Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Имаат тема за Македонија, која им е тема од над 2000 страници, најкоментирана им е од сите. Земи читај ги коментарите да видиш какво мислење имаат за луѓево тука.
Ај препрати ја директно таа тема, нешто англиски вади.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Треба да се регистрираш прво за да можеш да ја видиш. А и мислам дека има забрана за македонски ip адреси да коментираат, или бар само јас имам забрана

не припаѓај за џабе

Кај нас ништо подобро не се пишува за нив, а Албанците па што пишуваат за нас, тоа е друга димензија. Да не зборам кај Србите што се пишува за Албанците, или обратно, или пак кај Хрватите за Србите.

Пишување такви работи е едно и го има секаде. Но, не секој, секому денес убива деца, руши цркви, претепува...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
:pos: :pos: :pos:

Кај ги најдовте овие, бре !? Но, тие се слаба работа. Еве нешто генијално :pos:
Поздрав од Јамбол! ! :pos:

Eве нешто ваше, домашно староградско:

1660751492693.png

 
Член од
25 мај 2021
Мислења
36
Поени од реакции
47
Инаку не гледам нешто многу од вас кои размислуваат како тебе (па макар и само декларативно).
Мислиш дека сум тука да манипулирам и агитирам ? Имам доволно искуство во животот и знам дека не можам да го променам размислувањето на другите луѓе. Немам и потреба. Некој ме праша зошто пишувам. Моето потекло не е од Македонија и не сум комуницирал со Македонци.Кога се случи тоа со ветото се крена голема врева. Решив да се едуцирам и го најдов форумот. Имам прочитано доста овде. Не е точно дека не мразевте поради ветото. Читам коментари од пред 15 години и исто е. Во последно време пишувам затоа што......надвор е многу топло, не можам да ја поднесам топлината. Морето е оддалечено 90 километри, но сега е многу бучно и пренатрупано. Читам и пишувам на клима кога не ме скокоткаат кокошки на главата :)
Не ми е хоби да фрлам памет по форуми. Моето хоби е посебен вид риболов. Риболов за сом со квок /ru/каде што излегува звук како отворање шампањ. Го практикуваат Русите, Украинците, Романците ,Србите. Дали имате такви луѓе?. Претпоставувам дека има сом во Охридското и Преспанското Езеро ? Ако може некој да ми одговори ќе бидам благодарен.
Не дека сакам да ги фатам Македонските. :)
Еве, јас сум сосема нормален човек. Можам да комуницирам и за други работи, не само за односите меѓу Бугарија и Македонија. Геополитиката е сеопфатна работа. Не ми се пишува само за војната во Украина. Имам најубави спомени од овие луѓе и .....не ми се пишува.
Толку засега.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
550
Поени од реакции
1.114
Ви препорачувам воопшто да не читате бугарски форуми.
Толкава концентрација на антимакедонизам не сум видел...
Ми се слоши.
нема омраза од Бугарија кон РСМ. Има подбивки и закачки. Омразата од Македонија кон Бугарија е огромна и не е од вчера. Основа на македонизмот. Ќе се јадете сами од омраза.
 
J

joli1

Гостин
нема омраза од Бугарија кон РСМ. Има подбивки и закачки. Омразата од Македонија кон Бугарија е огромна и не е од вчера. Основа на македонизмот. Ќе се јадете сами од омраза.
Да бе, нема.

У собрание ваши политичари мафтаја со А4 листови на кои беа пишани зборови кои алудираа на територијални претензии од страна на Бугарија спрема Македонија, отворате клубови на фашисти во 21 век кои во историјата го имаат тероризирано македонското цивилно население, негирате историја, постоење и јазик на македонскиот народ и македонската држава - и ти овде ми тврдиш дека омраза немало од бугарска страна, туку само од македонска.

Не, омраза има од двете страни. Само кај македонската страна е оправдана после сите срања што ги направи Бугарија.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.440
Поени од реакции
3.353
Не си разлистал бугарски форуми. Мислам таму повеќе следат црна хроника за Македонија, отколку ние во Македонија. На секое претепување на Македонци, на секое демонстрирање на Голема Албанија од страна на Албанците, Бугарите доживуваат такви оргазми и епифании, што мислам ниту самите Албанци кои што ги прават делата не уживаат толку во тоа.

Пола од овие бугарскиве копуци на форумов се дојдени од овој форум https://www.skyscrapercity.com/forums/. Имаат тема за Македонија, која им е тема од над 2000 страници, најкоментирана им е од сите. Земи читај ги коментарите да видиш какво мислење имаат за луѓево тука. Крсте Мисирков уште пред цел век, кога нели сме биле един народ, согледал некои работи и кажал дека Бугарија е најголемиот духовен душман на Македонија.
Мунчо , а твоите коментари од истиот форум да ги ставеме ли тука или не , а ? :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Мунчо , а твоите коментари од истиот форум да ги ставеме ли тука или не , а ? :D
Мунчо, ме имаш помешано со некој бугараш од UK. Не притежавам блгарски пасапорт ас, не сум ви го отворил форумот скоро година дена откако ме баниравте. Сега пред некој ден го отворив и гледам забрана за македонски ip адреси.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.440
Поени од реакции
3.353
Мунчо, ме имаш помешано со некој бугараш од UK. Не притежавам блгарски пасапорт ас, не сум ви го отворил форумот скоро година дена откако ме баниравте. Сега пред некој ден го отворив и гледам забрана за македонски ip адреси.
Сичко ке си кажеш. :D
Ова е приватен светски форум, не е забранет за македонски IP.
Во бугарскиот подфорум во овој дел може да се пишува само по одреден број на постови -мислим 100 ,и тоа важи за сите.
 
Член од
1 ноември 2007
Мислења
78
Поени од реакции
245
Сичко ке си кажеш. :D
Ова е приватен светски форум, не е забранет за македонски IP.
Во бугарскиот подфорум во овој дел може да се пишува само по одреден број на постови -мислим 100 ,и тоа важи за сите.
Bugarska logika :
Kako da stignes do brojkata 100 napisani postovi za da ti dozvolat da mozes da postiras ako ne se dozvoluva postiranje na site so pomalku od 100 postovi...

Aj najdete go resenieto na ovaa bugarska "zagatka" :lolzz: :lolzz: :lolzz:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Мислиш дека сум тука да манипулирам и агитирам ? Имам доволно искуство во животот и знам дека не можам да го променам размислувањето на другите луѓе. Немам и потреба. Некој ме праша зошто пишувам. Моето потекло не е од Македонија и не сум комуницирал со Македонци.Кога се случи тоа со ветото се крена голема врева. Решив да се едуцирам и го најдов форумот. Имам прочитано доста овде. Не е точно дека не мразевте поради ветото. Читам коментари од пред 15 години и исто е. Во последно време пишувам затоа што......надвор е многу топло, не можам да ја поднесам топлината. Морето е оддалечено 90 километри, но сега е многу бучно и пренатрупано. Читам и пишувам на клима кога не ме скокоткаат кокошки на главата :)
Не ми е хоби да фрлам памет по форуми. Моето хоби е посебен вид риболов. Риболов за сом со квок /ru/каде што излегува звук како отворање шампањ. Го практикуваат Русите, Украинците, Романците ,Србите. Дали имате такви луѓе?. Претпоставувам дека има сом во Охридското и Преспанското Езеро ? Ако може некој да ми одговори ќе бидам благодарен.
Не дека сакам да ги фатам Македонските. :)
Еве, јас сум сосема нормален човек. Можам да комуницирам и за други работи, не само за односите меѓу Бугарија и Македонија. Геополитиката е сеопфатна работа. Не ми се пишува само за војната во Украина. Имам најубави спомени од овие луѓе и .....не ми се пишува.
Толку засега.
Сѐ убаво ако навистина тоа е така. Jaс само реков дека твојот (декларативен) став не кореспондира со реалноста на постапките на твоите компатриоти и твојата држава.


Кога се случи тоа со ветото се крена голема врева. Решив да се едуцирам и го најдов форумот. Имам прочитано доста овде. Не е точно дека не мразевте поради ветото.
Зошто мислиш дека е тоа така?
Југославија е одамна мртва и неколку генерации не ја доживеале, значи не е заради некоја „југословенска пропаганда“. Но факт е дека луѓето го чуствуваат тоа што го чуствуваат. Зошто? Од убавина? Тек така? Или можеби постојат валидни причини? Веројатно некогаш те заинтересирало ова, какви се твоите размислувања?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Не си разлистал бугарски форуми. Мислам таму повеќе следат црна хроника за Македонија, отколку ние во Македонија. На секое претепување на Македонци, на секое демонстрирање на Голема Албанија од страна на Албанците, Бугарите доживуваат такви оргазми и епифании, што мислам ниту самите Албанци кои што ги прават делата не уживаат толку во тоа.

Пола од овие бугарскиве копуци на форумов се дојдени од овој форум https://www.skyscrapercity.com/forums/. Имаат тема за Македонија, која им е тема од над 2000 страници, најкоментирана им е од сите. Земи читај ги коментарите да видиш какво мислење имаат за луѓево тука. Крсте Мисирков уште пред цел век, кога нели сме биле един народ, согледал некои работи и кажал дека Бугарија е најголемиот духовен душман на Македонија.
Ova dosta zboruva za toa kolku se bugarite distancirani voopsto od makedoncite. Kolku voopsto ne se trudat da go spoznat naselenieto i da mu se doblizat.
Onaka mehanicki so nekoja parola od vtora svetska vojna seuste se vodat.
Samite ne se svesni deka voeno pomagaa protiv albanci vo 2001.

Po toa, moze da se zakluci deka od hipoteticki 5 mozni kraevi za ovaa zemja, samo dva se kobni za ovoj narod, bugarskiot i albanskiot. So toa sto vo bugarskiot kraj, hristijanskoto naselenie ke prodolzi da bide tepano, ubivano, maltretirano, a vlasta ke go ignorira seto toa, prilicno slicno kako i so albanskiot kraj.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Po toa, moze da se zakluci deka od hipoteticki 5 mozni kraevi za ovaa zemja, samo dva se kobni za ovoj narod, bugarskiot i albanskiot. So toa sto vo bugarskiot kraj, hristijanskoto naselenie ke prodolzi da bide tepano, ubivano, maltretirano, a vlasta ke go ignorira seto toa, prilicno slicno kako i so albanskiot kraj.
Нема исто да си помине христијанското население тука, под бугарска и албанска власт.
Ако мислиш дека исто би било, делува како уопште да не пратиш што се случува последниве децении.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Нема исто да си помине христијанското население тука, под бугарска и албанска власт.
Ако мислиш дека исто би било, делува како уопште да не пратиш што се случува последниве децении.
Bidejki pratam sto se slucuvalo pred 50 i pred 100 godini, a spored bugarskata retorika-ocigledno e.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom