Гинеколошки прегледи

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Јеби га, кај нас у село ги нема овие модерниве сапуни за интимна хигиена, па мораме да бираме помеѓу свински сапун во комбинација со вода или само вода. :(
На гинеколог само на пораѓај кога се оди.
ммммм дунда со вкус на џимиринка!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Јеби га, кај нас у село ги нема овие модерниве сапуни за интимна хигиена, па мораме да бираме помеѓу свински сапун во комбинација со вода или само вода. :(
На гинеколог само на пораѓај кога се оди.
ма нема веза се нарачува лесно преку пошта, или уште подобро е два дена на улошка да се намокри со јогурт чуда прави ;)... ја ова озбилно, а ти ако се зезаш тогаш нема везе прифаќам зезанција :pipi:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Wow, што нема да прочиташ. Јас иам слушнато дека и ракија на влошка помагало. :facepalm:

Бело прање е нормална работа. Ко што пиша Агда, ако немаш проблем поголем (мирис, боја и ептен голема количина) не е страшно. За време на овулација и пред добивање е најзастапено. Интимни гелови и некакви си миризливи ствари не помагаат.
Се погоди месец дена да иам проблем со бубрежна инфекција, се здробив пиење чај од брусница, увин и зелен чај (секој ден по еден од овие) и немав апсолутно ништо, и тој дел си се исчисти. Тоа мене ми помага барем, други решенија освен вагиналетки не знам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако пиете антибиотици, пијте ги со Б комплекс и нема да имате проблеми. Гелови и остали глупости - аут. Повеќе штета прават отколку добро, не познавам еден гинеколог што поддржува.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
... таа што има ,,бело прање,, дали често, дали два дена, дали за време на овулација, дали во менопауза, дали кога има некоја бубрежна инфекција било кога, значи има здравствени гинеколошки проблеми во некој дел на тој синџир во што како резултат е бело прање, а во тоа бело прање додека не се докаже со тест дури со сигурност се тврди дека ја има бактерија Трихомонас вагиналис која секој момент трипло ќе збувне...

јогуртот и други т.н.пробиотици напитоци кои содржат млечнокиселински бактерии всушност се добри бактерии кои и те како ја намлува кандидата т.е. белото прање и со пиење барем пола кило на ден и со внесување директно на вагиналната слузокожа која најчесто ја зафаќа кандидата т.е.белото прање и тој свраб, црвенило за 10 минути ќе се смири...
јас не велам да се примени во домашни услови кога се има антимикотични вагиналете кои за три дена ќе го среди проблемот, јас велам за инпровизација кога жената е на пат на пример цел ден шета по Барцелона таму ваму (нели не може да смени гаќи), а со тоа пешачење и потење на вагиналниот дел кои по цел ден останува влажен и pH пореметен да навечер кога ќе се врати во хотел веќе има непријатни болки од црвенило и чешање, а другиот ден бело прање, во тој момент ќе оди на гинеколог или аптека? Не ! сабајле на доручек ќе си навлажни еднодневна влошка со јогурт и ќе се стави во вагиналниот дел најмалку 10 мин ( има и други начини со лук, оцет сода бикарбона ама ова е најефикасно) и воала спремна за следно шетање...
инаку тоа дека било нормално да се има ,,бело прање,, е самоволна интерпретација која не е базирана на докази и е само оправдување дека е нормално пред себеси и пред мушкото кој најчесто реагира негативно на тоа ,, бело прање,, ...:backa:
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
... таа што има ,,бело прање,, дали често, дали два дена, дали за време на овулација, дали во менопауза, дали кога има некоја бубрежна инфекција било кога, значи има здравствени гинеколошки проблеми во некој дел на тој синџир во што како резултат е бело прање, а во тоа бело прање додека не се докаже со тест дури со сигурност се тврди дека ја има бактерија Трихомонас вагиналис која секој момент трипло ќе збувне...

јогуртот и други т.н.пробиотици напитоци кои содржат млечнокиселински бактерии всушност се добри бактерии кои и те како ја намлува кандидата т.е. белото прање и со пиење барем пола кило на ден и со внесување директно на вагиналната слузокожа која најчесто ја зафаќа кандидата т.е.белото прање и тој свраб, црвенило за 10 минути ќе се смири...
јас не велам да се примени во домашни услови кога се има антимикотични вагиналете кои за три дена ќе го среди проблемот, јас велам за инпровизација кога жената е на пат на пример цел ден шета по Барцелона таму ваму (нели не може да смени гаќи), а со тоа пешачење и потење на вагиналниот дел кои по цел ден останува влажен и pH пореметен да навечер кога ќе се врати во хотел веќе има непријатни болки од црвенило и чешање, а другиот ден бело прање, во тој момент ќе оди на гинеколог или аптека? Не ! сабајле на доручек ќе си навлажни еднодневна влошка со јогурт и ќе се стави во вагиналниот дел најмалку 10 мин ( има и други начини со лук, оцет сода бикарбона ама ова е најефикасно) и воала спремна за следно шетање...
инаку тоа дека било нормално да се има ,,бело прање,, е самоволна интерпретација која не е базирана на докази и е само оправдување дека е нормално пред себеси и пред мушкото кој најчесто реагира негативно на тоа ,, бело прање,, ...:backa:
Девојко, апла не правиш разлика помеѓу вагинална габична инфекција и нормален вагинален исцедок кој служи да ја заштити и исчисти вагината. Ама ај не ти се мешам, ти си знаеш најдобро, доктурка си. :icon_lol:
 
Последно уредено од модератор:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Да, вакви каталини се докторки.
По некад е боље на бајачи да се иде.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
...секое си има свое мислење, јас си го кажувам моето, не мора да ме читате, јас стојам позади што кажувам со факти, и пак ќе речам повелете донесете на форумот гинеколог со име презиме ако сте толку ,,силни,, и нека каже - Да ! бело прање е нормален вагинален исцедок или нормална појава кај жената! и уште нешто јас кажав дека бело прање додека не се докажува со тест дека нема Трихомонас, се препоставува дека го има поради високиот процент на присуство во сите испитани случаеви, а кандидата како габа збувнува во кисела средина за неколку часа така да тоа нормален вагинален исцедок како бело прање малу морген е нормален !:D
п.с.
наместо да подржувате некој што дава совети од стручен аспект во форумов, се собравте пак најглавен админ и супер модератор и нормално еден мушки подржувач ( каталини нов збор? ај гомно кажи ми дека сум, поубаво звучи ;) и онака не им пречи на модераторите ) да напаѓате нормално без факти, само ,,Ти девојко не знаеш , ти мешаш поими , ти не си соодветна,, ... Ок ! све е тоа од Ваша страна , ама со факти ...поради тоа тоа и тоа ! а вака само вашиот статус на супер модератор и админ како сила ми ја покажувате, се мислам кое ниво го има кајгана како форум, не се плашите не сум заинтересирана да Ви го превземам местото во медицина,уживајте! оти све што ќе кажете Вие е точно, не дај боже некој да Ве контрира со факти----ќе го изедете!
јас ја правам хуманата улога на совети ;) другото е Ваше !
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Не се разбирам у медицина, признавам.
Но, ако ти се фактите и резонирањето у темава на ниво на "фактите" и "резонирањето" кои ги изнесе у темата за загадување, онда само можам сожалување да покажам кон тие кои те слушаат.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Не се разбирам у медицина, признавам.
Но, ако ти се фактите и резонирањето у темава на ниво на "фактите" и "резонирањето" кои ги изнесе у темата за загадување, онда само можам сожалување да покажам кон тие кои те слушаат.
Ај што не се разбираш, а не си ни искусил што како е, па коментираш без врска, остави ги женските нека си кажуваат, докажуваат ние сме без комент.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Не коментирам без врска и се надевам дека ќе се ожениш со неа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не треба да си доктор или женско да знаеш некогаш дека се крева паника за џабе.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo
Bisakala eden sovet od Dr ako moze. Otkrien mi bese polip na matka, napravenaa e histeroskopija i otstranet. Vo iscekuvanje sum na rezultatite i mislam deka pobudalev, cekajki gi.Prethodno e napraven PAP test i tumor markeri, koi bea vo red. Se prasuvam, sto i kako bi mozelo da se sluci ponatamu ....
Vi blagodaram odnapred
p.s. ZAGRIZENAAA
 
Член од
15 март 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Девојки, ќе ве замолам за неколку информации. Вака студирам во Скопје и сакам да посетам гинеколог за пап тест меѓутоа немам матичен тука. Колку е на приватно и кој доктор/ка би ми препорачале? Ии дали ако отидам на приватно на контрола/тест во книшката ќе пишува за тоа? Зашто не би сакала моите да знаат. Ви благодарам однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom