Дали албанците можат да се справат со гејците?

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Normalni ste so vakvi topici, grcite mozat kosovo i albanija da go sramnat na 2 dena. Grcija e najmokna voena sila na Balkanot.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Фми. Грците немаат лоби. Албанците имаат. Факт неприскосновен. Грчката заедница во Америка ја има горе доле по крајбрежјата, ама тие ако треба и по $20 долари за Грчка ќе дадат. А па од друга страна сред Харлем да ти пишува на дуќан Чајџилница треба стварно да не си саглам со главата.

Грците немаат пари. Грците имаат кредити. Албанците имаат фондови. Кредитите треба на некого да му ги враќаш. Фондот сам го финансираш.

Во што се појаки од албанците од грците?? Хмм, како прво, сложност, муда. Борбено искуство. Војни миљон. Грк од село некое си таму на југон нема пиштол со око видено. Албанче од 10 години пука лименки позади куќа.

Друг проблем е, албанците кога тогаш ќе си го добијат Епир. Моментот не е сега. Моментот ќе биде тогаш кога Грчка навистина ќе се расфрли на сите страни...Македонија, Турција, Бугарија, Албанија...ќе си троши од тоа буџетот и кредитите...ќе се јакне во однос на било која од овие држави јек а јек..(освен Турција нормално)...но, доколку било која од овие држави се одлучат да настапат заедно против Грчка...ќе го јадат стапот и оро ќе свират. Додуша од бугарите не очекуваме ништо ама нејсе, ги набројав како држава тука кадешто може да има некои пукотници поради границата..

Грчка се сили, и грчка е таа која што се впушта во повеќе фронтови. Си кажав јас и претходно на друг пост. Почнаа со Химара демек независност барале, отцепување...нека бе, слободно. Истиот момент кога на чамите ќе им се дозволи отцепување, тогаш и Химара со 10.000 луѓе ќе се отцепи од Албанија.





Ако треба да се бира помеѓу војна со Грчка и ЕУ со притисоци и условувања...90% од турците Грчка би ја срамниле со земја.
Прво,шо е заем?Ова са пари зети от некого и треба да се вратат.Грците имат пари.Това дека имат долгове е факт.Па на база на тези долгове имат модерно оружие.За това шо ми зборуваш дека грците немат добро военно изкувство е факт.Така е.Па во 21 век военното изкувство е минимизирано.Треба ти модерна техника,не толкова да можеш да пукаш со автомат.Турциja ja остаj на страна.Турциja е зависна от 2 држави-ЕУ и САД.
 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
Ќе ги наоружаме албанците-и прилично тоа е тоа...
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Turcija ima 20 miljoni kurdi za mislenje. da ozbilen sum, ti ozbilen si? Grcija ima dovolno avioniza da ja sramni albanija 10 pati.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Turcija ima 20 miljoni kurdi za mislenje. da ozbilen sum, ti ozbilen si? Grcija ima dovolno avioniza da ja sramni albanija 10 pati.

Турците да пљукнат по еднаш ќе ја потопат Грчка. Излези на тераса запали цигара. Остај тоа грците, знам дека ги љубиш, ама што се пички, пички се. Куршум коа ќе слушнат сите штикли ќе облечат бе што ти е тебе. Што ако купија сеа еден пун курац тенкои и авиони од французите, што ли купија.

Ти мислиш дека ги купија дека знаат да ги користат?? Тие само си ги купија Французите како пријатели, ништо повеќе. Него нејсе ај. Така се војувало, тато имам точак па ќе го возам..

Лека ви ноќ борбени стратези.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Turcija ima 20 miljoni kurdi za mislenje. da ozbilen sum, ti ozbilen si? Grcija ima dovolno avioniza da ja sramni albanija 10 pati.
За албаниja и гр сум согласен,но Турциja е 80 милиони држава.Има оружие има постоjaнна воjска малце над 500 000.Грците имат 177 000.
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
За албаниja и гр сум согласен,но Турциja е 80 милиони држава.Има оружие има постоjaнна воjска малце над 500 000.Грците имат 177 000.
Znam, ama terenot e mnogu tezok i so okolu ostorovite imat dobri defenzivni oruzje, brodovi i avioni.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Turcija ima 20 miljoni kurdi za mislenje. da ozbilen sum, ti ozbilen si? Grcija ima dovolno avioniza da ja sramni albanija 10 pati.
Zosto be seres po default i koga aber od nisto nemas? Zosto koga ne ja poznavas ama bas ic Turcija i turcite, koga nemas voopsto informacii za kurdite i sto vsusnost pretstavuva kurdskiot problem vo Turcija, kenjas i mrcis ko eban rasipan tranzistor? Kjuti, traj, popameten si takov.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Znam, ama terenot e mnogu tezok i so okolu ostorovite imat dobri defenzivni oruzje, brodovi i avioni.
Турциja има едно нешто шо може да и пречи много.Ако сака по суша да мине ком балкана,има мала плошт,каде треба да собере много воjска.
Ако рекат да прават десант,грците немат шанс.
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Zosto be seres po default i koga aber od nisto nemas? Zosto koga ne ja poznavas ama bas ic Turcija i turcite, koga nemas voopsto informacii za kurdite i sto vsusnost pretstavuva kurdskiot problem vo Turcija, kenjas i mrcis ko eban rasipan tranzistor? Kjuti, traj, popameten si takov.
Koj se tie turcite i turcija ziti se, go jadoa vo sekoja vojna protiv rusija. Go jadoa od crnogorcite, go jadoa vo balkansta vojna. Edino sto gi spasi niv niz vekovite e zapadnata omraza sprema pravoslavieto i kako na vas napravija sve da vi pomognat a nas da ni omognat. Vie sto tolku smesni sto mislite deka pobedivte nesto vo 99.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Koj se tie turcite i turcija ziti se, go jadoa vo sekoja vojna protiv rusija. Go jadoa od crnogorcite, go jadoa vo balkansta vojna. Edino sto gi spasi niv niz vekovite e zapadnata omraza sprema pravoslavieto i kako na vas napravija sve da vi pomognat a nas da ni omognat. Vie sto tolku smesni sto mislite deka pobedivte nesto vo 99.

Aбе ти и Русија ја величиш гледам мед и млеко тече. Русите секој ден по телефон ти се јавуваат дечки те дира некој??

Абе не се лажи сам себе...дека ние знаеме веќе.
Смешно е што сеуште мислиш дека Србите се победници од 99та...А Косово е независно. Што ли би се сметало за неуспех?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Koj se tie turcite i turcija ziti se, go jadoa vo sekoja vojna protiv rusija. Go jadoa od crnogorcite, go jadoa vo balkansta vojna. Edino sto gi spasi niv niz vekovite e zapadnata omraza sprema pravoslavieto i kako na vas napravija sve da vi pomognat a nas da ni omognat. Vie sto tolku smesni sto mislite deka pobedivte nesto vo 99.
Донекаде си прав,донекаде не.Турциja падна во балканската воjна,заштото беше МНОГО слаба от сите воjни.Туциja беше нападната от сите страни.Таа немаше добро оружие да се брани.Па и тja немаше сила да се брани на територии,каде турците са малцинство.
Турциja сега е много поразлична от тогаш.Сега е светска и воуражена држава.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Koj se tie turcite i turcija ziti se, go jadoa vo sekoja vojna protiv rusija. Go jadoa od crnogorcite, go jadoa vo balkansta vojna. Edino sto gi spasi niv niz vekovite e zapadnata omraza sprema pravoslavieto i kako na vas napravija sve da vi pomognat a nas da ni omognat. Vie sto tolku smesni sto mislite deka pobedivte nesto vo 99.
Najtoplo ti preporacuvam sevo ova da mu go kazes barem na eden donerdzija vo Istanbul, pa da doznaes posle toa koj i sto se toa turcite. Pa dojdi posle da muabetime.... ustvari ne be, ne ke bideme vo moznost veke nitu ednas da muabetime.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom