Дали Господ казнува?

  • Креатор на темата Cool Hand Luke
  • Време на започнување
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Тебе кога некој те чита, треба со лексикон ... :P
Ако семоќноста се дефинира со знаење на се`, тогаш Бог знаел што ќе се случи и дозволил да се случи поради негови причини (еве мала помош за верниците, некако почнаа да се „губат во преводот“) :D
Едно прашање до тебе: Кога ти би бил бесмртен, вечен, овие смртниците со нивните филозфии, како ќе ти изгледат? Паметни??????????? Што знаат тие за тебе, за твојата бесмртност?
Па дури се прават и попаметни од тебе. Зарем тоа не е глупост над глупоста?

За ова не треба лексикон. Потребно е само мала интелигенција.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Едно прашање до тебе: Кога ти би бил бесмртен, вечен, овие смртниците со нивните филозфии, како ќе ти изгледат? Паметни??????????? Што знаат тие за тебе, за твојата бесмртност?
Па дури се прават и попаметни од тебе. Зарем тоа не е глупост над глупоста?

За ова не треба лексикон. Потребно е само мала интелигенција.
Тоа е легендарниот аргумент, дека ништо не разбираш, но со духовна логика се ти јасно. Јасно ти е дека ништо не ти е јасно, и тоа го нарекуваш знаење. Тоа е жртвување на умот на олтарот на глупоста и слабоста, таму нека ти е...
 
Н

нихилист

Гостин
Точно така, тој знаел и дозволил се да се случи од негови причини. Неговите причини, од наш човечки аспект се ѕверски.
Што би рекле теолозите, Бог не мора да има исти морални вредности како и ние, обичните смртници. Ние неговиот морал и постапки едноставно не можеме да ги разбереме...

:oops:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Што би рекле теолозите, Бог не мора да има исти морални вредности како и ние, обичните смртници. Ние неговиот морал и постапки едноставно не можеме да ги разбереме...

:oops:
Да, само уште еден аргумент од типот, глупи сме, ама и тоа ќе го прифатиме, само спасете го нашето бедно постоење. Јад, беда и мизерија...
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Едно прашање до тебе: Кога ти би бил бесмртен, вечен, овие смртниците со нивните филозфии, како ќе ти изгледат? Паметни??????????? Што знаат тие за тебе, за твојата бесмртност?
Па дури се прават и попаметни од тебе. Зарем тоа не е глупост над глупоста?

За ова не треба лексикон. Потребно е само мала интелигенција.
Зошто се нервираш Јоан? Не сум ја напишала јас Библијата па јас да сум ти виновна за садистичкиот Бог.
Како да ти ја доловам смислата на тоа што е напишано во Библијата. Еве ти како родител на детето кое си го створил му велиш (на пример): Не го чепкај мобилниот ќе го скршиш. А знаеш дека е пред него и дека ќе го земе. Дете ко дете го зима и го крши. И ти после го казнуваш (го тепаш). Ти како родител си знаел за исходот од ситуацијата но сепак си го оставил предметот пред детето за да посегне по него и да го скрши, за крајниот резултат... ти да покажеш доминантност и детето да изеде ќотек.
Сега појасно ли ти е, како е напишано во Библијата?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да, само уште еден аргумент од типот, глупи сме, ама и тоа ќе го прифатиме, само спасете го нашето бедно постоење. Јад, беда и мизерија...
Дали е поголема од твојата(мизерија)? :unsure:
Ти од поодамна реши дека веќе си умрен, ако не се лажам.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Дали е поголема од твојата(мизерија)? :unsure:
Ти од поодамна реши дека веќе си умрен, ако не се лажам.
Игорче, олабави ме малку, со цитирањето на секој мој втор пост нема да станеш попаметен...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Игорче, олабави ме малку, со цитирањето на секој мој втор пост нема да станеш попаметен...
Де, форумов е за тоа....нели?
И ти цитираш некого против негова воља, јбг.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Де, форумов е за тоа....нели?
И ти цитираш некого против негова воља, јбг.
Да, само јас кога цитирам, ја пратам логиката на разговорот и темата воопшто, ти лупаш како Максим по дивизија. Ти текнува?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да, само јас кога цитирам, ја пратам логиката на разговорот и темата воопшто, ти лупаш како Максим по дивизија. Ти текнува?
Спомна постоење, нели?
Истото кое наскоро ќе престане да постои.
Поголема мизерија од тоа нема.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Прво дефинирај го зборот казна.
Да не зборуваме на празно.
Абре ајде, се читаш погоре што празни постови напиша па сега мене ми се фати за „казната“!
Според тебе ќе престанеме да постоиме. Зошто?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Абре ајде, се читаш погоре што празни постови напиша па сега мене ми се фати за „казната“!
Според тебе ќе престанеме да постоиме. Зошто?
Кој рекол дека ќе престанеме да постоиме?
Не си ме разбрала добро, нема везе Абадон разбрал сигурно. :)
Kaжи за казната а јас ќе ти кажам дали некој може да не казни.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Кој рекол дека ќе престанеме да постоиме?
Не си ме разбрала добро, нема везе Абадон разбрал сигурно. :)
Kaжи за казната а јас ќе ти кажам дали некој може да не казни.
Ќе ми мериш пулс сега? Ок ајде да видиме...
Според мене казна од некој кој е над тебе (пр. Бог) е спречување во некоја твоја цел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom