Грција бара автономија за Грците во јужна Албанија

Член од
13 август 2008
Мислења
41
Поени од реакции
0
Џабе што ТИ си за, кога албанците се против.Треба гејците убаво да се натртат за албанците на неколку пати им го свирнат па отпосле да размислат, ама само да размислат дали ќе им ги исполнат барањата...


барем тоа не и е проблем на гејците, уживат во такви преговори (да се тртат)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
20
Поени од реакции
0
Џабе што ТИ си за, кога албанците се против.Треба гејците убаво да се натртат за албанците на неколку пати им го свирнат па отпосле да размислат, ама само да размислат дали ќе им ги исполнат барањата.
еве го денешниот одговор на албанците.


Ανθελληνικά συνθήματα στη Χειμάρρα

29 Αυγούστου 2008, 19:19

Παναγιώτης Σαββίδης

Με ανθελληνικά συνθήματα, γέμισε το κέντρο της Χειμάρρας, λίγες ημέρες μετά την απόφαση της «Ομόνοιας», του πολιτικού φορέα που εκπροσωπεί την ελληνική μειονότητα στην Αλβανία, να ζητήσει την αναγνώριση της ελληνικής γλώσσας, ως δεύτερης επίσημης γλώσσας στη χώρα.
Το Γενικό Συμβούλιο της «Ομόνοιας» ζήτησε από τα Τίρανα, να ακολουθήσει το παράδειγμα των Σκοπίων, που θέσπισε νομοθετικά την αλβανική, ως δεύτερη επίσημη γλώσσα στην ΠΓΔΜ.

«Ζητάμε από την Αλβανία, να σεβαστεί τα δικαιώματα της ελληνικής μειονότητας, όπως απορρέουν από τις διεθνείς συνθήκες και συμβάσεις και να ακολουθήσει το παράδειγμα της ΠΓΔΜ, όσον αφορά στην αντιμετώπιση της εκεί αλβανικής μειονότητας», δηλώνει στη zougla.gr, ο πρόεδρος της «Ομόνοιας» και δήμαρχος Χειμάρρας, Βασίλης Μπολάνος.
Επίσημη απάντηση δεν υπάρχει από την αλβανική κυβέρνηση, αν και αξιωματούχοι δήλωσαν σε εφημερίδες των Τιράνων, πως δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση ανάμεσα στις δύο μειονότητες, αφού στην ΠΓΔΜ το 25% του πληθυσμού είναι Αλβανοί, ενώ οι Έλληνες στην Αλβανία δεν ξεπερνούν το 4%.
Το ποσοστό αυτό, αμφισβητείται ευθέως από την «Ομόνοια», που ζητάει τη διεξαγωγή έγκυρης πληθυσμιακής απογραφής, ώστε να αποτυπωθεί το πραγματικό μέγεθος της ελληνικής μειονότητας, όχι μόνο στην περιοχή της Βορείου Ηπείρου, αλλά σε ολόκληρη τη χώρα.
«Κόκκινο» πανί, ο δήμαρχος Χειμάρρας
Για τους Αλβανούς εθνικιστές και μεγάλη μερίδα των ΜΜΕ της χώρας, ο δήμαρχος Χειμάρρας, Βασίλης Μπολάνος, αποτελεί «κόκκινο πανί», αφού δημόσια αμφισβητεί τον αλβανικό χαρακτήρα της παραθαλάσσιας περιοχής, που αποτελεί το σημαντικότερο τουριστικό θέρετρο στη χώρα.
Η επίσημη αλβανική πολιτική θεωρεί τους Χειμαρριώτες… δίγλωσσους Αλβανούς, ανάμεσά τους και τον χρυσό μας Ολυμπιονίκη, Πύρρο Δήμα και το ποδοσφαιρικό ταλέντο, Σωτήρη Νίνη, άσχετα αν τα μαθήματα στο ιδιωτικό ελληνικό σχολείο της Χειμάρρας, που λειτουργεί εδώ και δύο χρόνια, παρακολουθούν 150 μικροί μαθητές.
Η περιοχή της Χειμάρρας, όπως και άλλες περιοχές με έντονο το ελληνικό στοιχείο, δεν ανήκει στη μειονοτική ζώνη που αναγνωρίζει η Αλβανία και καλύπτει μόλις 99 χωριά της επαρχίας Αργυροκάστρου.
Πρόσφατα, πραγματοποιήθηκε στη Χειμάρρα πορεία διαμαρτυρίας κατοίκων της πόλης, κατά των μεθοδεύσεων της αλβανικής κυβέρνησης, για αυθαίρετη υφαρπαγή παραθαλάσσιων εκτάσεων, που ανήκουν σε μειονοτικούς και τη παραχώρησή τους σε αλβανικά ή ξένα επενδυτικά σχήματα, στα οποία συμμετέχουν η κόρη και ο γαμπρός του Σαλί Μπερίσα.
Τα ανθελληνικά συνθήματα, ακόμη και στους τοίχους του δημαρχιακού καταστήματος της Χειμάρρας, γράφτηκαν μετά τις τελευταίες κινητοποιήσεις για το ζήτημα των περιουσιών.
«Για να γράφουν τέτοια συνθήματα και να βρίζουν την Ελλάδα, σημαίνει πως από κάτι ενοχλούνται. Τα συνθήματα αυτά, αποδεικνύουν, αυτό που θέλουν να κρύψουν. Την ταυτότητά μας», τονίζει με νόημα ο δήμαρχος Χειμάρρας, συμπληρώνοντας πως δεν ανησυχεί για τη σωματική του ακεραιότητα και πως θα συνεχίσει τον αγώνα του για βελτίωση των δικαιωμάτων της ελληνικής μειονότητας και για τον περεταίρω εκδημοκρατισμό της Αλβανίας.
oti mislis deka site razbirame grecki?
aman preveduvaj...
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Знаеш колку ноќи и колку свеќи и колку енергија потрошија албанците да се котат во Македонија до 20%+??

Шо се замислуваат грците бе :D:D 3% ако се, убо, и тоа дали..

Ама ако, ја сум за, мајке ми. На ти Химара, дај Јанина и Епир. Што е твое земи, што е мое дај. Затоа властите во Албанија не ги ни перцепираат...ги перцепира снајперски нишат, затоа и гинат под чудни околности неколку лица во Химара :D:D

Ако ако...лека полека. Турчето глеам си го оштри ножето за донер шо му е...ама коа ќе замавне, големо парче ќе откине :D
Trampanje so Grcite taka i treba.Jas bi predlozil i Corfu (Krf) da podpadne pod Albanija.E togas duri Grcija ke se rasparci.

Da,znam deka Turcite mozat za nekolku sekundi da ja sramnat so zemja Grcija.Turcija e pogolema ekonomska,finansiska,voena,politicka sila nego Grcija.

Imav pred nekoj den informacii deka Turcite masovno se selat vo grckiot del na Trakija.Turcite otvoreno i se zakanija na Grcite deka ako samo ja cepnat makedonija,tie vleguvaat vo trakija i vo makedonija.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Trampanje so Grcite taka i treba.Jas bi predlozil i Corfu (Krf) da podpadne pod Albanija.E togas duri Grcija ke se rasparci.

Da,znam deka Turcite mozat za nekolku sekundi da ja sramnat so zemja Grcija.Turcija e pogolema ekonomska,finansiska,voena,politicka sila nego Grcija.

Imav pred nekoj den informacii deka Turcite masovno se selat vo grckiot del na Trakija.Turcite otvoreno i se zakanija na Grcite deka ako samo ja cepnat makedonija,tie vleguvaat vo trakija i vo makedonija.

Линк или нешто ?? Не за друго ... за мирно да спијам ...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Нема везе,во денешна Албанија нема Грци,тоа се елинизирани Македонци,а најсилна елинизација ја доживеале во текот на војната помеѓу Грција и Италија на територија на јужна Албанија.Тогаш Грција го анектира јужниот дел на Албанија и сите македонски имиња и топоними ги избришале,нешто слично со Егејска Македонија
Наступил длительныј период (1018—1185) эллинизации болгар и македонцев ; греческое духовенство стремилось уничтожить јужнославјанскују книжность. Приток новых јужнославјанских рукописных книг в Киевскују Русь сократилсја (XI—XII вв.). Однако Киевскаја Русь располагала к этому времени такими книжными фондами, которые сделали ее хранительницеј почти всех письменных памјатников, исчезнувших у болгар.

http://feb-web.ru/feb/ivl/vl2/vl2-4152.htm.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Се заебале гејците- албанците се тврд орев -нема заебанции како со нас

Man Murdered in Albania for Speaking Greek

http://www.hellenicnews.com/readnews.html?newsid=12386&lang=US
Не разбирам.
Некој се обидел во својот дуќан да зборува на мајчин јазик, затоа бил претепан и убиен. И сеа ја треба да се радувам затоа што тој бил Грк по националност?:uvo:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Не разбирам.
Некој се обидел во својот дуќан да зборува на мајчин јазик, затоа бил претепан и убиен. И сеа ја треба да се радувам затоа што тој бил Грк по националност?:uvo:
draga moja- se raboti za Himara
patem - kazhi mi kolku makedoncite(egejcite) vo gejlada smeat da kazhat shto se, koj se ili pak da zboruvaat na makedonski jazik ?????
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
draga moja- se raboti za Himara
patem - kazhi mi kolku makedoncite(egejcite) vo gejlada smeat da kazhat shto se, koj se ili pak da zboruvaat na makedonski jazik ?????
Не може бараме од Грција, Албанија или било кој друг, да им се овозможи на Македонците да зборуваат на мајчин јазик, а од друга страна другому тоа право да не му го признаваме.
Или друг пример:
Не може да се лутиме ако не нарекуваат Славомакедонци или каури, а во исто време на Албанците да им објаснуваме како тоа они не требало да се лутат кога ги викаме Албанци.

Никако не би требало да се радуваме на ваква туѓа несреќа, затоа што ние самите вековно сме жртви на баш такви несреќи.

Станува збор за доследност. Станува збор за фактот што ние не сме како Грците.

Ти со радувањето на случкава сакаш да ни имплементираш национална црта на лицемерие. Но Македонецот, за разлика од Албанците или Грците, тоа го нема.

Грците ги бараат истите права (кои нас ни ги негираат) за своите во Албанија. Тоа е лицемерие.
Албанците насекаде на Балканот бараат права, кои ни од далеку не им ги овозможуваат на малцинствата во својата околина. Тоа е само дел од нивното лицемерие.

Зошто да се поистоветуваме со нив? Зарем и ние сме такви?
 
Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Се заебале гејците- албанците се тврд орев -нема заебанции како со нас

Man Murdered in Albania for Speaking Greek

http://www.hellenicnews.com/readnews.html?newsid=12386&lang=US
Каква сакаш етикета залепи ми ама Грците се огромен тврд орев за Албанците (за разлика од нас и Србите). Не дека то треба така да биди, али свака му част како се справат со албанското прашање.

Еве на пример ќе земиме еден фудбалски натпревар од 2004 помеѓу Албанија и Грција.

Како се славеше во Македонија.

Албанците рафално ја славеа победата над Грција

Фановите на албанската фудбалска репрезентација, која во саботата ја победи Грција, ја прославија победата со истрели од автоматски пушки и пиштоли и ги вознемирија скопјани и тетовци. Веднаш по завршувањето на фудбалскиот натпревар стотина жители од Чаир со автомобили повеќе од половина час ги блокирале улиците Цветан Димов, Џон Кенеди и Македонско-косовска бригада во Скопје.

Околу 600 Албанци во Тетово го гледале натпреварот на голем видеобим на градскиот плоштад. Додека траел мечот многумина стрелале од огнено оружје, а биле користени и други пиротехнички материјали.

Во полициска акција во Тетово биле уапсени лицата Л.М. (33) и Ќ.А. од Порој. Локалната полиција околу 23 часот го запрела нивниот автомобил "ауди" за да ги легитимира. Во автомобилот биле откриени автоматска пушка, пиштол и муниција. По извршената истрага приведените биле пуштени.

Очевидци на настанот велат дека по приведувањето на Л.М. и Ќ.А., во знак на револт, група вооружени Албанци со автомати го блокирале патот Тетово-Јажинце во близина на селото Порој.

- Не не пуштаа ни напред ни назад. Откако прашавме која е причината што не не пуштаат да поминиме, еден од вооружените лица ни одговори: "Еден од приведените е нашиот командант. Преговараме за негово ослободување и се додека не го пуштат нема да можете да поминете". Блокадата траеше еден час и по исполнувањето на нивното барање за ослободување на нивниот командант, тие славеа со петминутно рафално пукање - изјави еден од очевидците на блокадата кој сакаше да остане анонимен.

Нарушувања на јавниот ред и мир полицијата регистрирала и во Куманово и во Струга. (А.М.-М.Ј.)

Како се славеше во Грција.

Европскиот првак Грција поразен во Тирана

По поразот во Грција дојде до серија тепачки меѓу симпатизерите на двете репрезентации во кои има еден загинат и многумина повредени

Еден загинат навивач и многумина повредени е билансот по судирите меѓу грчките и албанските навивачи, во Грција, откако актуелниот европски фудбалски првак, со пораз стартуваше во квалификациите за Светското првенство во Германија, на гостувањето во Тирана, против Албанија (1-2).

Веднаш по победата над Грција, албанските емигранти во земјата организатор на Летните олимписки игри, излегле по улиците за да ја прослават победата на својата репрезентација. Ова било протолкувано како провокација од страна на домашните навивачи, кои лути поради поразот почнале тепачки со албанските навивачи.

Најголемиот инцидент се случил на грчкиот остров Закинтос, каде еден грчки навивач со нож нападнал тројца Албанци, при што на едниот му нанел смртни убоди, а останатите двајца завршиле во болница. Нереди имало и во грчката престолнина Атина, во Солун и на Крф. Солунската полиција успеала да ги спаси од линч тројцата Албанци кои се возеле со развиорени албански знамиња во еден автомобил. Грците го запреле автомобилот, ги извлекле Албанците и почнале да го кршат возилото. На Крф биле уапсени неколку Албанци, додека на главниот плоштад во Атина, Омонија, полицијата била принудена со шок-бомби да ги растера десетиците Грци и Албанци, кои се подготвувале за меѓусебен "дуел". Пред да реагира полицијата еден Грк и четворица Албанци завршиле во болница по убоди од нож. Тепачки имало и во Пиреа каде домашните навивачи веднаш по првиот гол во Тирана започнале да ги бркаат Албанците, при што во метежот биле повредени неколку лица. Грчките навивачи ваквиот гнев кон Албанците го наведуваат како одмазда, бидејќи албанските навивачи го каменувале автобусот на гостинските навивачи во Тирана, а домашните навивачи ја исвиркувале и грчката химна пред почетокот на мечот.

За Грција која пред неколку месеци на Европското првенство двапати ја победи Португалија и по еднаш Франција и Чешка, ова е прв пораз по освојувањето на европската круна. Домаќините мечот го решија на самиот старт, откако преку Мурати и Алјиај уште по првите 15 минути водеа со 2-0. Грција до крајот на мечот единствено успеа да постигне почесен гол преку Јанакопулос.

За разлика од нередите во Грција, на стадионот во Тирана, албанските навивачи истакнаа транспарент на кој пишуваше "ние не сме Португалија", а по мечот следеше големо славје на плоштадот во Тирана. Славје имало и во косовскиот град Приштина каде што неколку илјади навивачи со знамиња во рацете шетале по главните улици.

Со живот платија за свирењето на химната.


 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Не може бараме од Грција, Албанија или било кој друг, да им се овозможи на Македонците да зборуваат на мајчин јазик, а од друга страна другому тоа право да не му го признаваме.
Да ама ти како Македонка ова го зборуваш, додека гркот не кажува „Како смееме да бараме права во Албанија, кога на Македонците ние самите не даваме.“
Ти си самокритична и тоа е многу добро. Всушност скоро сите Македонци се самокритични (дури во преголема мера некогаш). Но проблемот е во тоа дека не треба ти така да размислуваш, според редот на настаните Гејците треба вака да размислуваат... разбираш што сакам да кажам?

Бидејки во овој случај КУЛ им се смее на нив за тоа како тие бараат права, кога самите не ги дават? Како смеат да се бунат кога некој нив погинал за зборување на Гејски, додека со децении колеле Македонци за истото.
Убиство е дефинитивно предалеку ама добро е (не преку убиства) да вкусат малку од својот лек.

Се надевам дека се разбравме. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom