Голема полициска акција на Шар планина против терористите

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Da i jas sum so tebe no prvo treba gvueski da go sprovede majskiot dogovor pa posle 10000 godini neka ima stop na zakoni.
Moze i ke se sprovede, no nepravedno e da maltretiras cela drzava so jazikot, dvojazicno e vo podracjata so nad 25%, zosto se bara poveke od toa.

Bescelno e da se razgovara, prvo lojalnost, potoa baranja, a ne obratno, vaka se sozdava kontra efekt.

Posle majskiot ke izmislite drug. Neli Ohridskiot i tolku.:toe:
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Gledaj za oruzjeto nemash pravo da zboruvash zoshto se znae deka i kaj vas ima tolku i kaj nas za toa ic ne sakam ni da zboruvam.
A za znameto da vo pravo si,i jas ke sakav da ja krenam makedonskoto zname no samo ako toa zname ima elementi na site nas koi ziveeme vo makd a ne samo na makedoncite.
На кратко ...

На кое оружје се однесува затемнетата констатација? Нелегалното оружје? Да расчистиме де! Зашто знак еднакво не стои помеѓу оружјето кое го поседува криминална или терористичка групација и оружјето во рацете на легитимните "чувари на редот и мирот".

Запрепастувачка е количината и видот на запленетото оружје - кое е нелегално - во оваа акција. За тоа не смее да не се зборува; имено, повлекува мал милион други прашања! :wink:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па откако ќе ги потрошат месеците,најверојатно ќе тргнат со општините како договори и така до недоглед се додека не дојдат до улици и згради чии имиња секојдневно се менуваат.Значи може априлски,јануарски или сличен договор како услов за да дојдат до Кумановски,Струмички или таков некаков договор па да финишираат со Булевар Гоце Делчев-договор или со Договорот од Улицата на брестовите.:)
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Od ova sho go citav vo ovaa tema navistina me nasocuva na neshto mnogu losho.So ova akcija MVR pokaza deka seushte ima mnogu nacionalisti vo negovite redovi i deka ushte ima nekoi koi baraat odmazda za 2001.
Zarem ovaa Vlada ne beshe evropski orientirana?
Zarem ovaa Vlada ne e Vlada na site koi ziveaat vo RM?
Edno golemo NE.
Toa shto se sluci vo Brodec beshe cista odmazda na Vmro kon albancite,a ova se utvrduva od nacinot na sproveduvanjeto na akcijata.Kako prvo MVR nema pravo da ubije ona ima pravo da uapsi no se gleda ocigledno deka nekoi ne go znaat ova pa zgora na se i napravea masakr.A najlosoto beshe toa shto naselenieto pretrpalo golemi shteti psihicki i fizicki a da ne zboruvame za materialnite shteti.
Ako nekoj misli deka ova ke bide nastan na zaborav toa e golema greshka zoshto so ova shto se stori nishto veke nema da bidee isto za nieden etnikum vo makedonija.Ova pokazhuva deka namesto Makedonija da se zblizhi kon evro atlantskite strukturi taa ushte poveke se oddalecuva.


Mozebi za makedoncite sprovedenata akcija beshe ok no za nas albancite treba da se znae deka ne e.So ova se pottiknuvat novi grupi koj ke sakaat da se odmazdad za masakrot.

Posledno,imam zabeleshka do rakovodniot tim na forumov ne beshe fer usred debatiranje da se baniraat ne makodcite vo forumov ova pokazhuva deka koga ne mozete da ne podnesete na forumov kako moze da ne podnesete vo ista drzava
A bre ti "maten" da ne si????!!! Aj plati struja,aj plati voda,aj plati danok,aj postuvaj zakon i posle zbori... Gi fatile tvoite so oruzje za cel bataljon i "MASAKR"?????????????? So majka barale be? Aj kazi!!!!! So takvo vooruzuvanje.Aj da procitame site na forumot!!!! OBJASNI!!!! Za vas albanci sekogas ne e u red nisto! Baska...da se posluzam so tvojot recnik...ambasadorkata Nuland ja oceni akcijata kako izvonredno profesionalna i odlicno izvedena.Ne spomna ni civili, ni nepravdi....NA PRES KONFERENCIJA!!!!!!!!!!!!!!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Aбе Нуланд не требаше само да ја оцени акцијата како успешна туку требаше лично да ги преброи количините на оружје за да ни се извини и да му пренесе на Буш кој ни работи зад грб додека ние испраќаме војска за да им помогнеме во Ирак и Авганистан на Американците,а не да ни попува како не сме ги исполнувале реформите,дрн,дрн,дрн,промена на името,дрн дрн,дрн,.Е па нека ги исполни условите Америка или било која НАТО членка кога на своја територија има вооружени криминални или пак терористички формации од типот на баталјони а голем дел од нивните елитни единици се ангажирани по светските кризни жаришта.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Premnogu se umorni i krotki Makedoncive.
Poslednive 100 godini koj stigne im "korne nokti"..ama sepak mnogu zilav narod,vakov pritisok od site mozni strani na site mozni nacini..bi kutnal i mnogu pogolem pobroen narod.

1.Ke dobijat Albancite toa shto sakaat,ke gi dotepaat i ostanatite makedonci vo Zap.Makedonija,so pomosh na zapadot ke zemat 1/3 od drzavava.
2.Bugarija ke si ostvari sonot za pripojuvanje...''prirodno'' neli mu doagja taka.
3.Grcija ke si go resi problemot so imeto.
4.Srbija ke ja dobie bitkata so crkvata.

Ke ostaneme bez nishto,totalni gubitnici,ke mora da ucime bugarski,da se pisuvame b'lgari,ke treba vecno da ziveeme so potsmevot na Grcite.. i ponizuvanje od siptarive.

Sto ke im kazeme na idnite generacii... ke treba da ziveeme i so nivniot prezir...

Koga veke nemash nishto,osven mnogu vekoven nasobran GNEV.. i naj najpodla zelba za odmazda, togash vsushnost.. NEMAS STO DA IZGUBIS!

Koga nemam sto da izgubam..ke go posvetam mojov mizeren zivot za barem eden den ako treba da se nasladuvam na vashata bolka,da ve gledam kako se macite,kako molite za milost... ama veke pocnalo..i premnogu ubavo se osekam,pocnuvam da go sakam premnogu cuvstvoto.. da ve gledam kako umirate macno...

Ete..drugar Alboz.. ova ti e tvoeto tolku posakuvano scenarijo vo najblaga cenzurirana verzija..e probaj ajde..ako imas muda dozivej ja tvojta Golema Albanija.. pa ke presmetash otposle dali cenata koja ke ja plakjas do krajot na tvojot smrdliv zivot e previsoka.
E..ama togash nema nazad!
Sakas..nova Palestina.. ima da ziveesh vo mizerija i ti i site dushmani..i Grci i Bugari i Srbi..site sto karile na mojata bolka!
Nishto posle nema da me premisli..nitu mene nitu bilo koj drug Makedonec..

Sega mozebi se osekas sigurno..ide skoro se na tvoja korist..a na nasha shteta.. megjutoa edno zapamti si dobro.. ziveesh taka zasto jas ti dozvoluvam ..so dobra nadez deka mozebi ke se smenis i ke ziveeme ko lugje, ne ja zemaj mojata dobra volja za slabost i ne zloupotrebuvaj ja,zashto dokolku trgnam so site sili prema tebe za da si gi naplatam site dolgovi..KE TE ZGAZAM!
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
badluckguy напиша:
A bre ti "maten" da ne si????!!! Aj plati struja,aj plati voda,aj plati danok,aj postuvaj zakon i posle zbori... Gi fatile tvoite so oruzje za cel bataljon i "MASAKR"?????????????? So majka barale be? Aj kazi!!!!! So takvo vooruzuvanje.Aj da procitame site na forumot!!!! OBJASNI!!!! Za vas albanci sekogas ne e u red nisto! Baska...da se posluzam so tvojot recnik...ambasadorkata Nuland ja oceni akcijata kako izvonredno profesionalna i odlicno izvedena.Ne spomna ni civili, ni nepravdi....NA PRES KONFERENCIJA!!!!!!!!!!!!!!
Па и не мора баш секогаш ваквите и слични изјави на странските фактори да ги користиме како аргументи за оправданоста на акциите на македонските безбедносни сили :). Се стекнува впечаток дека релевантноста на оценките на домашните фактори, зависи од степенот на идентичност со оние на надворешните :). Како и да е, (ниту) во случајов, полициската акција не беше насочена кон мирно цивилно население, туку кон групација - и тоа околу лица по кои се распишани (меѓународни) потерници - која, всушност, не се однесуваше мирољубиво кон мирното цивилно население во селото. Исто така, она што беше најдено на терен по завршувањето на акцијата, не укажува на мирољубиви намери на конретната група кон останатото мирно цивилно население во државава (па и отаде граница :)). На крајот на краиштата, ситни криминалци или примерни граѓани, на обидот да бидат приведени/уапсени, не одговараат со гранати или рачни ракетни фрлачи. Значи, во случајов, ќе беше неоправдано да не се реагира - и тоа требаше да го согледа и членот на кој му реплицираш, без потврди од Фуере, Нуланд, Миловановиќ и сл. :).
 
Член од
30 октомври 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
golema policiska akcija na sar planina protiv teroristite

Premnogu se umorni i krotki Makedoncive.
Poslednive 100 godini koj stigne im "korne nokti"..ama sepak mnogu zilav narod,vakov pritisok od site mozni strani na site mozni nacini..bi kutnal i mnogu pogolem pobroen narod.

1.Ke dobijat Albancite toa shto sakaat,ke gi dotepaat i ostanatite makedonci vo Zap.Makedonija,so pomosh na zapadot ke zemat 1/3 od drzavava.
2.Bugarija ke si ostvari sonot za pripojuvanje...''prirodno'' neli mu doagja taka.
3.Grcija ke si go resi problemot so imeto.
4.Srbija ke ja dobie bitkata so crkvata.

Ke ostaneme bez nishto,totalni gubitnici,ke mora da ucime bugarski,da se pisuvame b'lgari,ke treba vecno da ziveeme so potsmevot na Grcite.. i ponizuvanje od siptarive.

Sto ke im kazeme na idnite generacii... ke treba da ziveeme i so nivniot prezir...

Koga veke nemash nishto,osven mnogu vekoven nasobran GNEV.. i naj najpodla zelba za odmazda, togash vsushnost.. NEMAS STO DA IZGUBIS!

Koga nemam sto da izgubam..ke go posvetam mojov mizeren zivot za barem eden den ako treba da se nasladuvam na vashata bolka,da ve gledam kako se macite,kako molite za milost... ama veke pocnalo..i premnogu ubavo se osekam,pocnuvam da go sakam premnogu cuvstvoto.. da ve gledam kako umirate macno...

Ete..drugar Alboz.. ova ti e tvoeto tolku posakuvano scenarijo vo najblaga cenzurirana verzija..e probaj ajde..ako imas muda dozivej ja tvojta Golema Albanija.. pa ke presmetash otposle dali cenata koja ke ja plakjas do krajot na tvojot smrdliv zivot e previsoka.
E..ama togash nema nazad!
Sakas..nova Palestina.. ima da ziveesh vo mizerija i ti i site dushmani..i Grci i Bugari i Srbi..site sto karile na mojata bolka!
Nishto posle nema da me premisli..nitu mene nitu bilo koj drug Makedonec..

Sega mozebi se osekas sigurno..ide skoro se na tvoja korist..a na nasha shteta.. megjutoa edno zapamti si dobro.. ziveesh taka zasto jas ti dozvoluvam ..so dobra nadez deka mozebi ke se smenis i ke ziveeme ko lugje, ne ja zemaj mojata dobra volja za slabost i ne zloupotrebuvaj ja,zashto dokolku trgnam so site sili prema tebe za da si gi naplatam site dolgovi..KE TE ZGAZAM!
........ova do msega e najrealnoto napisano od tebe bratu,ama posledniot zbor najvise mi se dopaka ,a i rednoe taka da bide dosta molcevme ,uste sto treba da zrtvuvame .:toe: :toe:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Ne moze da se sproveduvaat Makedoncite vo Albanija i Albancite vo Makedonija.Poveke makedonci ima vo Zimbabve nego vo albanija

структура на населението во Албанија(Бела земја)
30%- македонци
25%-црногорци
15%-срби
20%-албанци
10%-мухаџедини

ги присвоија сите македонски симболи кои припаѓаа на племето ЕРАГОНЦИ
не се секирај БОГОМИЛСКИТЕ фамилии не го заборавија потеклото
ниту родното место
да тргнеш во планина во денешно време значи дека немаш памет
МАКЕДОНИЈА е држава си има закони кои треба да се почитуваат
и не заборавај дека не има насекаде дури во Африка
што се однесува на кралот Илир и тој е македонец
дете читај историја со факти , а не научна фантастика
и Црна Гора го има истиот симбол( ерагон)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
многу интересен напис во весников особено исказите на старата жена.

Вечер 10.11.2007 напиша:
РЕПОРТАЖА НА ВЕЧЕР ВО БРОДЕЦ И ОКОЛНИТЕ СЕЛА НА ШАР ПЛАНИНА

Бандата го изеде и волот на селскиот кмет

Распрснатите ќерамиди, тули и прозорци од селските куќи крцкаа под нозете на секој минувач што вчера го обиколуваше Бродец. На полињата и ораниците околу куќите и покрај патот лежеа полураспаднати тела на коњи, а реата од нив се ширеше насекаде низ воздухот

- Луѓето што дојдоа во селото носеа униформи и оружје, влегуваа во куќите, крадеа, носеа се и сешто. Имаше и наши соселани. Еден ме позна, ме праша како сум, што правам - вели една седумдесетгодишна жителка на селото, која веќе четири месеци живеела во терор и два дена се криела заедно со семејството во подрумот од нејзиниот дом.

- Млади момчиња со пушки во рацете ги малтретираа моите соселани -вели таа и видно растревожена додава: "Бандата го уби дури и волот на селскиот кмет. Го однесоа в планина, таму го испекоа, си направија веселба само неколку денови пред да пристигне полицијата во нашето село.

- Некои од селаните, се жалеа дека бандата силувала младо девојче, но јас не сум го видела тоа со моите очи - говореше за Вечер, старицата од тетовско Бродец, која сакаше, од за нас разбирливи причини, да не и се спомене името во весникот.

На самите врвови на снежната Шар Планина, на надморска височина од над 2.000 метри се наоѓа цела низа на ровови и утврдувања на криминалната група, од каде ги контролираа приодите кон и од Бродец и околните села.

Таму беше присутна новинарската екипа на ВЕЧЕР.
"Уштрија полицоре", или во превод воена полиција, пишуваше на една од воените униформи со ознака на УЧК, која беше оставена над еден од рововите на криминалците. Тоа беа остатоците од она што зад себе го оставиле криминалните банди на Рамадан Шити. Воен камп, импровизирано веце, неколку бункери и ровови долги околу 50 до 100 метри, а длабоки околу еден метар...

Овие позиции биле подготвени за долготрајно војување, снабдени со залихи муниција, храна, облека, вреќи за спиење. Користеле коњи за достава на муниција. Во Бродец е запленет и џипот употребуван за истата намена. Ова според полицијата докажува дека групата имала план за организирано пружање отпор.

Огромно количество на муниција, минофрлачи, четири бестрзајни топови, педесетина автоматски пушки и два снајпери "црна стрела" се воениот плен на македонските специјалци по акцијата "Планинска бура". Во рововите се уште беа оставени свежите траги од присуството на криминалните групи. Оставени сандаци од муниција и паковки од ракетни фрлачи беа насекаде околу импровизираните ровови. Имаше и стратешки мапи. Притоа, дополнително, пронајдени се памфлети и документи заедно со пропаганден муџахедински материјал. Ова е местото каде нашата полиција успеала да ја извојува битката и за кусо време да ги совлада малубројните криминални групи.
По тешкиот удар кој им го задала полицијата, групата од планините се повлекла во внатрешноста на селото. И тука, неколку часа имало битка. Најголемиот оган се одвивал токму во близина на селската џамија, каде што бил стациониран со снајперска пушка и самиот Рамадан Шити. Откако оганот на тешките митралези на оклопните возила на неколкупати ја погодил џамијата, тој панично се обидел да избега. Дваесетина метри подолу, во напуштена куќа, во обид да фрли бомба кон македонските специјалци, се разнел себеси. Распрснатите ќерамиди, тули и прозорци од селските куќи крцкаа под нозете на секој минувач што вчера го обиколуваше Бродец. На полињата и ораниците околу куќите и покрај патот лежеа полураспаднати тела на коњи, а реата од нив се ширеше насекаде низ воздухот.

По првите десетина метри од влезот се забележуваат првите ровови на терористите што минуваат под оградите и завршуваат покрај улицата. По дворовите лежат распрснати шрапнели од гранати и минофрлачки проектили, а на фасадните ѕидови се забележуваат големи дупки од тенковските гранати. Асфалтниот пат на многу места е продупчен од експлозиите, а безмалку сите струјни кабли што водат до центарот на селото се испружени на земја.

Низ улиците и брдата на тетовското Бродец безбедносните сили на Република Македонија веднаш по влегувањето во него ја почнале и акцијата за деминирање на теренот. За секој случај е проверено дали терористите зад себе оставиле противпешадиски и противтенковски мини, но и импровизирани експлозивни направи, наречени "мини на изненадување". Експертите за деминирање го прочешлале теренот, пред да минат тука полициските специјалци.
Од тука се гледа кој го тероризирал локалното население (значи албанското локално мирољубиво население), по исказите очигледно не еполицијата туку неој друг, ме интересира што ќе одговорат сите албанци кои тврдат дека ова беше акција против албанците а не против терористичка група која го тероризирала локалното население.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
grupata na Nacist, go napustil seloto okollu 12 casot, za da se izbegnat civilni zrtvi, a speciallcite do 16 casot nemale hrabrost da vlezat vnatre. napadnale od samiot pocetok, od golema dalecina.
Нападнале од самиот почеток, од голема далечина
Ти се слушаш што збориш бе? Која далечина бре, им влегле директно тука каде што се криеле, и ги направиле сол! Да не сакаш да ги прашуваат-„Да пукаме на вас, или вие само да пукате„ ?

abe poentata mije da ve informiram od realen aspekt, a ne sto veli snezana na a1, od centarot na tetovo. jas sum clen na DPA, i normallno sum za red i zakon, za nato za EU, ama ne da vlezes u selo, da pukas po civili, da skrsis sve i svesto, i da ne dozvoluvas ranetite da bidat prenesen na bollnica, da urnas dzamija, da palis kukja... da zgaznis koli po patot, samo da pokazas sila... pfff:tapp:
sega mi veli drugar od gore, brodec, deka speciallcite vlezele vo nivnite dvorovi i domovi, i gi napraele kako punktovi, bideki se plasat da ne se vratat i da pukat kon niv... ncnc, civilnoto naselenie go drzi kao stit:nesvest:
Кој цивили бре? Што се брукаш. Информиран си ти дека тие, како што викате вие имале големо срце, се преправале во жени и обични цивили за да избегаат? Ааа да, и ова за џамијата. Вашите драги терористи, ако сакаш да знаеш се криеле во џамија, и ти да не сакаш да ги молат „Ве молиме излезете надвор, инаку ќе си заминеме од тука„ и да не пукаат во нив. Сега на пр. мене ме брка полиција, јас си влагам во џамија, и си пијам кафе внатре, а полицијата не смее ништо да ми направи. Згора на се почнале и да пукаат од внатре...епа што сакале си добиле. И ова за автомобиливе. Си ги паркирале „ПАМЕТНИВЕ„ намерно на среде пат, мислеле дека ќе ги спречат да продолжат. Полицијата си свирела, тие се правеле глуви, несакале да ги тргнат...епа сега нека го тргне да не биде залепено за ѕид! А кои куќи ги запалиле да те прашам?! И ти ако си член на ДПА...10 години ти ако имаш добро ќе биде!

haha, NATO da zgresi, na sto ti lici Nato? na ivana ili snezana lupevska...
portparollot i po 2 pat koga go prasa, rece so sigurnost deka e URNAT, no ne gi znae pricinite, i od sto e URNAT.
Ај ај...доста со тоа више...ни ги потече. Хеликоптерот па хеликоптерот...дај олабави малку. А вие ако си се тешите со тие приказни...слободно продолжете!

pa bidi objektiven, bidi realen, zosto ne ja prizanes vistinata. Portparoll na Nato ne moze da bide albanec( nitu albanija, nitu kosovo ne se clenki na nato paa...), toj rece so golema sigurnost deka e urnat, i sega kazi mi ti kako moze satelin na USA, da zgresi:wink: , i kazav i preska Brodec e odalcen od kosovskata granica, okollu 15 km, pa i so oko se gleda...

a za demant, nemase u toa press, pa imal u drug, po kasno, koga MVR, gi molele da demantirat, za da ne se kreva panika, i da se demoralizirat makedonskite specialci, a de se motivirat voruzenite grupi... pa i dete go razbira taktikata na drzavata
Аман бе до кога со овие постови. Имало специјалци убиено, имало хиликоптер урнато, и ни трага ни глас за тоа! Така мислиш е тоа, паднало хеликоптер...исто како врапче да паднало. Дај не бидете смешни!

jas priznavam deka od stranata na lirim jakupi ima ubieni, ama bidete sigurni i od speciallcite imaa. da vojuvas 7 casa, i da nemas ubijen toa nema teoretski sanci... pa sega bile srbi tamu, pa zatoa velat nema zrtvi.
Кои срби бе не се трескај од земја. Сето тоа е made in Macedonia! И да те потсетам дека, тие не се некои клошари...дојдени од шума, како што е со групата на Нацист, па така лесно да паднат. Тие се СПЕЦИЈАЛЦИ...и си знаат они што треба и како треба, затоа и толку лесно се справиле со нив!


Da ti kazam iskreno mene ne mi interesira sto se sluci ni so specijalcite ni so Lirim jakupi . Sto imaat civilite vo brodece uste ne znaes deka pred dzamijata na selo brodece ima ubijeni okolu 6 lica sto sedat na ulica dali e fer ova, ako nekoj ti dojde tebe doma i ti kaze sedi u edna soba ako izlezes ne ti garantiram koj te ubije. a od druga strana nekoj od familiata ne ti e doma i ne znaes kaj e dali e ziv ili mrtov.
samo sakam da ima fer razgovor.
Кои цивили бре?!?! Се гледа и ти дека не си дораснат. Како што кажав порано...вашите „борци за човекови права, со големо срце„ се преправале во жени и обични селани за да можат да си го спасат газето. Сите што се убиени биле припадници на таа група! Немаше никакви цивили убиено. Ако гледаш барем 2 мин вести, ќе ти биде јасно!
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Па и не мора баш секогаш ваквите и слични изјави на странските фактори да ги користиме како аргументи за оправданоста на акциите на македонските безбедносни сили :). Се стекнува впечаток дека релевантноста на оценките на домашните фактори, зависи од степенот на идентичност со оние на надворешните :). Како и да е, (ниту) во случајов, полициската акција не беше насочена кон мирно цивилно население, туку кон групација - и тоа околу лица по кои се распишани (меѓународни) потерници - која, всушност, не се однесуваше мирољубиво кон мирното цивилно население во селото. Исто така, она што беше најдено на терен по завршувањето на акцијата, не укажува на мирољубиви намери на конретната група кон останатото мирно цивилно население во државава (па и отаде граница :)). На крајот на краиштата, ситни криминалци или примерни граѓани, на обидот да бидат приведени/уапсени, не одговараат со гранати или рачни ракетни фрлачи. Значи, во случајов, ќе беше неоправдано да не се реагира - и тоа требаше да го согледа и членот на кој му реплицираш, без потврди од Фуере, Нуланд, Миловановиќ и сл. :).
Da ne me svatis greska...Jas samo go iskoristiv nivniot placliv recnik okolu nato,usa i sl.Ni najmalkui ne smetam deka treba od nekade da barame odobrenie za vakva akcija
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Наистина ретко се сретнува толку прост и агресивен народ како албанскиот. Тие ќе речат дека ние имаме претензии кон грчката и бугарската територија.Јас лично не е надевам на такво нешто но не смееме да заборавиме дека тие територии пред околу 1 век биле наши. А Косово и Западна Македонија никогаш не биле албански. И се на се кај се видело држава да се создаде во 21 век??? И не заборавајте дека таа држава е единствената целосно муслиманска држава во Европа После поверувајте дека Албанците немале желба за Голема Албанија. Како да не, само сега тоа го прават поелегантно од порано: со измислени и наметнати закони и човешки права. И покрај сето тоа како да имаш соживот со етничка заедница што сака во секој момент да ти приграби територија. И најважно од се е прашањето како да имаме мирен и спокоен живот во сопствена држава ??? Мене тоа не ми е јасно :icon_ques
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Наистина ретко се сретнува толку прост и агресивен народ како албанскиот. Тие ќе речат дека ние имаме претензии кон грчката и бугарската територија.Јас лично не е надевам на такво нешто но не смееме да заборавиме дека тие територии пред околу 1 век биле наши. А Косово и Западна Македонија никогаш не биле албански. И се на се кај се видело држава да се создаде во 21 век??? И не заборавајте дека таа држава е единствената целосно муслиманска држава во Европа После поверувајте дека Албанците немале желба за Голема Албанија. Како да не, само сега тоа го прават поелегантно од порано: со измислени и наметнати закони и човешки права. И покрај сето тоа како да имаш соживот со етничка заедница што сака во секој момент да ти приграби територија. И најважно од се е прашањето како да имаме мирен и спокоен живот во сопствена држава ??? Мене тоа не ми е јасно :icon_ques
Па токму со вакви акции како оваа во Бродец ќе имаме мирен и спокоен живот во сопствената држава.Значи штом се слушне за некакво прегрупирање или собирање на терористичко-криминални структури во било кој дел на државава макар и од двајца со огнено оружје веднаш им се испраќа елитна единица на Македонски безбедносни сили да ја заврши работата и да им се затне муцката на сите кој велат дека Македонија не е безбедна земја.На тој начин всушност ќе станеме најбезбедна земја во регионот,а економијата и благодетите ќе стигнат веќе следните денови без скапи рекламни кампањи и морони-пионери како министри во владите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom