Гледање во сонцето (sungazing)

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од Yo Blow, 6 март 2011.

 1. maja36

  maja36

  Член од:
  11 ноември 2011
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  3
  Ako imate bilo kakvi zdravstveni problemi praktikuvajte ja ovaa malku poznata tehnika od Indija. Se pocnuva so 10 sekundi direktno gledanje vo sonce samo VO PRVIOT CAS na IZGREJCONCETO ILI POSLEDNIOT CAS NA ZAJDICONCE koga e bezbedno za gledanje i UV indeksot e O, i SO SIGURNOST NE E STETNO ZA OCITE. Sekoj nareden den se zgolemuva po 10 sekundi dodeka ne stignete maksimalno do 45 minuti za 9 meseci. Posle gledanjeto vo sonceto zadolzitelno treba da se zatvorat ocite odredeno vreme dodeka ne isceznat raznite boi koi vi se pojavuvaat. Za 3 meseci ili 15 minuti gledanje vo sonceto se podubruva najprvin mentalnata sostojba kaj covekot, a za 6 meseci ili 30 minuti i site fizicki zaboluvanja. Maksimalno se odi do 45 minuti ili 9 meseci.
  Znam deka ke vi zvuci neverojatno, no postojat luge vo svetot koi prestanale da jadat otkako celosno ja zavrsile praksata do 45 minuti kako Hira Ratan Manek od Indija koj veke 15 godini konsumira samo voda, sto e potvrdeno od NASA i razni lekarski timovi koi mu vrsele ispituvanja. Vo sosedstvoto vo Srbija, Hrvatska tehnikata e dosta popularna, a najpoznat e Miroslav Kis od Novi Sad, t.n. Cybermikan, koj isto taka ne konsumira hrana i ,,se hrani" od sonceva energija.
  Eve linkovi za site zainteresirani www.cybermikan-sungazing.org, kade se e objasneto podetalno vo delot ,,postupak i benefiti". Link za vebsajt na angliski e www.solarhealing.com, od covekot od Indija koj ja ima obelodeneto i ovaa 2.500 iljadi godini stara, no dosega malku poznata tehnika na covestvoto.
  Jas veke stignav do 12 minuti gledanje vo sonce, sto znaci deka voopsto ne e stetno za ocite bidejki postepeno se zgolemuva vremetraenjeto i se adaptira teloto i ocite, i veke go osekam podobruvanjeto na mentalen plan.
   
  На Naked Gun, Yo Blow и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 2. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Гостин

  Сум пробал на кеј и помага. Интересно колку брзо ми минуваше времето. :)
   
 3. Yo Blow

  Yo Blow

  Член од:
  31 март 2008
  Мислења:
  1.797
  Допаѓања:
  547
  јас уште некој ден и ќе сум на 45 минути. после одиме кон 15, секое гледање по минута помалце, и после ќе си гледам колку сакам ;)
   
 4. ekstrakt

  ekstrakt

  Член од:
  3 јуни 2009
  Мислења:
  171
  Допаѓања:
  97
  Се постигнува истиот ефект, само побрзо :pos: :

  [​IMG]
   
 5. Kaiser

  Kaiser Hidden Fortress

  Член од:
  6 мај 2011
  Мислења:
  3.116
  Допаѓања:
  2.326
  И впечатоци од досегашната пракса? Ама искрено ме интересира без преувеличување, кои работи се подобрија а што остана исто?
   
 6. Yo Blow

  Yo Blow

  Член од:
  31 март 2008
  Мислења:
  1.797
  Допаѓања:
  547
  како прво, јас имам болест, која не ми даваше да одам ни до факс. едвај одев да полагам, едвај седев тој саат полагање, по дома нон стоп бев легнат... со еден збор бев заникаде

  сега, болеста не е помината, но јас вежбам, јас одам на факс без проблем со саати на сите предавања, јас излегувам викенди, јас и моми трчкам ;)

  тогаш бев негативен, сега сум ко катализатор - во мене влегуваат и се задржуваат само позитивните мисли

  99% од времето сум расположен и насмеан и среќен. тоа тогаш не беше случај

  полесно памтам кога учам

  бев тежок месар, сега 2-3 пати јадам месо неделно, а салати и овошје секој ден!

  пробав летото на сила да станам вегетаријанец но оздржав само 3 недели. сега полека несвесно одам кон вегетаријанство.

  мајка ми стана вегетаријанец, веќе неколку месеци не јаде месо, она е на 35 мин

  друго доказ ако ти треба пиши, ќе ми текне уште нешто :D
   
  На Naked Gun и Ilumious им се допаѓа ова.
 7. Kaiser

  Kaiser Hidden Fortress

  Член од:
  6 мај 2011
  Мислења:
  3.116
  Допаѓања:
  2.326
  Одлично е ова шо викаш и за тебе ми е навистина ќеиф дека си подобро, мислам еднаш имаш пишано дека си имаш мака :).

  Сепак мене ова шо си го постигнал ми е природно (освен коа некој ќе ме изнервира :D) значи стартната позиција ми е подобра и ме интересираше дали стварно можат да се постигнат некои од особините кои личеа на фантастика или е сепак преувеличено а не можам да најдам на нет веродостојна информација.

  Изгледа ќе морам сам да си пробам прва прилика :).
   
 8. Yo Blow

  Yo Blow

  Член од:
  31 март 2008
  Мислења:
  1.797
  Допаѓања:
  547
  пробај си, можеш само да добиеш

  таа научна фантастика што ја спомна, ја имаат некои луѓе, што значи не е невозможно да ја добиеш и ти

  ти си здрав, кај тебе многу побрзо ќе се осеќаат сите промени ;)
   
  На Kaiser му/ѝ се допаѓа ова.
 9. korka

  korka Голтар

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  947
  Допаѓања:
  392
  На Yo Blow му/ѝ се допаѓа ова.
 10. korka

  korka Голтар

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  947
  Допаѓања:
  392
  novosti od nekoj sto zavrsi so gledanje??/
  podobruvanje kako?????
   
 11. Yo Blow

  Yo Blow

  Член од:
  31 март 2008
  Мислења:
  1.797
  Допаѓања:
  547
  jas sega odam nanazad, na 35 minuti sum. mesoto ic veke ne mozam da go jadam. samo zelencuk, ovosje i testenini.

  na fizicki plan seuste sum isto, ama psihicki sum podobar, posilen.
   
 12. -Sluzbarski-

  -Sluzbarski-

  Член од:
  31 мај 2011
  Мислења:
  2.746
  Допаѓања:
  1.278
  Индиецот Хира Ратан Манек - човекот кој случајно ја пронашол и исчепкал оваа древна вештина која се изгубила низ времето(говори дека последно била позната до пред отприлика 500-600 години),пред СЕ заради напредокот на медицината,а најверојатно и поради луѓето кои владееле со светот во тогашно време.

  за техниката како треба да се работи за да човечкото тело стане еден вид батерија која се напојува од сончевата светлина,а притоа да има бенефиции да никогаш не се разболува и нема потреба од никаков вид на цврста храна,освен мали количества течност во текот на денот ќе ви постирам негово излагање,па очекувам реакции и мислења - дали е ова реално,можно и возможно. постапката ве чини БЕСПЛАТНО и не губите ништо(доколку работите како што покажува!),само упорност и истрајност да се завршат тие 270 дена предвидени како човековото тело би се трансформирало во Соларен Чип како што споменува...........

   
  На NelTu му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Hank Moody

  Hank Moody

  Член од:
  25 септември 2011
  Мислења:
  6.439
  Допаѓања:
  18.265
  Пред некој ден го слушав Ванчо Петрушевски, кажуваше како некое време ја практикува оваа јога, и видот му се поправил, дури и докторите му го потврдиле тоа. Тој кажуваше дека по неколку минути пред зајдисонце гледа во сонцето па го врти погледот и така неколку пати ја повторувал таа постапка. Не сум пробал не знам на кој начин функционира ова, ама ме заинтересира веќе некое време.
   
 14. -Sluzbarski-

  -Sluzbarski-

  Член од:
  31 мај 2011
  Мислења:
  2.746
  Допаѓања:
  1.278
  овој начин на живот што сега го имаме не му одговара на едно човечко тело,секој ден проблеми и притисоци + разни безпотребни нерви како и разно разни начини на загадување на животната средина како физички така и атмосферски,етерски(зрачења на тв,радио,мобилни,такси станици итн,итн)

  заради ПРОФИТ човекот СЕ повеќе време посветува за да задоволи некој друг отколку да се грижи за самиот себе........
   
  На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
 15. galaxy

  galaxy Гостин

  Човечкото тело не може да ја претвора сончевата енергија во хемиска, затоа ние животните внесуваме растенија, кои можат. Лудо е и да се помислува дури и да се порекнува ова затоа што е биолошки невозможно сонцето да го користиме наместо храна, а на пак да лекуваме болести, како што тврдат некои „експерти“ како лекарката Слаѓана Велков која ова го препорачува за лечење на сите болести.

  James Randi Speaks: Powered by Sunlight
  http://youtu.be/l0u6eJB9GLY

  И плус е научно докажано дека изложувањето на сончева ултравиолетова светлина е поврзано со заболувања како оштетувања на ретината и катаракта.
   

Сподели преку: