, po mene, ne e kolichinata. Znaenjeto sigurno ne moze da nashteti. Kontekstot na lekciite i razlikite vo informacii, od druga strana, se menuvaat so sekoja nova promena na 'politichkata klima'. Koga celta na 'Makedonskata Istorija' ke se definira, potrebniot kvantitet ke dojde sam po sebe.:toe:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
абе вие се шегувате

толку темава стинки
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
А бе "витез" ти си или голем демократ, или не си Македонец:nenene:????
Значи тебе не ти пречи што сите ја фалсификуваат историјата и ја користат како оружје, туку ти пречи новооткриените ФАКТИ кои се во корист на нашата таковина да се изнесуваат на виделина???
Неможам да видам логика овде, те молам објасними!!!
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Историјата е таа што е, треба пропорционално содржината да се смени, подеднаква застапеност и на антиката и на средниот век и на новото време.
Нас не труеја со Втора Светска Војна и Југославија, сега незнам како е.

За преселбите, хммм, интересна работа.
Бидејки таа работа не е разрешена, би требало да се посочат и други варијанти. Да се зборува дека се тоа се теории. А постојат и други теории за преселбите.

И Александар отишол до Индија, па зошто сите не станаа Македонци, и некој се борел против Визанитја, тоа незначи дека се сменил народот.
Уште поинтересно е каде се живеалиштата на Словените пред 7век. НЕМА ТАКВИ.

Чудото на Димитрија, кое ни опишува за борбите кај Солун ќе испадне дека е само средновековен воен роман, полн со фикција.
Пример: Водачот на Словените Хацонд, влегол скришум во Солун, а таму откривајки го, жени со камења го каменувале и така загинал ????????????? :pos2:

Всушност затоа и се вика ЧУДОТО на Димитрија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom