Графички карти

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Супер избор со среќа да те служи, башка Asus башка DirectCU (y)
Е сега за драјверите, не сум користел досега App profiles ама едно да ти кажам, последниве драјвери на Amd се за нигде, корисниците на 6xxx и 7xxx (поготово кај 7xxx) карти имаат многу проблеми, (спор стартап на CCC, cmd прозор на стартап, на рандом моменти замрзнува систем итн. ништо чудно да има проблеми и со профилите) така да пробај со некој постар драјвер, да речеме 11.12 или 12.1, послем 12.2 започнаа проблемите.

P.S. дај бенчмарци за некој ден :D
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Да се пофалам, се подновив со EAH6850. :D

Топ е графичкава, тивка, а достигнува само 72 степени во FurMark. Деновиве ќе ја разработам малце и со оверклок.

Али имам проблем со драјверите. Поконкретно, со профилите за игри. Симнав и CAP али не ми се појавува ништо во CCC. Конкретно, ми треба да направам профил за Half-Life игрите, пошто во самата игра немам опции за AA/AF. Any help?
Ај честито! Нека те служи додека не ти текне да мењаш :)
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Да се пофалам, се подновив со EAH6850. :D

Топ е графичкава, тивка, а достигнува само 72 степени во FurMark. Деновиве ќе ја разработам малце и со оверклок.

Али имам проблем со драјверите. Поконкретно, со профилите за игри. Симнав и CAP али не ми се појавува ништо во CCC. Конкретно, ми треба да направам профил за Half-Life игрите, пошто во самата игра немам опции за AA/AF. Any help?
Достигнува само 72 степени????
Многу е тоа друже за Direct CU картичка. Мојава Sapphire HD6850 со 3 месеци прашина на неа, вади 77-78 степени во FurMark so 70% Fan Load. Твојата треба да е 20% поладна, односно да има температура 62-63 степени, така барем Асус велат :) Али је*еш му матер, си праат лажен маркетинг сите, за да ќарат нешто. :)
Иначе ако мислиш за HL 2 има во нејзе опции АА/AF. А за кецот... па незнам дали добро ги подесуваш сетинзите преку CCC. Пошто откако ќе направиш одредени подесувања, треба да идеш на save, и да одбереш за која игра ќе ти важи тој профил. Но, како што ти кажа Мастер, на некои игри фаќа, на некои не... и мене не ми работеше AA преку CCC на NFS Hot Pursiut, ниту VSync, на Metro 2033, а ни на S.T.A.L.K.E.R. CoP.
Ако ти притреба за Vsync, според мене многу побитна работа од AA. Имаш Rivatuner, односно едно програмче што иде со него, D3DOverrider. Е тоа работи оргинал :))
Иначе со здравје да си ја користиш графичката, топ е, иако е малце стара :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Достигнува само 72 степени????
Многу е тоа друже за Direct CU картичка. Мојава Sapphire HD6850 со 3 месеци прашина на неа, вади 77-78 степени во FurMark so 70% Fan Load. Твојата треба да е 20% поладна, односно да има температура 62-63 степени, така барем Асус велат :) Али је*еш му матер, си праат лажен маркетинг сите, за да ќарат нешто. :)
Иначе ако мислиш за HL 2 има во нејзе опции АА/AF. А за кецот... па незнам дали добро ги подесуваш сетинзите преку CCC. Пошто откако ќе направиш одредени подесувања, треба да идеш на save, и да одбереш за која игра ќе ти важи тој профил. Но, како што ти кажа Мастер, на некои игри фаќа, на некои не... и мене не ми работеше AA преку CCC на NFS Hot Pursiut, ниту VSync, на Metro 2033, а ни на S.T.A.L.K.E.R. CoP.
Ако ти притреба за Vsync, според мене многу побитна работа од AA. Имаш Rivatuner, односно едно програмче што иде со него, D3DOverrider. Е тоа работи оргинал :))
Иначе со здравје да си ја користиш графичката, топ е, иако е малце стара :)
Убаво си пишав јас во претходниот пост... "само 72 степени во FurMark". И тоа знаеш со колкав fan load? 40% :)
Во Battlefield 3 достигнува 63 степени со 33% load. Што ќе кажеш за ова? :icon_lol:

И не, не барав за HL2, туку за кецот. Преку ССС добро ги подесувам сетинзите, ама ССС е толку глуп, што целата работа наместо проста ја прави сложена. Така да го баталив. Си најдов решение. Ati Tray Tools.
И денес баш тестирав за користење на драјверите БЕЗ ССС, туку само со Ati Tray Tools. Ќе видиме што ќе испадне.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Убаво си пишав јас во претходниот пост... "само 72 степени во FurMark". И тоа знаеш со колкав fan load? 40% :)
Во Battlefield 3 достигнува 63 степени со 33% load. Што ќе кажеш за ова? :icon_lol:

И не, не барав за HL2, туку за кецот. Преку ССС добро ги подесувам сетинзите, ама ССС е толку глуп, што целата работа наместо проста ја прави сложена. Така да го баталив. Си најдов решение. Ati Tray Tools.
И денес баш тестирав за користење на драјверите БЕЗ ССС, туку само со Ati Tray Tools. Ќе видиме што ќе испадне.
Па и мене на игри ми ја вади таа температура, али таа варира од тоа колку графичката се искористува во играта, на некои игри тоа е 40-50% и нормално дека ќе има ниска температура, али на други пак знае и 99%, е тогаш максимумот ќе го извади :)
Иначе кај со мене со custom fan profilе, односно со 80%+ fan load за температури над 70C, ми вади максимум 72-73C на full load на графичката, при гејминг :)
Иначе 72 степени со 40% Fan Load, е веќе одлично :) кај мене со 40% fan load, за 2минути и 40 секунди крена 90че :D <3 Sapphire
Какои да е, ме укопа :))
Сепак не лажеле Asus :)
 
Член од
23 мај 2012
Мислења
21
Поени од реакции
7
Здраво. Нов сум на форумов, а темава е огромна, да не се навраќам наназад... ако може сугестии околу избор за графичка. Фала однапред.

Имам C2D E6400 (или 6600 не сум скроз сигурен), ASUS P5LD2, 3GB RAM, 500W DELUX напојување и доскоро Inno3d 7600GT. Картицава цркна пред некој ден и немам намера пак да ја поправам... а мислам дека и доста издржа (од фебруари 2007ма). Сега се мислам помеѓу GT440 и Радеон 6670. Што би бил подобар избор? Ќе одев на GTX550 ама не ми се менува напојување.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Здраво. Нов сум на форумов, а темава е огромна, да не се навраќам наназад... ако може сугестии околу избор за графичка. Фала однапред.

Имам C2D E6400 (или 6600 не сум скроз сигурен), ASUS P5LD2, 3GB RAM, 500W DELUX напојување и доскоро Inno3d 7600GT. Картицава цркна пред некој ден и немам намера пак да ја поправам... а мислам дека и доста издржа (од фебруари 2007ма). Сега се мислам помеѓу GT440 и Радеон 6670. Што би бил подобар избор? Ќе одев на GTX550 ама не ми се менува напојување.
Прво, што и да ставиш, напојување мораш да смениш зашто ова ти е срање што го имаш, само за да не пишува СРАЊЕ ставиле да пишува DELUX, а тоа 500W му го стаиле од онака.

6670 или GTX550 оди, ама претходно менувај напојување!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
6670 е многу побрза од GT440, на средни резолуции околу 1680x1050, и помали е едно 30-40%побрза, на повисоки реолуции и во захтевни игри е околу 60 до 80% побрза.

Така да 6670 е чист победник, ако неможеш да си дозволиш асално напојување, терај со тоа едно месец дена, збери некој динар и обавезно купи ново квалитетно (има за некои 3000 денари)
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Здраво. Нов сум на форумов, а темава е огромна, да не се навраќам наназад... ако може сугестии околу избор за графичка. Фала однапред.

Имам C2D E6400 (или 6600 не сум скроз сигурен), ASUS P5LD2, 3GB RAM, 500W DELUX напојување и доскоро Inno3d 7600GT. Картицава цркна пред некој ден и немам намера пак да ја поправам... а мислам дека и доста издржа (од фебруари 2007ма). Сега се мислам помеѓу GT440 и Радеон 6670. Што би бил подобар избор? Ќе одев на GTX550 ама не ми се менува напојување.
И јас имав Delux напојување и го променив ради тоа што сакав да сменам и графичка карта. Тебе можеби ти цркнала графичката бидејќи напојувањето ти е всушност 200w Real Power, и со текот на времето капациторите стареат, и напојувањето не може ниту тие 200w да ги даде, туку помалку, можеби 150.
Затоа не се заебавај, зимај прво напојување, па после графичка. Како што ти кажаа за 3000 ќе најдеш 500w Real Power напојување, со солиден квалитет.
за графичката и двете картички што ги кажа не ги бива. Ако ти е за играње, се знае кои се entry level гејминг картички, од nVidia gts450, gtx550ti, од АМД тоа се HD5750, HD6750, HD7750.
Значи таа е линијата која се повлекува, и се под неа не може да се нарече гејмерска картичка.
А доколку тие за онака графичката колку да ти даде слика, или чат пат да пуцнеш некоја игра на медиум, тогаш и 6670 ќе заврши работа, но не вреди да дадеш 4000 за неа, кога за 1500 повеќе имаш веќе гејмерска картичка која ќе ти даде доста подобри резултати.;)
Најпаметен предлог ти е да си пишеш буџет со којшто располагаш, па ќе ти кажеме што графичка и што напојување да земеш. (y)
 
Член од
23 мај 2012
Мислења
21
Поени од реакции
7
Буџет... хм.. 5000 преку сила. Ама изгледа ќе треба само да ја оправам оваа што ја имам и да терам до здравје ко ќе присоберам повеќе па да се подновам скроз.

Иначе не ми е јасно ова ентри левел шо ти ја знам.. ја и со 7600GT ја играв со пристојни перформанси Skyrim на 1280х720... така да незнам што да речам..
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Буџет... хм.. 5000 преку сила. Ама изгледа ќе треба само да ја оправам оваа што ја имам и да терам до здравје ко ќе присоберам повеќе па да се подновам скроз.

Иначе не ми е јасно ова ентри левел шо ти ја знам.. ја и со 7600GT ја играв со пристојни перформанси Skyrim на 1280х720... така да незнам што да речам..
Дада 7600GT е најдобар избор цена/перформанси :icon_lol:
Он топик, 6750 DDR5 во Мебиус за 5100 ден.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Ветив бенчмаркс и сеа ќе го исполнам тоа :D

Ајде прво оверклок. Зголемував и core clock и memory clock, али при зголемување на memory clock од 1.000 на 1.100 MHz добив занемарливо мал бенефит, така да се решив тоа да го оставам на default. Башка после тоа што ми се деси со минатата графичка кога баш меморијата ми изгоре, овојпат нема да ризикувам :ROFLMAO:
За core clock добив стабилна фреквенција на 950 MHz без зголемување на напон. Можно е да имам уште малце overhead, али нема да зголемувам. Мислам дека ова е доста солидна бројка, а пошто не планирам да зголемувам напон - ќе си седи таа.
Стабилно 1 саат на ОССТ без грешки, температурата после 7 минути во FurMark е 74 степени при 51% fan load.
Со овој оверклок, WEI оценката за графичката ми е 7.8 (y)

Правев бенчови во Battlefield 3, Skyrim, Just Cause 2, 3D Mark Vantage & FurMark.

3D Mark Vantage:


Just Cause 2 (све на High, сенки на Medium, 4x AA):


Еве и колку влијае анти-алајзингот во играва (тестирано на 900/1000 MHz):


FurMark:


Battlefield 3 @ 800/1000 (све на Ultra, 0x AA, FXAA High, HBAO), тестирано на почетната секвенца на Comrades (дур се возат во колата):
Avg FPS: 48.15, Min FPS: 18.40, Max FPS: 91.59
(истиов бенч, али сега со 950/1000 и без Ambient Oclusion): Avg FPS: 62.31, Min FPS: 25.20, Max FPS: 117.00

Skyrim (све на Ultra, сенки на High), тестирано на почетната секвенца на играта до излегувањето од кочијата:
0x AA (62,40 avg fps), 4x AA (56,56 avg fps), FXAA (60,05 avg fps), 4x AA сенки на Ultra (43.67 avg fps)


Тоа е тоа :D

Ако има понатаму уште нешто за тестирање ќе пишам.
 

hEnDo

すべてのメンバーを尊重する
Член од
17 април 2012
Мислења
2.541
Поени од реакции
4.767
Моментално


:)
 
Член од
31 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
9
Sapphire HD 7770 OC 1GB GDDR5 или Sapphire HD 6850 1GB GDDR5 ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom