Графички карти

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Фејллллллллллл

http://www.hardocp.com/article/2010/04/01/geforce_gtx_480_real_world_temperatures_sound

Над 70 степени Ајдл температура у хај енд куќиште со добро ладење :pos2:

Дури ни со фен на 90% лоад температурата на (сингл GTX480 е цели 93 степени) Т.Е Фено не прави разлика!!!

Ете зашто ги сакам [H]ardForum многу детална и реална анализа (како за во нормални услови)

П.С.

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=3523072&postcount=1

АХАХАХАХА!!
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.106
Поени од реакции
5.771
А ова бе?
http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=3523083&postcount=6
:pos2:

Затоа со водени блокови немаш гајле.

http://guru3d.com/news/evgas-gtx-400-waterblock-performs-very-well/

Ама цената видите.:baeh:
Е колку и да е некој nVidia Fan Boy ако купи некоја ваква карта (од овие со водени блокови) - или треба да е Rich as FUCK или ЕПТЕН нема памет...
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Значи дечки, ке си купиме по една GTX480ка, и правац у топлификација да им кажеме да ни исклучат парно:pos2:. Таман ко што плаќаме по 50 евра за парно, за 1 годна ке си ги вратиме парите што сме ги потрошиле на графичката, и после тоа се е чиста заштеда:baeh:.

On a more serious note: Картичкиве се општа катастрофа, не очекував Нвидија вака да потфрлат.

Shifty ако scan.uk ги листа со еднакви цени, не значи дека секаде е така. Гледано по просек, GTX480 е ~15% поскапа од HD5870, а само 5-10% појака. Не се исплати. А уште кога ке ја земеме во предвид потрошувачката и термалниот футпринт, не би земал GTX480 и да ми ја даваат за упола цена!:smir:
 

shifty

En Taro Adun, Executor!
Член од
31 август 2009
Мислења
269
Поени од реакции
25
... зар мислите дека тој што инвестира 1000 $ во графика (SLI) + XXXX на конфигурација мислите дека ќе му е гајле колку струја троши (и дека ќе се штеди за ладење т.е. waterblocks+other stuff) ^^ мислам реално gtx480 е наменета строго за high-end кoнфигурација (не дека го оправдувам тоа, ама ете кој има $$)

@ Sephiroth ... погледни ги цените по newegg ако е проб. scan ... мада цените во Македонија би биле мн. слични со тие од scan.co.uk. Можеби графичкава не се исплати за нашиов стандард и за некој кој планира да потроши sub 250 eur. за графика. Кој планира да прави high end config. 2 x gtx480 е интересно решение ^^ кој планира да потроши 1000$+ на графика нема да штеди на останатите компоненти како што веќе кажав.

BTW мое лично мислење дека за MKD моментално кој може да си набави дилерски цени за 2x5750 или пак за 5850-ка е super решение за подолг период (+1 стара 8800gt за физика или пак нова 240-ка ^^). Кога се појавија 5750-киве на лагер кај нас мислев дека ќе се разграбаат 5750-ките како алва (т.е. цениве беа 1500-2000ден. поефтини од тоа што се сега). Наместо тоа одеа по конкуренцијата која беше поскапа (gts250 беше 500-1000 ден. поскапа ако не се лажам). Поточно кажано нашиве луѓе повеќе им веруваат на дуќанџииве "Види ја оваа графичка, само како за тебе е "TURBO" ("EXTREME" "FATAL1TY" ^^ или пак феноменот за MSI картичките кои знаат да бидат поскапи од конкуренцијата а се со некој % фабрички overclock и се со некоја безначајна разлика во FPS идентични модели со исто GPU, а со огромна разлика во цена.Тука би ги додал и оние што купуваа картички со 1Gb ram за да играат на 17" екран (разликата во цена од 512Mb до 1Gb најчесто беше околу 1k денари bah :uvo: )

P.S. малку забегав со постот :nesvest:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
... зар мислите дека тој што инвестира 1000 $ во графика (SLI) + XXXX на конфигурација мислите дека ќе му е гајле колку струја троши (и дека ќе се штеди за ладење т.е. waterblocks+other stuff) ^^ мислам реално gtx480 е наменета строго за high-end кoнфигурација (не дека го оправдувам тоа, ама ете кој има $$)
Ако е стварно така, значи Nvidia сака да конкурира во 0.0000001% од пазарот на графички? Хмм, не! Они сакаат да им тутнат тиква на гејмерите под изговор дека е Nvidia и дека е најново.

Инаку таков тип на гејмери како што викаш, треба да се се секираат да не им изгори електричната инсталација во домот од напајања појаки од 1200W, и да изгорат до пепел на спиење (не дај боже нели). Ебениот термален футпринт и потрошувачка на Fermi е проблем, и тоа голем, за него се секираат и оние на кои парите не им се битни.
 
H

^HITMAN^

Гостин
На Asus лаптопите кај нас кои ги продаваат АМЦ и СЕТ на некои модели има графичка GeForce 325M. На nVidia веб страната, таков модел не постои.
Се сомневам дека Аsus има право да преименува или да дообработува графички процесор на nVidia. Изгледа или кинезите(земја на потекло на сите Asus лаптопи во МК) си играат играчки или во Македонија навистина се увезува само кршот од Б класа.Ова го нема никаде.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
На Asus лаптопите кај нас кои ги продаваат АМЦ и СЕТ на некои модели има графичка GeForce 325M. На nVidia веб страната, таков модел не постои.
Се сомневам дека Аsus има право да преименува или да дообработува графички процесор на nVidia. Изгледа или кинезите(земја на потекло на сите Asus лаптопи во МК) си играат играчки или во Македонија навистина се увезува само кршот од Б класа.Ова го нема никаде.
.. точно 11 секунди ми требаа за да стигнам до оваа (официјална) страница како резултат на Google.
 
H

^HITMAN^

Гостин
H

^HITMAN^

Гостин
Products - Notebook - Consumers те носи тука :)
:) Моја грешка. Се накурчив кога видов дека моделот на мојата графичка го нема на официјалната веб страна на производителот. Јас барав преку products - GeForce и ги извади сите освен 325М. :) Фала за инфото, ми олесна сеа.:smir:
 

Unstoppable

Баниран
Член од
27 јануари 2007
Мислења
702
Поени од реакции
0
:) Моја грешка. Се накурчив кога видов дека моделот на мојата графичка го нема на официјалната веб страна на производителот. Јас барав преку products - GeForce и ги извади сите освен 325М. :) Фала за инфото, ми олесна сеа.:smir:
Кога на графичката имаш ознака M тоа ти значи Mobile и обично таквите картички на лаптопи ги ставаат.
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
За македонче мислам дека овие се доволни Ati HD4850,HD4870.....јас ја имам HD4850 и до сега ми нема ниту една игра сецнато....
....ги играм на 1440x900 на мониторот или 1360x768 на HD телевизорот(со сите подесувања до даска)..:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom