Дали во Македонија постојат вистински професионалци?

Дали во македонија постојат вистински професионалци ?

  • Да

    Гласови: 65 78,3%
  • Не

    Гласови: 18 21,7%

  • Вкупно гласачи
    83

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Во било кој поглед, уметност (филм, музика, сликарство)
Бизнис (менаџмент, организација)

Дека мене се ми се чини, се што е направено кај нас е некако бледо. Да тргнеме од песна, филм, па дури да ги коментираме и односнот на компаниите со купувачите (корисниците).

Што мислите вие?
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
da ima profesionalci vo mkd i toa vo biznisot gi ima mnogu
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
dajdo напиша:
da ima profesionalci vo mkd i toa vo biznisot gi ima mnogu

Што знам, мене ми е малку чудно од само еден аспект.

Ако ти работиш во некоја фирма и платата ти е никаква (какви што и се кај нас), тогаш како можеш да се однесуваш професионално кога некој незадоволен муштерија ќе дојде и пример нешто ќе ти мрчи.

Зашто па ја да го слушам, и да се потресувам и да се нервирам кога едноставно ќе си речам па ја не сум за ова платен човече.

Сакаш да кажеш дека и во тој случај ќе се однесуваш професионално без разлика што си незадоволен од условите под кои што работиш ?
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Ima profesionalci - da - iako rabotat vo nikakvi uslovi, sepak se odnesuvaat profesionalno prema svojata rabota. Ne se mnogu, no gi ima.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
platite se nesho drugo toa e do standard vishe a za profesionalci ima mnogu eve ke ti kazam nekoi trifun, gushterov prepuni pari biznisot im cveta
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Јас мислам дека парите и професионализмот се тесно поврзани. Незадоволството може да влијае на сите аспекти на животот на човекот како и на неговиот професионализам.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Moze, no neznaci deka vlijae na site. Znam lugje na koi ne im vlijae ama ic- rabotat od zadovolstvo, od ljubov prema ona shto go rabotat, toa e vekje i iznad profesionalizam, toa e zivot. Raka na srce najcesto se lugje od umetnostite. Sum bila zaprepastena od stavovite i sposobnosta da se svrti sekoj revolt vo ubavina. Gi ima - za kapa simnuvanje se.
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
Платата е релативна работа. Како и насекаде, и во Македонија имаш ранг на плати. Тие што имаат 1000 евра се добро платени, иако тие пари не би биле доста ни за минималец во други земји.

moTaro напиша:
Што знам, мене ми е малку чудно од само еден аспект.

Ако ти работиш во некоја фирма и платата ти е никаква (какви што и се кај нас), тогаш како можеш да се однесуваш професионално кога некој незадоволен муштерија ќе дојде и пример нешто ќе ти мрчи.

Зашто па ја да го слушам, и да се потресувам и да се нервирам кога едноставно ќе си речам па ја не сум за ова платен човече.

Сакаш да кажеш дека и во тој случај ќе се однесуваш професионално без разлика што си незадоволен од условите под кои што работиш ?
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Остај ти сега други земји. Збориме за македонија.
А 1000 евра плата во македонија има само на 3 места.

1. Некоја добра невладина организација
2. Osce, Proxima, US Peace corps (некоја таква организација)
3. Светска банка.

сите други плати (99%) спаѓаат во просечни односно 12.000 денари.
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
Фасцинантна порака. Викаш дека во Македонија сите исти плати имаат? Нема луѓе што земаат 15.000, нема луѓе што земаат 20.000, солидна плата за добар програмер не е 25-30.000?

moTaro напиша:
Остај ти сега други земји. Збориме за македонија.
А 1000 евра плата во македонија има само на 3 места.

1. Некоја добра невладина организација
2. Osce, Proxima, US Peace corps (некоја таква организација)
3. Светска банка.

сите други плати (99%) спаѓаат во просечни односно 12.000 денари.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
PetarK напиша:
Фасцинантна порака. Викаш дека во Македонија сите исти плати имаат? Нема луѓе што земаат 15.000, нема луѓе што земаат 20.000, солидна плата за добар програмер не е 25-30.000?
Не викам ја, вика статистиката. Јас само цитирам

Просечна плата во македонија е верувал или не 12.000 - 15.000 денари Approx.

Ако е така нема луѓе што земаат 4000?, 5000?, 6000?. Ало ?::)))
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
OBDN напиша:
Ima profesionalci - da - iako rabotat vo nikakvi uslovi, sepak se odnesuvaat profesionalno prema svojata rabota. Ne se mnogu, no gi ima.
Екстремно малку професионлаци! Нормално доколку терминот професионалци го подразбереме онака жаргонски, односно особи кои висококвалитетно и безрезервно си ја вршат работата (бидејќи нормалното значение му е малку поинакво). Од едноставно набљудување на околината се гледа дека СИТЕ работат колку да го задоволат просекот или БЛАГО да го надминат. Ова важи не само за кај нас туку и за пошироки рамки. Ретко, многу ретко ќе наидете на таков кој навистина дава 100% од себе. Дури и со сите услови. Нашиот проблем е што таа средина, тој просек во последниве дваесет години спадна на многу ниско ниво. Просечно способен човек го достигнува нивото на „врвен професионалец“ кај нас за 3 недели до 3 години зависно од типот на работата. Јас во мојава област на работа важам за еден од првите 10 во Македонија, а професионално ова го работам 4 години и неколку месеци. За моја среќа доволно сум патувал по светов и си го знам вистинското место, кое за жал не е ниту меѓу просекот.
Од 1996 до 2001 живеев, учев и работев во САД, и дојдов пак назад во МК. Бидејќи немаше услови за отпочнување на квалитетен бизнис во 2002 се преселив во Будимпешта каде што ја оснивав мојата компанија. Еве од Август 2005 пак сум во Мк и се надевам засекогаш ако ова општество ми верува. Мораме еднаш да сватиме дека со забушавање нема напред само професионална и квалитетна работа, секој кој колку може ама да е над просекот. Кога ќе го дигнеме просекот доволно високо секој шалабајзер во светски рамки ќе биде професионалец. Ова е малку нереално кажано ама добро е како мото. Оваа недела имав деловни гости од Швајцарија и Норвешка и беа пријатно изненадени од она што им го презентирав. Не смееме да губиме надеж, условите за работа самите ќе ги подобриме. Лесно е да бидеш професионалец таму каде се создавале работни услови по нормален еволутивен пат стотина или повеќе години. Овде на работ од анархично општество тешко е и нормално да опстојуваш а камоли како вистински професионалец. Само... надежта последна умира...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
OBDN напиша:
Ima profesionalci - da - iako rabotat vo nikakvi uslovi, sepak se odnesuvaat profesionalno prema svojata rabota. Ne se mnogu, no gi ima.
Tочно, малтретирани, угнетувани, но работиме, што подобро можеме.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
606 напиша:
Само... надежта последна умира...
Покрај другото што 606 го напиша кое што внимателно го прочитав, го одвоив ова само да прокоемтирам:

Да ама умира и таа !


Сакам да сум оптимист, сакам да верувам во се тоа што го зборувате, можам да забележам дека прилично позитивно и со верба приоѓате кон нештата за што се радувам, ама на крај страв ми е дека сепак ќе заебеме нешто :)

Од проста причина што до вчера бевме обични граѓани кои што се викаа со префиксот (друже) а сега наеднаш, демократија, нови правила, нов живот, сосема нов стил. Дали тоа успешно ќе успееме да го адаптираме во нашите животи ќе покажат наредните генерации, тоа не е нешто што се менува преку ноќ.

Ако ме разбравте правилно
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Работејки,доаѓам секојдневно во контакт со луѓе кои професионално и одговорно си ги извршуваат своите работни задачи.Како одговор на прашањето дали ги има,ги има во доволен број.
Реално гледано,кај нас највише шанси имаат оние кои се зафатиле со некаков вид на приватен бизнис.
Во државните фирми многу мал дел од вистинските професионалци доаѓаат до полн израз.Главниот проблем е лошата поставеност на целово наше општество.Да не должам,една изрека најдобро ке опише што мислам:
-Посилни се 100 овци на чие чело е тигар од 100 тигри на чие чело се наоѓа овца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom