Графички карти

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не се расправаме воопшто туку само појаснуваме некои работи, ево ти пример:
Nvidia има 128 процесори и замисли ги како 128 Core 2 Duo кои работат заедно.Ati користи 800 Celeron процесори за истата цел.128 Core 2 Duo производствено коштаат 400$ поради специфичниот производствен процес, а 800 Целерони коштаат 300$, а ја постигнуваат истата работа.
Е со ова сликовито се надевам ти објаснив, значи пак ке потенцирам не се споредуваат графичките карти како да споредуваш коли според кубикажа или штоазнам што...

EDIT:Шедер процесорите не се слични по архитектура, користат различен пристап кон внатрешна и надворешна меморија и кон другите компоненти на еден GPU.

EDIT2:Излезе SAW5 :smir:
Ги знам овие работи, пробувам просто да објаснам (стално прво со коли споредувам :) )

А за тоа дека само пукаат сила, снага, процесори, архитектури и чуда, кажуваат и драјверите, кои неможат убаво да ги усогласат со хардверот т.е. не ја возат графичката и компонентите во неа како што треба. Не го користат максимумот од неа. (ова, за среќа е подобрено последниве година-две)

EDIT: Си го утнал човекот на кого треба да му кажеш нешто за SAW :)
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
54
Поени од реакции
0
Како не ве мрзи да се објаснувате во 2 часот по полноќ, ич не ми е јасно :kickbox:
За мене знам, досадно ми е на работа:smir:
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.143
Абе правам пауза од играње Fallout 3, ме испотепаа тоа мравите и затоа пишувам во 2 по полноќ... :pos2:

А утре треба да се станува за на работа, ах не...
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Jas ne sum zadovolen odnea mi seckaat novive igri
Па шо сакаш ти...праисториска графичка која не е ни 1/16 (една шеснаестина) од новиве графички...и сакаш да не ти сецкаат новите игри...можда била некогаш ок...ама го истерала своето...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Па шо сакаш ти...праисториска графичка која не е ни 1/16 (една шеснаестина) од новиве графички...и сакаш да не ти сецкаат новите игри...можда била некогаш ок...ама го истерала своето...
Како другар што купи Целерон и 6200LE на времето,и проба Elder Scrolls 4 : Oblivion да ја врти на најјаки детали.
Штета беше лето,па го рикна од прегревање :)
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.628
Поени од реакции
52.494
може некој да ми каже од кај да симнам драјвери за ASUS A9550 Series
 
Г

Гоццццце

Гостин
Џабе е нема да ти ја фати андркавр, секакви драјвери да ставиш џабе е :)
Инаку од asus.com
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
77
Поени од реакции
2
Да не има некој да понуди нешто у замена со доплата имам MSI NX7600 GT. Пиши пп
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
30
Добри ли перформанси има графичкава ?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.143
Добра графичка, best buy во моментов.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Одлично,јас се изненадив колку е ефтина. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom