Графички карти

Член од
18 октомври 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
За тие пари нема подобро...ете да ти олеснам малку и јас ;)...евентуално PSU 470W Gigabyte Superb Real Power за 2800 ден.
Тоа е некоја долна граница во цената за која може да се добие какво такво пристојно напојување.
Оваа е 300 ден повеќе до душа не ми игра многу улога но планира да ги земам од сет тек, а таму го нема. Таму за 7800 ми ги дават ASUS HD 7770 DC( 3 години гаранција ) и CM ELITE 460w ( 5 години гаранција )
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Оваа е 300 ден повеќе до душа не ми игра многу улога но планира да ги земам од сет тек, а таму го нема. Таму за 7800 ми ги дават ASUS HD 7770 DC( 3 години гаранција ) и CM ELITE 460w ( 5 години гаранција )
Мислам дека ти е најдобар избор ова (со оглед на опциите и цените што ги имаме во државава)
--- надополнето: 28 ноември 2013 во 12:03 ---
Инаку ASUS HD7770-DC-1GD5 + CoolerMaster Elite 460W ти ги даваат за 7800 вкупно? Цената заедно им е 9580, ми нема логика за толкав попуст.
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
Мислам дека ти е најдобар избор ова (со оглед на опциите и цените што ги имаме во државава)
--- надополнето: 28 ноември 2013 во 12:03 ---
Инаку ASUS HD7770-DC-1GD5 + CoolerMaster Elite 460W ти ги даваат за 7800 вкупно? Цената заедно им е 9580, ми нема логика за толкав попуст.
Стрико ми работи во сет тек ми рече дека ако ги платам во готово ќе имам добар попуст. Инаку 6500 е графичката сега видов на интернет изгледа не им је рефрешнана страната.
 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
609
Поени од реакции
1.028
Мојо другар купи компјутер онаа недела.
Intel i3 тамо некој co 8 GB RAM и ASUS EAH6450 графичка.

Е с’г која игра и да гу пуште коче му. Има од ониа 22“ на 1920x1080 резолуција и ја мислам дека за тоа му коче. Пробамо со 1280x720 и не коче толку.
Е с’г он сака пр: Black Ops, Resident Evil 5 & Assassin's Creed IV да ги играе на 1920x1080 резолуција.

Он вика графичката слаба му била. Дали стварно.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
И? Што кажав грешно? Спомнав дека се обидуваат да се пробијат (значи знаат да извадат добро напојување) но не им успева затоа што ретко кој ги препорачува. Прошетај по hardware форумите ќе видиш дека сите зборат за Antec, XFX, Corsair, Seasonic и останати добри брендови меѓу кои не се наоѓаат Cooler Master. Единствено што згрешив е што наместо V серијата ја спомнав Silent Pro, ама за наши услови таа констатација си е на место.

Значи сума сумарум си имаат одредени добри напојувања Cooler Master, ама веќе кога даваш над 70-80$ за напојување иди си со светски препознатлива фирма и со поголема традиција во квалитетни напојувања. Ќе има треба уште фурни леб на CM за да се вбројуваат меѓу најдобрите брендови.
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
Moj другар сака да купи gtx 650ti но има AMD II X3 440 3.0 GHz и ме праша дали од процесорот ке му кочи картичката но не знаев да му одговорам. молам за помош
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Moj другар сака да купи gtx 650ti но има AMD II X3 440 3.0 GHz и ме праша дали од процесорот ке му кочи картичката но не знаев да му одговорам. молам за помош
Зависи, има игри кои повеќе се потпираат на процесорот, а има и игри кои бараат јака графичка. Прашај го што игри гејма и постирај ги тука. Исто постирај ја неговата моментална графичка.
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
41
Поени од реакции
4
Зависи, има игри кои повеќе се потпираат на процесорот, а има и игри кои бараат јака графичка. Прашај го што игри гејма и постирај ги тука. Исто постирај ја неговата моментална графичка.
Имаше gt 210 но ја изгоре и одреден период цепа на on-board gpu, а за гејмање сака да ги игра новите игри поточно ми рече 2013+ игри
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Значи сума сумарум си имаат одредени добри напојувања Cooler Master, ама веќе кога даваш над 70-80$ за напојување иди си со светски препознатлива фирма и со поголема традиција во квалитетни напојувања. Ќе има треба уште фурни леб на CM за да се вбројуваат меѓу најдобрите брендови.

Никакви фурни не им требаат, CM Vanguard во моментов е 2 напајање у свет. Само Antec HCP Platinum е подобро, за нијанса.

Напајањата ги прават Seasonic, само се брендерираат како Cooler Master.
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
229
Поени од реакции
158
И? Што кажав грешно? Спомнав дека се обидуваат да се пробијат (значи знаат да извадат добро напојување) но не им успева затоа што ретко кој ги препорачува. Прошетај по hardware форумите ќе видиш дека сите зборат за Antec, XFX, Corsair, Seasonic и останати добри брендови меѓу кои не се наоѓаат Cooler Master. Единствено што згрешив е што наместо V серијата ја спомнав Silent Pro, ама за наши услови таа констатација си е на место.

Значи сума сумарум си имаат одредени добри напојувања Cooler Master, ама веќе кога даваш над 70-80$ за напојување иди си со светски препознатлива фирма и со поголема традиција во квалитетни напојувања. Ќе има треба уште фурни леб на CM за да се вбројуваат меѓу најдобрите брендови.
Ај ти се молам кажи со 80$ кое бренд напојување може да се купи?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Ај ти се молам кажи со 80$ кое бренд напојување може да се купи?
http://www.amazon.com/dp/B00FIYI42Y/?tag=pcpapi-20

Имаш и Corsair TX, и SeaSonic SSP.

Никакви фурни не им требаат, CM Vanguard во моментов е 2 напајање у свет. Само Antec HCP Platinum е подобро, за нијанса.

Напајањата ги прават Seasonic, само се брендерираат како Cooler Master.
И пак не знам каде згрешив, никаде не негирав дека имаат исклучоци со добри напојувања. Проблемот е што многу ретко, скоро и воопшто не ги спомнуваат како препорака кога се прави high-end system. Сите си идат со познати брендови кои подолго време прават квалитетни напојувања, CM сеуште си ја гради репутацијата.

Еве страна наменета за напојувања од 2008год http://www.10stripe.com/featured/psu/brand.php

Убаво си пишува "Cooler Master: They cater to the cheaper end of the market, and some of their models are quite good value". Самите си создадоа репутација за ефтини напојувања, и ќе им треба време за да бидат на исто ниво со најдобрите, ако воопшто стигнат до тоа.

Инаку знам дека многу напојувања прават Seasonic и други си ги брендерираат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ако мислиш на генералната популарност во право си, добар дел од корисниците по форумите ќе препорачаат Seasonic оргинални напојувања, или Antec, но во последно време многу луѓе научија дека Seasonic сега стои позади нив, и немаат проблем да ги препорачуваат...

Они од секогаш биле средна класа, сега се хај енд, не е битно што биле битно е што се сега, ако некој прати хардвер, ќе знае што да купи тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom