Времето лета, го живееме ли секој момент?

Член од
25 септември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
10
Се радувам што во последно време станувам свесна за животот.
Среќна сум што успеав да престанам да се замарам со животот на друѓите и потполно да се посветам на мојот живот, на тоа како ми поминува времето,како размислувам, со кои луѓе го поминувам времето, кои се моите постапки.
За сите овие работи размислувам секојдневно а со самото тоа го чувствувам животот во моето срце.
Појасно и полесно ги забележувам убавините од животот и се трудам да не им дадам значење на лошите работи и да не им дозволам да завладеат со мене.
Се обидувам да го научам најдоброто кое произлегува од тешките моменти.
Престанав да се плашам од иднината и секој ден го живеам како последен ден од мојот живот.
Научив да бидам задоволна од тоа што го имам.
Им покажувам на луѓето што ги сакам дека ми значат многу што се дел од мојот живот.
Секој ден се обидувам да ги завршам најдобро моите обврски и секако да уживам во слободното време.
Се трудам на моето лице да има топла насмевка за секого, да се гледа добро расположение зашто никој нема вишок од живот за да би го трпел моето лошо расположение од понекогаш тешките моменти.

После сево ова моето срце е исполнето со љубов,радост и надеж за утрешниот ден.
 
?

..........

Гостин
Па се трудам од се што ми се случува да направам да ми е интересно и да сум задоволен.....мислам дека тоа е најбитна работа за да може да се ужива животот:toe:
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.003
Поени од реакции
7.573
па сигурно не уште кога сме седнале во 05 06 сатот на сабајле на форумот шо ќе живееме ама тоа е јбг:uvo:
 
Член од
4 октомври 2009
Мислења
257
Поени од реакции
13
Navistina vremeto premnogu brzo leta a nie ne sme ni svesni za toa,so ovie obvrski so gi imam tesko mozam da go ziveam sekoj moment ne mozam a i neznam dali sekogas mozat da se diziveat site momenti eve da kazam sum doziveala ubav moment zasto bil ubav los moment zasto me trognalo mnogu no sekoj moment apsolutno ne zasto ne sme ni svesni deka ni se desava :toe: premnogu mi e zal sto nekad sum sakala da doziveam nekoj moment a ne sum mozela radi X pricini no toa e sekako za propustenite momenti ke ni e zal
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
мислам дека е невозножно секој момент да го живееш..али во глобала да си изживееме се поред како што треба
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Па кажими со која финта неможиш да го живееш секој момент?, Има само една можност, тоа е да си мртов . Темата е преглупа значи врска нема. Нема ни шо да се дискутира .:tapp:
 

MK_Devojce

I simply don't care...
Член од
2 август 2009
Мислења
468
Поени од реакции
162
Не го живееме моментот, живееме или планирајќи ја иднината, мислејќи за тоа што ќе биде, како ќе биде... или пак жалејќи за минатото, мислејќи зошто тоа така мораше да биде, што ќе беше ако беше овака или онака... итн. Барем кај мене е така за другите не знам, ама во последно време се трудам да не се замарам со такви мисли затоа што сватив дека е сосема непотребно и бесполезно.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Една од омилените реченици што сум ја прочитал е...
...оној што не живее сега,не живее никогаш,што правиш ти?
...буквално се водат преу ова во животот,се трудам максимално да живеам во текот н еден ден,дури и онаа циганската живеј го секој ден како последен мислам дека во денешно време е доста оправдана...да планирај ја иднината до одредени граници но живеј го моментот зашто она што не зад аголот никој не знае што е тоа :smir:
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Јас го живеам секој момент за другите незнам.. Треба да се искористи живото максимално, а не времето да ни минува така без везе. Дај да правиме нешто корисно а не само да дремеме. Со мрзева ништо не правиме. :smir:
 
M

M del Mar

Гостин
Значи ретки се оние кои што го живеат секој момент и уживаат во истиот и слободно можам да си дозволам да кажам дека тоа се всушност личности кои што знаат да го живеат животот и се среќни.Е сега сите други т.е сите буквално се трудат да го живееат секој момент, но сето тоа потешко иде, поради фактот дека сите се преокупираме со нештото наречено минато и нештото наречено иднина и тоа не ни дозволува да го искористиме и да уживаме во моментот...за разлика од првите кои што ги наведов погоре кои што животот го гледаат од еден друг аспект и не се водат од нештото иднина и минато!
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Многу ми е жал што времето лета, а не го живеам секој момент. Едноставно истото емпо на живот секој ден го предизвикува тоа. Се повторува речиси секој ден едно исто, а не внесуваме нешто ново и интересно во животот, што не исполнува. Многу тешко ми паѓа тоа, но се надевам на подобри времиња.....:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom