Годишници, родендени... како?

Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Најпрво ги памтите ли годишниците (на вашите родители, со брачниот партнер,дечко/девојка), родендените на вашите домашни??? Воопшто важните датуми.
Како ги прославувате?? Ако не ги прославувате,објаснете зошто??

Правите ли големи фешти околу тоа, или мирно и тивко ги одбележувате?

Во мојата куќа се слави обавезно роденденот на татко ми,нели,он е главен дома и крај на програмата.:) Се слави и мојот роденден и од тоа се прави Ивкова слава сеуште,што страшно почнува да ми пречи.Но, мајка ми секогаш си поминува мирно и тивко.Јас сакма да и направам ритуал,но таа секоја година успешно го избегнува тоа.:)
Затоа пак, има именден на многу важен Божји ден,е тогаш е урнебес во нашата куќа сите три дена,колку што трае Божиќ,толку трае именденот на мајка ми.:)

Како е кај вас???
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
bibika напиша:
Најпрво ги памтите ли годишниците (на вашите родители, со брачниот партнер,дечко/девојка), родендените на вашите домашни??? Воопшто важните датуми.
Секако дека ги помнам важните датуми, немам ни потреба да запишувам, па ни да ги ставам во Events на мобилниот.
bibika напиша:
Како ги прославувате?? Ако не ги прославувате,објаснете зошто??
Најмногу народ се собира на прославата на роденденот на брат ми, бидејќи кани се` живо и диво. А годишнината на моите родители ја прославуваме најблиските, значи само ние четворица.
Роденденот на мајка ми не смее да се заборави, иначе тешко сите ќе биде:pos: Редовно купуваме подароци за славеникот, го одбележуваме денот со семејна собиранка, доаѓаат блиски пријатели и роднини. Расположението не може ништо да го расипе, музика се пушта и весело е. Што да се прави, фамилијата ни е музикална, цела улица ечи од песни. Само ме чуди како одамна не и` текнало на мајка ми да си викне жива музика дома:raz: Ќе морам да ја потсетам!
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
bibika напиша:
Најпрво ги памтите ли годишниците (на вашите родители, со брачниот партнер,дечко/девојка), родендените на вашите домашни??? Воопшто важните датуми.
Ги паметам родендените на моите дома потоа на дечкото, најдобрата другака, другар, на братот на дечко ми, на неговите родители, на брачедите негови и моите, на родителите на другарка ми, на баба ми и дедо ми, роденденот на дечкото од сестра ми .. а бре што се не паметам. И не ми треба потсетник. Паметам дури и датуми од 20 парови .. датуми кога ја започнале врската. Фрик сум знам.:icon_lol::icon_lol::icon_lol::toe:

Како ги прославувате?? Ако не ги прославувате,објаснете зошто??
Родендените ги прославуваме. На татко ми по традиција прва му честитам роденден и стално му купувам поклон. На сестра ми исто. Кога станува збор за мајка ми .. нејзиниот роденден мора да се прослави зошто ќе е лута пет месеци после тоа. И и` купуваме торта, поклони, па викаме луѓе, ја изненадуваме итн итн итн.. најчесто најблиските ( домашните ) и нејзини блиски познаници. Кога станува збор за годишници .. и тие се прославуваат во кругот на семејството .. значи најблиските. Годишнина од врска не сум славела ( додуша и една таква сум имала, а и рано ми е за годишнини :icon_lol: ), како што не славам ни месеци од врска.:icon_mrgr Сеа може да рече некој “а кој слави?“ .. јас имам една другарка .. и таа со дечкото секој наполнат месец од врската излегуваат на вечера и си купуваат поклони.:pos: Тоа мене ми е глупаво а и малку престарено за нивна возраст и за врска од 4 месеци.:nesvest:
Правите ли големи фешти околу тоа, или мирно и тивко ги одбележувате?
Зависи за што станува збор. Но, најчесто се поминувало мирно и тивко без инциденти.:pos: Шала на страна. Како што кажав и погоре се се одвива во кругот на најблиските. Освен мојот 18 роденден .. на кој поканав се живо и диво. За мене беше нешто незаборавно и лудо.:je: Исто и за визитата на брат ми не правиме некои си фешти. Јес да викаме пола град ама и тоа поминува мирно и тивко.:toe:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
jas ic niso ne pamtam, mi se desilo na sestra ili majka mi i tatko mi rodendenite da im gi zaboraam. datumi ne pamtam, a sekakvi sitnici i detali od nastani da
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
Освен мојот роденден не памтам ни еден друг. Не дека сум себиќен злобен или незнам што, ама едноставно заборавам, не памтам... можеби затоа што и мојот роденден не го славам од пред 3-4 години. не гледам зашто треба да се слави денот кога некој се родил, него секој ден треба подеднакво да си го ”славиме” и да ни биде убав.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Чекајте малку бе,да се сетам што беше темава.Ах,да!
Годишници,родендени и слични настани,така?
Епа,ај назад на темата,да не вадам сега одма :pishtoldz

Инаку,памтам и јас датуми на родендени и настани,но само на луѓе кои ми се важни мене.Еве да речеме го памтам роденденот на ЈК,на Тиф,на Јаков.Иако, тие на мојот, тешко дека се сеќаваат.:baeh: Еј, абе тие не ми се дома, во семејството!!!

НА ТЕМАТА!!!:duel:
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Не памтам многу датуми, не ми иде со бројките...али сепак им ги памтам на мајка ми, татко ми, брат ми, мојот, мислам дека и на децко ми го знам али не сум баш најсигурна дека е точниот датум, на другарка ми...и толку доста ми се...на другите им ги имам запишано во мобилен :)
 
N

NeMiRnA

Гостин
uf pamtam datumi ne samo godisnini i rodendeni tuku se u zivotov so mi e ko povazno.Nema sansi da zaboravam da cestitam na najbliskite.Redovno si proslavuvame,najblisko semejstvo odnosno jas mama i tato,ako se raboti za nivni rodendeni,ama i ke ni dojde po nekoj dr gostin ko na pr vujko mi,tetkite,cickovcite so semejstvata i ke ispadne celo slavenje i redovno si kupuvame pokloncinja i obavezno ima torta.E za mojot rodenden se kani i mora da dojdat gosti osven drugari i drugarki i mn smeenje paga na tie denovi gi obozavam:)
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
Gi pamtam samo rodendenite na najbliskite i na tie sto gi sakam.Doma se belezi sekoj rodenden podednakvo ,vo domasna atmosfera.
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
EEEj koga ima takvo nesto za slavenje kaj mene doma cela kuka e naopaku, takvi se site zeni od moja familija. Blakca,kifli, ne znam so. Tri dena spremanje,ama posle jadenje... :)
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Секако дека ги паметам датумите кога се родени мојте најблиски и другите важни датуми кои се вредни да се прослават.Особено се слави мојот роденден и тоа дури до граница на претеризам (ама ова е според мене).Родендените на мајка ми и татко ми се одбележуваат али ништо посебно не е .Сега здравје боже им се ближи годишница од брак и ке се прославува на големо:vozbud:
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
Ги памтам родендените на мајка ми,татко ми,сестра ми,двете баби и дедо ми како и годишницата на мајка ми и татко. Освен роденденот на татко ми другите се во рок од 2 месеца. Роденденот сестра ми и мојот најмногу се слават, на мајка ми и татко ми секогаш има торта и некои поблиски роднини и пријатели. За годишницата нема ништо посебно зошто два дена предходно е мојот роденден а после 2 дена на мајка ми...:pipi:
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Не памтам многу датуми,но родендените на најблиските ги знам.
Кога им е роденден на брат ми или мајка ми,само ептен најблиските довагаат,онака на кафе,торта,а на татко ми бидејки му е и име,преку целиот ден имаме гости,пријатели,комшии,роднини,сите доваѓаат.
За мојот роденден,бидејки малце комплициран датум е,на нова година,најчесто не доваѓа никој,ама може да се случе ако не одат мајка ми и татко ми нигде,да дојдат уште некои пријатели,па да прослават кај нас и нова година и роденден во едно:)
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Памтам родендени на татко ми мајка ми баба ми дедо ми тетка ми(на татко ми сестра) и другата тетка (на мајка ми сестра) на братучед ми и братучедка ми и така натака многу памтам датуми.
 
Член од
24 февруари 2009
Мислења
196
Поени од реакции
3
Годишница на моите и роденден(на моите) само најблиските се собираме и симболично се прославува
 

Kajgana Shop

На врв Bottom