Графички карти

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Графичките на АТИ се побрзи од оние на Нвидиа, кога ги ставив на ист ПЦ овие две карти, несомнено 5770 е појака од ГТС450, но на 450ката визуелниот приказ изгледаше многу подобар, посебно на Just Cause 2, Crysis, NFS shift, HOT PARSUIT, и др, незнам како да го објаснам тоа, но сликата изгледа поживо на 450 ката, боите, длабочината светлото, шадери сенки :toe: тоа приметив...
Тоа е тоа,јас знам дека 5770 е малце појака од 450GTS,ама па затоа убаво објасни дека визуелниот приказ и тие сваштарии се поубави.Нвидиа имаат Shader Clock,што е многу добра технологија која АТИ ја немаат.АТИ имаат Core & Memory clock,а нвидиа за разлика од нив има дополнително шејдер клок.Core clock-от регулира со некои функции од нивото на мултипроцесорот,а шејдер клокот ги регулира индивидуалните процесори.Шејдер клокот е побрз од двата(Core & memory) и тоа ја поставува брзината на аритметичките операции во процесорот.Затоа нвидиа има подобра технологија(CUDA,PsychX) и слично.Во овој случај 450-кава е поевтина,и затоа мислам дека е таман.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Зависи ако сака да даде 700-800 ден. плус за GTS450 нека земе GTS450. Ако не и 5750 му е добар избор. А иначе што се тиче за 5770 vs GTS450 ја би одел на GTS450, подобар однос има цена/перформанси.
Нема проблем за 500 денари, ако веќе давам 100 евра...затоа и реков 6000-7000 денари, зашто знам дека секогаш има некоја подобра, за малку повеќе пари. :)
И јас ја гледав GTS450-ката, само ме одвлекуваше тоа што е 128 битна...ама ако е подобра од 250ката, тогаш ја зимам неа. Да ви кажам, битен ми е и кулерот, бидејќи на старава имав онакво минијатурно кулерче и графичката леташе до 100 степени (јесда АТИ се познати за таквите температури) и мислам дека на крај тоа ми ја поеба графичката...

Само нека ми каже некој за СИГУРНО (значи дали пробал или точно прочитал) дали на 250/450ката треба да се замараш да пренесуваш звук од матичната до графичката (како што испадна дека требало на 9000 серијата од Nvidia), само за после да добиеш звук преку HDMi...ме сфаќате, на пример на ATI само брцам кабел и си пренесува се што треба, поточно слика и звук, без да поврзуваш кабли и перипетии од саундот на матичната...


И зашто во DDCOM не гледам дека компоненти продаваат на веб-сајтот, само конфигурации? :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
GTS450 користи GDDR5 меморија на 128-битен бус, па дава слични (+/-) перформанси со GDDR3 и 256 битен бус. И е отприлика 15-20% појака од GTS250.

Земи го моделот од Палит во Мебиус (6870 ден.). И да, GTS450 дава звук преку HDMI, точно прочитав :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
GTS450 користи GDDR5 меморија на 128-битен бус, па дава слични (+/-) перформанси со GDDR3 и 256 битен бус. И е отприлика 15-20% појака од GTS250.

Земи го моделот од Палит во Мебиус (6870 ден.). И да, GTS250 дава звук преку HDMI, точно прочитав :)
Е ова ми требаше да видам, колку отприлика е појака од GTS450...одлично значи, освен ако не најдам некоја инсајдерска понуда (поефтини цени), ја зимам оваа. Плус има три приклучоци (VGA, DVI и HDMi), што дефинитивно многу ќе ми врши работа.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Тоа е тоа,јас знам дека 5770 е малце појака од 450GTS,ама па затоа убаво објасни дека визуелниот приказ и тие сваштарии се поубави.Нвидиа имаат Shader Clock,што е многу добра технологија која АТИ ја немаат.АТИ имаат Core & Memory clock,а нвидиа за разлика од нив има дополнително шејдер клок.Core clock-от регулира со некои функции од нивото на мултипроцесорот,а шејдер клокот ги регулира индивидуалните процесори.Шејдер клокот е побрз од двата(Core & memory) и тоа ја поставува брзината на аритметичките операции во процесорот.Затоа нвидиа има подобра технологија(CUDA,PsychX) и слично.Во овој случај 450-кава е поевтина,и затоа мислам дека е таман.
Wrong, сетапот (дифолт) во драјвери на Ати е на многу повисоко ниво од оној на Нвидиа, од поглед на визуелен квалитет т.е. Анисторопик филтеринг, и квалитетот на текстурите. Она што сте го приметиле се вика илузија или состојба на умот :)

За архитектурата пак грешите, спецификациите се сосема различни кај двата табора и неможат директно да се споредат, бидејќи се работи за различни технологии користени при процесот на изработка. И да, Куда и Физикс вредат една голема нула од поглед на гејминг. Сепак GTS450 генерално е малце побрза од 5770.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Добар избор ти е н'Видиа,зашто има игри кои бараат PsyhX Technology,па можеш да ги оствариш само со нвидиа картица.
Ако овозможи Physx сетинг на таа конфигурација со таа графичка, фрејм рејтот ќе му се намали толку многу што ќе биде неигриво. Обично ентузијастите што прават конфигурации со Physx ја користат таа графичка за пресметување САМО на Physx делот, а користат некоја high-end за останатото. Пример, GTX 480 + GTS 450 physx. (порано се користеше GTX 260 Core 216 за Physx, ама и на GTS 450 и падна цената така да добра замена е).

Графичките на АТИ се побрзи од оние на Нвидиа, кога ги ставив на ист ПЦ овие две карти, несомнено 5770 е појака од ГТС450, но на 450ката визуелниот приказ изгледаше многу подобар, посебно на Just Cause 2, Crysis, NFS shift, HOT PARSUIT, и др, незнам како да го објаснам тоа, но сликата изгледа поживо на 450 ката, боите, длабочината светлото, шадери сенки :toe: тоа приметив...
What a bunch of bullshit...
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Е ова ми требаше да видам, колку отприлика е појака од GTS450...одлично значи, освен ако не најдам некоја инсајдерска понуда (поефтини цени), ја зимам оваа. Плус има три приклучоци (VGA, DVI и HDMi), што дефинитивно многу ќе ми врши работа.
Боље ти е од анхоч,пошто малце е клокната и боље ќе ти работи.6900 е таму па сеа твој избор е :)

--- надополнето ---

Wrong, сетапот (дифолт) во драјвери на Ати е на многу повисоко ниво од оној на Нвидиа, од поглед на визуелен квалитет т.е. Анисторопик филтеринг, и квалитетот на текстурите. Она што сте го приметиле се вика илузија или состојба на умот :)

За архитектурата пак грешите, спецификациите се сосема различни кај двата табора и неможат директно да се споредат, бидејќи се работи за различни технологии користени при процесот на изработка. И да, Куда и Физикс вредат една голема нула од поглед на гејминг. Сепак GTS450 генерално е малце побрза од 5770.
Ти си 10 пати поискусен од мене,затоа си тука да ме поправиш :)

--- надополнето ---

Ако овозможи Physx сетинг на таа конфигурација со таа графичка, фрејм рејтот ќе му се намали толку многу што ќе биде неигриво. Обично ентузијастите што прават конфигурации со Physx ја користат таа графичка за пресметување САМО на Physx делот, а користат некоја high-end за останатото. Пример, GTX 480 + GTS 450 physx. (порано се користеше GTX 260 Core 216 за Physx, ама и на GTS 450 и падна цената така да добра замена е).



What a bunch of bullshit...
Не ми беше толку за фрејмрејтот,само сакав да му кажам дека може да го оствари PsychX-от само со Nvidia карта.Може понатаму ќе го појача компјутерот :D
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Не ми беше толку за фрејмрејтот,само сакав да му кажам дека може да го оствари PsychX-от само со Nvidia карта.Може понатаму ќе го појача компјутерот :D
Пошто гледам дека пак не си сфатил, еве малце подетално ќе објаснам.

За да користиш physx, ти треба картица што го подржува тоа (нормално). НО, пошто nVidia се полакомија и мислеа дека ќе придобијат многу повеќе купувачи со тоа, ја купија компанијата што првично го произведуваше physx чипот (Ageia) и почнаа да го имплементираат во нивните графички. Резултатот? EPIC FAIL. Кога излезе physx ниедна картица сама по себе не можеше да подржи игра со сите сетинзи на high + physx enabled (сите вадеа многу малце фрејмови). Само ентузијастите можеа да си дозволат да имаат една high-end графичка за графика, и една mid-end за physx.

Тргнувајќи од ова, можеш да заклучиш дека ти треба матична со 2 PCI-E слота, и процесор што би бил соодветен за 2 графички. Мац дури и да купува нов компјутер во иднина не верувам дека ќе купи уште една графичка само за да користи physx. Исто така, physx е доста преценета работа. Не вреди да се губат пола фрејмови од игра само за некои ситни детали.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Пошто гледам дека пак не си сфатил, еве малце подетално ќе објаснам.

За да користиш physx, ти треба картица што го подржува тоа (нормално). НО, пошто nVidia се полакомија и мислеа дека ќе придобијат многу повеќе купувачи со тоа, ја купија компанијата што првично го произведуваше physx чипот (Ageia) и почнаа да го имплементираат во нивните графички. Резултатот? EPIC FAIL. Кога излезе physx ниедна картица сама по себе не можеше да подржи игра со сите сетинзи на high + physx enabled (сите вадеа многу малце фрејмови). Само ентузијастите можеа да си дозволат да имаат една high-end графичка за графика, и една mid-end за physx.

Тргнувајќи од ова, можеш да заклучиш дека ти треба матична со 2 PCI-E слота, и процесор што би бил соодветен за 2 графички. Мац дури и да купува нов компјутер во иднина не верувам дека ќе купи уште една графичка само за да користи physx. Исто така, physx е доста преценета работа. Не вреди да се губат пола фрејмови од игра само за некои ситни детали.
Јас сум многу попален по physx :P

Не, шала на страна, да можам да земам иста графичка како оваа што ми рикна - би земал (HD3850). Само така ќе ми биде криво зашто сумдал 4000 за да имам нешто што веќе сум го имал и ќе се нервирам секој ден што ми рикнала старата и џабе трошок ми направила...

Вака, таман ќе купам нешто појако, за да ми врши работа за повисоки резолуции при игриве (старава имаше само 256 VRAM, а приклучена на FULLHD TV), а исто така ќе има и 3 излези (VGA(за мониторот), DVI(за рисиверот и потоа на телевизор во дневна) и HDMi(за мојот телевизор и глеање филмчиња/серии)...

За гејмање, само PC ексклузиви (Diablo 3? :)) и FPS игри...за се друго ќе го палам икс-боксот...

Затоа не ми треба ништо фенси, ништо прескапо....а мислам дека оваа графичка доста солидно ќе ми служи. Поготово зашто бев задоволен и со претходната.
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Пошто гледам дека пак не си сфатил, еве малце подетално ќе објаснам.

За да користиш physx, ти треба картица што го подржува тоа (нормално). НО, пошто nVidia се полакомија и мислеа дека ќе придобијат многу повеќе купувачи со тоа, ја купија компанијата што првично го произведуваше physx чипот (Ageia) и почнаа да го имплементираат во нивните графички. Резултатот? EPIC FAIL. Кога излезе physx ниедна картица сама по себе не можеше да подржи игра со сите сетинзи на high + physx enabled (сите вадеа многу малце фрејмови). Само ентузијастите можеа да си дозволат да имаат една high-end графичка за графика, и една mid-end за physx.

Тргнувајќи од ова, можеш да заклучиш дека ти треба матична со 2 PCI-E слота, и процесор што би бил соодветен за 2 графички. Мац дури и да купува нов компјутер во иднина не верувам дека ќе купи уште една графичка само за да користи physx. Исто така, physx е доста преценета работа. Не вреди да се губат пола фрејмови од игра само за некои ситни детали.
Не ме напаѓај толку,не мислев ништо лошо.Јас како што знам на мафиа 2 psychX имаше да ја местиш на low,normal,high.Јас со мојава 8600-тка на low пробав и не ми сецкаше толку многу ( ваљда зашо на 1024х728) ја играв.А за ова другово што широко го објасни,во право си,не одрекувам.

@ mac-инзјадовме решение дека 450-ка ќе земеш и тоа е тоа :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Затоа не ми треба ништо фенси, ништо прескапо....а мислам дека оваа графичка доста солидно ќе ми служи. Поготово зашто бев задоволен и со претходната.
GTS450 е повеќе од 2x појака од 3850, разликата ќе биде огромна, ќе можеш све на многу повисок сетинг да играш со помали дропови во интензивните делови од левелот и нормално постабилен фремрејт :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
GTS450 е повеќе од 2x појака од 3850, разликата ќе биде огромна, ќе можеш све на многу повисок сетинг да играш со помали дропови во интензивните делови од левелот и нормално постабилен фремрејт :)
Нејќам бе нејќам за инат! :P


Епа ако PES 2011 и NBA 2k11 ја играв на 1920*1080 на high...сеа ваљда и AA и AF ќе треба да ставам. Оффф, маки. :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Хех, change of plans. Изгледа нема да зимам нова графичка, бидејќи ја опраив старава...

Испадна дека еден отпорник бил разлабавен/одлепен, па го залемивме и сега за сега е океј. Предтоа дури и во DOS добивав розеви линии и се смрзнуваше сликата, веднаш после палење. Не се дава графичкава, ипак е fighter. :)
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
јас мислам дека не е можно ова..дефинитивно..
типов пишал 6х 5970-ки..зарем постои матична со 6 pci-express слотови?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom