Грчки туристички автобуси нагрдени во Охрид!

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Грците пет часа малтретирале македонски ракометарки





Соседна Грција не чекаше долго да одговори на неодамнешното чкртање на грчки автобуси во Охрид со македонски национални пароли откако, вчера, грчките граничари цели пет часа, без никаква причина, го држеле автобусот на женската ракометна екипа на Металург, која патувала на меѓународен турнир во грчкиот град Верија.

Грците не дозволувале македонскиот тим да ја помине границата иако на граничарите им биле приложени сите потребни документи, како и поканата што ја добиле за настап на турнирот. Тие наоѓале голем број изговори за на крајот да ја искажале нивната основна цел - автобусот на Металург ќе може да ја мине границата единствено ако ракометарките ја вратат целата опрема на која го пишува зборот Македонија.

- Цели пет часа нè вртеа во круг, ни бараа разни документи и нè префрлаа кон различни институции каде што би требало да бараме дозвола за влегување во Грција. Не бевме изложени на вербално малтретирање, но целата ситуација беше психички напорна за сите нас, бидејќи се најдовме во една навистина непријатна ситуација. На крајот тие го искажаа својот услов, а ние успеавме да се избориме за компромис, па зад нас оставивме помал дел од опремата, и тоа тој поневажниот, кој претежно го користиме за тренинг - ни изјави Томе Треневски, претседателот на женскиот ракометен клуб Металург.

Откако сметале дека ја исполниле целта, елиминација на опремата на која пишува Македонија, како и психичкото малтретирање на македонските ракометарки, Грците дозволиле автобусот да го продолжи патот кон Верија, но со полициска придружба.

- Ни беше кажано дека придружбата е поради наша сигурност. Првата информација е дека ќе нè следат само 10-15 километри, но полициско возило не следеше до Верија. По пат не се соочивме со некакви проблеми, а како ќе биде на турнирот во Верија навистина не знам. Случувањата на границата делумно нè подготвија за евентуалните провокации што би можеле да нè чекаат во Грција - дополни Треневски.

Турнирот во Верија е во организација на судиската комисија на Грција, а под капата на Европската ракометна федерација (ЕХФ). На него, покрај македонскиот прволигаш Металург, ќе учествуваат уште бугарска ЦСКА Софија, српскиот тим Наиса, младата репрезентација на Романија, како и грчките тимови Арис и Јанина.
Ќе ни се извинат ли сега гејците???:tapp::tapp::tapp:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Владата нека земе да си го прочита денешниот „елефтеротипија“- па нека бара одговорност од весникот, како и отштета за..........(ќе си прочитаат самите за што):nesum:
 
S

smart ass

Гостин
Македонија како држава опстојува повеке од 20 века една од најстарите држави а можеби и најстара на светот. Кога Македонија тогаш како таква станала сведска империја на тогашниот свет, атинјаните во тоа време биле поробени од како сто тие велеле варвари за македонскиот народ и за кралот Филип, бидејки се сметале за многу поинтелегентни и културно и демокрадски развиени од македонците што дури ни самите неможеле да сватат како е можно да управува со Атина варварин македонец, па одовде почнува најдолгата војна во светската историја. Овие сценарија кој се случуваат денес се само дел од големата историја ние сме дел од историјата таа мине преку нас немојте да се залажувате дека Грција некогаш ке ја прекине војната која едноставно води кон унистуваине на македонскиот ндентитет.. а во мегувреме презиманије на македонската историја претварајки ја во нивна и ја брии конечно државата со која започна војна пред повеке од 2000 годин..со разни методи со разни тактики низ времето , некогас и со минимални активности против македонците особено во периоди кога и двете држави биле поробени од друга империја и се така континуирано се до ден денес и после нас :helou:
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
0
ф

И после сакате во охрид туристи да дојдат и да заживее градот кога не цените луѓето што дошле некоја пара да ви остават.


море каков Охрид немаат мака тие ....па кај нас во Битола ги нема појке ,,од нив цел промет се прави ,,,,тешко нас ....
еве ке ви кажам една случка
често сум во грција дали службено дали на риболов ...знаци околи 50-100 пати ,,,до сега ме застанале контрола полиција едно 50 пати од кој барем десет пати сум заборавил да ставам заштитен појас ...неможам да ви објаснам со зборови колку се љубезни ,се обракаат со господине и само не предупредија да ставиме појас ....овде кај нас мајката ни ја плакаа ,,,,,луге ? проблемот е кај нас не кај нив
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
И после сакате во охрид туристи да дојдат и да заживее градот кога не цените луѓето што дошле некоја пара да ви остават.


море каков Охрид немаат мака тие ....па кај нас во Битола ги нема појке ,,од нив цел промет се прави ,,,,тешко нас ....
еве ке ви кажам една случка
често сум во грција дали службено дали на риболов ...знаци околи 50-100 пати ,,,до сега ме застанале контрола полиција едно 50 пати од кој барем десет пати сум заборавил да ставам заштитен појас ...неможам да ви објаснам со зборови колку се љубезни ,се обракаат со господине и само не предупредија да ставиме појас ....овде кај нас мајката ни ја плакаа ,,,,,луге ? проблемот е кај нас не кај нив
ние сме криви а?
шо се викаме Македонија ... и шо сме Македонци ...
тебе љубезно ти се понашале .. хм
а шо е со оние камионџии кои ги тепаа и малтретираа ?
ние сме биле криви .... оф мори мајко ...:kesa:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
И после сакате во охрид туристи да дојдат и да заживее градот кога не цените луѓето што дошле некоја пара да ви остават.


море каков Охрид немаат мака тие ....па кај нас во Битола ги нема појке ,,од нив цел промет се прави ,,,,тешко нас ....
еве ке ви кажам една случка
често сум во грција дали службено дали на риболов ...знаци околи 50-100 пати ,,,до сега ме застанале контрола полиција едно 50 пати од кој барем десет пати сум заборавил да ставам заштитен појас ...неможам да ви објаснам со зборови колку се љубезни ,се обракаат со господине и само не предупредија да ставиме појас ....овде кај нас мајката ни ја плакаа ,,,,,луге ? проблемот е кај нас не кај нив
Во последно време ми е многу јасно зашто сме во оваа состојба денес како држава и како народ. Причината е едноставна ГЛУПИ сме упм како народ, кантар не не мери. Убаво му се понашале џандарите и ајде ние сме криви за целата политичка ситуација некој што ни негира се што е можно да се негира и што се изживува врз Македонци каде и да стигне ама пази молим те него џандари убаво му се понашале. За огромниот број Македонци што стррадаме од нивната политика не заболе, важно е према мене да се однесуваат добро, нема гајле само така продолжете...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
до сега ме застанале контрола полиција едно 50 пати од кој барем десет пати сум заборавил да ставам заштитен појас ...неможам да ви објаснам со зборови колку се љубезни ,се обракаат со господине и само не предупредија да ставиме појас ....овде кај нас мајката ни ја плакаа ,,,,,луге ? проблемот е кај нас не кај нив
Пази ќе те вадат со хируршки нож од грчки шупак. Не мозам со зборови да казам колку се арни.... Ако ти се поарни иди живеј таму, пресели се и живеј во Солун. :tapp:

Мислам дека проблемот е кај тебе, не кај вас.

Да не ти кажувам случки луѓе притвор што главеле грција за ништо. У ствари не за ништо, гркот е виновен за сообраќајка, а нашиот глави затвор, гркот го пуштаат, го нема више, аш. Седи не прај такви муабети ако си од битола не ти е се дозволено.
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
0
Во последно време ми е многу јасно зашто сме во оваа состојба денес како држава и како народ. Причината е едноставна ГЛУПИ сме упм како народ, кантар не не мери. Убаво му се понашале џандарите и ајде ние сме криви за целата политичка ситуација некој што ни негира се што е можно да се негира и што се изживува врз Македонци каде и да стигне ама пази молим те него џандари убаво му се понашале. За огромниот број Македонци што стррадаме од нивната политика не заболе, важно е према мене да се однесуваат добро, нема гајле само така продолжете...
Abe brat tie si terat nivna politika ,sami sme krivi so dojdovme vo vakva situacija so nesposobni politicari...sami se prodadovme na grcite i zato sega ne ebat kako so sakaat,,,OKTA,i uste eden kup primeri ,,,ekonomski ne iscicaa a inace obicniot grcki graganin ne go interesira nisto ,,,i tie se zadoeni so poinakvi svakanja od nasite i mislat deka se vo pravo ....mozebi i se? koj znae ...
zato nasive treba da go dokazat sprotivnoto ,,
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Abe brat tie si terat nivna politika ,sami sme krivi so dojdovme vo vakva situacija so nesposobni politicari...sami se prodadovme na grcite i zato sega ne ebat kako so sakaat
не спомнуваш кои се тие неспособни политичари. ..
кои не продадоа ...
хинт: кој ги носеше платениците грчки кај Киро ?
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140

Slusnete go dobro na karjot sto kazuva :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom