Графички карти

Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
^Па идам во adjust screen resolution во control panel и таму вели дека е сетирано на 1600x900 а тоа е максимумот и е препорачливо.
Со хд5750 gddr5 оваа графичка можам да играм игри наредните 2 години kako што искачаат ?:D
Како што направив математика, резолуцијата на членот што го цитирав е околу 1.31милиони пиксели, додека твојата резолуција е 1.44 милиони пиксели.
Што значи на резолуцијата на која што ќе го користиш мониторот, картицата би требала да дава околу 10% послаби резултати што не е многу.
Абе види ти ќе можеш да ги играш речиси сите игри што ќе искочат наредните 2 години, но на многу послаби сетинзи. Пример сегашниве игри ќе можеш на HIGH да ги тераш, некои со вклучен АА и AF, некои без. Игрите наредната година на пример, ќе можеш нa medium-high да ги тераш, но без AA и АF. Годината што иде после нејзе, ќе можеш на Low-medium да ги тераш. Али се зависи од играта, има игри кои имаат екстремно големи побарувања, има некои кои имаат смешна побарувачка. Пример за ова ти е King Arthur 2 на која и графичките од 300 еврони, не вадат повеќе од 30 фпс. И имаш нешто како Mass effect 3 кои има мали побарувања и без проблеми ќе ја тераш и на максимум.
Битно ќе можеш да ги играш игрите, барем 90% од нив, и тоа на послаби сетинзи.
Сепак графичката е искочена пред 2 ипол години, и не е баш некоја ептен јака гејмерска картичка, туку entry level gaming card. Но за 4100 денари, вреди и тоа ептен!
Имаш добар процесор па у иднина кога ќе имаш повеќе пари ќе можеш да си земеш и нешто подобро. (y)
п.с. картицата ја имаш у мебиус.:)
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
^Фала бро многу за помошта,ке ја земам хд5750 gddr5 па коа ке ми улетаат пари може и нешто подобро битно сум осигуран со оваа погоре споменатата графичка подолго време :)
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
^Фала бро многу за помошта,ке ја земам хд5750 gddr5 па коа ке ми улетаат пари може и нешто подобро битно сум осигуран со оваа погоре споменатата графичка подолго време :)
Ништо бро, мило ми е доколку помогнав некако :)
Иначе ако не ти сметаат ниските сетинзи у иднина, тогаш си осигуран :)
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Ништо бро, мило ми е доколку помогнав некако :)
Иначе ако не ти сметаат ниските сетинзи у иднина, тогаш си осигуран :)
Не бе битно да можам да гејмам пристојно,и да е со пониски сетинзи ок е,сега со оваа интегриранава некој нови ужасно ми ги сецка,на некој други нови ми ги гаси по 5 минути гејмање а па некој ги играм со минимум сетинзи:)
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Не бе битно да можам да гејмам пристојно,и да е со пониски сетинзи ок е,сега со оваа интегриранава некој нови ужасно ми ги сецка,на некој други нови ми ги гаси по 5 минути гејмање а па некој ги играм со минимум сетинзи:)
ииииии па добро и што ти ги пушта, бидејќи таа е наменета колку да ти даде слика на мониторот,да можеш да гледаш хд филмови, и ептен некоја игра 6-7 години стара на ниски сетинзи да ја изиграш :)
Но за гејмање у права смисла, не е наменета :)
ајде па пиши после тоа импресии од картицата,и што перфоманси ти вади у комбинација со и5-чето. :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
^Па идам во adjust screen resolution во control panel и таму вели дека е сетирано на 1600x900 а тоа е максимумот и е препорачливо.
Со хд5750 gddr5 оваа графичка можам да играм игри наредните 2 години kako што искачаат ?:D
Може, сега на хај со/без AA, (зависи од играта) а понатаму на медиум-хај.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
ииииии па добро и што ти ги пушта, бидејќи таа е наменета колку да ти даде слика на мониторот,да можеш да гледаш хд филмови, и ептен некоја игра 6-7 години стара на ниски сетинзи да ја изиграш :)
Но за гејмање у права смисла, не е наменета :)
ајде па пиши после тоа импресии од картицата,и што перфоманси ти вади у комбинација со и5-чето. :)
Бог знае како можам да гејмам,Skyrim и КоА со минимум сетинзи ги играм а Формула 1 2011 со мид :D
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Може, сега на хај со/без AA, (зависи од играта) а понатаму на медиум-хај.
Иначе сите 5750 од мебиус се vapor-x?
на ценовникот пишува дека се обични :)
Бог знае како можам да гејмам,Skyrim и КоА со минимум сетинзи ги играм а Формула 1 2011 со мид :D
опаа, значи и онбоард картиците идат напред :))
Чим Skyrim си ја играл на low, тоа е добро.
тоа ми се свиѓа. Посебните графички за некоја година ќе бидат купувани само од гејмерите, бидејќи од тие послабите графички и така нема некое фајде.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Не знам искрено, на пакувањето никаде не пишуваше делка се работи за Vapor-X верзијата.
Како бе непишува?
Пишува.. еве како изгледа hd5750 vapor-x заедно со пакувањето.


Да не ја имаш ти обичнава верзија ?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Како бе непишува?
Пишува.. еве како изгледа hd5750 vapor-x заедно со пакувањето.


Да не ја имаш ти обичнава верзија ?
Не е ни едно од двете пакувања, ај деновиве да земам фотоапарат ќе сликам и ќе постирам како изгледа кутијата.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Не е ни едно од двете пакувања, ај деновиве да земам фотоапарат ќе сликам и ќе постирам како изгледа кутијата.
Можеш и линк да пуштиш од твојата графичка немора да ја сликаш :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Можеш и линк да пуштиш од твојата графичка немора да ја сликаш :)
Работата е што никаде го нема пакувањето по нет :D А картата е истата Vapor-X. Изгледа на Sapphire им останало вишок карти од HD5700 серијата па за да се ослободат и да има место за новиве серии, решиле вака да ги шиткаат, и со помалку додатоци во пакувањето :) (има само 6pin-PCIe to Molex кабел и DVI to VGA адаптер)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Работата е што никаде го нема пакувањето по нет :D А картата е истата Vapor-X. Изгледа на Sapphire им останало вишок карти од HD5700 серијата па за да се ослободат и да има место за новиве серии, решиле вака да ги шиткаат, и со помалку додатоци во пакувањето :) (има само 6pin-PCIe to Molex кабел и DVI to VGA адаптер)
па и во другите кутии не дека има па и нешто повеке додатоци, уствари тоа е тоа што ти е најпотребно така... а и не е баш битно каква била кутијата така да...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.123
Поени од реакции
5.839
Да се пофалам, се подновив со EAH6850. :D

Топ е графичкава, тивка, а достигнува само 72 степени во FurMark. Деновиве ќе ја разработам малце и со оверклок.

Али имам проблем со драјверите. Поконкретно, со профилите за игри. Симнав и CAP али не ми се појавува ништо во CCC. Конкретно, ми треба да направам профил за Half-Life игрите, пошто во самата игра немам опции за AA/AF. Any help?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom