Гледање во сонцето (sungazing)

Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
^yeah right. Може и диоптер неам а? Да проверам?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Јас и онака немам нервоза (да морам да ја исфрлам екстра) а со здравје сум ок, мене ми е ако има некои други бенефити за кои зборевме во темава порано.

Задоволство од вежбање тешко да загубам чим досега не сум го загубил :D.

Секако ќе пробам кога ќе сум спремен 3 месеца по ред да станувам во 5 а сега нема шанси. Почни ти па кажувај искуства :).
супер за тебе и за тие околу тебе (y)

гледањето се врши и на залез,не само на изгрев...
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
супер за тебе и за тие околу тебе (y)

гледањето се врши и на залез,не само на изгрев...
Сум направил превид, мислев дека мора два пати на ден а тоа бираш залез или изгрев. Залезот можам и побргу да го пробам. Фала :).
 
С

Само Човек

Гостин
^yeah right. Може и диоптер неам а? Да проверам?
провер колку семки имаш, секој човек има одреден диоптер, е сеа незнам за супермен, ако не ти се свиќа темата не коментирај...инаку мелатоднин знаеш што е?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
читам и не можам да се изначудам како се исмејуваат на ова некои,а немаат пробано, фак
То ти је исто ко ја да зборам каков вкус има кучето
Ова е најдобар лек за депресија, го тврдам тоа, за видот прашајте го Ванчо Петрушевски--- надополнето: 28 март 2012 во 11:17 ---

B12 isn't made by animals, it's made by bacteria. (source) It's found where things are unclean. (And meat is dirty.) This easily explains why historically it's been easy to get B12, because until recently we didn't live in a sanitized environment. Plants pulled from the ground and not washed scrupulously have B12 from the surrounding soil. (source) Vegans should take a B12 supplement, not because veganism is unnatural, but because the modern diet is too clean to contain reliable natural sources of dirty B12.
B12 is also found in lakes, before the water is sanitized. (source) Also, consider that chimpanzees' main non-plant food is termites, and termites are loaded with B12. (source)
Incidentally, our need for B12 is tiny -- 3 micrograms a day. Not milligrams, micrograms. The amount of B12 you need for your entire life is smaller than four grains of rice. (More on Vitamin B12 from John McDougall, M.D)
B12 ne e proizveden od životnite, tuku od bakterija, se naogja tamu kade što ima nečistotija,a mesoto e nečisto. Vsušnot go ima i vo termitite, vo ezerata pred da se sanatiziraat,
--- надополнето: 28 март 2012 во 12:52 ---

затоа има правила...каква точка бе баце, гарант не си гледал на изгрејсонце
Жалам што ќе ти кажам но апчињата што ги пиеш имаат желатин,а желатин се прави од коски.Било каков пудинг исто содржи желатин.А месото ако е штетно тогаш како би живееле твоите предци од зеленчук и житарици?Ако толку веќе се грижиш за животните,почни да помагаш,да бунтуваш за нивните права.Почни да јадеш земја чим толку веруваш во тоа,единствен извор на б-12 од растително потекло е келпот,а јади ти термити како мајмуните многу се вкусни,земи некое труло дрво и почни да ги јадеш.Немам време ни да се докажувам,ни да се расправам,секој си има право да верува во што сака,но да ми кажеш дека без месо може да се живее кажи на некој што не го искусил тој пат.Јас знам колку е тешко да бидеш веганец,особено да пазиш на се што користиш било какви шампони имаат животински супстанци,така да во Македонија тешко е да бидеш веган.
http://www.life-enhancement.com/article_template.asp?id=1764
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Сум направил превид, мислев дека мора два пати на ден а тоа бираш залез или изгрев. Залезот можам и побргу да го пробам. Фала :).
не знам кое време тренираш,ако е тоа покасно еве на пример можиш да искусиш и да кажиш ако одиш да го гледаш сонцето(како што е кажано) и имаш тренинг нешто покасно......негде прочитав дека и спортистите и физичките работници ќе немале гајле со постапкава,е сега колку е точно дури не видиш не можеш да знаеш.....
--- надополнето: 28 март 2012 во 16:57 ---
Жалам што ќе ти кажам но апчињата што ги пиеш имаат желатин,а желатин се прави од коски.Било каков пудинг исто содржи желатин.А месото ако е штетно тогаш како би живееле твоите предци од зеленчук и житарици?Ако толку веќе се грижиш за животните,почни да помагаш,да бунтуваш за нивните права.Почни да јадеш земја чим толку веруваш во тоа,единствен извор на б-12 од растително потекло е келпот,а јади ти термити како мајмуните многу се вкусни,земи некое труло дрво и почни да ги јадеш.Немам време ни да се докажувам,ни да се расправам,секој си има право да верува во што сака,но да ми кажеш дека без месо може да се живее кажи на некој што не го искусил тој пат.Јас знам колку е тешко да бидеш веганец,особено да пазиш на се што користиш било какви шампони имаат животински супстанци,така да во Македонија тешко е да бидеш веган.
http://www.life-enhancement.com/article_template.asp?id=1764
вегетеријанството е друга тема,но едно е сигурно - зеленчук и овошје одгледувано под отворено небо и во пластеници не може да биде исто хранливо,исто со прскањето и препаратите.....доколку јадеш исклучиво органска храна не би требало да има проблеми,напротив ќе ти годи
 
С

Само Човек

Гостин
Жалам што ќе ти кажам но апчињата што ги пиеш имаат желатин,а желатин се прави од коски.Било каков пудинг исто содржи желатин.А месото ако е штетно тогаш како би живееле твоите предци од зеленчук и житарици?Ако толку веќе се грижиш за животните,почни да помагаш,да бунтуваш за нивните права.Почни да јадеш земја чим толку веруваш во тоа,единствен извор на б-12 од растително потекло е келпот,а јади ти термити како мајмуните многу се вкусни,земи некое труло дрво и почни да ги јадеш.Немам време ни да се докажувам,ни да се расправам,секој си има право да верува во што сака,но да ми кажеш дека без месо може да се живее кажи на некој што не го искусил тој пат.Јас знам колку е тешко да бидеш веганец,особено да пазиш на се што користиш било какви шампони имаат животински супстанци,така да во Македонија тешко е да бидеш веган.
http://www.life-enhancement.com/article_template.asp?id=1764
б 12 не го создаваат животните, научно е докажано.Што побеснуваш јади што сакаш, искрено и јас јадам риба,од стрв. Само ти кажав дека б12 не го создаваат животните а ти побесна
--- надополнето: 28 март 2012 во 19:14 ---
ok za duhovnite pridobivki, jasno mi e, kako i sekoja meditacija, smiruvanje na umot koncentriranje na odredena rabota, ne moze da ne nosi rezultat....

ama nemozam da sfatam kako funkcioniraat telesnite benefiti, kako uspeva gledanjeto da ja podobri krvnata slika? - nekako neizdrzano mi e ova
pa se laci melatonin, eden od najvaznite hormoni za funkcijata na organite
 
S

Stef Bachatero

Гостин
не знам кое време тренираш,ако е тоа покасно еве на пример можиш да искусиш и да кажиш ако одиш да го гледаш сонцето(како што е кажано) и имаш тренинг нешто покасно......негде прочитав дека и спортистите и физичките работници ќе немале гајле со постапкава,е сега колку е точно дури не видиш не можеш да знаеш.....
--- надополнето: 28 март 2012 во 16:57 ---

вегетеријанството е друга тема,но едно е сигурно - зеленчук и овошје одгледувано под отворено небо и во пластеници не може да биде исто хранливо,исто со прскањето и препаратите.....доколку јадеш исклучиво органска храна не би требало да има проблеми,напротив ќе ти годи
Без вежбање и трошење на истите калории внесени ништо не е здраво.Џабе ти е сангејзинг или било која техника за подобрување на здравјето.Можеби сум примитивен извини,но кога ќе гладуваш нема ни сангејзинг да гледаш камоли овошјето дали ќе ти пише органско или неорганско.Органска храна не значи дека веднаш ќе бидеш здрав или ќе бидеш поздрав од било која личност на планетава.Ако имаш пари да даваш,јас немам,би сакал али да би имал некаде место сам би садел и би го јадел истото од пазар.Ништо неможам да тврдам,но знам колку е поубав патлиџанот што го садеше баба ми отколку тој на пазар.Доста дебатирам време е за вежбање.Се слушаме.
 
С

Само Човек

Гостин
вака сега,гледам главно здрави сте на форумов па јас да пишам мојата приказна. Јас не сум здрав имам http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BB%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82 ми дијагностицираа пред 6 месеци.Ги имам следните семптоми :треперење (тремор) на рацете кој подоцна се влошува и шири на главата и долните екстремитети, ослабенмускулен тонуси мускулни контракции кои доведуваат до вкочанување на телото во абнормални пози, забавени движења (брадикинезија) на јазикот, усните и вилицата, што може да доведе до попречување на нормалниот говор (дисартрија), засилено лачење на плунка (хиперсаливација), отежнато голтање (дисфагија). Пациентите исто така пројавуваат несмасност, безволни движења (дистонија), тешкотија за балансирање, нарушена координација на контролираните движења како одот (атаксија), и општо забавување на моторните функции.
Психички нарушува,ња исто така се јавуваат кај некои индивидуи со Вилсонова болрст. Овие вклучуваат зголемена агитација и иритабилност, промени на расположението,хистерија,невротичнавозбуда, бизарно однесување, илидепресијапридружена со суицидални нагони. Животот ми стана пекол. За 20 годишник можете да го замислите сето ова.Пиев тони лекови, ретко јадев се додека не дојдов до стање до кое едвај вода пиев.Некаде за нова година чекав кога ќе умрам.Веќе немав контакт со опшеството поради тоа што можев да ги кажувам само согласките и ззборовите со3 букви,но после сек0ој збор земав длабоко воздух така што една реченица ја кажував уфф.Престанав со лековите и чекав да умрам. Но тогаш дојде една докторка по природна медицицина и ми рече да пијам свеж сок, пошто не можев да јадам.И ми рече да гледам во сонце,но јас почнав со 5 минути, мораше да биде некој до мене пошто претав многу. По недела дена јас каснав леб, сте јаделе леб со солзи радосници ? Јас јадев и плачев. Денес јадам нормално , имам мало тресење на десната рака, не можам да ги изговорам ж,ш р , , брадисканезијата е минато, хистеријата,дистонијата исто така ги заборавив.Сега сум на 25 мин и оваа работа е чудо .Барем мене ме врати од мртвите.Еј да имав и цироза која ја нема.ЗА МЕНЕ ОВА Е ДАР ОД ПРИРОДАТА.Скептицте пак ќе си останат скептици
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
провер колку семки имаш, секој човек има одреден диоптер, е сеа незнам за супермен, ако не ти се свиќа темата не коментирај...инаку мелатоднин знаеш што е?
не, првпат го слушам, овај читам тоа. Дури имам потешкотии да го изговорам.
 
С

Само Човек

Гостин
не, првпат го слушам, овај читам тоа. Дури имам потешкотии да го изговорам.
многу важен хормон за процесите на органите, некои го викаат хормон на младоста, се зголемува со гледање во сонце исто како и сератонин и ендорфин. Има две жлезди зад очите кои се активираат само при сончева светлина и лачат некои хормони . Според мене за да гледаш во сонце треба или да сакаш нешто ново или да ти останал уште тој начин на лечење. Прочитај ја мојата приказна погоре, стварно има нешто у сонцето незна што , но ете комшиите ме гледаа секој ден и ме жалеа, но кога прозборев некои од нив рекоа само боже како е ова можно. Доктори рекоа дека можеби има нешто во природата што помага а сеуште не се знае,ми рекоа да продолжам ,психијатарот исто ми се изначуди.Мене тоа ме врати во живот , и јас не можам да верувам сеуште ги прашувам моите што стана, но и тие незнаат, само велат имало Господ
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
браво друже,така треба......здравјето на човекот е најбитното нешто,а гледаме кон каде оди,наместо да е најевтино и најефикасно средство,тие најдуваат некој начин да ти исцрпат што повеќе од твојата заштеда ! кој се свести со време помалце ќе има работа и нервози со за жал СЕ повеќе комерцијализирано здравство отколку да е тоа заштита за популацијата
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
вака сега,гледам главно здрави сте на форумов па јас да пишам мојата приказна. Јас не сум здрав имам http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%BB%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82 ми дијагностицираа пред 6 месеци.Ги имам следните семптоми :треперење (тремор) на рацете кој подоцна се влошува и шири на главата и долните екстремитети, ослабенмускулен тонуси мускулни контракции кои доведуваат до вкочанување на телото во абнормални пози, забавени движења (брадикинезија) на јазикот, усните и вилицата, што може да доведе до попречување на нормалниот говор (дисартрија), засилено лачење на плунка (хиперсаливација), отежнато голтање (дисфагија). Пациентите исто така пројавуваат несмасност, безволни движења (дистонија), тешкотија за балансирање, нарушена координација на контролираните движења како одот (атаксија), и општо забавување на моторните функции.
Психички нарушува,ња исто така се јавуваат кај некои индивидуи со Вилсонова болрст. Овие вклучуваат зголемена агитација и иритабилност, промени на расположението,хистерија,невротичнавозбуда, бизарно однесување, илидепресијапридружена со суицидални нагони. Животот ми стана пекол. За 20 годишник можете да го замислите сето ова.Пиев тони лекови, ретко јадев се додека не дојдов до стање до кое едвај вода пиев.Некаде за нова година чекав кога ќе умрам.Веќе немав контакт со опшеството поради тоа што можев да ги кажувам само согласките и ззборовите со3 букви,но после сек0ој збор земав длабоко воздух така што една реченица ја кажував уфф.Престанав со лековите и чекав да умрам. Но тогаш дојде една докторка по природна медицицина и ми рече да пијам свеж сок, пошто не можев да јадам.И ми рече да гледам во сонце,но јас почнав со 5 минути, мораше да биде некој до мене пошто претав многу. По недела дена јас каснав леб, сте јаделе леб со солзи радосници ? Јас јадев и плачев. Денес јадам нормално , имам мало тресење на десната рака, не можам да ги изговорам ж,ш р , , брадисканезијата е минато, хистеријата,дистонијата исто така ги заборавив.Сега сум на 25 мин и оваа работа е чудо .Барем мене ме врати од мртвите.Еј да имав и цироза која ја нема.ЗА МЕНЕ ОВА Е ДАР ОД ПРИРОДАТА.Скептицте пак ќе си останат скептици
stasav do 15min. i prekinav poradi nemanje vreme, obvrski i sl.
megutoa ovoj tekst navistina me inspirira i od utre pak ke pocnam, ke prodolzam i nema da se zalam i da baram izgovori
BRAVO za tebe, samo napred
ti posakuvam se najubavo i blagodaram, navistina tvojot tekst mi e golema inspiracija
 

Shur1keN

Hard Gamer
Член од
27 март 2012
Мислења
60
Поени од реакции
12
ја кивам кога гледам у сонцето ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom