Дали би донирале јајце клетки или сперма?

Дали би донирале јајце клетка или сперма за 5000$???

  • Да

    Гласови: 166 68,3%
  • Не

    Гласови: 77 31,7%

  • Вкупно гласачи
    243

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Да човечки е да се помогне и би помогнала со финансии, но јас да донирам јајце клетка не, не ја гледам хуманоста на тој начин не по секоја цена. Вака хуманоста станува комерцијала, просто се губи нејзината суштина.
Станува комерцијала? Овде зборуваме за хуманост, каква врска има комерцијалноста со тоа?

Баш сите треба да допринесат со хуманост, и да е по секоја цена, а не јас да бидам делумно хуман со книжувки. И јас знам да бидам хуман на таков начин, ама не е тоа, тоа.

Да се помогне, ама не на овој начин
Ако сите речат не, како тебе, на тоа да им се даде материјал на стерилна двојка, како што стерилноста е се почеста појава како што изминуваат годините, човештвото еден ден полека ќе почне да намалува и исчезне.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Станува комерцијала? Овде зборуваме за хуманост, каква врска има комерцијалноста со тоа?

Баш сите треба да допринесат со хуманост, и да е по секоја цена, а не јас да бидам делумно хуман со книжувки. И јас знам да бидам хуман на таков начин, ама не е тоа, тоа.



Ако сите речат не, како тебе, на тоа да им се даде материјал на стерилна двојка, како што стерилноста е се почеста појава како што изминуваат годините, човештвото еден ден полека ќе почне да намалува и исчезне.
Да хуманоста станува комерцијала зашто за донирањето на јајце клетките за возврат донаторот добива пари. Парите што се.

И види има време ке сватиш, без пари нема хуманост. Еве и пример: одиш на гинеколог и вадат јајце клетки - Зафатот се плаќа ( докторот не работи на жими мајка), за чување на јајце клетките се плаќа, и плус се плаќаат пари на донаторката, а плус се плаќа за оплодување на истите и плус се плаќа за да ги вметнат во матката.А инекциите и лековите се плус пари.

Само едно Ин Витро оплодување кај нас чини 250.000 денари. А ако биде неуспешно?

Се е мои мили за пари па и хуманоста. Никој не е хуман ако нема интерес.

6 милјарди народ има планетава па природна селекција мора да се врши и стерилноста е дел од природната селекција и така човештвото ќе дојде до одредена бројка ( оптимум) кој ке го одржува.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Ако е за 5000 доларчиња, у денешно време ако треба и рента-к*р ке го даам!sram

Секако дека ке донирам, али само за парите, а за “добротворните цели“ не сум размислувал!:toe:
 

Mali )

Колку е саат?
Член од
26 ноември 2009
Мислења
75
Поени од реакции
3
Да,одма и онака ги трошам по дома за ништо.
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Да да вундеркид кој сака нека се обрати кај мене :pos2:...
 
Г

Господ

Гостин
За 5000$ цела банка ќе наполнам без проблем.ИСкрено и за помала сума не би имал проблем и онака не си ја чувам за успомен секогаш кога:drk:
 
I

InF3cTeD

Гостин
би донирал...кои родители сакаат да имаат кретенче како мене одма донирам за нив :helou:
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Би донирала иако ме плашат таквите процедури(да ми го запрат циклусот,па да испровоцираат создавање на јајце клетки,па набљудување,па земање на јајце клетките,па дали ќе има или нема последици после тоа).
Најискрено би донирала само во одредени ситуации,вака од хуманост...не знам навистина немам размислувано...би ми се променил животот на некое време,ќе пијам некои лекови таму,ќе морам да бидам редовна на контролите(независно од дневниот распоред),нема алкохол,нема цигари...во замена за живот...??
БИ ДОНИРАЛА :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom