ГРЦИЈА НЕ СТАВА ВЕТО!

Статус
Затворена за нови мислења.
N

n/a

Гостин
I mi e dokurceno...ama skros na skros.
Nekoj den...nekoj den ke marsiram u Atina.
Nekoj den-odamna vise so Mumin i Erman go zborevme toj del...

Uste ne go prepoznavam,gledam toj den.
Mora prvo da napravime malku temelna rekonstrukcija doma,da ja sozdademe novata falanga.
I da gi odereme toa predavnicite i shupak-merakliite...

Posle toa ke bide lesno.
Cel eden zivot begaat od mene...
A mnogu dobro se poznavame.
Kaj si kaj si....ne begaj picko ...ke bide muabetot.

imam krv da vrakjam za mnogu sela i gradovi,za mnogu zverstva...

Trba trbi Gevgelija
site Turci nadavija
od junaka Leonida.
Car ispratil do tri vojski
do tri vojski se ti razbi.
Prva vojska Gevgeliska
vtora vojska e Dorjanska
treta vojska e Strumička,
kje go barat Leonida,
Leonida baš komita.
Go baraja vo Bogdansko
go najdoja vo gjavočko h2
vo Gjavočko vo Gjurgjov dol,
junak leži v postilata,
srce mu e dinamita h2
vrace drži revolvera
boj započna od sabajle
od sabajle dur do večer,
trista duši ubieni,
a raneti ne broeni.
Progovara Juzbašija
ej junaku Leonida
predaj mi se ti na mene
da te vidam kaj Sultanot
toj da vidi kakov junak
kje ti dade mnogu pari.
Odgovara Leonida,
slušaj mene Juzbašijo
elaj vamu ponavamu
da ti kažam dva tri zbora
dva tri zbora Makedonski.
Golem stram e za komita
živ da padne v turski race
takva pravda turska pravda
tri iljadi na tri mina
ostanaa dva patrona
eden za teb vtori za men.
Si izvadi revolvera
pa go strela Juzbašija
i na krajot sam se ubil.
život dade Leonida
za Makedonija mila.
 
Член од
13 март 2008
Мислења
73
Поени од реакции
1
Zevsus напиша:
Cel eden zivot begaat od mene...
A mnogu dobro se poznavame.
Kaj si kaj si....ne begaj picko ...ke bide muabetot.
imam krv da vrakjam za mnogu sela i gradovi,za mnogu zverstva...
ГРЦИJA, РУСИJA и СРБИJA - ГАРАНТИ ЗА ЦЕЛОВИТОСТА НА МАКЕДОНИJA.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Frckovski.
Malevski.
Andov.
Posredno Georgievski (Lubcho)
Posredno Crvenkovski.
Gerovski.
Posledno Tachi i toa u Solun,preku posrednik makedonski vladika...

i uste cel eden eshalon na grcki platenici.
Vreme e...da poramnime malku racuni so niv.
:vozbud:
Da ne podzaboravi nekoi??

Dosta,
Nikola,
Gruevski,
Miloshov,
Dzingo,

itn.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
So ke bide posle Nato so nas toa e bitnoto prasanje, a poznavajki kakvi sosedi imame, toa nema da bide dobro, a ako Albanija sega vleze vo nato koj znae so ke bara od nas na sledniot samit za da ne stavi veto.
Greskata e vo toa sto nie namesto da ideme napred i pred bilo koja balkanska zemja da vlezeme vo svetskite institucii, ni cekame toa da go napravat site nasi sosedi za da patot ni bide potezok.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Само контра вето, да им се стави и вето на Албанија и Хртватска,така би можеле некако да бидеме заштитени од албанските претензии за дел од Македонија.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Sega i Lavrov pocna da plasi so delba na Makedonija.

Лавров: И во македонија албанска автономија?

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, оцени дека Албанците во Македонија бараат степен на автономија што претставува чекор до независност.

- Гледате што се случува во автономниот регион на Кина, Тибет, како таму дејствуваат сепаратистите. И Албанците во Македонија веќе бараат таков степен на автономија што претставува очигледен чекор кон независност -рече Лавров за руските медиуми, пренесува Макфакс.
Според него, на Косово продолжуваат обидите луѓето со сила да се натераат да живеат во држава што е создадена на нелегитимен начин.
Тој додава дека она што се случува во другите делови во светот „овозможува да претпоставиме дека сме сведоци на почетокот на крајно експлозивен и опасен процес“.
Според Лавров, ситуацијата на Косово е најочигледен пример на етнички сепаратизам против кој единствено може да се води борба со правни методи.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
tebe cudno ti e?

deka nekoj procenil deka albancite baraat fakticka avtonomija? :)

ke si povikam jas uste tro "sobir, sobir, sobir"

posle nekoas ke zbesnam ko zevs sho zbesnuva, ama rasipani mi se zabite, koj ke go zemam megjuzabi, i od mal griz ke dobie trovanje.

a ke mi bidat isto krivi i tie sho rabotea protiv drzavata, tie sho im pomagaat, kako i del od onie koi ne mrdnuvaat so gazot.
 
Член од
22 мај 2006
Мислења
400
Поени од реакции
4
Nadezta posledna umira,
no laznata nadez e mnogu samoubistvena.
Takvata lazna nadez e hronicna bolest na ovoj narod.
Se loso da se slucuva, pak se bara tronka nadez.
Brodot tone, a eden vika, videte ona gluvce ne bega... Ima sansi da ne propadne... I mnozinata kako hipnotizirani eeee vidi stvarnooo... Cekajte lugje, cekajte se slusaat glasovi... A brodot tone....
Pa potesko e brodot da se spasuva ili drug radikalen cekor da se napravi, da se menja itn. odkolku da se nadeva covek deka brodot nema da potone. Pa zatoa cekaat site i se nadevaat da ne propadne, a toj tone, do usi stignalo...
Kolu samo mislenja procitav i ne pa ne, nadezta e vo njato i eu, kako edinstvena nadez. Nikako nadez da se polozi vo samite sebe. Pa vredi li takov zivot gluvceski??
17 godini agonija i nikoj ne sakase da ja gleda, a uste 1991 se gledase. Zanesuvanja od more do pole, a eve i denes. Cudo nevideno, kolku jadno, kolku bolno, kolku bedno, kolku ponizuvacki. Uzas.

Po se sto se slucuva od 1991 god do denes, edno se vide ovoj narod nemase i nema kapacitet da opstane. Premnogu se silni neprijatelite, premnogu e naiven narodot, premnogu se najde makedonskiot narod na nepovolno geografsko mesto.
Brojkata na narodot drasticno opagja.
Teritorijata mu ja zimaat albancite.
Malcinstvoto vo sosednite zemje nikoj ne gi ebe dva posto, nitu pak demonkratskata USA i EU gi zastituva.
Vojnata so pomos na USA i EU, Albancite ja dobija.
Drzavata veke ja federaliziraa, 30% od teritorijata ja zimaat. Drzavotvornosta, kako sozdavaci na ovaa drzava ni ja odzemaa. Znameto go smenija, ustavot go smenija dva pati, sega imeto ke go menuvaat i ponataka ima debili, ne pa ne, filmovi da si pravat, deka se e vo red, deka USA ustvari ni pomaga i deka se ke bide vo red. I zivi ostanuvaat.
Kakov e ovoj narod? Tolku jadno, bedno, zalosno....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Лавров не бара автономија за Албанците во Македонија,тој само малку задоцнето ја согледува реалноста,кој знае зошто не ги отвораше очите навреме,можеби и него Евреите добро го третирале до овие моменти.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Епа тоа е цела финта што грчиштата гледаат колку продаени души имаме без единство сами си го начукуваме затоа не дупат од сите страни и грци и бугари и срби и Албанци секој ко ќе не види што пушачи имаме ќе не заебава.Никако да се обединиме и да му кажиме НЕ на тие скапаници грци и тие курви од ЕУ.Како ќе ја добиеме битката со грците кога еден продаен геродулос во шпиц видете што пишува па има и што го поддржуваат,е како да се одбраниме од грците ко не можиме од овие нашиве продаени скапани ситни души.
Abe samo besilka. Da muse izdade smrtna presuda fatva:smir:izrod
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Дали ветото со кое грција се заканува цело време е само поголема закана или блеф?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom