Во центар со Васко Eфтов

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Како овие нашиве или Грчкиве?
Грчки магариња!!! Диши дубоко и не се оптерећуј многу..иако је притисак голем. Види се да су утицали на тебе, натерали те да се бавиш њима уместо собом. Ко их јебе.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
29
Поени од реакции
1
Ја гледав претпоследната (или која беше) емисија на Ефтов на youtube..онаа со имотот на Вмро во Бугарија...И во еден дел вели, цитирам ,,Пере Тошев е по потекло од битолското село Смилево" Добро бе,чоеков или нема проверено податоци за Него (кај нас се вели ,,ја напраел емисијата на трчај-мочај",или пак тоа е намерно направено.И да незнаел,можел многу лесно да провери (интернет и се е можно) а не да тропа невистини за еден таков револуционер.Како и да е,не е тој крив,кабаетлија е тој што му доделил време и простор на еден таков медиум.

Намерно е направено,дефинитивно,за да се изгуби трагата,а во договор со Николај,кој е правнук а не внук,и тоа од братучед на Пере Тошев.Најблиските роднини на Револуционерот се во Прилеп,каде што е роден.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ја гледав претпоследната (или која беше) емисија на Ефтов на youtube..онаа со имотот на Вмро во Бугарија...И во еден дел вели, цитирам ,,Пере Тошев е по потекло од битолското село Смилево" Добро бе,чоеков или нема проверено податоци за Него (кај нас се вели ,,ја напраел емисијата на трчај-мочај",или пак тоа е намерно направено.И да незнаел,можел многу лесно да провери (интернет и се е можно) а не да тропа невистини за еден таков револуционер.Како и да е,не е тој крив,кабаетлија е тој што му доделил време и простор на еден таков медиум.

Намерно е направено,дефинитивно,за да се изгуби трагата,а во договор со Николај,кој е правнук а не внук,и тоа од братучед на Пере Тошев.Најблиските роднини на Револуционерот се во Прилеп,каде што е роден.
Точно,ме изиритира и тоа,особено што кога појде во Бугарија да ги побара некакви четври или 10ти колена на Пере Тошев,можеше да дојде и во Прилеп барем свеќа да му запали на гробот во црквата Св.Благовештение,каде се преместени моштите еве скоро 10 тина години,од клисурата кај селото Фариш каде што со години му беше гробот,покрај автопатот Прилеп-Гратско.Само можеби наредбата му е таква во последно време.:toe:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
29
Поени од реакции
1
Точно,ме изиритира и тоа,особено што кога појде во Бугарија да ги побара некакви четври или 10ти колена на Пере Тошев,можеше да дојде и во Прилеп барем свеќа да му запали на гробот во црквата Св.Благовештение,каде се преместени моштите еве скоро 10 тина години,од клисурата кај селото Фариш каде што со години му беше гробот,покрај автопатот Прилеп-Гратско.Само можеби наредбата му е таква во последно време.:toe:
Во емисијата не е во прашање кој е и што е Пере Тошев,ако сакал Васко можел многу лесно да провери,туку нешто многу поголемо,ако си ја гледал емисијата,ќе сфатиш.Наредба ?Не верувам.Не знам....можно е,зошто да не ?Сепак интерес е во прашање.
Ах,во та бугаријата многу документација остана во нивниот архив од тоа време !
1994 г.се пренесени моштите на Пере Тошев во Прилеп,а претходно се наоѓаа во црквата во с.Фариш.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Ах,во та бугаријата многу документација остана во нивниот архив од тоа време !

А,знаеш ли која е причината што главните историски архивни информации се претежно во Бугарија?

Кога отидов да се распрашувам во Архивот на град Прилеп за архивна информација(за мојот прадедо,родум од Прилеп)ми рекоа дека никаква архивна информација не е спазена за дотичната личност.

Најголемата трагикомедија беше што архивна информација за мојот прадедо најдов во Софија,а не во Прилеп.

Со други зборови кажано,сите архивни информации кои би требало да ги зачува Македонија се уништени за време на СХС и ФНРЈ,единствените остатоци за голем жал и иронија се во Софија.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Во емисијата не е во прашање кој е и што е Пере Тошев,ако сакал Васко можел многу лесно да провери,туку нешто многу поголемо,ако си ја гледал емисијата,ќе сфатиш.Наредба ?Не верувам.Не знам....можно е,зошто да не ?Сепак интерес е во прашање.
Ах,во та бугаријата многу документација остана во нивниот архив од тоа време !
1994 г.се пренесени моштите на Пере Тошев во Прилеп,а претходно се наоѓаа во црквата во с.Фариш.
Знам за што беше емисијата,како што знам дека тешко можеме да му го земиме имотот на Каракачанов кој тој го приграбил со помош на Антимакедонските закони во Бугарија,слевајќи го во фондација на која истиот е “бог и батина“.

А,знаеш ли која е причината што главните историски архивни информации се претежно во Бугарија?
Кога отидов да се распрашувам во Архивот на град Прилеп за архивна информација(за мојот прадедо,родум од Прилеп)ми рекоа дека никаква архивна информација не е спазена за дотичната личност.
Најголемата трагикомедија беше што архивна информација за мојот прадедо најдов во Софија,а не во Прилеп.
Со други зборови кажано,сите архивни информации кои би требало да ги зачува Македонија се уништени за време на СХС и ФНРЈ,единствените остатоци за голем жал и иронија се во Софија.
Уништени се можеби само остатоците кој Бугарскиот окупатор не успеал да ги префрли во Софија,иако и тие биле малку,верувај.:toe:
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Уништени се можеби само остатоците кој Бугарскиот окупатор не успеал да ги префрли во Софија,иако и тие биле малку,верувај.:toe:
Заклучокот ти е претерано површен,но ако сметаш така ОК.

Во мојот случај,неколкупати сум го кажал,архивни информации на апсолутно сите антикомунистички борци во Македонија,се уништени од тогашните комунистички власти во бивша Југославија,но и да се зачувани,тешко дека ќе можеш да се добереш до нив.

Во мојот случај беше така што,после завршувањето на Прва Светска,мојот прадедо сосе цело семејство се протерани од Прилеп во Софија,поради ставови(на прадедо ми)кои не биле во согласност со политиката на кралството СХС.

Мојот прадедо бил војвода(во Прилепско,Мариовско и на Пирин Планина)а подоцна учесник во Балканските и Прва Светска војна,но и голем поборник против српската хегемонија во Македонија.

И не можам да си замислам дека за личност која цели 50 години живеела во Прилеп да нема архивна информација за него.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Заклучокот ти е претерано површен,но ако сметаш така ОК.

Во мојот случај,неколкупати сум го кажал,архивни информации на апсолутно сите антикомунистички борци во Македонија,се уништени од тогашните комунистички власти во бивша Југославија,но и да се зачувани,тешко дека ќе можеш да се добереш до нив.
Во мојот случај беше така што,после завршувањето на Прва Светска,мојот прадедо сосе цело семејство се протерани од Прилеп во Софија,поради ставови(на прадедо ми)кои не биле во согласност со политиката на кралството СХС.
Мојот прадедо бил војвода(во Прилепско,Мариовско и на Пирин Планина)а подоцна учесник во Балканските и Прва Светска војна,но и голем поборник против српската хегемонија во Македонија.
И не можам да си замислам дека за личност која цели 50 години живеела во Прилеп да нема архивна информација за него.
Знаеш,податоците на многумина противници на СХС се пренесени и од самите луѓе во Софија за која тогаш мислеле дека им е подобра опција одколку СХС,без разлика дали тоа биле лични документи,тапии или друг вид податоци.Кога се селеле фамилиите на Бугарофилите(така ги викале тогаш) со себе ги носеле сите документи кој мислеле дека еден ден ќе им затребаат.Она што останало Србите или го уништиле или го зеле за во своите сопствени архиви по кој се раководеле комунистите на Тито,малку подоцна и кога голем број на народни херои и борци во НОБ биле прогласувани за антидржавни и Пробугарски елементи,иако без никаква причина.Документите кој останале им служеле само при судења кога ги испраќале на Голи Оток најхрабрите и најголемите синови на Македонија од тоа време кој никогаш не ни помислиле на Бугарија од едноставни причини што во Македонија за прв пат гледале шанса за самостојна држава без Југо влијание.:toe:
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
мене не ми е јасно зошто васко воопшто вика гости во емисијата.
знам дека емисијата му е многу гледана, ама сепак мене повеќе ми личи на монолог
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
мене не ми е јасно зошто васко воопшто вика гости во емисијата.
знам дека емисијата му е многу гледана, ама сепак мене повеќе ми личи на монолог
Не вика бе,тој им оди на гости кај нив,а тие како добри домаќини само констатираат и “мумлаат“.:smir:
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
156
Поени од реакции
8
Со други зборови кажано,сите архивни информации кои би требало да ги зачува Македонија се уништени за време на СХС и ФНРЈ,единствените остатоци за голем жал и иронија се во Софија.
Е зошто ЗА ЖАЛ бе, Демиане? Значи ти сигурно ке бидеше срекен, ако и документите за твоите роднни беа уништени како останатите?
Значи секаде на друго место да беа зачувани, само не во Бугариjа, нели?
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Е зошто ЗА ЖАЛ бе, Демиане? Значи ти сигурно ке бидеше срекен, ако и документите за твоите роднни беа уништени како останатите?
Значи секаде на друго место да беа зачувани, само не во Бугариjа, нели?
Школски пример - Како размислува бугароманче*!! :tapp:

Сигурно Демиан не би бил среќен ако документите биле уништени, туку можеби посакувал документите да се чуваат во Македонија и он да може да ги пронајде ??? Што викаш за таква опција?

*бугароман - човек со патолошка потреба да биде мразен, и да лелека за Мајка Б'лгарија.
 
R

Rikiboy

Гостин
Iskreno mnogu interesni raboti kazaa bugarite , imaat dokazi deka vasite heroi se izjasnile kako bugari , tek ke imate problem , grkot e nisto vo sporedba so ova. Imase pravo koga velese deka nikade nemalo napisano makedonec pred da ja oformi makedonskata nacija kominternata. Iskreno premnogu licite so bugarite , a i jazikot vi e epten blizok , samo sto tie akcentot go imat poinakov. A i vo Strumica i istocna zboruvaat isto , tAka da....
Сине згрешил си,во Струмица зборуваат на чист Македонски јазик...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom