Градоначалничка листа на Кавадарци

ваш фаворит за шериф на Кавадарци

  • 1.Александар Панов-ВМРО-ДПМНЕ И ко.

    Гласови: 43 51,8%
  • 2.Д-р Јордан Нефчев-НСДП

    Гласови: 0 0,0%
  • 3.Душко Сапунџиев-независен кандидат

    Гласови: 16 19,3%
  • 4.Ратко Грков-СДСМ

    Гласови: 19 22,9%
  • 5.Ристо Атанасов-независен кандидат

    Гласови: 4 4,8%
  • 6.Андосија Ристова-ПОДЕМ

    Гласови: 1 1,2%

  • Вкупно гласачи
    83
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
само да а ставам темава понапред
 
Член од
6 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
Гласајте мудро

Ги почитувам сите кандидати за градоначалници во Кавадарци. Единствено на Ристо не му е местото меѓу двајца доктори, дипломиран правник, дипл. електроинженер и професор по математика, а не знам дали Ристо има завршено нешто повеќе од основно училиште. За граѓаните на Кавадарци ќе биде најпаметно да гласаат заАлександар Панов, затоа што од 4-те години во кои тој ќе биде градоначалник, најмалку 3 и 1/2 ќе биде на власт во државно ниво ВРМО-ДПМНЕ. Само заедно државната и локалната власт можат во Кавадарци да направат повеќе, некои скапи проекти како пат до Ски-центарот, нови 150 литри вода за да престане веќе рестрикцијата и сл. Со еден збор, покрај тоа што е многу чесен, вреден, добар по душа, огромната разлика меѓу Панов и другите кандидати е таа што зад Александар ќе стои Владата на РМ на чело со ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, барем 3 и 1/2 години. Гласајте мудро!!!
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Поради Ј. Гинев и катастрофалната кадровска политика не сум баш убеден дека Панов би победил...Затоа на митингот имаше повеќе луѓе од селата и автобусите одколку Кавадарчани.
На парламентарните игла немаше кај да фрлиш, а сега...
Факт е дека централната власт многу повеќе би соработувала со градоначалник од иста провиниенција...ама не гледам некој ентузијазам кај луѓето баш за гласање воопшто.
Панов има шанси за победа...ама ни од далеку толкави колку што си пратставуваат новопечените и нововработените вмровци, посебно не во прв круг. Бар тоа е моја прогноза и претпоставка...
 
А

Ајсшутер

Гостин
Александар Панов ќе победи, Грков нема шанси во Кавадарци :wink:
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
јас сепак мислам дека за Кавадарци е најдобро ако победе независниот кандидат Душко Сапунџиев од неколку причини:

1.ако победе некој од ДПМНЕ или СДСМ секако во советот ќе има советници од спротивната страна а знајме како овие партии виреат па ќе ни се десе истата ситуација како со досегашниот градоначалник и советниците цел мандат се скарани и ништо не се праве. Душко со досегашниот приватен успех како менаџер и во време на ДПМНЕ и во на СДСМ и со тоа што е независен гарантира дека такви срамни појави и малограѓанштина ќе нема туку ќе се соработува со сите страни за сите добри проекти за доброто на градот.

2. проектите како Ски-центарот, нови 150 литри вода и други што се спомнуват се проекти најавени од владата со владини пари така да тие владата ќе ги прави кој и да е градоначалник. Едино ако е од СДСМ може да се испокарат па ништо да не биде. Душко Сапунџиев ќе ги поддрже овие проекти со задоволство и ќе соработува со владата за најбрзо да се реализират ама за разлика од Александар Панов кој само ги повторува овие проекти на Груевски како сопствена програма за локалната самоуправа, Душко Сапунџиев понуди сопствена програма
www.inel.mk/dusko
со сопствени оригинални проекти и замисли за градот кои ќе ги реализира покрај владините проекти.

3.точно е дека треба човек што ќе знае да соработува со централната власт ама многу побитно е да биде добар менаџер што знае да комуницира и со останатиот свет и што ќе може контактите што ги има по светот да ги ангажира во корист на општината за добивање на проекти од европски фондови за локална самоуправа, од предпристапните фондови на ЕУ и од програмите за рурален развој на САД,некој што работел со вакви иституции и што знае на кој принцип функционират.

Затоа гласот го давам за Душко Сапунџиев реден број 3.
 
Член од
6 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
Чуда не се случуваат секој ден

Ќе треба да се случи чудо во Кавадарци па Цанко да не победи и тоа во првиот круг :nesvest: !!!А освен мене никој друг не може да направи чудо. :pos2: Затоа гласајте мудро!!!:toe:
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
абе мене твојто размислување не ми стое баш мудро ама твое право си е.

ама тоа гласајте мудро шо го потенцираш толку некако заканувачки тон ми добива.уште една од вмровските "или си со нас или противнас" или се лажам?
 
Член од
6 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
[FONT=&quot]Абе Сајбердуде, не се прави Сајбер дудук. Точно е, се лажеш – моето пишување ти звучело заканувачки, а јас само те учам да гласаш мудро. А не ти е ни многу мудро со мене да се закачуваш.[/FONT]
[FONT=&quot]Па нели ти е јасно токму од листата на ВМРО-ДПМНЕ ќе има мнозинство советници во советот. Да те прашам како ќе владее твојот Кејбл Гај без советници? Па тој нема ни советничка листа! Мисли малку што пишуваш.[/FONT]
[FONT=&quot]Те молам и да престанеш со објавувањето на тие огромни слики како некролози и текстови од цела страна. Дури [/FONT][FONT=&quot]2937x4081[/FONT][FONT=&quot]!!?? Кликнав по грешка и компјутерот ми се замрзна. Намали ја малку барем сликата, ова тука не е билборд, а и немат сите пари да си купат брзи и моќни компјутери како тебе.[/FONT]
[FONT=&quot]Твојот Душко бил добар менаџер?? Абе мојта баба Мара ќе биде уште поарен менаџер ако нема конкуренција. Неговите програми на кабелската беа катастрофа до вчера, а знам исто ќе биде и по изборите. Дали знаеш ти од кого и како он ја доби концесијата за да стане “добар менаџер“? А сега уште и скока.[/FONT]
[FONT=&quot]Ако е толку убав бизнисмен (а мене и по малку ми личи на жена), што тогаш сака во политиката. Нека си остане во бизнисот. Зошто му е политиката кога и не ја разбира? Баш би сакал да го видам да се закачи со големите партии. Доста е после да му ја бојкотираат наплатата и ќе банкротира за 2-3 месеци. Нека си седи мадро или мудро, како сакаш. Не му требала оваа работа. Толку ли не може да увиди дека нема шанси против големи партии? Каде се пика кај што не му е место. Не успеа во ЛДП, па сега ќе успеел сам. Смешно. Се чудам и крстам колку се луѓето мераклии за чалам. [/FONT]
[FONT=&quot]Вчера го изгледав на ТВ седнале околу него, татко му, сватот и сваќата, роднини и пријатели. Луѓе кои немаат појма од политиката. Тоа ли е неговиот тим? Со нив ли ќе ги реализира неговите проекти? Па дали он знае оти кај нас во ВМРО-ДПМНЕ само мојта комисија за образование брои над 70 члена – сите со факултет. Ако не верува, слободно нека ја праша Гичка, сестра и на жена му. Не знам дали и таа ќе гласа за него.[/FONT]
[FONT=&quot]Ете се изнапишав, а не заслужува толку.[/FONT]
[FONT=&quot]Само да завршам со мојта поента:[/FONT]
[FONT=&quot]ГЛАСАЈТЕ МУДРО! [/FONT]
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Aleksandar Panov bez razlika dali imal ili nemal visoki rabotni mesta...kako so citam pogore poveke na toa aludirate..tuku covekot pred se si e lokalpatriot..pa neli za gradonacalnik na gradot toa i e najvazno..nekoj so si go saka gradot i narodot za da naprave nesto..
Oti imame eden do sea so ni sam ne se sakase a ne pa narodot ili gradot.dosta ni e od takvi gradonacalnici i dosta ni e od anunimusi kako andosija ili pa tia risto...koj se oni u gradot??? so napravile do sega??? osven so andosija e profesorka i edna obicna prodavacka na oriflame...so drugo e ona u kav??
Aleksandar ne bi rekla kako so gore ste napisale deka e anonimu...stom covekot tolku vreme si a vode partijata u gradot znaci ama ic ne e anonimu.
I Aleksandar pred se e poln so vizija, idei, planovi kako kavadarci da go izdigne vo poubav i porazvien grad...jas licno veruvam deka vo toa ke uspee samo treba na covekot da mu a dadime podrskata...a ubedena sum i deka ke ja dobie..
како тоа анонимци не заслужуваат кандидатура...да не ни треба кавадаречкиот шварценегер звани давидов(кој гледа да им погоди на лозарите а никако да успее-инаку многу сега се ориентираат кон одгледување праски 2-ри сме на балканот најмногу има во росоман-некои и печурки произведуваат)самата преориентација од една дејност кон друга(мада иста гранка)покажува практично дека во градот на виното треба да се преземе нешто-порано виното служело и како платежно средство(јас немам лозје ама имам помогнато на другари и знам дека трудот им е малце исплатлив)или поточно оној со 20-30 декара ке може да просперира а оној со 4 или 7 не(има такви индустрии каде масовното производство е важно иако првен фирмата има загуби но потоа ке се исплати-тоа е економија од обем,или профитот воглавбно е од квантитетот)јас мислам дека земјоделието не е такво-како лугето да бидат професионални земјоделци кога со 5 декари немаат кар а и спротивност на ова биди земјоделец е примерот на тип кој има 30 декари па има пристап до одредени бенефиции,ама и аргати-а тоа се неосигурани работници-да не треба повторно да прават земјоделски задруги-чиста контрадикторност.
ете еден познат не се кандидираше...
велиш
kako so citam pogore poveke na toa aludirate..tuku covekot pred se si e lokalpatriot..pa neli za gradonacalnik na gradot toa i e najvazno..nekoj so si go saka gradot i narodot za da naprave nesto..

за патриотизмот секој граганин треба да биде патриот-не само градоначалниците...некои го сакаат народот ама и парите...
за човек градоначалник треба особа која е спремна да прими знаења од други,да биде комуникативна,претставителна како и да има добро познавање економија(последново и не е толку важно) оти има и советници

ова Aleksandar ne bi rekla kako so gore ste napisale deka e anonimu...stom covekot tolku vreme si a vode partijata u gradot znaci ama ic ne e anonimu. значи ли дека ке биде легално слеп пред партиските решенија кои не треба да се мешаат во ингеренциите на градоначалникот,а не ние те ставивме градоначалник вработи овој направи овој да отвори маркет за денар по квадрат(хипотетички пример):helou:
 
Член од
6 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
Како бре Александар Панов бил анонимус? Во кој град живеете? Во Крива Паланка? Дали сте излегле на чаршијата? Сте пуштиле ли ТВ?
Ова се локални избори, а токму Панов е актуелен советник 4 години. Истиот Александар е 2 години претседател на ВМРО во Кавадарци, а тоа ви е највисока политичка функција во моментот, затоа што е тоа најсилна партија според рејтингот, а и е партија на власт.
Уште повеќе, Панов работи 10 години во ЈП комуналец и според тоа е одлично запознат со комуналните проблеми на градот.
Но најважното е тоа што зад него стои Владата на чело со Груевски. Нели видовте, затоа е и слоганот: ЗАЕДНО МОЖЕМЕ ПОВЕЌЕ
Затоа: ГЛАСАЈТЕ МУДРО!
 
R

RAYTHEON23

Гостин
[FONT=&quot]Абе Сајбердуде, не се прави Сајбер дудук. Точно е, се лажеш – моето пишување ти звучело заканувачки, а јас само те учам да гласаш мудро. А не ти е ни многу мудро со мене да се закачуваш.[/FONT]
[FONT=&quot]Па нели ти е јасно токму од листата на ВМРО-ДПМНЕ ќе има мнозинство советници во советот. Да те прашам како ќе владее твојот Кејбл Гај без советници? Па тој нема ни советничка листа! Мисли малку што пишуваш.[/FONT]
[FONT=&quot]Те молам и да престанеш со објавувањето на тие огромни слики како некролози и текстови од цела страна. Дури [/FONT][FONT=&quot]2937x4081[/FONT][FONT=&quot]!!?? Кликнав по грешка и компјутерот ми се замрзна. Намали ја малку барем сликата, ова тука не е билборд, а и немат сите пари да си купат брзи и моќни компјутери како тебе.[/FONT]
[FONT=&quot]Твојот Душко бил добар менаџер?? Абе мојта баба Мара ќе биде уште поарен менаџер ако нема конкуренција. Неговите програми на кабелската беа катастрофа до вчера, а знам исто ќе биде и по изборите. Дали знаеш ти од кого и како он ја доби концесијата за да стане “добар менаџер“? А сега уште и скока.[/FONT]
[FONT=&quot]Ако е толку убав бизнисмен (а мене и по малку ми личи на жена), што тогаш сака во политиката. Нека си остане во бизнисот. Зошто му е политиката кога и не ја разбира? Баш би сакал да го видам да се закачи со големите партии. Доста е после да му ја бојкотираат наплатата и ќе банкротира за 2-3 месеци. Нека си седи мадро или мудро, како сакаш. Не му требала оваа работа. Толку ли не може да увиди дека нема шанси против големи партии? Каде се пика кај што не му е место. Не успеа во ЛДП, па сега ќе успеел сам. Смешно. Се чудам и крстам колку се луѓето мераклии за чалам. [/FONT]
[FONT=&quot]Вчера го изгледав на ТВ седнале околу него, татко му, сватот и сваќата, роднини и пријатели. Луѓе кои немаат појма од политиката. Тоа ли е неговиот тим? Со нив ли ќе ги реализира неговите проекти? Па дали он знае оти кај нас во ВМРО-ДПМНЕ само мојта комисија за образование брои над 70 члена – сите со факултет. Ако не верува, слободно нека ја праша Гичка, сестра и на жена му. Не знам дали и таа ќе гласа за него.[/FONT]
[FONT=&quot]Ете се изнапишав, а не заслужува толку.[/FONT]
[FONT=&quot]Само да завршам со мојта поента:[/FONT]
[FONT=&quot]ГЛАСАЈТЕ МУДРО! [/FONT]
тој сто не гласа за вмро не гласа мудро...впрочем има ли мудро гласање...а тоа дека има факултетлии не би го спорел незнам немам отидено у партиски штаб,ама едно знам-факултетлиите ја извршија нелегалната приватизација и криминалот значи транзицијата(помош имаа и од правен факултет-професорите мислам)па испаднаа боза закони за стечајни управници и можности за одолговлекување на судски спорови бла бла бла...па после тие од сдс тргнаа у вмро кога дојде љубчо а беа добредојдени поради донациите а и овие од ВМРО научија нешто-не е факултетлија по дефиниција добар човек...тоа е до карактер-а нели имаше судење на некои кои направиле криминал во тогашно ЕСМ(да не беа 8 или 10 души)тука сдс сакаше да докаже дека еве добивме избори и одиме против криминал-со што се докажа дека судството е исполитизирано(тоа е факт не само за овде низ цела македонија) :helou:
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
[FONT=&quot]Абе Сајбердуде, не се прави Сајбер дудук. Точно е, се лажеш – моето пишување ти звучело заканувачки, а јас само те учам да гласаш мудро. А не ти е ни многу мудро со мене да се закачуваш.[/FONT]
[FONT=&quot]Па нели ти е јасно токму од листата на ВМРО-ДПМНЕ ќе има мнозинство советници во советот. Да те прашам како ќе владее твојот Кејбл Гај без советници? Па тој нема ни советничка листа! Мисли малку што пишуваш.[/FONT]
[FONT=&quot]Те молам и да престанеш со објавувањето на тие огромни слики како некролози и текстови од цела страна. Дури [/FONT][FONT=&quot]2937x4081[/FONT][FONT=&quot]!!?? Кликнав по грешка и компјутерот ми се замрзна. Намали ја малку барем сликата, ова тука не е билборд, а и немат сите пари да си купат брзи и моќни компјутери како тебе.[/FONT]
[FONT=&quot]Твојот Душко бил добар менаџер?? Абе мојта баба Мара ќе биде уште поарен менаџер ако нема конкуренција. Неговите програми на кабелската беа катастрофа до вчера, а знам исто ќе биде и по изборите. Дали знаеш ти од кого и како он ја доби концесијата за да стане “добар менаџер“? А сега уште и скока.[/FONT]
[FONT=&quot]Ако е толку убав бизнисмен (а мене и по малку ми личи на жена), што тогаш сака во политиката. Нека си остане во бизнисот. Зошто му е политиката кога и не ја разбира? Баш би сакал да го видам да се закачи со големите партии. Доста е после да му ја бојкотираат наплатата и ќе банкротира за 2-3 месеци. Нека си седи мадро или мудро, како сакаш. Не му требала оваа работа. Толку ли не може да увиди дека нема шанси против големи партии? Каде се пика кај што не му е место. Не успеа во ЛДП, па сега ќе успеел сам. Смешно. Се чудам и крстам колку се луѓето мераклии за чалам. [/FONT]
[FONT=&quot]Вчера го изгледав на ТВ седнале околу него, татко му, сватот и сваќата, роднини и пријатели. Луѓе кои немаат појма од политиката. Тоа ли е неговиот тим? Со нив ли ќе ги реализира неговите проекти? Па дали он знае оти кај нас во ВМРО-ДПМНЕ само мојта комисија за образование брои над 70 члена – сите со факултет. Ако не верува, слободно нека ја праша Гичка, сестра и на жена му. Не знам дали и таа ќе гласа за него.[/FONT]
[FONT=&quot]Ете се изнапишав, а не заслужува толку.[/FONT]
[FONT=&quot]Само да завршам со мојта поента:[/FONT]
[FONT=&quot]ГЛАСАЈТЕ МУДРО! [/FONT]
добро чим не е закана заради другите форумџии оти мене неможиш да ме уплашиш. не ми можиш ништо а имам многу што да ти кажам ама нивото на твојот текст не ми дозволува да се спуштам на него а и не планирам да се расправам со партиски војници ако имаш некои аргумент за твојот избор повели и стави го. Ниту се знајме лично и нема потреба јас и ти да се конфронтираме и да ги замараме другите туку културно да кажиме кој за кого што мисле.
 
Член од
6 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
До Сајбердуде

[FONT=&quot]Извини брат. Вечерав кубаси, а секогаш кога јадам кубаси имам желба со некој да се искарам. Кој ти е крив што тебе и твојот кандидат ве снајде таа моа бела со варењето. Друг пат коа јадам кубаси нема да сурфам. Море најарно е и да не ги јадам.
[/FONT]
[FONT=&quot]Затоа – ГЛАСАЈТЕ МУДРО!
[/FONT]
[FONT=&quot]И немојте да јадете кубаси![/FONT]
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ама од кај знаеш кој разбира а кој не разбира политика.а ова партии да кинат средства како така????партиите се за сите граѓани...воа ти испага етнички сдс,етнички вмро а овој бизнисменов ако бил во ЛДП тогаш како терминот македонски албанец овој треба да го наречеме ЛДП-овски индепенденс кејбл гај само ме интересира бидејки знам ете во партијата ги знаеш работите....би ценел ако ни кажеш на сите колку планови и проекти стасаа до вмро-дпмне од вмровската идеја 'vo nasoka na mobilizacija na...'
ме интересира колку граѓани доставиле проекти како и што сметаат дека не е во ред па треба да се смени????
[FONT=&quot]Ако е толку убав бизнисмен (а мене и по малку ми личи на жена), што тогаш сака во политиката. Нека си остане во бизнисот. Зошто му е политиката кога и не ја разбира? Баш би сакал да го видам да се закачи со големите партии. Доста е после да му ја бојкотираат наплатата и ќе банкротира за 2-3 месеци. Нека си седи мадро или мудро, како сакаш. Не му требала оваа работа. Толку ли не може да увиди дека нема шанси против големи партии? Каде се пика кај што не му е место[/FONT]
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom