Голема полициска акција на Шар планина против терористите

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Го молам администраторот на оваа тема да ја затвори под итно затоа што оваа дискусија ќе трае до недоглед.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
hehe abe deka vie go imate svojot lubco sho e taka kako vikash sega mora i nije da imame nashiot hahah
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Ne bidi siguren nie nemame bugari kaj nas a shala na strana ova so ljubco sram za site shto ziveeme vo mkd.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
Ja citam temava od samiot pocetok, no bev odlucen voopsto da ne se vklucam vo nea, ama izgleda ne go bidue taka. Prosto ne mozam da sfatam kako ne mozete da sfatite kaj ja nosi drzavata politikata na aktuelnata vlast. Sledejki gi postapkite na Gvujo mi se pojavuvaat nekoi mislenja, deka ovoj "politickiot pubertetlija", nekako seuste se vodi po stapkite na negoviot mentor, pa kaj da go znaes mozebi i pijat kafe ednas nedelno i gi krojat planovite kako da se sprovede idejata na mentorot za unistuvanje na drzavata. Kolku i smesno i cudno da im izgleda ova na nekoi, nikako drugo ne mozam da ja sfatam politikata na gruevski, koja nosi kon celoson kolaps na drzavata t.e. unistuvanje. A kaj da go znaes , mozebi na "politickiot pubertetlija" i tolku mu sece, pa nikako ne moze da sfati sto pravi, iako cel svet go kritikuva, ama koj gi ebe, covekot ima 50-60% rejting, pa i dobro mu trgna so reklamiranjeto, a i so kontroliranjeto na mediumite, pa kako posledica i na narodot, vklucuvajki ve i vas. Pazi go pametniot, ide kritika od nadvor, op apsenja na granicari za 10 evra, ide negativen evropski izvestaj, a i ambasadorka na koja preku toa i e od nego, op eve ti "profesionalna, besprekorno perfektno" izvedena akcija protiv..... koj kur da go znaes , ni samite ne znaeja sto bea tie, teroristi, ilegalci, kriminalci. Ma sto e vazno ja da gi ubijam pa ebes ga. No ne e kriv toj, zar e kriv koga ima ovca narod koj go podrzuva i gi jade kako tulumbi negovite mediumski kamuflazi.
Tie na Sar jeste deka bea kriminalci, i toa kriminalci lansirani od nikoj drug tuku od "vojvodata" na gvujo, taci. Gi upotrebi kolku im zatrebaa i posle trgnaa da gi likvidiraat, ama nekako ne im uspea na gvujo i taci. Znaci, da razjasnime , trebaa da se uapsat, ama ne na takov nacin. A i zgora na toa, kako voopsto ja smetate akcijata za uspesna koga glavnite kriminalci po koi se tragase ne bea fateni. Tuku koga se soocija so apsoluten neuspeh, koga kako sto izgleda srpskite platenici, bas i nemaa tasaci da se presmetaat so kriminalnava grupa, otkoga im se urna helikopter (puno drugari od taa okolina videle kako paga), za da se dokazat barem vo nesto za sto gi biva, prikrivanje , lazenje i kamufliranje, im ebaa mater na selanite, masakriraa dvajca selani, im zemaa sliki od doma , donesoa oruzje, op slikite do oruzjeto, uapsija 15 tina selani, hermeticki zatvorena celata oblast dolgo vreme, nikava sansa za vlez na mediumite, i posle nekoe vreme eve ja curata so vegite :"uspesna akcija......". "Selanite bea dolgo vreme terorizirani od kriminalnata grupa, pa moravme vo niven interes da reagirame....". A pola od ubienite, i site uapseni se selani. I eve ti paradoks . Ebata vladata so i posle specijaliziranje , pak ne moze uspesno da menadjira so laga. Ustvari ebate narodot sto veruva. Ovci nevideni.
Zgora na toa kako da ne im bese dovolno sto gi uapsija apsolutno nevini, pa uste i im ebale mater, lugeto oko ne moze da otvarat, se pokazaa sliki od niv pred nekoe vreme. Pazi uste edna kontradiktornost. Od dosega videneto, i koga apseaa luge za prodavanje nelegalno mastiki na pazar , gi sobiraa site mozni mediumi na vaznata slucka, nivnoto apsenje, a sega koga uapsija "teski kriminalci", ne dozvolija da se priblizi kamera na radius od kilometar do niv. A kako inace ke gi opravdaa modrite lica na uapsenite.
Znaci da sumirame: akcija protiv kriminalna grupa, 6 ubieni-samo eden od grupata, 15 uapseni-nitu eden od grupata, urnat helikopter, unisteni kuki, koli i dzamija, ubieni policajci (spored nekoi izvori), unisteni od kotek civili. Ako ova za vas pretstavuva uspesna akcija togas dragi moi najmili ili ste slepi, ili ste bolni nacional-sovinisti, drugo objasnuvanje nema. Ama edno e sigurno, vi tone drzavata, ke ja nemate pa i vie nema da postoite. Osvestete se.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Mакедонија ќе ја има и без и со акцијата во Бродец,која треба да се мултиплицира во повеќе села па и со послаб интензитет за да се собере барем оружјето кое ни оддалеку не беше како за една мала криминална група.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
Mozebi so brodec da, ama so politikata na gvujo tesko. A za oruzjeto, jeste, ama da ne bide selektivna akcija, pa da se proceslaat po malku i istocnite i srednite delovi na makedonija, pa i skopje do dusa, sam bev svedok koga pred moi oci armijata vo 2001 delese od kamioni oruzje sa makedoncite, na nekolku punktka vo butel i radisani. Kako i da e, sum da se sobere celoto oruzje koe postoi vo drzavava, i da se neutraliziraat site kriminalni grupi, ama vo nitu eden slucaj nema da se slozam da neuspehot se tretira kako ogromen uspeh, pri toa vrsejki fasisticka agresija vrz civilno naselenie, i da se laze cela drzava.
 
Член од
10 август 2006
Мислења
8
Поени од реакции
0
pri toa vrsejki fasisticka agresija vrz civilno naselenie, i da se laze cela drzava.
I jas ja citam temava i se mislam dali da pisam ili ne, se resiv za ne, ali ko ke vidam vakvi debilni izjavi , od tipot "fasisticka akcija" " maltertirano nedolzno civilno naselenie" mi se slosuva, i koristam prilika samo da im se ispovrakam na vakvi gluperdi ko na ovoj citiraniov.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
некој кажа народот во македонија - овца

интересен заклучок

некој кажа цивилно население во затвор

не се секирај ќе докажат дека се невини
или спротивно

да го нападнеш груевски е многу лесно и јас тоа го можам
ама аргументите беа без основа односно неприфатливи

за љупчо и за такви како него постои закон

јас верувам во македонија
тоа е мое право и избор
 
Член од
16 август 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
да го нападнеш груевски е многу лесно и јас тоа го можам
ама аргументите беа без основа односно неприфатливи

за љупчо и за такви како него постои закон

јас верувам во македонија
тоа е мое право и избор
Argumentite mozebi tebe ti izgledaat neosnovani. Jas koga gledam sruseni kuki i djamija, koga ne se dozvoluva preku 48 casa pristap do mestoto na nastanot, koga megu svirepo ubienite polovina se od seloto (neli kriminalnata grupa najmnogu im precese na selanite, pa kako togas selanite se ubieni -nemojte samo kolateralno steta da recete, zs preku takvoto mi e od tie steti), se apsat 15 nedolzni luge istotaka od seloto, se tepaat na najlos mozen nacin za i nivnite majki da ne gi prepoznaat, pritoa razlicno od sekakva dosegasna praktika na ovaa vlada , ne se dozvoluva na mediumite da go snimaat nivnoto apsenje i isprasuvanje pred istrazen sudija. E ova se za mene 100% osnovani argumenti. A za makedonija prodolzi da i veruvas, apsolutno deka e tvoe pravo i izbor, a od druga strana i tvoja moralna obvrska e toa, ako voopsto sakas da postois kako nacija vo idninata, ama veruvaj i na makedonija ne na gvujo posto loso se pisue so nego na celo.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Аман бе сега ќе направите дека во Бродец падна нова вакум бомба од Русија,или некоја Американска која го срамни селото.Па од неколку скршени прозорци низ целото село никој не виде дека има срушени куќи и џамии,или сакате сега да ви се изгради нов трговски центар како оној што им го урнаа на Американците.Половина убиени се од селото,па што ако се?
Значи никој од селото не е виновен што им обезбедил засолниште на криминалците?Акцијата можеби не беше успешна оти не го убиле цело село како што би направиле силите на НАТО и САД во Ирак на пример.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
Акцијата можеби не беше успешна оти не го убиле цело село
Ova ne e fasisticko mislenje?! A kako moze mame mu ebam, da se veli deka selanite se zaloznici na grupata, a posle akcijata za da se opravda istata i da se rece deka tie im dale zasolniste.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom