Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Cercil , kako vodac vo senka uste pred da oficijalno stane premier na uk , e direktno odgovoren za slucajov sto ti postiran pogore. Zosto toj neoficijalno ja vodi politkata na koloniite , i toj odlucuva da se centraliziraat site resursi od imperiiata vo samoto uk za da se izdrzi neminovniot napad od nacisticka germanija. Javno mislenje edeka samiot Cercil maestralno kako marioneta go igra Nevil Chemberlain , za da ja oslabi uk za da dobie totalna vlast vo sudirot so germanija. Baj d vej da nw zborimw za cercil anglija i nasite egejci vo post world war 2 slucki i paktovi. Zalosno......
Автоматски споено мислење:
Ако може малку појасно,поконцизно и евентуално на кирилица, би бил благодарен, вака нафрлани ствари немаат тежина, како да ти реплицирам на ова, треба да се има осет.
Автоматски споено мислење:

Плус, колку што знам, некои од тие коњаници носеле сосема доволна, за тоа време, анти-тенковска пушка.
Пољаците имале најпрактична ПТ пушка во тоа време, подобра од немачките, вермахтот ја вовел во свое наоружање потоа, што доволно говори.

Karabin przeciwpancerny wzór 35


Само требало да пазат на клучна коска и рамо, ова е мини-топ практично.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
700
Поени од реакции
1.775
Ако може малку појасно,поконцизно и евентуално на кирилица, би бил благодарен, вака нафрлани ствари немаат тежина, како да ти реплицирам на ова, треба да се има осет.
Автоматски споено мислење:



Пољаците имале најпрактична ПТ пушка во тоа време, подобра од немачките, вермахтот ја вовел во свое наоружање потоа, што доволно говори.

Karabin przeciwpancerny wzór 35


Само требало да пазат на клучна коска и рамо, ова е мини-топ практично.
Pocit za kirilicata , toa moja ogromna mana i ja priznavam,no na raka na sekoja prilika koristam kirilica, no na tel ne mozam , ko da jades nesto na sto si alergicen, milion prati imam probano . E sega vo vrska so jasnosta i konsiznosta , oficijalno invazijata na polska pocnuva 01/09/39 a polska kapitulira na 06/10/39 ,neoficijalnopolska kapitulira za 2 nedeli zosto ja gazat 3 cizmi , rusite rajhot i eden gad vezir na rajhot vo slovacka Ferdinand Catlos , ova ima do den denes e najomrazeno vo polska . Imav zadovlstvo da rabota nesto poveke od 6 meseci vo polska i sto sum slusal od luge od tamy , nivnata vojska bila samo selani i patrioti nasproti trite pogore i da ne zabiravime deka od momentot na invazijata na polska celata pesadija na rajhot dlaboko e navlecena na metamphemin, nesto sto ke im pomogne da ja pokorat cela zapadna evropa vo blitzkrig so nivnite ubasoldat. Vo vrska so cercil , toje sekretar za koloniite na kralstvoto od 1921 do 1922 , i iako go napusta ova za da bide Chancellor of the Exchequer,toj vladee so o aa klucna pozicija za nego do momentot koga ke go simnat od vlast posle 2 svetska vojna. Zatoa velam deka uk pred da ja napadnat taa rigyrozno se sprema so grabezi i galduvanja na site nejzini kolonii, no zatoa i opstanuvaat. Inaku oficijalno vo battleof britain ima 145 polski piloti od 3000 vkupno vo raf ,no neficijlano btojka e okoly 900 , site doneseni po kapitulacijata na polska . Nov sum na forumov i linkvi atachiranje preku tel mi se .... :) , Zatoa uzivam vo fiskusii so kolegi koi sakat istorija
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Pocit za kirilicata , toa moja ogromna mana i ja priznavam,no na raka na sekoja prilika koristam kirilica, no na tel ne mozam , ko da jades nesto na sto si alergicen, milion prati imam probano . E sega vo vrska so jasnosta i konsiznosta , oficijalno invazijata na polska pocnuva 01/09/39 a polska kapitulira na 06/10/39 ,neoficijalnopolska kapitulira za 2 nedeli zosto ja gazat 3 cizmi , rusite rajhot i eden gad vezir na rajhot vo slovacka Ferdinand Catlos , ova ima do den denes e najomrazeno vo polska . Imav zadovlstvo da rabota nesto poveke od 6 meseci vo polska i sto sum slusal od luge od tamy , nivnata vojska bila samo selani i patrioti nasproti trite pogore i da ne zabiravime deka od momentot na invazijata na polska celata pesadija na rajhot dlaboko e navlecena na metamphemin, nesto sto ke im pomogne da ja pokorat cela zapadna evropa vo blitzkrig so nivnite ubasoldat. Vo vrska so cercil , toje sekretar za koloniite na kralstvoto od 1921 do 1922 , i iako go napusta ova za da bide Chancellor of the Exchequer,toj vladee so o aa klucna pozicija za nego do momentot koga ke go simnat od vlast posle 2 svetska vojna. Zatoa velam deka uk pred da ja napadnat taa rigyrozno se sprema so grabezi i galduvanja na site nejzini kolonii, no zatoa i opstanuvaat. Inaku oficijalno vo battleof britain ima 145 polski piloti od 3000 vkupno vo raf ,no neficijlano btojka e okoly 900 , site doneseni po kapitulacijata na polska . Nov sum na forumov i linkvi atachiranje preku tel mi se .... :) , Zatoa uzivam vo fiskusii so kolegi koi sakat istorija
На претходниве страни, не знам точно која, прилично детално ја поминавме темата за користење на амфетамини, успесите поврзани со неа, до која мера и се по ред :) Ако сакаш прочитај, одлична дебата беше со Берик, не знам дали друг учествуваше чат-пат.

Ок тоа малку се знае дека и Словачка ја напаѓа Полска освен рахјот и РККА но колку била битна Словачка во кршењето на полскиот отпор, би се осмелил да кажам, симболична.

Гладови во Индија се случуваат од кад је неба и земље, еден таков од 1870-те од глад помреле 10 + милиони народ, еден до Ирска 1840-те 1,1 милион умрени и 2,5 милиони раселени, претежно избегани во новиот свет, језиви причи за coffin ships и сето тоа, до денес се водат дебати дали е тоа намерен геноцид од страна на британците или не, за воља на вистината во Индија се дешавале гладови и пред Бритиш Раџ, а и после заминувањето и поделбата во 1947. Тоа нималку не ја амнестира британската колонијална управа, напротив, но со што го споредуваме тоа, да знам, за да одговорам?

Во право си дека полската армија била претежно селски деца, но тоа било поради фактот што мнозинство народ живееле на село, логично дека и регрути ќе има повеќе од селата.

Знам за полските ескадрили, имало 16 вкупно, најславна е 303-та ескадрила на Харикени која се прославила во екот на битката за Британија. Имало и полски бомбардерски ескадрили 301-ва, ако не се лажам летале на Бленхајм во тоа време. Подоцна 44-45 полските ексадрили ќе добијат и Мустанзи :)
Најуспешен пилот бил Станислав Скалски со 30 вздушни победи, почнувајќи од сеп.39 прва победа со полски ловец ПЗЛ П-11, па продолжувајќи со Харикен, Спитфајер и Мустанг подоцна.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
700
Поени од реакции
1.775
На претходниве страни, не знам точно која, прилично детално ја поминавме темата за користење на амфетамини, успесите поврзани со неа, до која мера и се по ред :) Ако сакаш прочитај, одлична дебата беше со Берик, не знам дали друг учествуваше чат-пат.

Ок тоа малку се знае дека и Словачка ја напаѓа Полска освен рахјот и РККА но колку била битна Словачка во кршењето на полскиот отпор, би се осмелил да кажам, симболична.

Гладови во Индија се случуваат од кад је неба и земље, еден таков од 1870-те од глад помреле 10 + милиони народ, еден до Ирска 1840-те 1,1 милион умрени и 2,5 милиони раселени, претежно избегани во новиот свет, језиви причи за coffin ships и сето тоа, до денес се водат дебати дали е тоа намерен геноцид од страна на британците или не, за воља на вистината во Индија се дешавале гладови и пред Бритиш Раџ, а и после заминувањето и поделбата во 1947. Тоа нималку не ја амнестира британската колонијална управа, напротив, но со што го споредуваме тоа, да знам, за да одговорам?

Во право си дека полската армија била претежно селски деца, но тоа било поради фактот што мнозинство народ живееле на село, логично дека и регрути ќе има повеќе од селата.

Знам за полските ескадрили, имало 16 вкупно, најславна е 303-та ескадрила на Харикени која се прославила во екот на битката за Британија. Имало и полски бомбардерски ескадрили 301-ва, ако не се лажам летале на Бленхајм во тоа време. Подоцна 44-45 полските ексадрили ќе добијат и Мустанзи :)
Најуспешен пилот бил Станислав Скалски со 30 вздушни победи, почнувајќи од сеп.39 прва победа со полски ловец ПЗЛ П-11, па продолжувајќи со Харикен, Спитфајер и Мустанг подоцна.
Bravos druze top replika ,imam zadovlstvo da ziveam vo uk, bev pred mesec dena vo beachy head , eastbourne i imat spomenik za RAF i zaseben spomenik vo samiot eastbourne posveten za Skalski Stanislav , zosto e bil prv pilot na RAF koj poletal so heavy load bomber Lancaster on improvizirana pista koja bila za 30% pokratka od predvidenoto ( mislam deka piauva deka poletal od improvizirana pista od nesto nad 300 m sto e LUDO COVECE ). Do den denes imat grupa koja se vika The Skalski Circus , na memorial day letaat egzibicio isticki so 3 spitfire i 1 lancaster . Cercil go spomnav za gladot koj go potencirase nekoj vo postot, i jas licno go mislam covekot za odlicen orator ,no na dusa gi nosi nasite egejci i milionite koi unrea od glad vo ukraina zosto toj odluci da ima blindside approach
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Bravos druze top replika ,imam zadovlstvo da ziveam vo uk, bev pred mesec dena vo beachy head , eastbourne i imat spomenik za RAF i zaseben spomenik vo samiot eastbourne posveten za Skalski Stanislav , zosto e bil prv pilot na RAF koj poletal so heavy load bomber Lancaster on improvizirana pista koja bila za 30% pokratka od predvidenoto ( mislam deka piauva deka poletal od improvizirana pista od nesto nad 300 m sto e LUDO COVECE ). Do den denes imat grupa koja se vika The Skalski Circus , na memorial day letaat egzibicio isticki so 3 spitfire i 1 lancaster . Cercil go spomnav za gladot koj go potencirase nekoj vo postot, i jas licno go mislam covekot za odlicen orator ,no na dusa gi nosi nasite egejci i milionite koi unrea od glad vo ukraina zosto toj odluci da ima blindside approach
Бичи Хед не беше место од каде што скокаат суицидни луѓе? Језиво...ама ок тоа е друга прича :)
Скалски, Урбанович, Гладиш, Зумбах, Мачејовски, имаат пољаците солиден број асови.

Не знам до која мера е Черчил виновен за тие ствари, за гладот во Индија секако, во време на грчка граѓанска на власт бил Етли повеќе од времето, Черчил се враќа тек по завршувањето на истата. За егејците се криви грчките монархисти и десница на прво место, помошта која ја добивале била релативно значајна, но не и пресудна, пример добиле Хелдајвери, авион за носачи на авиони, спор и тромав и го преуредувале за CAP и COIN мисии. Сепак тоа е друга тема може да имаше таква некаде по форумов.
Со Украина нема допирна точка Черчил, тоа е Сталин и никој друг (ок, неговата верна свита и НКВД) али не гледам начин на кој некоја земја би интервенирала, освен да понуди храна како помош (Ленин прифатил таква помош во гладот 19-22).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Черчил бил далеку пообразуван и подобро упатен во воени работи, од било кој друг лидер. Монархист и еден од последните премиери со колонијален ум.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Черчил бил далеку пообразуван и подобро упатен во воени работи, од било кој друг лидер. Монархист и еден од последните премиери со колонијален ум.
Може да се каже претпоследен, последен би бил неговиот партиски и премиерски наследник Ентони Идн, кој ако не се лажам бил министер за надворешни во ратот и го има по слики од Техеран, Јалта итн.
Војната за Суец 1956 е негова идеја, класична колонијална војна која ја поддржале Франција, Израел и .......никог друг. Чак прв пат САД и СССР се на иста линија и бараат колонијалните сили на Британија и Франција да се повлечат, САД навестуваат санкции а СССР воена помош за Египет и Насер, имаше порано еден феноменален сајт кој прецизно, хронолошки детално и точно обработуваше разни настани, за жал го нема повеќе :(
Го читав уште од времињата на Нетскејп навигатор, Geocities & Angelfire сајтови :angel: дајал ап и веднаш симни ја страницата и исклучи се пошто беше евро/час на ефтина тарифа.
Испричавам се за оф-топикот кој ме потсети колку сум само стар ццц :D Имам мп3-ки постари од некои познаници :icon_lol:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Иако не е стриктно во втората светска, подготвувајќи се за походот на светската пролетерска револуција, Сталин и друштво одлучиле да пробаат да создадат супер-војници со вкрстување на човек и орангутан, шимпанзо и горило, примати физички многу појаки од просечен човек.
Иако на прв поглед не е за верување, сепак е факт.
За среќа, вештачките оплодувања не успеале да продуцираат човечко-приматски хибрид кој требало да биде супер-јак црвеноармеец :)


Cant
make
this
up :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Иако не е стриктно во втората светска, подготвувајќи се за походот на светската пролетерска револуција, Сталин и друштво одлучиле да пробаат да создадат супер-војници со вкрстување на човек и орангутан, шимпанзо и горило, примати физички многу појаки од просечен човек.
Иако на прв поглед не е за верување, сепак е факт.
За среќа, вештачките оплодувања не успеале да продуцираат човечко-приматски хибрид кој требало да биде супер-јак црвеноармеец :)


Cant
make
this
up :icon_lol:
Никаде нема докази за тоа дека причината за овие неуспешни експерименти е стварање на армија од луѓе-мајмуни.
Нема никаков доказ за тоа, зошто покушале. Само нагаѓања.
Едно од нагаѓањата е ова за армијата, а општо е прифатено како факт во јавноста.
Друго нагаѓање е дека е направено за да се потврди конечно, дека човекот настанал од мајмунот.
Трета теорија е дека имало некој третман за подмладување, кои функционерите го примале, а за кој требало жлезди некои од мајмун.
И така натаму.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Никаде нема докази за тоа дека причината за овие неуспешни експерименти е стварање на армија од луѓе-мајмуни.
Нема никаков доказ за тоа, зошто покушале. Само нагаѓања.
Едно од нагаѓањата е ова за армијата, а општо е прифатено како факт во јавноста.
Друго нагаѓање е дека е направено за да се потврди конечно, дека човекот настанал од мајмунот.
Трета теорија е дека имало некој третман за подмладување, кои функционерите го примале, а за кој требало жлезди некои од мајмун.
И така натаму.
До пред 20-тина години немало никаде докази дека ова нешто се случило, денес знаеме, еден ден можеби ќе излезат докази дека целта била оваа или онаа, или пак имале повеќе цели, една од кои би биле необично влакнести црвеноармејци :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
До пред 20-тина години немало никаде докази дека ова нешто се случило, денес знаеме, еден ден можеби ќе излезат докази дека целта била оваа или онаа, или пак имале повеќе цели, една од кои би биле необично влакнести црвеноармејци :)
Ова излезе на површина, заедно со многу други побитни работи, кога падна Ѕидот, се отворија советските и источно-европските архиви, па нагрнаа историчари од цел свет, посебно од САД и извадија многу интересни работи, некои од нив непознати или слабо познати дури и за Русите.
Водечки тука е Дејвид Гланц, со неговиот соработник Џонатан Хаус. Дејвид Гланц (за кој имам пишувано) е полковник во пензија и воен историчар, а Џонатан Хаус е бивш циаш. Википедија ги цитира често, трудовите на Гланц се признаени и во Русија и е член на Руската академија на науки.
Како и да е, ваквите историчари како овие двајца, ни сменија некои јавни наративи за Источниот фронт.
После дојде Путин и почна некој опасен тренд на белење на обрзот на Стаљин и архивите се затворија. Тоа среќно време за историчарите тарело околу една деценија.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Ова излезе на површина, заедно со многу други побитни работи, кога падна Ѕидот, се отворија советските и источно-европските архиви, па нагрнаа историчари од цел свет, посебно од САД и извадија многу интересни работи, некои од нив непознати или слабо познати дури и за Русите.
Водечки тука е Дејвид Гланц, со неговиот соработник Џонатан Хаус. Дејвид Гланц (за кој имам пишувано) е полковник во пензија и воен историчар, а Џонатан Хаус е бивш циаш. Википедија ги цитира често, трудовите на Гланц се признаени и во Русија и е член на Руската академија на науки.
Како и да е, ваквите историчари како овие двајца, ни сменија некои јавни наративи за Источниот фронт.
После дојде Путин и почна некој опасен тренд на белење на обрзот на Стаљин и архивите се затворија. Тоа среќно време за историчарите тарело околу една деценија.
Практично тоа е времето на Јелцин кое беше 1992-2000, но и за тоа време излегоа маса ствари. Гланц и јас често го среќавам по книги и сајтови со цитати и референци :)

Би отворил една чудна ситуација која се појавила во рајхот 1944, а тоа е развивањето на 5-6 наведувани ПА ракети кои требало да го очистат небото од сојузнички авиони. Сепак, приоритет им бил даден на Фау-1 и 2 па така само Хеншел Хс-117 Шметерлинг и Ц-2 Васерфал влегуваат во сериско производство.
Цифрата на соборени од нив авиони е 56 и тоа со експериментална ПА батерија при истрелани 50 Шметерлинг и 35 Васерфал што значи 1,5 ракети по соборен авион.
За истата цел, просечно биле потребни 4000 гранати од тешки ПАТ 88-128мм.
Една ракета чинела 10-12.000 рајхсмарки а тешка граната со близински упаљач околу 100 РМ, што значи дека едне соборен авион со ракета коштал 15-18.000 РМ, а еден соборен авион со ПАТ околу 400.000 РМ.
Или 25 : 1 што е стравично подобрување. Настрана икономија, ракетите захтевале помалку људство, помалку површина, делувале прецизно и ноќно време, Шметерлинг пример летал и експлодирал измеѓу бомбардерска формација, обично тројна тројка за покривање од претечи ловци, па од една ракета можеле да настрадаат повеќе авиони, а други да се здобијат со сериозни повреди, па поправки, ремонти чуда...

За среќа на сојузниците таа програма, не знам зошто, била под капа на СС и ликот бр.2, Ханс Камлер решил да даде приоритет на Фау програмите за освета.
Шметерлинг пример имал домет до 30-35км по азимут и 10км во висина, биле помали од Фау-2 со 650кг макс. тежина и 100кг боева глава, радиоконтрола за доведување до целта чак со визуелен бекап по потреба и за истата требало двајца оператери и тоа е тоа.
Сојузничките пилоти не биле свесни колкава среќа била што Камлер откажал почеток на производство на 3.000 ПА ракети месечно :angel:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Ниту рајхот бил спремен за Барбароса во Август 39 тие одвај биле спремни за полската кампања, имаше и изјави од некои генерали кои сфаќале каков хазадер е фирерот, алудирајќи на тотална неспремност да се брани Германија во тој момент од евентуален франко-британски напад кој никогаш не се случил за жал. Немале резерва, све од авијација пример било фрлено на Полска. Пешадија имале нешто резервисти на запад, да.
Така да ако спремноста е некоја хипотеза зошто се десил пактот, не, не било тоа туку затоа што имале заеднички цели кои се поклопувале, немци да уништат Полска и западни сојузници, Сталин да завладее што повеќе територија што може и да извози за рајхот за суво злато ресурси. Практично и прагматично.
Соработката на СССР со Германија датира од 1922 уште :)
Небитно дали Рајхот бил спремен во 39-та за Барбароса. Битно е дали бил спрмен во јуни 41-ва. А во јуни 41-ва, Верзијата 3.0 на Вермахтот (тоа се силите кои го нападнаа Советскиот Сојуз) била најдобрата негова верзија. Подобра од сите подоцнежни и предходни. Ова не го измислив јас. Никако не може да се каже дека и двете сили не беа спремни, кога едниве се спремни за напад, а другиве не за одбрана. Мал милион работи им се дешаваат, у тој момент на советите, како што зборевме.
Вермахтот се чувствува сосема спремно и затоа и тргнува. Советите направија 5 милиони губитоци, за шест месеци.

Ниту за Полска не се чувствувале неспремно, но кога нападнале, имале мал милион проблеми на сите нивоа. Затоа, меѓу другото, попосле толкава недоверба кај некои генерали, во успехот на Фал Гелб (и покрај тоа што напорно работеле на исправање на грешките во периодот измеѓу).
Fall Gelb го извел Вермахт 2.0, а Барбароса - најдобрата верзија 3.0 (која одма у првите шест месеци ќе го истроши својот најдобар дел, кој, квалитативно, никогаш повеќе нема да го надомести).
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Небитно дали Рајхот бил спремен во 39-та за Барбароса. Битно е дали бил спрмен во јуни 41-ва. А во јуни 41-ва, Верзијата 3.0 на Вермахтот (тоа се силите кои го нападнаа Советскиот Сојуз) била најдобрата негова верзија. Подобра од сите подоцнежни и предходни. Ова не го измислив јас. Никако не може да се каже дека и двете сили не беа спремни, кога едниве се спремни за напад, а другиве не за одбрана. Мал милион работи им се дешаваат, у тој момент на советите, како што зборевме.
Вермахтот се чувствува сосема спремно и затоа и тргнува. Советите направија 5 милиони губитоци, за шест месеци.

Ниту за Полска не се чувствувале неспремно, но кога нападнале, имале мал милион проблеми на сите нивоа. Затоа, меѓу другото, попосле толкава недоверба кај некои генерали, во успехот на Фал Гелб (и покрај тоа што напорно работеле на исправање на грешките во периодот измеѓу).
Fall Gelb го извел Вермахт 2.0, а Барбароса - најдобрата верзија 3.0 (која одма у првите шест месеци ќе го истроши својот најдобар дел, кој, квалитативно, никогаш повеќе нема да го надомести).
Али пактот е потпишан во Август 39, а не во 41. И двете земји, спремни или не за меѓусебен сукоб, масовно окупираат независни суверени држави во периодот на нивното сојузнуштво. Двете страни ја постигнуваат целта поради договорот и бил направен. Тоа што Сталин не верувал дека 41 е воопшто можна Барбароса, укажува дека Сталин мислел дека ќе има подолг период за маневрирање, hence пактот кој го шокира светот во тие доцни триесетти :)

Тоа што вермахтот се коцкаше со своите најдобри сили, останува проблем на стратешко ниво, за што правевме муабет, Барбароса да, но Тајфун е оној план кој е идиотски. Па Кајзер Вилхелм 1918 имал поголема стратешка проницливост него фирерот 41 (брест-литовск).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Али пактот е потпишан во Август 39, а не во 41. И двете земји, спремни или не за меѓусебен сукоб, масовно окупираат независни суверени држави во периодот на нивното сојузнуштво. Двете страни ја постигнуваат целта поради договорот и бил направен. Тоа што Сталин не верувал дека 41 е воопшто можна Барбароса, укажува дека Сталин мислел дека ќе има подолг период за маневрирање, hence пактот кој го шокира светот во тие доцни триесетти :)
За Пактот, да потенцирам дека кога велам дека им послужил на Стаљин (па и на Хитлер), за купување време, не тврдам дека тоа е единствената причина. Заедничките интереси во контекст на поделба на Источна Европа, како и други работи, заедно придонеле за тој пакт.

Шокантен пакт, али не знам баш колку тоа го шокирало светот. Пошто нели:
СССР уште од 1922 за да се изигра Версај дава свои бази на немачки пилоти, тенкисти, техничари, механичари и што све не, до 1936. Тогаш има пауза ради Шпанија, па по паѓањето на Републиката повторно Немачка и СССР се збратиимуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom