Горан Славковски?

Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.025
А јас ќе те замолам тебе ^ да се воздржиш од мислења наменети за темите. Тоа го велам бидејќи сметам дека тема и тоа како треба да постои и малиот Славковски и тоа како вреди да се бориш за него. Зарем мислите дека еден Интер само пукнал со прстите и Славковски дотрчал? И најголемите фудбалски гиганти се борат за играчи, зошто ние да не се бориме?
Obicno se soglasuvam so tvoite komentari 100%.
No ne i sega.
Reprezentacija ne e isto sto i klub.
Za klub se igra cisto za PARI.Kolku i da kazuvaat belosvteskive zvezdi deka "Real Madrid e mojot dom i tuka najubavo se custvuvam" , ili pak , "Manchester e moj tip na grad , publikata ja sakam , klubot go sakam zatoa ostanuvam" , site znaeme deka lazat.Za 10,000 evra povekje nedelno , i majkite kje si gi prodadat.So mali iskluchoci.No,da ne shiram.
Za reprezentacija se igra pred se za cest.Nekogash se involvirani i finansiski bonusi za konkretni rezultati , no ne vo vid na plata.Samo bonus.Sekako deka preku igra za reprezentacija , i dostojno pretstavuvanje , igrachite indirektno se prezentiraat pred svetskiot klubski pazar.No toa e vekje drugo.

Kako i da e , spored mene , deckovo da e i noviot Pele , lichno so vakvo odnesuvanje i driblanje na cela drzava i javnost zasluzuva samo edno "Blagodaram" i neka si brka rabota.Ne za Hrvatska (sto momakot nema nikakva pricina da igra za niv), tuku ako saka neka igra i za Tuvalu ili Kiribiti.Cesta na reprezentacijata i na samata drzava treba da e mnogu pogolema od eden precenet mocko koj dava nedovetni izjavi , sekogash koga ke e prasham.

I samo usta edna rabota ke dodadam za primer kako se igra i kako se postavuva poedinec na kogo mu e dadena moznost ,da ja pretstavuva svojata drzava vo svetot.Na Svetsko Prvenstvo vo kosarka vo 2002 , vo Indianapolis , na argentinskite kosharkari ne im bese ponuden nikakov bonus za bilo koj postignat eventualen uspeh.No ne samo toa.Na istite kosharkari nivnata federacija(drzava) ne im gi plati osiguritelnite dogovori sto trebase da vazat za toa prvventsvo (sto nemaat nikakva vrska so klubskite polisi).Ne ... otidoa i cekor povekje , i hoteslkoto smestuvanje ne im bese pokrieno 100%.Argentina , znaeme ziveeshe (a i uste zivee) vo toa vreme vo edna golema ekonomska kriza , pa najverovatno nemozese (mozda i nekjese) da gi pokrie ovie troshoci.No igrachite(Ginobili & Co) kako pravi patrioti , istapija so izjavaa deka sami ke gi pokrijat troshocite i deka sekako samiot fakt deka im e dadena moznost da nastapuvaat za nivnata drzava i da gi branat svoite nacionalni boi im e dovolno.Ponatamu znaete , vo finale izgubija krajno nesrekjno od srbite (ili koi vekje bea togash , uste Yugoslavia mozda).
E taka se odnesuva covek na koj mu e dadena doverba da ja pretstavuva svojata zemja.No sekako , nie nemozeme da znaeme koja zemja Goran Slavkovski ja custvuva kako svoja ? Shvedska? Makedonija? Hrvtska? Burundi? Zanzibar? ... vo toa e problemot.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Obicno se soglasuvam so tvoite komentari 100%.
No ne i sega.
Reprezentacija ne e isto sto i klub.
Za klub se igra cisto za PARI.Kolku i da kazuvaat belosvteskive zvezdi deka "Real Madrid e mojot dom i tuka najubavo se custvuvam" , ili pak , "Manchester e moj tip na grad , publikata ja sakam , klubot go sakam zatoa ostanuvam" , site znaeme deka lazat.Za 10,000 evra povekje nedelno , i majkite kje si gi prodadat.So mali iskluchoci.No,da ne shiram.
Za reprezentacija se igra pred se za cest.Nekogash se involvirani i finansiski bonusi za konkretni rezultati , no ne vo vid na plata.Samo bonus.Sekako deka preku igra za reprezentacija , i dostojno pretstavuvanje , igrachite indirektno se prezentiraat pred svetskiot klubski pazar.No toa e vekje drugo.

Kako i da e , spored mene , deckovo da e i noviot Pele , lichno so vakvo odnesuvanje i driblanje na cela drzava i javnost zasluzuva samo edno "Blagodaram" i neka si brka rabota.Ne za Hrvatska (sto momakot nema nikakva pricina da igra za niv), tuku ako saka neka igra i za Tuvalu ili Kiribiti.Cesta na reprezentacijata i na samata drzava treba da e mnogu pogolema od eden precenet mocko koj dava nedovetni izjavi , sekogash koga ke e prasham.

И се’ е кажано. Алал ти вера за постов. Продолжи со квалитетни постови на форум, по можност на кирилица. :helou:
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.913
Поени од реакции
166
тој треба да ја сака Македонија и да ја има во срцето па да играза нас
како што гледам Педерчево не сака па кој го ебе
нека игра кај сака
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.503
Поени од реакции
47.650
Како прво Јутрарњи Лист па и секој друг Хрватски весник до сеа требаше да ви се јасни веќе,со цело срање што го испишаа уште пред да играме квалификации со нив се потврдија дека не бираат цена за да си истераат по нивно т.е за Хрватска,како што и треба да прави секој весник
Затоа и ова интервју не го сфаќам сериозно затоа што 90% шанси се да е напишано баш за да изнуди вакви реакции и аверзија према детево што може да им го втрурне директно во нивни раце

Друга работа е што детево ми е одмилено уште прв пат кога почна да си игра курот со нас и кога одби(додуша го мрзам од кога разбрав дека игра за Интер :))и уште одамна заслужи да јаде нога и “не фала’’за да сконта дека не сме питачи што плачат по некој умислен Ибра,ама сеа со новава ситуација за инат би направил се само за да заигра за нас и да не го земат Хрватите
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Obicno se soglasuvam so tvoite komentari 100%.
No ne i sega.
Благодарам за комплиментот, искрено... но и добро е што на една тема се разидуваме, бидејќи не е нормално секаде да размислуваме исто. :smir:

Види, и мене не ми се допаѓа антимакедонскиот став на малиот, но еве зоѓто јас сметам дека вреди да се бориме. Прво, не си во право кога велиш дека репрезентацијата не е клуб, особено за македонски услови каде е јасно како бел ден дека репрезентативците играат само за да можат да се продадат во странски клубови. Исто така имаш примери (еве конкретно за Хрватска) каде играчи играат за репрезентации а не се матично нивни државјани (Едуардо нели) и не верувам дека тоа го прават бидејќи се чувствуваат особено горди дека брат им загинал некаде во Вуковар.

Признавам, и мене ме иритира што националната свест ни е на најниско ниво од сите балкански држави распространети по богатите земји ширум светот и што не плачат да играат за Македонија. Но исто така и ме иритира што паѓаме на тоа ниво (ко србите што прават) и да мислиме дека ние не треба да мрднеме со мал прст а Славковски да дојде да не моли за да игра во репрезентација.

Ги спомна аргентинците како пример за национална гордост. Се сложувам, кога имаш НБА плата лесно можеш да се чаталиш, но тоа нема да го смали твојот патриотизам, не сакам да го потенцирам тоа. Сакам да кажам, дека има безброј други случаи, во безброј други држави од третиот свет каде проблемите се малку поголеми од немање средства за излез на светско првенство. Лажирање, погрешно форсирање (зошто Неџипи не игра во репрезентација, јасно е нели), крадење, илјадници глупости кои спречиле фудбалско кршење на патриотското во себе, и тоа во спорт каде има огромен обрт на пари. А замисли како е во пинг-понг.

Да очекуваме од Горан Славковски да има патриотски чувства кои очигледно е дека ги нема е смешно. Ако родителите и матичната нација на тоа не работеле со време, треба да најдеме друг начин како да го земеме во своите редови. Дали е квалитетен, е друго прашање. Ако не е, немаше ни да дебатираме тука...
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
дајте бе бателете го ова гомно , не заслужува ни името да му се спомнува овде .. ебате дегенот , ебате .. како шо читам не бил ни у форма , Хајдук го неќе..ај можда некаде им треба водоносец ..
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Види, и мене не ми се допаѓа антимакедонскиот став на малиот, но еве зоѓто јас сметам дека вреди да се бориме. Прво, не си во право кога велиш дека репрезентацијата не е клуб, особено за македонски услови каде е јасно како бел ден дека репрезентативците играат само за да можат да се продадат во странски клубови. Исто така имаш примери (еве конкретно за Хрватска) каде играчи играат за репрезентации а не се матично нивни државјани (Едуардо нели) и не верувам дека тоа го прават бидејќи се чувствуваат особено горди дека брат им загинал некаде во Вуковар.

Признавам, и мене ме иритира што националната свест ни е на најниско ниво од сите балкански држави распространети по богатите земји ширум светот и што не плачат да играат за Македонија. Но исто така и ме иритира што паѓаме на тоа ниво (ко србите што прават) и да мислиме дека ние не треба да мрднеме со мал прст а Славковски да дојде да не моли за да игра во репрезентација.


Да очекуваме од Горан Славковски да има патриотски чувства кои очигледно е дека ги нема е смешно. Ако родителите и матичната нација на тоа не работеле со време, треба да најдеме друг начин како да го земеме во своите редови. Дали е квалитетен, е друго прашање. Ако не е, немаше ни да дебатираме тука...
Викторе, чест треба да претставува играње за репрезентација.

Без разлика на сите лоши работи во нашата репрезентација, на детето му направивме пречек како да се работи за некој докажан велемајстор, прием кај двајца премиери, давање официјален дрес, повик во репрезентација... што уште треба да направиме?

Ако е САМО за пари, тогаш зашто не купиме некој Бразилец,кој ќе биде 10 пати подобар од Славковски.

Како да се бориме за него? Да го молиме,колнеме, да му дадеме 2 куќи на Водно и Охрид, 3 стана во Центар и мини салон со најнови марки на коли?
Тоа доволно ли ќе му биде..или можеби нашата репрезентација не е доволно атрактивна за него, мали шанси за пласман на СП/ЕП, без звучни имиња освен Пандев...
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.025
Благодарам за комплиментот, искрено... но и добро е што на една тема се разидуваме, бидејќи не е нормално секаде да размислуваме исто. :smir:

Види, и мене не ми се допаѓа антимакедонскиот став на малиот, но еве зоѓто јас сметам дека вреди да се бориме. Прво, не си во право кога велиш дека репрезентацијата не е клуб, особено за македонски услови каде е јасно како бел ден дека репрезентативците играат само за да можат да се продадат во странски клубови. Исто така имаш примери (еве конкретно за Хрватска) каде играчи играат за репрезентации а не се матично нивни државјани (Едуардо нели) и не верувам дека тоа го прават бидејќи се чувствуваат особено горди дека брат им загинал некаде во Вуковар.

Признавам, и мене ме иритира што националната свест ни е на најниско ниво од сите балкански држави распространети по богатите земји ширум светот и што не плачат да играат за Македонија. Но исто така и ме иритира што паѓаме на тоа ниво (ко србите што прават) и да мислиме дека ние не треба да мрднеме со мал прст а Славковски да дојде да не моли за да игра во репрезентација.

Ги спомна аргентинците како пример за национална гордост. Се сложувам, кога имаш НБА плата лесно можеш да се чаталиш, но тоа нема да го смали твојот патриотизам, не сакам да го потенцирам тоа. Сакам да кажам, дека има безброј други случаи, во безброј други држави од третиот свет каде проблемите се малку поголеми од немање средства за излез на светско првенство. Лажирање, погрешно форсирање (зошто Неџипи не игра во репрезентација, јасно е нели), крадење, илјадници глупости кои спречиле фудбалско кршење на патриотското во себе, и тоа во спорт каде има огромен обрт на пари. А замисли како е во пинг-понг.

Да очекуваме од Горан Славковски да има патриотски чувства кои очигледно е дека ги нема е смешно. Ако родителите и матичната нација на тоа не работеле со време, треба да најдеме друг начин како да го земеме во своите редови. Дали е квалитетен, е друго прашање. Ако не е, немаше ни да дебатираме тука...
Haha:)
Da , da , vo sekoj slucaj ubavo e da razvieme edna zdrava diskusija, pa sega , sekoj so svojot pamet-mislenje.
Sakam da ti repliciram samo na kratko.
Sto se odnesuva do delot deka nashata Federacija(Fudbalska) treba da napravi napor da go donese da igra za reprezentacijata , jas napolno se soglasuvam.No mislam deka vekje odamna go pominavme toj stadium.Pa deckovo kako sto se sekjavam bese na priem i kaj premierot.Imase bezrezervna podrshka vo toa vreme od site strukturi (FFM, Premierot, narodot).No , tuka e ona sto mene pochna da me nervira.Po site molbi i usilbi , deckovo najde zashodno da ne dribla site nas i da si poigruva so negovite trivijalni izjavi po svetskata shtampa - odbivajki da nastapi na nitu eden natprevar na koj sto bese pokanet.Ako ubavo se sekjavam mislam deka i Katanec go pokani da nastapi za prv tim.I toa mu bese malce? Se se vadeshe na nekoi povredi i bolest.A vekje drugiot den ke procitavme kako nastapil za vtoriot tim na Inter na nekoja prijatelska.
Ne e fer.
A za argenincite , ne be bato , vo toa vreme nitu eden ne nastapuvashe vo NBA.Po nekoi evropski i argentinski klubovi igraa uste.(daleku od toa deka ne zarabotuvale dovolno:))Toa prvenstvo im bese odskochna daska za ponatamoshnata nivna kariera.Sosema zasluzeno za niv.Znachi se soglasuvam so delot deka igrachite preku reprezentaciite vrshat eden vid marketing na samite sebe.No eve ti uste eden primer od istoto prvenstvo (Kosarka, Indianapolis 2002).Hrvatite nekjele da nastapat , duri i se zakanuvale so shtrajk , ako ne im se opredelat premiite za eventualen uspeh pred pocetokot na prvenstvoto.
Ova bese dosta aktulno vo toa vreme , i znam deka hrvatskite mediumi mame im rasplakaa na svoite kosarkari , bash so sprotivniot primer na argentincite.


P.S.

Daj nekoj neka mi objasni na pvt kako da instaliram kirilica na mashinava ?:))
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
A шо го ебаме? И темава нека му ја затворат...
 

Terry

KRVTA MI E PLAVA..CHELSEA
Член од
16 мај 2008
Мислења
214
Поени од реакции
1
Абе со му е на тоа копиле....Во него не теце МАКЕДОНСКА КРВ и мозе слободно да игра за хрватска....Ако бесе толку добар ке останесе во интер а не во хајдук да оди..
 
А

Ајсшутер

Гостин
Чим нејке немора ја па незнам што го молат кога нејке,се гледа дека не му претставува чест Македонија
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Јас мислам дека не треба да се моли..Му направија пречек како Џ.Буш да иди, сиот највисок круг на политичкиот живот во Македонија се собраа, да му оддадат почит, тој нема храброст ни вистината да ја лупни во лице..Речи , не идам и готово..А не во Македонија вика дека ќе игра во Македонија, во Хрватска за Хрватска, а во Шведска за Шведска..Изјавува дека бил повреден, а истиот ден ми ти игра за Интер..Јас мислам да се затвори вратата, и да сака да не се прима..Зошто сепак, достоинството е златно...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Викторе, чест треба да претставува играње за репрезентација.

Без разлика на сите лоши работи во нашата репрезентација, на детето му направивме пречек како да се работи за некој докажан велемајстор, прием кај двајца премиери, давање официјален дрес, повик во репрезентација... што уште треба да направиме?

Ако е САМО за пари, тогаш зашто не купиме некој Бразилец,кој ќе биде 10 пати подобар од Славковски.

Како да се бориме за него? Да го молиме,колнеме, да му дадеме 2 куќи на Водно и Охрид, 3 стана во Центар и мини салон со најнови марки на коли?
Тоа доволно ли ќе му биде..или можеби нашата репрезентација не е доволно атрактивна за него, мали шанси за пласман на СП/ЕП, без звучни имиња освен Пандев...
1. Факт е дека треба чест да биде да се игра за репрезентација, факт е и дека изборите треба да бидат демократски, а се прегласуваше 3 пати. Реалноста е поинаква.

2. За еден играч да се добие требаат менаџери а не премиери и претседатели на федерации. Што треба уште да направиме? Да не се откажуваме. Да бидеме свесни дека играта, “политиката“ е таква... треба да се бориме до крај. Да притискаме, да се јавуваме, ако хрватите викаат дека ќе игра со Крањчар ние да му го дадеме Пандев на телефон да му објасни каков третман добива во Охрид... финти и финеси кои стручњаците ги знаат а ние ги немаме. Ни финтите, ни стручњаците.

3. Не можеме да купиме бразилец, затоа што сепак постојат одредени правила. Државјанство и да се добие, ФИФА вели дека мора да живее и настапува во Македонија играчот повеќе од (колку беше точно?) 7 години... Славко е веќе по потекло македонец.
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Многу прашина се крена околу тој играч...Мислам дека не го бидува, а несакам утре ако игра за друга репрезентација да јаде гомна го Ибрахимович за Босна и за Балканот воопшто...Некако не ми прави мерак
 

Kajgana Shop

На врв Bottom