Дали ви е гајле што другите мислат за вас?

  • Креатор на темата Dynamo
  • Време на започнување

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Да гајле ми е. Дури се менувам само за да се приспособам кон нивните барања. Затоа на сите им сум допадлив и за краток период ќе постанам славна личност во мојата држава.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Блу зашто онда ни е битно како првпат ќе се претставиме? Каков прв впечаток ќе оставиме?

Незнам мене ми е многу апсурдно кога некој ќе ми каже не ми е гајле, а кога на сите очигледно ни е гајле, немора да значи дека ти е гајле за секој секогаш. Поаѓам од себе и од сопствените мои мислења за мнооооогу луѓе. Едноставно никој неможе да избега од тој процес на креирање мислење, а уште помалку од тоа дека навистина ни е гајле што гругите мислат за нас. И верувам на секој му ласка кога ќе слушне нешто убаво за себе, или муабетот еј абе на прв поглед те мислев за ваков или онаков, али сеа мислам поинаку ти дава некое благо задоволство кога ке оставиш убаво мислење кај некој у глава или пак спротивното кога ќе чуеш нешто лошо небитно дали било вистина или не неможе да си толку ладен и да не допре тоа до тебе. Мое реално мислење, или јас сум нетокму или овде никој за ништо не ми е гајле...Општо
Знаеш дека јас скоро секогаш оставам погрешен прв впечаток кога некој ме запознава во живо? :D

Едноставно низ животов сфатив дека не вреди да се замарам кој што и како мисли за мене. Го правам тоа што сметам дека треба да го правам и е најдобро за мене (според мене, нормално) и ич не ми чуе дали некој ме осудувал за тоа, ме озборувал наоколу или не знам ти што.
Не велам дека не ми ласка, кога некој ќе ми каже нешто убаво за мене, ама не ми значи ни тоа нешто посебно. Знам која сум, знам каква сум, знам што можам и умеам. Не ми требаат потврди или негирања од секакви ликови. Некогаш е добро, во некои ситуации, да те поткрепи некој позитивен коментар за да продолжиш понатаму, ама во суштина таквите коментари ги добивам од блиски луѓе кои добро ме познаваат. Од рандом фаци кои ќе ги сретнам три пати во животот, ама стварно ич не ми е битно што мислат за мене.
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
150
Поени од реакции
320
Знаеш дека јас скоро секогаш оставам погрешен прв впечаток кога некој ме запознава во живо? :D

Едноставно низ животов сфатив дека не вреди да се замарам кој што и како мисли за мене. Го правам тоа што сметам дека треба да го правам и е најдобро за мене (според мене, нормално) и ич не ми чуе дали некој ме осудувал за тоа, ме озборувал наоколу или не знам ти што.
Не велам дека не ми ласка, кога некој ќе ми каже нешто убаво за мене, ама не ми значи ни тоа нешто посебно. Знам која сум, знам каква сум, знам што можам и умеам. Не ми требаат потврди или негирања од секакви ликови. Некогаш е добро, во некои ситуации, да те поткрепи некој позитивен коментар за да продолжиш понатаму, ама во суштина таквите коментари ги добивам од блиски луѓе кои добро ме познаваат. Од рандом фаци кои ќе ги сретнам три пати во животот, ама стварно ич не ми е битно што мислат за мене.

Ко себеси да се прочитав. За првиот впечаток не си сама, и кај мене е исто. Секогаш е погрешен можеби затоа што се претставуваме во РЕАЛНО светло, а другите очекувале поблага, да не речам понормална верзија на девојки.

Мене ми е грижа само за мислењето на најблиските, но секогаш сум своја. Никогаш по никоја цена не се камуфлирам во ситуацијата или друштвото за да бидам прифатена или допадлива и да си го нашминкам впечатокот.Баш со една другарка психолог зборувавме за моќта на првиот впечаток дали е навистина толку голема и колку влијае. Се согласивме над ставот дека првиот впечаток е можеби и најлажен од сите, зошто обично (не секогаш) ситуациите се намонтирани, и секој човек кога влегува у интеракција со друг непознат се труди да се држи на блага дистанца, да биде допадлив, да се смешка да слуша иако можеби лута со мисли, на пример ако грицка нокти да не го прави тоа, со еден збор, вложува напори да изгледа што понормално и со тоа станува повештачки.

Фала богу што нема втора шанса за прв впечаток. Не би сакала да изгледам толку погрешно и вториот пат :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.862
Ne se zamaram so tugji mislenja i stavovi kon mene. Ne se ni trudam da ostavam kojznae kakov vpecatok... Se prikazuvam totalno takov kakov sto sum e sega tuka ima i problemi cesto ako ste po svesni, kulturni i slobodoumni vo prosta sredina i vo nikakvo opkruzuvanje i ne se vklopuvate vo nivniot seljacki nacin na druzenje i komunikacija togash site oni ve gledaat kako dusman cisto radi toa sto se plasat, se vregjaat i ljubomorat zatoa sto ne dostignale ni malku kultura, sopstven karakter, sopstven vkus, sopstveni stavovi i mislenja i za takva prosta raja ste trn u oko ako si porazlicni.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Iskreno ne se opteretuvam so drugite lugje zatoa so sekogas postoi nekoj sto ke te saka i nekoj sto ke te mrazi, ne e vozmozno na site da im udovolis. Lugjeto najcesto imaat gresen prv vpecatok za mene pa i jas ne se ni obiduvam da bidam ona sto tie sakaat. Vazno mi e lugjeto sto gi sakam i mi znacat da imaat ubavo mislenje za mene,a za drugite dusegriznici ne me interesira zatoa sto svetot e poln so zavist i namesto da se sakame i pocituvame nie si ljubomorime i si pravime losi raboti.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Не ми е гајле.
Али затоа ми е гајле, дали другите мислат дека ми е гајле за тоа што они мислат за мене.
Некогаш дури, во моменти на голема проникливост и интелектуален занес (кога сум на шоља), почнува да ми станува гајле дали другите мислат дека ми е гајле, за тоа, дали они мислат дека ми е гајле за тоа што они мислат за мене.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Буквално никогаш не се замарам со муабети од таков вид. Најмногу ме нервираат тие моабети што правам јас, што сум направил и сл. Некои луѓе немаат што да прават па се замараат со туѓите животи тие очигледно го изгубиле својот живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom