Графички карти

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Сега видов. Марката е CODEGEN 400w MODEL: 300XA. Работи во ред но не сум јас донел во ситуација 100% искористена. Моментално со molex сум ама страв ми е да не оштетам нешто.
Доста негативни коментари има за овие CODEGEN. Low Price, Poor Quality. Codegen is a well known brand for inexpensive power supplies.

На твој ризик е тоа, никој не може да точно да претпостави дали ќе ти издржи напојувањето или не. Како и да е, не верувам дека ќе ти дојде до некакво оштетување. Ако се преоптовари напојувањето ќе ти се рестартира компјутерот и неколку пати ако се случи такво нешто не го форсирај туку знај дека треба да се смени.

Инаку 6 Pin to 2 x 4 Pin Molex користиш?

 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
478
Поени од реакции
121
Доста негативни коментари има за овие CODEGEN. Low Price, Poor Quality. Codegen is a well known brand for inexpensive power supplies.

На твој ризик е тоа, никој не може да точно да претпостави дали ќе ти издржи напојувањето или не. Како и да е, не верувам дека ќе ти дојде до некакво оштетување. Ако се преоптовари напојувањето ќе ти се рестартира компјутерот и неколку пати ако се случи такво нешто не го форсирај туку знај дека треба да се смени.

Инаку 6 Pin to 2 x 4 Pin Molex користиш?

Не еве вакво користам https://www.google.com/search?q=6pin+to+4pin&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=XiGKUt7xEcGKtAbroICYBA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=666#facrc=_&imgdii=_&imgrc=o1IMKeRRxBaOPM:;DLLYVv8Yc15ZoM;http%3A%2F%2Fwww.advancetec.co.uk%2Fmedia%2Fcatalog%2Fproduct%2Fcache%2F1%2Fimage%2F1250x1250%2Fb65b7106e6199ae52d7f08f5a5033ae0%2Fc%2F4%2Fc4071_-_25cm_atfx_pci_express_power_cable_adaptor_-_4_pin_male_molex_to_6_pin_female.jpg;http%3A%2F%2Fwww.advancetec.co.uk%2F25cm-atfx-pci-express-power-cable-adaptor-4-pin-male-molex-to-6-pin-female.html;1250;1250
тоа ми беше со картичката комплет
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
А ок, ме збуни малку. Епа немаш проблем со тоа, и најважно е напојувањето да го издржи. Ако не ти се гаси компјутерот или не ти се појавува BSOD, океј си.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
478
Поени од реакции
121
А ок, ме збуни малку. Епа немаш проблем со тоа, и најважно е напојувањето да го издржи. Ако не ти се гаси компјутерот или не ти се појавува BSOD, океј си.
Инаку гледам на интернет има напојувања од 500w за 800ден не знам марка точно, а има 500w за по 1700 ден но тоа е real power. За оваа графичка конкретно кое би требал да го изберам доколку земам ново
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Инаку гледам на интернет има напојувања од 500w за 800ден не знам марка точно, а има 500w за по 1700 ден но тоа е real power. За оваа графичка конкретно кое би требал да го изберам доколку земам ново
Нема логика од лошо напојување да се префрлиш пак на лошо. Обично не препорачувам напојување од под 3000ден. ама во случајов можеш да идеш со :

CM Elite Power 400W има 5 години гаранција и PCIe 6pin кабел
HKC V-450 2 години гаранција, има PCIe 6pin
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
478
Поени од реакции
121
Нема логика од лошо напојување да се префрлиш пак на лошо. Обично не препорачувам напојување од под 3000ден. ама во случајов можеш да идеш со :

CM Elite Power 400W има 5 години гаранција и PCIe 6pin кабел
HKC V-450 2 години гаранција, има PCIe 6pin
Oваа второто може да го земам поевтино е само марката не ми е позната. Имаш ли искуство со тие напојувања
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Oваа второто може да го земам поевтино е само марката не ми е позната. Имаш ли искуство со тие напојувања
HKC се прилично непознат бренд, ама ги имам сретнато по hardware форуми и се low-end PSU. Вршат работа доколку се работи за послаба конфигурација, и според веб сајтот имаат 75% efficiency(се надевам не лажат) што е релативно добро. Инаку не, немам искуство.

Најдобри брендови се Seasonic, Antec, Corsair, XFX... но тие чинат по над 3000ден. Кај нас само Corsair ги има и најефтиниот е 3700ден.
 
Член од
31 мај 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Едно слично прашање и од мене. Дали оваа psu може да ја подржи оваа графича, ако не препорачајте некое др psu. Sikimco ако може да ми кажеш искуство со оваа графичка. Оваа што ја сакам е Оverclock edition но од прилика добра ли е за најновите игри на 1920x1080 да ги врти. Благодарам однапред.поздрав
--- надополнето: 19 ноември 2013 во 13:03 ---
Едно слично прашање и од мене. Дали оваа psu може да ја подржи оваа графича, ако не препорачајте некое др psu. Sikimco ако може да ми кажеш искуство со оваа графичка. Оваа што ја сакам е Оverclock edition но од прилика добра ли е за најновите игри на 1920x1080 да ги врти. Благодарам однапред.поздрав
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
478
Поени од реакции
121
Едно слично прашање и од мене. Дали оваа psu може да ја подржи оваа графича, ако не препорачајте некое др psu. Sikimco ако може да ми кажеш искуство со оваа графичка. Оваа што ја сакам е Оverclock edition но од прилика добра ли е за најновите игри на 1920x1080 да ги врти. Благодарам однапред.поздрав
--- надополнето: 19 ноември 2013 во 13:03 ---
Едно слично прашање и од мене. Дали оваа psu може да ја подржи оваа графича, ако не препорачајте некое др psu. Sikimco ако може да ми кажеш искуство со оваа графичка. Оваа што ја сакам е Оverclock edition но од прилика добра ли е за најновите игри на 1920x1080 да ги врти. Благодарам однапред.поздрав
Оваа со напојувањето незнам да ти кажам. Сеуште не сум имал време да ја терстирам вака убаво само Мафија 2 на мах ја имам пробано но на 1366х768 и немаше лаг.
 
Член од
31 мај 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Благодарм на мислењето но ако може некој да ми каже во врска со psu-то ?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Благодарм на мислењето но ако може некој да ми каже во врска со psu-то ?
Мислам дека се романска или бугарска марка напојувањата, не се нешто многу прочуени и квалитетни. Подобро додај уште 1000 денари и земи си Cooler Master B серија, проверена и солидна марка.
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
39
Поени од реакции
4
Здраво нов сум на форумот и би ве замолил ако може за помош. Во дилема сум помеѓу Sapphire hd 7770 ghz edition и gigabyte gtx 650 OC edition. По гуглањето видов дека hd 7770 е малку подобра од gtx 650, но исто така има многу поплаки за драјверите на amd графичките. Aко има некој искуство со нив нека ми каже. Ми треба за играње, не за некое хард-кор на ultra-high тука за medium-high и за игри како wow, battlefield 3-4, assassins creed 3-4, need for speed вакво нешто.
благодарам однапред
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Здраво нов сум на форумот и би ве замолил ако може за помош. Во дилема сум помеѓу Sapphire hd 7770 ghz edition и gigabyte gtx 650 OC edition. По гуглањето видов дека hd 7770 е малку подобра од gtx 650, но исто така има многу поплаки за драјверите на amd графичките. Aко има некој искуство со нив нека ми каже. Ми треба за играње, не за некое хард-кор на ultra-high тука за medium-high и за игри како wow, battlefield 3-4, assassins creed 3-4, need for speed вакво нешто.
благодарам однапред

Проблемите за АМД драјверите се АНТИКА. Во денешно време се многу по усовршени.. Јас би одел со 7770 земајќи го во предид лошото искуство што го имав скоро со nvidia графичка
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
39
Поени од реакции
4
Проблемите за АМД драјверите се АНТИКА. Во денешно време се многу по усовршени.. Јас би одел со 7770 земајќи го во предид лошото искуство што го имав скоро со nvidia графичка
Уште оваа, дали има некоја голема разлика во ватите што се потребни за да работат бидејќи имам 400w срање напојување па дали ќе биде способно да "задоволи" овој тип графича.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom