Во пораст семејното насилство врз мажите

Г

ГОЦ-К.О

Гостин
"Маж" си ако тепаш жена..
"Маж" си ако те тепа жена..
Е ај најди му нзс.. :D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
"Маж" си ако тепаш жена..
"Маж" си ако те тепа жена..
Е ај најди му нзс.. :D
НЗС ............... нзс ќе ти најдат во станица, откако ќе те пријави жена ти(доколку си женет) поради семејно насилство(било физичко, било психичко) !
И доколку не сакаш да бидеш ’’маж‘‘(намерно ставено под наводници), тогаш никогаш немој да се жениш ........... ;)
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Веројатно и поради џедајски односно орелски поглед можат да ви опнат една тужба ( психичко насилство де )
само да се имплементира законот за поглед и тогаш семејното насилство ќе РИПНЕ не за две него за три пати повеќе семејно насилство одколку порано :facepalm:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.250
Поени од реакции
5.223
Традиционално мажите имале авторитет. Ама тој авторитет бил поддржан со моќта да истепаат кого сакаат во куќата. Ако во тоа време, жената не го слушала мажот и го вреѓала и го малтретирала вербално, психички, па муабет да не правиме за физички, нормално би се сметало за срамота. Тоа едно, друго, секој, ама СЕКОЈ кога би разбрал за таквата ситуација би ти рекол: удри и ќотекот, покажи и кој е маж во куќата. Тогаш било тоа општоприфатено како нормално. Денеска е смртен грев. И затоа денеска тие нас не тепаат и не вреѓаат и ни се дерат ради нивните емоционали срања итн.....
Јас ни под разно не го оправдувам ќотекот , по минатото се знаело чиј е главен збор , сега во денешно време не се знае чиј е главен збор , јас овака да и кажам на мојата идна жена дека треба да ме почитува , да се знае кој е газдата во куќата , таа мене утре ќе ме пријави за насилство , затоа што не и се допаѓа да биде главна во куќата :icon_lol:
--- надополнето: 19 јули 2012 во 20:54 ---
Тогаш се знаеше кој е глава во куќата или старешина ( како сакате )
--- надополнето: 19 јули 2012 во 20:55 ---
Верувам дека има и такви мажи , не викам не :)

Замислете колкаво физичко и психичко насилство би применила жената ако таа работи цел ден ... а кога се враќа дома го наоѓа мажот како гледа фудбал и реприза на фудбал цел ден.
Па мажот и бара пари на жената за бодибилдинг и тетоважи.

А кога иде лето, да и се жали на жената дека сите негови другари се отидени на одмор во странство , а само тој се пече дома во време кога нема ни фудбал за гледање. Барем едно плејстејшн да ми купеше за да ми помине летото.

Ќотекот во поранешните времиња требало да биде смртен грев , пошто жените работале повише од самите мажи. Мажот работел само на нива , а жената и на нива и дома , на едната рака детето на другата мотиката или тенџерето.

Ако порано мажот не покажувал почит према работливата жена , денес такозваната жена домаќинка не покажува почит према работливиот маж.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не вистина тие што тврдат дека порано мажот доминирал во бракот, а денес е поинаку.
И порано, како и сега имало бракови, каде доминирал мажот и бракови каде доминирала жената. Само што тоа не е секогаш забележливо за некој, кој набљудува од надвор.
Во бракот се жената и мажот сами дома и никој однадвор не може да види што тие прават кога се сами.
Од постовите забележав дека учествуваат доста кои не се женети, па не знаат како жените малтретираат.
За нив, тоа малтретирање, ќе го опишам со еден стар виц:
„ Разговарат двајца пријатели и едниот вели: Кога се оженив, дојдовме дома и жена ми почна да збори, збори ... Пријателот го прашува, а после, што беше после..
После пак збори, збори, збори
Пак овој прашува: а после што беше после
А другиот одговара: после збори, збори, збори..
Па добро, како се заврши тоа...
Не се заврши и денес таа збори, збори, збори...
 

Santiago

Cocalero
Член од
4 јуни 2012
Мислења
97
Поени од реакции
31
EeeeEeEE да бе кога ке ја фатам на боксови,како може да малтретира не ми е јасно.
Единствено малтретирање може да биде психички ако те уценува со нешто.
Udri kurvata BOKSER na MAJKA :)))
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не верувам дека постои барем еден случај каде што жената физички малтретира/напаѓа маж ......... тоа е практично невозможно, освен секако ако мажето е некое кепече од метро и пол, а таа е метро и осумдесет ............... НО дека денеска има огромен број на случаи каде што жената врши психично насилство/малтретирање врз мажот ......... и тоа најчесто со разно-разни уцени и сл. е тоа е факт дека го има во голем број на домови ........ само добро е тоа што и мажите почнаа да зборат и да се жалат за овие работи !
П.С. Ако на улица видите маж со модро око или со некакво црвенило или модрило по раце/нозе сигурно дека претходната вечер жена му го истепала/промавала дома со сукалото, оти не бил мирен и не слушал ! :icon_mrgr::icon_mrgr:
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Не верувам дека постои барем еден случај каде што жената физички малтретира/напаѓа маж ......... тоа е практично невозможно, освен секако ако мажето е некое кепече од метро и пол, а таа е метро и осумдесет ............... НО дека денеска има огромен број на случаи каде што жената врши психично насилство/малтретирање врз мажот ......... и тоа најчесто со разно-разни уцени и сл. е тоа е факт дека го има во голем број на домови ........ само добро е тоа што и мажите почнаа да зборат и да се жалат за овие работи !
П.С. Ако на улица видите маж со модро око или со некакво црвенило или модрило по раце/нозе сигурно дека претходната вечер жена му го истепала/промавала дома со сукалото, оти не бил мирен и не слушал ! :icon_mrgr::icon_mrgr:
Има и такви случаи каде што физички жена нападнала маж.. за психичка тортура да не зборувам... прво доаѓа психичката тортура па потоа физичка...
Жената не мора да биде повисока од мажот за да го малтретира... напротив јас сум се изненадила од тоа што го видов.. жена која е многу пониска од мажот и која на прв поглед воопшто не делува како некој кој би малтретирал друга особа, испадна идиот невиден. Битен е карактерот и тоа како двајцата партнери се поставиле уште на почетокот на врската.
Јас знам врски каде женското го има главниот збор и каде машкото е постојано на втор план и неговото мислење никогаш не е битно,секогаш е потценет, секогаш е она таа што знае најдобро за двајцата.... а најлошо од се е што многу такви врски понатаму прераснуваат и во брак и кога по неколку години ќе слушнеме за некој случај на семејно насилство не треба воопшто да не чуди.
Решението е .. двајцата партнери да сватат дека бракот не е натпревар...туку е нешто што се гради со љубов, разбирање и почит на двајцата.
 
A

AnFem

Гостин
Ако се такви како „избраниот“, ќотекот е и повеќе од оправдан.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Pa nedaj boze moja zena da krene raka na mene ili na nekoj od moja familija,cel zivot ke lezam ako treba ali ona bez race i noze ke ostane.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Замислете колкаво физичко и психичко насилство би применила жената ако таа работи цел ден ... а кога се враќа дома го наоѓа мажот како гледа фудбал и реприза на фудбал цел ден.
Па мажот и бара пари на жената за бодибилдинг и тетоважи.

А кога иде лето, да и се жали на жената дека сите негови другари се отидени на одмор во странство , а само тој се пече дома во време кога нема ни фудбал за гледање. Барем едно плејстејшн да ми купеше за да ми помине летото.

Ќотекот во поранешните времиња требало да биде смртен грев , пошто жените работале повише од самите мажи. Мажот работел само на нива , а жената и на нива и дома , на едната рака детето на другата мотиката или тенџерето.

Ако порано мажот не покажувал почит према работливата жена , денес такозваната жена домаќинка не покажува почит према работливиот маж.
Ако жената се пожали , тогаш ... ?:icon_lol:

За ова не сум сигурен , не знам за тебе , но за мене конкретно знам , како и за повеќето ...
Не сум видел жената да работи физичка работа , туку мажот ( евентуално ако дрва пренесуваат :pos:) ,
За во нива сум видел , и таму мажот работи - како и децата ( видов со свои очи - како и јас :icon_lol: )
Каде во село телевизор со кабелска и плејстејшн ( во ред е , сега е 21-ви век ) можат и селани тоа да го сторат ( ако мислеше на нив - секако и за приградски )
Да ремизирамо - Кај нас ( македонците ) , ако за вашите жени е психичко и физичко малтретирање така , тогаш кај нас не е така , всушност жената ги работи "Полесни" работи , а мажот и децата ( ако ги рачунаме ) малку потешки работи ....
не верувам дека мажот ќе си ја остави жената на "Цедило" - во повеќето случаи.
Во ред може и да се најде некој забеган , како што го опиша ти горе ....
За твојот последен пасус веројатно е и така , не сум видел па со сигурност да тврдам ....
Има жени во села кои "спијат" - не им се излегува од домот и тие седат пред ПЦ од сабајле до навечер , секако и полноќ , додека матори и мажот работат ...
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Ако жената се пожали , тогаш ... ?:icon_lol:

За ова не сум сигурен , не знам за тебе , но за мене конкретно знам , како и за повеќето ...
Не сум видел жената да работи физичка работа , туку мажот ( евентуално ако дрва пренесуваат :pos:) ,
За во нива сум видел , и таму мажот работи - како и децата ( видов со свои очи - како и јас :icon_lol: )
Каде во село телевизор со кабелска и плејстејшн ( во ред е , сега е 21-ви век ) можат и селани тоа да го сторат ( ако мислеше на нив - секако и за приградски )
Да ремизирамо - Кај нас ( македонците ) , ако за вашите жени е психичко и физичко малтретирање така , тогаш кај нас не е така , всушност жената ги работи "Полесни" работи , а мажот и децата ( ако ги рачунаме ) малку потешки работи ....
не верувам дека мажот ќе си ја остави жената на "Цедило" - во повеќето случаи.
Во ред може и да се најде некој забеган , како што го опиша ти горе ....
За твојот последен пасус веројатно е и така , не сум видел па со сигурност да тврдам ....
Има жени во села кои "спијат" - не им се излегува од домот и тие седат пред ПЦ од сабајле до навечер , секако и полноќ , додека матори и мажот работат ...
Интересно размислување... сум била во многу села и како мала сум поминувала по 3 месеци во село.. и верувај ми таму и младо и старо и женско и машко работи..
Жените на село се многу по работливи и многу по измачени за разлика од оние во градот... затоа е во право дарданиа што вели дека е грев на таквата жена да и најдеш замерка и да ја потценуваш.
за болдот... очигледно не си бил подолго во село ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom