Грчко државјанство, процедура, документација

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.427
Ja otvoram ovaa tema so namera da se zapocne diskusija okolu vadenje na grcko drzavjanstvo, kako i postapkata okolu toa.

Vo Makedonijava ima eden kup egejci koi so dokumenti od babi i dedovci rodeni vo togasna Makedonija lesno vadat pasos.

Sekoj koj ima sredeno grcki pasos e dobrodojden da diskutira na temava.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
За да извадиш ,ќе мора да се откажеш македонштината и да знаеш грчки да зборуваш,тоа важи само во МК бидејќи таква е политиката на Гејција кон нас ,а за другите земји е стандардно


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.427
За да извадиш ,ќе мора да се откажеш македонштината и да знаеш грчки да зборуваш,тоа важи само во МК бидејќи таква е политиката на Гејција кон нас ,а за другите земји е стандардно


Sent from my iPad using Tapatalk
sto znaci otkazuvanje od makedonstina? sakas da kazes ne mozes da imas dvojno, da se otkazes od mk drzavjanstvo?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.674
Поени од реакции
7.264
Не е само во Грција мислам дека во поголемиот дел од земји неможеш да имаш двојно државјанство се откажуваш од старото.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Не е само во Грција мислам дека во поголемиот дел од земји неможеш да имаш двојно државјанство се откажуваш од старото.
Повеќето земји дозволуваат двојно државјанство. Мегутоа, често зависи и од околностите и начинот на којшто бараш државјанство, дали е потекло, натурализација, или некоја трета програма или заслуга што е случај за таа специфична држава.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Ja otvoram ovaa tema so namera da se zapocne diskusija okolu vadenje na grcko drzavjanstvo, kako i postapkata okolu toa.

Vo Makedonijava ima eden kup egejci koi so dokumenti od babi i dedovci rodeni vo togasna Makedonija lesno vadat pasos.

Sekoj koj ima sredeno grcki pasos e dobrodojden da diskutira na temava.
некаде во 60-тите некој од егејците и можеа да се вратат... а имаше и еден од моја возраст,малку постар, кој не прифати сфрј државјанство за да не оди во ЈНА, го викаа грк... како праеше за лична карта и пасош не знам...
всушност и мене не ми дадоа 1968 веднаш лична карта, не сум бил запишан во книгата на државјани на СФРЈ ( ФНРЈ)( во Скопје), а бидејќи кога сум бил роден ( 1950) таткоми немал се уштеЈу државјанство, добил 1952...но веднаш ми пратија од родното место во Србија, тогаш 1968 беше и густо со ситуацијата во Чешка и регрутација одеше форсирано...
Таткоми не сакаше да се враќа во Грција во 60-тите, бидејќи тука беше во државна служба, доби и општествен стан во центар 1956... а прашање и да се вратеше дали таму ќе добиеше бог знај што од имотот одземен 1946, вредниот имот беше поделен на власи ..... најголем проблем за ГР државјанство е јазична баријера... но еве , на баџото и мајкаму и таткому беа егејци па не го научија грчки јазик, а инаку тој е и постар, таму е роден, дете бегалец, ама до сега не размислувал за грчки пасош..
Синот има сознанија дека во Грција и да добиеш документи, потешко е и вработување во државна служба ( на пример научно истражувачки институти и слично)за тие што не се прави, чистокрвни грци...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
sto znaci otkazuvanje od makedonstina? sakas da kazes ne mozes da imas dvojno, da se otkazes od mk drzavjanstvo?
Според нивниот закон полесно се добива тие работи ако си грчки по род и старото да откажеш бидејќи Гејција не признава македонска нација тоа е друга работа, а додека другите држави е поддруга тие се признаени


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Нема врска ова дека мора да се откажеш од македонското за да имаш грчко. Имам двајца другари и со двете државјанства, едниот е од мешан брак и ги има двете државјанства. Додека другиот е егеец, ама поима немам како го извадил, никогаш не сум го прашал. Само знам дека и двајцата певат грчки, дури и дома зборат повеќе грчки.
Спрема нас се построги критериумите за грчко државјанство, не даваат на кој стигне како пример Бугарија. Ама па Грците даваат многу лесно државјанство на Албанците што се православни.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Нема врска ова дека мора да се откажеш од македонското за да имаш грчко. Имам двајца другари и со двете државјанства, едниот е од мешан брак и ги има двете државјанства. Додека другиот е егеец, ама поима немам како го извадил, никогаш не сум го прашал. Само знам дека и двајцата певат грчки, дури и дома зборат повеќе грчки.
Спрема нас се построги критериумите за грчко државјанство, не даваат на кој стигне како пример Бугарија. Ама па Грците даваат многу лесно државјанство на Албанците што се православни.
Има врска. Со раѓање можеш да имаш две државјанства ако родителите ти се со тие две државјанства.

А ако сакаш да смениш државјанство во текот на животот, мора да се откажеш од македонското. Има разлика.

Грција дозволува да се стекнеш со друго државјанство во текот на животот без да се откажеш од грчкото, а Македонија не.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Има врска. Со раѓање можеш да имаш две државјанства ако родителите ти се со тие две државјанства.

А ако сакаш да смениш државјанство во текот на животот, мора да се откажеш од македонското. Има разлика.

Грција дозволува да се стекнеш со друго државјанство во текот на животот без да се откажеш од грчкото, а Македонија не.
Епа како тогаш нашиве се стекнуваат со бугарско, ако Македонија не дозволува да се стекнеш со друго државјанство во текот на животот?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Епа како тогаш нашиве се стекнуваат со бугарско, ако Македонија не дозволува да се стекнеш со друго државјанство во текот на животот?
Работиве не се црно-бели, треба да се испитаат околностите пред да се бара државјанство на друга држава во врска дали може или неможе двојно, тројно итн. Јас на пример имам двојно државјанство МК+БГ, ама има и околности при кои Бугарија бара да се откажеш од МК државјанството за да добиеш бугарско, ако не се лажам, се работеше за натурализација, не ме држи за збор.

Друга работа, во МК има и еден куп луѓе од посебната група на граѓани со Албански и Косовски пасоши, па исказот дека МК не дозволува двојно државјанство и не е баш точен, освен можеби при многу специфични околности. Треба да се испита се, какво државјанство имаш, какво сакаш да имаш и по кој основ планираш да го добиеш, ако е врз основ на потекло, тогаш можеш да бараш Грчко/Бугарско/Хрватско итн, најчесто без да се откажеш од тоа што го имаш. Ако е врз основ на натурализација, можеш да одиш речиси во било која држава во светот, да живееш и работиш таму и после одреден период на живеење во таа одредена земја и да бараш државјанство, ама по основ на натурализација, многу почесто земјите бараат да се откажеш од предходното државјанство, нормално, не сите.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Работата е што ако ти не си се стекнал со двојно државјанство со раѓање, а си можел, имаш право да бркаш дупло. Затоа може да се има две државјанства. Самиот овој закон е пун со дупки и loopholes и лесно има начин да се изврти.

Али не и по принцип на натурализација, односно да поминеш неколку години со работа и живот таму за да добиеш државјанство. Регулациите за ова се построги на меѓународен план.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Македонија дозволува двојни државјанства.
Јас имам пријател, по родител/и егеец, работеше во Грција, извади грчко државјанство, ама се откажа од македонското.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
.. Ама па Грците даваат многу лесно државјанство на Албанците што се православни.
има во Албанија грчко православно малцинство
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Има врска. Со раѓање можеш да имаш две државјанства ако родителите ти се со тие две државјанства.

А ако сакаш да смениш државјанство во текот на животот, мора да се откажеш од македонското. Има разлика.

Грција дозволува да се стекнеш со друго државјанство во текот на животот без да се откажеш од грчкото, а Македонија не.
Aj bas objasni mi kako jas imam tri, cisto posto gledam deka gi razbiras rabotive ;).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom