Дали Македонија заслужи два клуба во новиот формат на Лигата на Шампионите?

Член од
3 мај 2014
Мислења
878
Поени од реакции
2.700
Како третопласирана лига во Европа.
Screenshot_20200619-141758_Word.jpg
Како земја во која ракометот е број еден спорт.
Како земја од која доаѓа најуспешниот клубот во последните 5години во Европа, Вардар.
Како една од најдобрите земји според посетеност во сала, за екипите кои играат ЕХФ натпреварувања.

Дали и зошто во новиот формат на Лигата на Шампионите нема место за амбициозен прокет како Еурофарм Пелситер?


Место добија следните екипи:
FB_IMG_1592571138355.jpg
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Како третопласирана лига во Европа.
Прегледај го приврзокот 255891
Како земја во која ракометот е број еден спорт.
Како земја од која доаѓа најуспешниот клубот во последните 5години во Европа, Вардар.
Како една од најдобрите земји според посетеност во сала, за екипите кои играат ЕХФ натпреварувања.

Дали и зошто во новиот формат на Лигата на Шампионите нема место за амбициозен прокет како Еурофарм Пелситер?


Место добија следните екипи:
Прегледај го приврзокот 255890
Заслужи,исто ко што заслужи Букурешт да игра у ЛШ исто така.Али ЕХФ со оваа политика го забетонира ракометот на ниво на маалски спорт!
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Како земја во која клубовите од главниот град добиваат излез во европа пред клубот кој беше втор на табела и кој години наназад ја има можеби најдобрата атмосфера во нашава лига не заслужуваме ништо ама нека им служи на чест.. Да го пикниш Бутел пред РК Охрид е најголема смешка за ракометот во мкд али таква е федерацијава наша све ретарди работат па не ме чуди тоа .
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Па ни Шпанија ни Полска немаат два клуба. Врз основа на што е неосновано одбивањето на Еурофарм?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.622
Tamu sme samo radi Vardar. Osven Vardar nikoj nisto ne zasluzil ovie 5 god taka da jas sum OK so ova. Na nas grb se svercaa i metalurg i eurokrem vo minatoto fakt e deka nisto ne napravija da opravdaat uste edno mesto. Da ja projdea grupata pa OK eve da zborime ali fakt e deka ni doma ne gi dobivaa utkamicte...
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
А, кое е образложението на ЕХФ кога се у прашање Мотор и Елверум, односно Букурешт и Висла? Грам логика нема.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
878
Поени од реакции
2.700
Апсолутно резултатите на Вардар ја издигна лигата на уште повисоко ниво, но муабетот е дека Вардар има потреба од ривалство и квалитет во МК лигата, а кога екипа не игра ЛШ тешко да привлечеш квалитетни играчи.
Ете маџарска е после нас у рангирање а има два клуба у ЛШ.
Ме интересира по кој критериум се доделени местата?
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.807
Поени од реакции
15.899
Норвешка екипа мора да има. Сепак скандинавците се главни.


Не барајте логика во одлуките на ЕХФ/ИХФ, кога фајнл фор турнирот од оваа сезона го ставија на сред сезона од новата..

И подобро што Е. Пелистер нема да игра во ЛШ, реално далеку од конкурентен тим имаат барем за оваа сезона. Лига Европа оваа година ќе биде исто така доста интересна за следење.
На страна што салата исполнува минимални услови за одржување на спортски настани.
 
П

Пљампач

Гостин
Пелистер моментслно немс ни тим а уште помалце услови за да настапува во ЛШ.
И не ни треба да ни даваат вајлд карта, се додека не се изгради нова сала во Битолс или во бајмала рака комплетномда се модернизира Младост.
Таман си е ЛЕ и СЕХА лига, за да се одржува добра форма и континуитет на јаки натпревари во текот на цела сезона а и годинва доста јаки екипи ќе има во новиот формат на ЛЕ.
Многу е побитно кадровски и организациски клубот да се издигне оваа сезона и да се фокусира на плејоф завршницата во суперлигата.

Одлуката е на место и ќе веше чудо доколку беше спротивна
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.622
Апсолутно резултатите на Вардар ја издигна лигата на уште повисоко ниво, но муабетот е дека Вардар има потреба од ривалство и квалитет во МК лигата, а кога екипа не игра ЛШ тешко да привлечеш квалитетни играчи.
Ете маџарска е после нас у рангирање а има два клуба у ЛШ.
Ме интересира по кој критериум се доделени местата?

Nasi rivali se Vesprem, Zagreb, Meskov itn vo SEHA. MK liga treba da se igra samo skraten plej of idelano so 2-3 ekipi za 2-3 vikenda. Neka ima prosirena prva liga a privte 4 kluba da ja imaat privilegijata da igraat protiv nas i drugiot klub vo SEHA. Nikakvi pridobivki nema od igranje protiv boranija ekipi.

Nema potreba od kriterium, WILD CARD e, dodeleni se spored rank/jacina/moknost na drzavata/klubot. Seged zasluzeno igra LS, kade kade pojak klub e od bilo koj mkd klub, normalno so isklucok na Vardar.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.717
Nasi rivali se Vesprem, Zagreb, Meskov itn vo SEHA. MK liga treba da se igra samo skraten plej of idelano so 2-3 ekipi za 2-3 vikenda. Neka ima prosirena prva liga a privte 4 kluba da ja imaat privilegijata da igraat protiv nas i drugiot klub vo SEHA. Nikakvi pridobivki nema od igranje protiv boranija ekipi.

Nema potreba od kriterium, WILD CARD e, dodeleni se spored rank/jacina/moknost na drzavata/klubot. Seged zasluzeno igra LS, kade kade pojak klub e od bilo koj mkd klub, normalno so isklucok na Vardar.
Kakva prosirena toa odma da se skrati treba. Se ubija od mestenje
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Заслужи, ама со оглед дека Еурофарм заврши последен во групата (дури и зад Кокс и Савехоф) и претходната година Металург исто така последен и тоа со една победа, исходот е тој. Во другиот куп мислам дека добар резултат би направиле, а би било добро и Металург директно да го стават и да не мора квалификации да игра таму.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Еурофарм Пелистер и Металург се моментално доста надежни. Вардар запаѓа у тешка криза. Но реално гледано ниту Пелистер ниту Металург моментално немаат капацитет за Лш, немаат инфраструктура. Прво
- Битола заслужува нова сала.
-Автокоманда заслужува нова сала.
Сеа имаше муабети дека Металург, Минчо ќе го одврзе ќесето и ќе вложи повторно добра пара во Ракометот, малце во чудно време, баш коа Вардар западна во криза ама не е тоа муабетот тука. Битно за 1-2 сезони Металург ќе се појача значајно, и ќе треба да докаже дека заслужува место во ЛШ.
Еурофарм Пелистер е проект којшто треба да го "спаси" ракометот во Битола. Доста надежен проект но сеуште далеку од квалитет на ранк на Вардар, или некој друг ЛШ тим.
Пелистер и Металург прво треба да се ојачаат и стабилизираат, има тука и други натпреварувања каде што ќе може да се докажат дека вредат, барем за ЛШ кога правиме муабет.
Според мене Топ4 клубовите кај нас не треба да се замараат со Домашното првенство, може да играатнекој мал плеј оф и да се круниса шампион а цели сили да бидат насочени кон меѓународните натпреварувања, сепак во нашава лига конкуренцијата е многу слаба. Вардар беше 5 пати по квалитетен од другите екипи, тоа го докажа и со 2 титули ЛШ.
Како и да е, не треба да се брза, прво Металург и Пелистер остајте ги да се зајакнат и "ребилднат", данапраат добри екипи и по можност и подобри Сали, со квалитетот после Лш не им бега...
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Па Лига Европа/ЕХФ куп/какоидаќесевика, ќе биде појака од Лигата на Шампионите како стојат работиве.

Тежок моронизам е оваа одлука да го скратиш бројот на учесници од лигата на 16 екипи. Се стремат да станат ко Евролига во кошарка. А откако Евролигата во кошарка се затвори, квалитетот на кошарката у Европа отиде у бездна.


Но за жал тоа е она што ќе го гледаме следните неколку години, затворени приватизирани лиги, кои ќе станат досадни после неколку сезони па тогаш ќе мора да се вратат по старо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom