Дали ви е гајле што другите мислат за вас?

  • Креатор на темата Dynamo
  • Време на започнување
D

Daedalus

Гостин
До негде да влијае, пошто сме социјални битија и мислењето на другите влијае на нашата самодоверба, одлуки итн. Иако логиката и критичкото размислување ни кажуваат дека само затоа што повеќе луѓе мислат нешто или имаат некој став за нас или општо, тоа не значи дека тие се базирани на факти, сепак емотивната потреба да размислуваме комплементарно со другите влијае на нас.

На мене лично влијае емотивно, а свесен сум дека некои од тие работи кои ми влијаат не се точни.
Познат ефект патем е ефектот на огледало кој е интересен за спомнување на темава.

Ефектот на проектирање во огледало укажува на тоа дека честопати се гледаме себеси како што мислиме дека другите не гледаат и "креираме" личности кои ние мислиме дека другите ги гледаат во нас, иако никогаш немаме доказ дали другите не доживуваат така како што мислиме.
Од тука потекнуваат и сите манипулации како влијание на околината, култовите, наметнување на мислења и сл.
Сите се базираат на нашата емотивна потреба да се согласуваме со другите и да стигнеме со другите до некоја заедничка "вистина" за да сме посигурни во нашиот идентитет и ставови.
Но, сума сумарум, за нешто да влијае на нас, без разлика на тоа дали е кажано од авторитети, пријатели, непријатели итн... мораме ние лично да се согласиме дека тоа е вистина. Ако не веруваме во тоа, никогаш нема да влијае. Затоа, битно е тоа што е кажано и колку истото држи вода, а не кој го кажал, од кои причини го кажал и дали имал искрени/неискрени намери и знаења околу и за тоа што го кажал.
Али како и да е, лесно е да се каже муабетов, а тешко да се примени некогаш. :)
 
Последно уредено од модератор:

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.674
Поени од реакции
7.264
не ми е ич гајле што мислат другите од мене критики нарамно признавам ако се однесува до мојот карактер ама кога некој ке почне да ме оценува по личен изглед баш и гајле ми е
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ич не ми е гајле оти во спротивно ќе си набијам комплекси .
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Не се замарам воопшто со тоа што некој мисли за мене...
Си го живеам мојот живот онака јас како што сакам, и не ме интересира за другите.
 

Broda

Ijackhammer.
Член од
6 февруари 2013
Мислења
259
Поени од реакции
141
Во помалите години да, сега воопшто не се секирам, полека полека самиот на некој начин се форисирав да размислувам вака бидејќи на секого неможеш да му погодиш и на сите да им се допаѓаш, така да - кулираш и по свое да си тераш, оти ако се потиш на туѓи мислења тогаш ќе се удавиш во потта.
"Someone's opinion of you does not have to become your reality" - Les Brown
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Се трудам да не ми е, али ипак понекоаш многу мислам каков впечаток сум оставила, што мислат другите за мене.:)
 
C

cige

Гостин
Се замарам мноштвото што мисли, а за некои поединци што се вечни мрчатори не се замарам. Ако повеќе луѓе мислат нешто лошо за тебе треба малку да се подзамислиш, а не да подголтнуваш или да се фрустрираш дека не се замараш и да одиш по улица како коњ мислејќи дека којзнае колку си отпорен.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
Да важно ми е! само од оние кои ми значат. -за среќа малку се :)
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Ефектот на проектирање во огледало укажува на тоа дека честопати се гледаме себеси како што мислиме дека другите не гледаат и "креираме" личности кои ние мислиме дека другите ги гледаат во нас, иако никогаш немаме доказ дали другите не доживуваат така како што мислиме.
Или ,,селфи,, фотка е прост пример како ти се гледаш себеси и како сакаш другите да те доживуваат.

Он:Токму тоа ,,гајле,, е поттик на многу напредоци, успеси, триумфи во светов. Патем, повеќето одговориле дека не се засегнати, и се прашувам дали им е сеедно кога некој ќе им подели комплимент... зарем не ви е убаво? Ако ви е убаво, не сте баш имуни на туѓите мислења. Што значи дека и не сте баш рамнодушни на негативни критики.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom