Гуми (пневматици)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Па токму тоа, Сава и Клебер се послаба класа од Vredestein или Firestone, за Мишелин, Данлоп и Континентал да не праиме муабет.
Затоа и прашувам, дали таа разлика во класа ќе се осети ако ставам само две (јбг, толку е буџетот) или да ставам 4 Сава ама на сите гуми.
Во разлика мислам на безбедност прво, па потоа на возни својства и потрошувачка
Moe mislenje (koe ne mora da e tocno) e deka e sekogas podobro da imas 4 letni/zimski namesto da menuvas samo na pogonskite. Ova zbotime od aspekt na bezbednost pred se.
Ovie Sava HP 2 skoro sekade gi falat nikoj nema los zbor kazano za niv, pobeke od dobri bi rekol za cenata. I osven ako ne vozis nekoja besna kola so 150+ konja i pedala do maksimum postojano ne gledam zasto bi ti trebale poskapi od niv.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
Сава зимски 4сезони без мака, ене ги имаат шара ко да не се возени, на пролет пред вадење на едната цицка ми се појави од страна и ја фрлив


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Ако си на буџет како и 99% тука шо сме, најдобра комбинација за предна влеча ти е назад "ол сизон - all season" напред да си имаш 2 зимски сава и 2 летни од средна кон висока цена/класа
 
Член од
7 април 2019
Мислења
23
Поени од реакции
43
Дали е воред ако се возат гуми со различна ширина 2 напред исти и 2 назад исти но различен бренд и ралична ширина на гумата.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ако не е така фабрички предвидено не е ОК...макар да ќе пазиш во кривини и сл. Сигурно нема да е стабилна колата како со сите четири гуми да се исти.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Што гуми и бандажи би препорачале за нов Toyota RAV4 ?
Стандардните 17" изгледаат смешно мали за таква кола. Дајте предлог од каде да се набават и колку да очекувам за 18-ки алу фелни и нови зимски гуми? Или подобро е да се земе зимски all-season гуми од тоа што читав низ темава...
Благодарам.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
Што гуми и бандажи би препорачале за нов Toyota RAV4 ?
Стандардните 17" изгледаат смешно мали за таква кола. Дајте предлог од каде да се набават и колку да очекувам за 18-ки алу фелни и нови зимски гуми? Или подобро е да се земе зимски all-season гуми од тоа што читав низ темава...
Благодарам.
Какви се тие зимски all season гуми?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
не знам дали пробуваш да ме шупчиш или се правиш мангуп.. но ти го имаш баш тоа пишано, 4 мислења пред моето....

Сава зимски 4сезони без мака, ене ги имаат шара ко да не се возени, на пролет пред вадење на едната цицка ми се појави од страна и ја фрлив


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
не знам дали пробуваш да ме шупчиш или се правиш мангуп.. но ти го имаш баш тоа пишано, 4 мислења пред моето....
хахаха лошо си сконтал така е пишано у контекс дека 4 сезони се возени зимските гуми
мое мислење е дека ако имаш пари и место за складирање подобро е зимска/летна гума ако се одлучиш за сите сезони мислам моментално најдобра ти е good year vector 4season gen-3


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Препорака за зимски 195/65/15 до околу 50е по гума.
Летни Сава возам две сезони ок си се, ги начекав на попуст не беа скапи некаде околу 11к
За зимски немам проверено како се избор/цена
Any suggestions ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Препорака за зимски 195/65/15 до околу 50е по гума.
Летни Сава возам две сезони ок си се, ги начекав на попуст не беа скапи некаде околу 11к
За зимски немам проверено како се избор/цена
Any suggestions ?
исто сава, имаш ескимо S3 и hp2, вторите малце се поскапи али поарни.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
Помеѓу Nokian и Hankook? Нокианот иди поскап со скоро 2000ден. али даваат во motocenter 2год гаранција од било каков удар. Hankook е 3090ден.
Савата С3 2900 мислам беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom