Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.461
Поени од реакции
30.016
Зошто не си остана старата методологија, која си ја користат сите? Зошто ја менуваа пред попис?
Не го задржувај здивот (во исчекување на логичен/кохерентен одговор).
Автоматски споено мислење:

Америка е крива, што нашите болници се касапаана, што би рекол Тачи.

Америка е крива што патојте ни се со кратери.

Америка е крива што сме позагадени од Кина.

Америка е крива што судството наше може да ти шлапне 3 години затвор за 150 ќебапи, а да ти застаруваат дела за украдени милијарди.

За се е Америка крива.

Сите се за се криви, само ние не сме за ништо.

Ах мои мазохистички народе што обожаваш да глумиш жртва и самосожалување. Се дури се освестиш дека на волкот му е дебел вратот зошто сам си бара и јади овци, се дотогаш ќе ти е крив некој друг за тоа што ти се случува. И секогаш ќе има луѓе кои за се некој друг му е виновен. Изгубено чувство за самокритичност.
САД се директно одговорни зошто ова што си го набројал нема шанси да биде сменето на подобро.
Објаснив хх пати зошто е тоа така, а ти уште сто пати да повториш дека само ние самите (како во вакуум) сме криви - уште сто пати ќе ја повторуваш наративата на пропагандата со која ти го загадиле расудувањето. Пази: Никој не кажува дека ние самите не сме криви за ништо, туку дека ние самите ништо не можеме да смениме во ваква ситуација кога САД на грб ни ги имаат ставено Шќиптарите и не спречуваат да ја промениме таа состојба.

Ајде сега уште еднаш: Ние самите ништо не можеме да смениме во ваква ситуација кога САД на грб ни ги држат непријателите и 100% не контролираат.
Повтори си ја последнава реченица онолку пати колку што ти е потребно за да ја разбереш.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2022
Мислења
891
Поени од реакции
1.140
Не си се попишал.
Не беше тоа попис. Тоа беа нарачани бројки од Амбасада, кои вие ги прифативте.
Најголемо гомно тука испадна Мицковски, кој смени став за 180 степени, после само една посета на Амбасада. Прво изјави дека новата "уникатна" методологија е фалична овозможува етнички инжинеринг, па бараше потписи, кои и ги доби, за да после некој месец ја лапне новата методологија како врапче, како ништо да не рекол и повика на учество.

Но, дури и сите да ги прифатат бројките, сепак тоа не е попис. Методологијата беше намерно сменета и како таква, единствена во свет, им овозможи, кои бројки сакаат да ги напишат.

Зошто не си остана старата методологија, која си ја користат сите? Зошто ја менуваа пред попис?
Со вакви глупости си се тешите за историската одлука со која ве извеслаа, а? :icon_lol:
Како кумуњари/вмровски куртони коа излезат на камера после избори и кажуваат дека се неважечки изборите, не ги признаваат резултатите и дека све било местено. А возот отишол.

Пописот беше организиран од надлежни институции и беше спроведен врз основа на закон. Толку.

Иди сега вложувај жалби приговори и објаснувај се по улица зашо си седел дома и си бојкотирал, и не си отворил врата да се пишеш македонец. Стварно реткост е да се види непопишан ентитет, ама за такви категории тука барем секогаш има место.

Којзнае косоварите колку се имаат изнасмеано на вашава историска одлука - не отварај врата бојкот, според мене тоа мора да биде едно од најдебилните моменти од нашево постоење. Може треба и во учебници да се стаи, и да не учат на факултети на тема - цивилизациони бреин фартови.

Ама ајде барем излеговме од екипата на Конго, Узбекистан и Сомалија, сега сме пред нив.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.461
Поени од реакции
30.016
Којзнае косоварите колку се имаат изнасмеано на вашава историска одлука - не отварај врата бојкот, според мене тоа мора да биде едно од најдебилните моменти од нашево постоење. Може треба и во учебници да се стаи, и да не учат на факултети на тема - цивилизациони бреин фартови.
Шошоните буквално ова истото два пати го направија на два одделни пописи (само со многу помал бојкот од македонскииот, процентуално гледано). Тие пописи пропаднаа заради шошонската апстиненција.

Овој попис „помина“ и покрај огромнато македонско бојкотирање. Само корисните идиоти и таквите како северџаните, само вие се „попишавте“. Всушност само ставивте бланко подршка за уставни прекршоци, и да бидеме живи и здрави - ќе одговарате за тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.592
Поени од реакции
79.846
Со вакви глупости си се тешите за историската одлука со која ве извеслаа, а? :icon_lol:
Како кумуњари/вмровски куртони коа излезат на камера после избори и кажуваат дека се неважечки изборите, не ги признаваат резултатите и дека све било местено. А возот отишол.

Пописот беше организиран од надлежни институции и беше спроведен врз основа на закон. Толку.

Иди сега вложувај жалби приговори и објаснувај се по улица зашо си седел дома и си бојкотирал, и не си отворил врата да се пишеш македонец. Стварно реткост е да се види непопишан ентитет, ама за такви категории тука барем секогаш има место.

Којзнае косоварите колку се имаат изнасмеано на вашава историска одлука - не отварај врата бојкот, според мене тоа мора да биде едно од најдебилните моменти од нашево постоење. Може треба и во учебници да се стаи, и да не учат на факултети на тема - цивилизациони бреин фартови.

Ама ајде барем излеговме од екипата на Конго, Узбекистан и Сомалија, сега сме пред нив.
Koга ќе има попис со регуларна методологија, ќе се попишеме.
Не може да се прифатат сервираните бројки од Албанците.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Abe ima edni budali sto se trudat, rabotat lugeto, gi imas united macedonian dijaspora, ama dali vredi covek da gubi vreme za taa teritorija vo koja sopstveniot narod nema nikakov pocit ni kon samiot sebesi nitu kon drzavata.
Автоматски споено мислење:


Ne samo dijasporata tuku i vie tamu ne trebase da se potpisite, i toa kolektivno od prv do posleden.
Има еден човек не сакам да се занимавам со име и презиме, секогаш кога се работи за македонштината испраќа пари и помага на нашинци но проблемот е што посилна е дијаспората надвор од Европа додека таа во Европа можеби е побројна а некако незаинтересирана за татковината.
Нема кој друг пријател ние ако не си подадеме рака не можеш од некој трет.
Како пример ќе ги споменам хрватската во 1991 и еврејската 1947 година кога со материјални средства многу помогнаа дома.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
Овој попис „помина“ и покрај огромнато македонско бојкотирање. Само корисните идиоти и таквите како северџаните, само вие се „попишавте“. Всушност само ставивте бланко подршка за уставни прекршоци, и да бидеме живи и здрави - ќе одговарате за тоа.
Јас искрено досега не запознав човек што не е попишан на последниов попис, а се движам во доста народ. Не велам дека не си во право, ама јас немам таква перцепција.

Ако е толку огромно бојкотирањето, ќе познавав барем еден.

Значи ќе одговара цело население во Македонија. Кај ќе најдите затвори за сите бре бре....
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.010
Поени од реакции
8.184
Има еден човек не сакам да се занимавам со име и презиме, секогаш кога се работи за македонштината испраќа пари и помага на нашинци но проблемот е што посилна е дијаспората надвор од Европа додека таа во Европа можеби е побројна а некако незаинтересирана за татковината.
Нема кој друг пријател ние ако не си подадеме рака не можеш од некој трет.
Како пример ќе ги споменам хрватската во 1991 и еврејската 1947 година кога со материјални средства многу помогнаа дома.
Drugar teska tema e ovaa, za zal nema so kogo da si podsdeme race, go citas ovoj @Vartolu sto lupa na temana za ukraina, so nego li da si podadam raka ?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
Drugar teska tema e ovaa, za zal nema so kogo da si podsdeme race, go citas ovoj @Vartolu sto lupa na temana za ukraina, so nego li da si podadam raka ?
Oo se izvinuvam gospodine, nisam vas prepoznao :) Na tebe padna tovarot da ja branish Makedonshtinata :) Ti si moderniot Pitu Guli, Jane, Chento, reinkarnacija na Pavel Shatev....Site drugite nie sme mislovna imenka za tebe, nema so da poddavash race, sam ke se boris ti si sposoben najsposoben :)

Baba mi pokojna imashe edna izreka za takvi kako tebe "Dejdi lejko dejdiiiii"
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.461
Поени од реакции
30.016
Јас искрено досега не запознав човек што не е попишан на последниов попис, а се движам во доста народ. Не велам дека не си во право, ама јас немам таква перцепција.
Ако е толку огромно бојкотирањето, ќе познавав барем еден.
Значи го најде проблемот, во таков круг од луѓе се движиш. Најпосле и не е поентата да разменуваме анегдоти, убаво ви кажа Берик - зошто квислинзиве наместо како што се секаде во нормалниот свет ги променија регулативите за пописот во нешто со што можат да се попишат 15% Шќиптари повеќе отколку што реално се? Буквално пред пописот?

Сериозно тоа не ти пали црвени светла кога ќе размислиш малку?
Реторичко прашање, јасно ми е дека досега веќе ќе си ја чукнел малку главата... Кога би можел.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.010
Поени од реакции
8.184
Oo se izvinuvam gospodine, nisam vas prepoznao :) Na tebe padna tovarot da ja branish Makedonshtinata :) Ti si moderniot Pitu Guli, Jane, Chento, reinkarnacija na Pavel Shatev....Site drugite nie sme mislovna imenka za tebe, nema so da poddavash race, sam ke se boris ti si sposoben najsposoben :)

Baba mi pokojna imashe edna izreka za takvi kako tebe "Dejdi lejko dejdiiiii"
Mrs be
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
Значи го најде проблемот, во таков круг од луѓе се движиш. Најпосле и не е поентата да разменуваме анегдоти, убаво ви кажа Берик - зошто квислинзиве наместо како што се секаде во нормалниот свет ги променија регулативите за пописот во нешто со што можат да се попишат 15% Шќиптари повеќе отколку што реално се? Буквално пред пописот?

Сериозно тоа не ти пали црвени светла кога ќе размислиш малку?
Реторичко прашање, јасно ми е дека досега веќе ќе си ја чукнел малку главата... Кога би можел.
Се дружам со секакви луѓе, од ПАТРИОТИ со големо П, до фб тастерски патриоти па се до како што ги викате вие северџани. Познавам и 3-4 од Левица кои сакаа да бојкотираат, ама на крајот пак си легнаа на брашно. Вака сега, еве харикирам, ок е јасно ми е дека се прават секакви дубарии за да се постигнат целите во нашето општество, тоа не било прв пат и нема да биде ниту последен пат. Еве да земеме пописот да беше како што треба и Албанци да излезеа 15%. И ајде според тебе што ќе се случеше? Дали ќе го променеа Уставот каков што беше пред 2001-ва? Или пак ќе имаше немири и војни, подбуцнување терор, и колење. И епилогот кој би бил?

Пописот во Македонија, одамна го изгуби кредибилитетот. Така да и многу многу и ретко кој му дава значење.

Второ прашање, 2001ва година беше едно, сега е друго. Во 2001ва ако имаше 10000 доброволци, да би имало уште еден таков конфликт (не дај Боже) денеска би имало максимум 500 доброволци.
Ve molam bidete pristoen gospodine daskale Delchev so vashite izblici na kultura..Oddoma te galele, i trebalo da te vospitaat malku na koj kade i shto mu se veli. Ajde sega fati si go konjot za .... jazheto i shibaj.....
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.461
Поени од реакции
30.016
Како да ти објаснам дека во разговор со рандом луѓе никој не труби дека бојкотирал. Да со блиски луѓе нема влакна на јазикот, но со познаници, колеги, во пошироко друштво, итн? Бојкотирањето малтене го направија казниво дело (макар само како закани). Во секој случај и да не е тоа, нормален човек нема да ти го каже тоа ако не те познава добро (а можеби ни тогаш, ако си ирл ваков каков што си овде). Од истите причини зошто непартиски луѓе најчесто не кажуваат за кој гласале на избори.

Нејсе, по хх-ти пат ја игнорираш суштината. Ај повторно (ќе те потсетам уште онолку пати колку што ќе игнорираш): Зошто надлежните ги променија регулативите за пописот буквално пред пописот? Зошто овде не важат истите регулативи како - на пример во Шведска или Швајцарија? Како тоа овде може да се попишуваат луѓе што се откажале од државјнаство, луѓе што со децении не влегле во државата и не се резиденти? Итн, итн.

Не иди во шббкбб дигресии, фокусирај се.


Пописот во Македонија, одамна го изгуби кредибилитетот. Така да и многу многу и ретко кој му дава значење.
Дефинитивно ја игнорираш реалноста, резултатите од пописот уште од првиот ден (и секој ден потоа) се користат за хх бенефити за Шќиптарите. Мислам еј, не е ваљда дека за ова се убедуваме?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
Дефинитивно ја игнорираш реалноста, резултатите од пописот уште од првиот ден (и секој ден потоа) се користат за хх бенефити за Шќиптарите. Мислам еј, не е ваљда дека за ова се убедуваме?
Абе нема да се убедуваме, нема потреба.. Мојата поента и на минатиот пост беше, дека каков и да е резултатот од пописот процентуално, ништо нема да смени во она што било досега, а нема да смени ни од сега...Дури и на пописов испаднеше дека не 15, туку 10% се Албанци во Македонија. Тоа ми е целта...
Зошто надлежните ги променија регулативите за пописот буквално пред пописот? Зошто овде не важат истите регулативи како - на пример во Шведска или Швајцарија?
За да си го наместат пописот како што му одговара....
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Немој аман дијаспоро, не чисти толку, ќе те замолам не мачи се....

бтв. Само за инфо, нонстоп веење на 16 кракото Македонско сонце од Кутлеш, не е патриотизам само по себе...Многу треба за патриотизам....
Дијаспората да не ја изгласа оваа северџанска власт од која сега кукате и пиштите? “Државата не ни ја бива, каде е дијаспората да помогне?“ а гласот го продава за брашно, троа кеш и/или ветување за државно вработување. Така, вие ќе тотате ние ќе трчаме по вас со тоалетна хартија. ШШШШшшшшшшш, тишина, да не сум ве чул да зуцнете. Оваа екипа што е сега на власт вие ја устоличивте. Нема што да паламудите дијаспората дека била крива.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
Дијаспората да не ја изгласа оваа северџанска власт од која сега кукате и пиштите? “Државата не ни ја бива, каде е дијаспората да помогне?“ а гласот го продава за брашно, троа кеш и/или ветување за државно вработување. Така, вие ќе тотате ние ќе трчаме по вас со тоалетна хартија. ШШШШшшшшшшш, тишина, да не сум ве чул да зуцнете. Оваа екипа што е сега на власт вие ја устоличивте. Нема што да паламудите дијаспората дека била крива.
Ќе трчате по нас со тоалетна хартија? Немој аман, се намовнав еве од сабајле, не жртвувајте се толку, ми е жал за вас. Ипак 5 долари се 5 долари, треба да знајте кај ви завршуваат тие пари.

Гледам и ти си од дијаспората кога толку те повреди тоа, туку гледам дека и потписот ти е Z.. Во Русија си?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom